1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајка ми ја изгуби довербата во мене

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Barbie-mwa, 21 декември 2009.

  1. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Значи вака ... порано се бе беше океј... се до пред некое време. Мајками целосно ја загуби довербата во мене. Повеке не бев нејзината најмила керќичка на која се и беше дозволено и се беше за неа туку бев тугинец во своја куќа а честите расправии со мајка ми беа присутни во секое време. Сега сакам се да е како порано ... се се... уффф да не се случеше тоа ... само еден глуп настан но знам дека се е поминато и сакам пак да си ја вратам довербата.

    Ај советт ве моламмм ******
     
  2. Silverty

    Silverty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Moj predlog e malku da ja odmoris sostojbata,ne pocnuvaj vednas so izgovori i pravdanja zs nakraj se ke zavrsi kako karanica.Ostavi ja malku majka ti da razmisli sto napravila,daj i prostor i vreme,a voedno i na tebe,a tvoe e da slusas i da napravis nesto so na primer sekoj den taa ti go povtoruva (da ja iscistis sobata,nauci za skolo,ne izleguvaj bez jakna).Taka taa sama ke vidi deka sakas da se izvinis i se promenuvas i ke ti dade sansa da go kazes tvoeto izvinuvanje.Bidi smirena i na miren nacin kazi i deka navistina ti e zal i deka vo idnina nema da se povtori.Pa se nadevam deka taa ke svati i ke ti prosti.Ti drzam sreka,pisi ako ima rezultati :) poz
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Остави на времето, таа е мајка и те сака, за некое време ќе ти прости, само ти не ја провоцирај и биди послушна. Знам по мене, пред помалку од 2 години мама ми го прочита дневникот, а во него не пишуваше работи за пофалба. Беше страшно тој период дома кај нас, ама сега се помина и сега сум во супер односи со неа.
     
  4. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    bidi dobra...smeni si vo stavot kon nea slusaj ja... majka vo kerka nemoze nikogas da izgubi doverba mozebe sega samo periodicno ne ti veruva no ti si i kerka i se ke bide kako sto bilo da znaes :)) pozz
     
  5. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    И јас имам сличен проблем само кај мене со татко ми. Како прво не се согласува со тоа дека за викенд работам во еден кафич на шанк.Кафичот е стварно пристојно место за излегување, не е таков каде што пијаници се бесат по шанковите и ги задеваат вработените и сл. Уште таа причина ни ги наруши односите за после да ме фати како си доаѓам дома сабајле во 4 часот , и тоа како се обидувам боса на чорапки да се качам на горни спрат по скалите :lol: ( јас бев со дечко ми ама тој не знае дека го имам ) и веднаш си замислил триста чуда, па следеше остра кавга каде сум била, па дали ми личело мене да се враќам толку касно дома и споредување со сестра ми дека таа на мои години никогаш го нема направено тоа.И пошто е голем инат човекот а и јас како него, немаме прозборено веќе 3 месеци.Нормално и мене ми е тешко, најмногу затоа што мисли дека можеби сум скршнала по лош пат.
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Па и јас поминував низ истово кога почнав да излегувам до 4 сабајле. Ама после се помири со тоа, а и знае дека сум доволно паметна да не направам некоја глупост. И на крај ми рече дека кренал раце :lol:
     
  7. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    И на крај ми рече дека кренал раце :lol:

    И мене ми рече дека кренал раце од мене ( ама во негативна смисла ) да сум правела што сакам, а заборавив да кажам дека незборењето со него битно ми се одрази и на џепарлакот :lol: Среќа што работам и имам колку толку за мене , а тука се и мама и баба :)
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е ова само фаза. Со татко ми ги надминавме тие глупости и сега сме си о.к. Ќе видиш дека ќе помине. А штом си имаш пари за тебе ич да не се секираш :D
     
  9. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Barbie-mwa кажи ни за што станува збор, каква грешка си направила за да ја изгуби мајка ти довербата во тебе, за да можеме да ти дадеме било каков совет мораме прво да знаеме за што се работи... ?
    Ако е поради доцните излегувања како горенаведеното, тогаш не е страшно, сите сме поминале низ тоа ;)
     
  10. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    dokazano e deka kerkite im se milenicinja na tatkovcite :)) zatoa site problemi se nadminuvaat i po nekoe vreme tatkovcite gi sogleduvaat taka da bez grizi devojki se ke pomine i se ke bide kako porano :PP pozz
     
  11. Gab4e22

    Gab4e22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    ќе ја искористам темава за еден сличен проблем, моите родители имаат старомодно мислење, особено таткоми, смета дека првиот дечко на ќеркаму треба да и биде маж и итн. проблемот е тоа што дур одев со бившиот не поминуваше ден а да немав лекции за животот, некогаш тие лекции ппреминуваа во кавги, кога раскинав испадна се онака како што збореше татко ми дека ќе ме остави за друга девојка, дека си игра со мене а не го знаеше воопшто, ми беше тешко да најдам нов дечко, излегував, шетав да ми помине болката а тие пак ми збореа ко у стил ги лажам дека сум сама и сл. кога си фатив дечко пак им кажав за да знаат со кого сум и како, затоа што сакам да сум искрена со нив затоа што го заслужуваат тоа , тој пак не престанува да ми збори, и тоа ми ги збори истите работи што ми ги кажуваше претходно, идам 7 месеци со дечкото а татко ми сеуште збори, дека гледањето секој втор ден е премногу, дека треба да мислам на иднината, дека ако ме откачи и овој нема никој да ме земе и сл. Несакам да ги лажам но самите тие со нивните зборови ме тераат да ги лажам дека не искачам секогаш со него, а дечкоми сака почесто да се гледаме да бидеме заедно, имаме разговарано за ова и он сакаше уште одпочетокот да ги запознае да разговара со нив, кога им го кажав ова на моите одпочетокот на нашата врсла тие не сакаа ко у стил што ќе биде кога ќе раскинете, демек срамота, сега ништо не ми зборат дека несакаат, стварно незнам што да правам, но ми е страв и збунета сум пошо секогаш когаќе каже таткоми нешто тоа се остварува како некој пророк :? а и неможам повеќе да издржам ,,психичко малтертирање''
     
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    sepak tatko ti se grizi pa zatoa taka zboruva. Mislam da prodolzis da bides iskrena bez razlika na se, i sekogas kako niz muabet potenciraj koga napravil nekakov ubav gest, kazuvaj im gi negovite ubavi osobini, nekogas namerno namesti koga ke te bara doma da krene tatko ti, za da vidi deka e kulturen i dobar. I koga na tatko ti pak nesto "nema da mu cini", ne mu se protivi,slusaj go i kuti si. A sepak ne e ubavo sto sudi,a ne gi ni poznaval, ama pusti roditel... :lol:
     
  13. Gab4e22

    Gab4e22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    па свесна сум дека се грижи и тоа претерано...фала ти за советот, ќутам јас во последниов период ама тоа страшно ги нервира затоа што мислат дека со моето ќутење потврдувам се што ќе кажат
     
  14. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.807
    Пол:
    Женски
    Уф..тажно стварно :doh: Остави ја некое време да размисли,а потоа извини и се и замоли ја да ја врати довербата во тебе велејќи и дека никогаш повеќе нема да ја излажеш и гушни ја :)
     
  15. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    и кај мене слична приказна.. се започна ко се јави на една другарка мајка ми и ми рече дали беше керка и кај мене дента и јас и реков да ( а таа не беше негде шетала ми рече после) и пошто мајка и мајка ми се другарки и ми рече да и ја дам неа и и неа ја праша и јас и реков греота е речи и беше тука и и рече таа ама поча чудно да ме гледа - некогаш и претерва ке излезам со другарките и ке почни да ѕвони кај сум шо сум (поточно сака да слушни дали некоја другарка е со мене стварно) се има случено и да ѕвони кај другарка дирекно и да ме побара мене секако дека јас се јавам ама пак се однесва како случајност да е то мислам стварно не ја свакам, има голема разлика мегу мене и чупето сепак малку се дружевме седевме во иста клупа ама сосема сме различни таја одвај ја врви годината а јас со сите петки мислам не знам од кај и излезе дека и јас сум ко неа и дека си се покриваме ствано ме нервриа и ме повредва шо мисли така како да не се знајме како да не сум живеела со неа 15 години :worried:
     
  16. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Кике, немој да се нервираш- верувај дека мајка ти тоа го прави со најдобра намера.
    И јас порано се нервирав кога ми правеа така ама тоа е бидејќи се плашат за тебе и ти мислат добро. Со тек на време ќе сватат дека е се во ред (ако е се во ред нели ;) ), дека не лажеш и ќе се опуштат. Биди благодарна што имаш таква мајка што се грижи за тебе, како си и каде си. Јас сум благодарна што мајка ми е таква. Верувај со тек на време нема да биде толку недоверлива :!:
    :hai:
     
  17. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    се надевам :)
     
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Имаш 15 години (не дека сум јас многу постара) и уште се нервираш што мајка ти ти врти?
    Мене ми е тоа нормално нешто дури и ја зезам кога почнува со нејзиното типично замарање. Се знае, и се јавувам во 11, претходно беше во 10ипол, а по ова време морам на секој еден час да и се јавам дека сум жива и здрава. Пораки не пасуваат затоа што можел некој што ќе ме киднапира да ги пишува во мое име.

    Зборот ми е, се соочувам со најголемиот паничар на сите времиња и сега помалку ме контролира, па дури и ми фали тоа нејзино замарање по телефон. :)

    Кај другари, другарки врти кога не и кревам, и после тоа гледаш 17 пропуштени позиви мама, 4 од сестра ми, 2 од татко ми. :D
    Има број и од дечко ми, најдобриот другар, најдобрата другарка и од уште неколку личности. :)

    Она што мораш да го направиш е да ја убедиш дека не си зелена за да правиш глупости. А сеќирации од типот лошо друштво мора да има. Па и ти ќе се тресеш од страв твоето дете да не заака некаде.
     
  19. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129

    :call: :call: не ми кажувајте за најголем паничар затоа што од мајка ми поголем нема! на одмор летото ми се јавуваше 5 пати на ден и и реков дај мамо на одмор сум немора толку често да звониш и се налути и другиот ден ми се јави 10 пати за инат хаххаха. а кога сум излезена обавезно по 3-4 да види дали сум се нашла со другарките , кај седиме, како ке си дојдам.... |(
    ама тоа е, се секира и мора да го прифатам само што некогаш претерува :?:
     
  20. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    мислам дека само со разговор можат да се надминат ваквите проблеми кај мене тоа е проверена формула :$ :)