1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.441
    Допаѓања:
    33.129
    Пол:
    Женски
    Транспортерот секако ќе оди доле во багаж освен ако ти не си земеш екстра седиште за да го стават и процврстат горе во кабина.
     
    На gjoker4e и Ava.84 им се допаѓа ова.
  2. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    За патниот лист се оди лично, се носи слики од бебето и се плаќаше нешто околу 30 евра изгледа беше.
    Ние пробавме преку берлинската амбасада пасош да вадиме и постапката траеше 9 месеца и не успеавме да извадиме и си отидовме за Мк:rofl:.За транспортер количка се е бесплатно и оди заедно со багажот, а ти го држиш бебето во раце.
     
    На TutiFuti, Chantal и gjoker4e им се допаѓа ова.
  3. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Од каде купувате перници за спиење за вашите деца? Се што имам сретнато јас не ми изгледаат удобни, ептен се празни и меки.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ејјјј перниците тука се ептен заникаде.
    Коцкасти 80×80, големи и сплескани.
    Јас не успеав да најдам нормална (како нашите) па во првата прилика си домкнав 4 од Мк. :D
     
    На gjoker4e, Kaetana и sweet-17 им се допаѓа ова.
  5. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Да и јас за нас си носам од доле. Сега сум во потрага за син ми, ама изгледа ќе чека до следно одење.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Може сте муабетеле, може не. Ама јас да си споделам. Сите што сте на елтернцајт, јавете се во пензиско за секој случај, и прашајте дали треба да пополните Антраг после породување, за да ви тече пензиско за време на Елтернцајт.

    Јас имав некаков впечеток (некој ми имаше спомнато) дека тоа автоматски оди, и сега, игром случаја (бидејќи аплицираме за Нидерласунг и вадев Вартецајтаускунфт) видов дека мене пензијата ми завршува со завршувањето на Мутершутц. Па си реков да им се јавам, да видам што е работата. И ми кажаа дека си има посебен Антраг (V0800) кој се пополнува за време на Киндерерцијунг. Пополнив, ќе видиме деновиве што ќе се дешава. Ама најдобро е да си проверите. Ова може важи само за БВ, не знам...
     
    На gjoker4e, Ava.84, SanelaS и 2 други им се допаѓа ова.
  7. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.692
    Допаѓања:
    4.572
    osven antragot ti pobaraa nesto pretoostavuvam Geburtskunde bas deneska i jas ke prasam.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Во самиот антраг има што да се додаде од документација - јас го пополнував онлајн, и имаше дел каде да аплоудираш останата документација. Инаку им требаше гебуртсуркунде, твојата виза - значи како ти е регулиран престојот тука ако немаш германски пасош, и документ со потпис од партнерот дека податоците се релевантни.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.992
    Пол:
    Женски
    Девојки едно прашање, дали некое осигурување ви покрива пораѓај во болница, или сами плаќате за тоа?
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    На секој државен или приватен осигуреник му е покриен пораѓајот
     
    На gjoker4e, Chantal, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Илина Дол

    Илина Дол Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми препорача некоја крема за хемороиди што може да се купи во Rossmann или Müller ?
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.425
    Не знам за Росман или Мулер, ама ова помага го имаш како чепче или крема,ги има во Аптека и Амазон.
    Screenshot_20210411_125444.jpg
     
    На Ava.84, gjoker4e и Илина Дол им се допаѓа ова.
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Едно прашање, може некој ќе ми помогне.
    Маж ми пред икс време направил акаунт на амазон, не видел дека кликнал дена годишно зе зема 36 евра за достава, кликнал ми земаат пари а ние не го користиме не го знаеме маилот пасвордот мислам оти го знам. Што да направам како да направам да влезам да го исклучам ова за париве што ми земаат?
     
  14. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Да пробаш да се логираш со сите мејлови што ги користи и пасвордот што мислиш дека е.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Пиши им меил на Амазон или јави им се. Објасни ја ситуацијата, верувам ќе ти излезат во пресрет, најверојатно (ако сакаш) и акаунтот ќе си го вратиш.

    0800 363 8469 Со тоа што мислам дека е ова број за Де, ама можеш да пробаш на меил. impressum@amazon.com

    Инфото е од тука: https://www.teltarif.de/a/amazon/

    Друга опција ти е да направиш нов акаунт, така директно ќе можеш да влезеш во сервис за корисници и да ги контактираш на меил. Ако правиш нов, пази што кликаш. :D
     
    На Chantal и vitamina им се допаѓа ова.
  16. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Им вртев, љубезни се да, едниот акаунт го блокираа и ми вратија парите. Другиот не го знаемез не можеме да влеземе, сега ќе пробувам по дома да се сетам може од стариот телефон иако е скршено стаклото ќе успеам некако да најдам.

    Така е кога маж само се регистрира некаде колку да заврши работа, ни чита ни бутур па се жали после, па после јас ќе си трескам главата.
    Не се сеќавал на ништо бе :@
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Дечки знае некој што да напишам (И дали воопшто да пишам) за периодот додека користев елтернцајт и после тоа во CV? Некако ми е многу глупо пауза од скоро три ипол години без никакво објаснување да стои.
     
    На Ava.84 и Herrera им се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    Интересно прашање. Размислувам и не доаѓам до заклучок, сепак зависи од тебе лично, работата за која аплицираш, колку време си работела пред елтернцајт и се прашувам дали пандемијата да ја наведеш како причина за една година без работа и така се две години елтернцајт. Сепак јас вака размислувам, германците не гледаат вака, доволно е да имаш работно искуство и ако имаш Zeugnisse (нз како се пишува точно) од претходното или претходните работни места, детето да е во градинка запишано.
    Значи сепак треба да напишеш дека си била во елтернцајт и +- пандемијава. :D (За неа како изговор се уште не сум сигурна, јас сепак би напишала елтернцајт па арбаитслос унд арбаитссухенд).
    За елтернцајт не ти треба никакво објаснување. За периодот после исто кратко и јасно напишано.
     
    На Herrera и Chantal им се допаѓа ова.
  19. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320

    [​IMG]
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Фала ти
    Истиов пример го најдов вчера од кога пишав Тука :)
     
    На Ava.84 и Herrera им се допаѓа ова.