1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Знае некој да ми каже дали може да направиш термин за преглед а без виза и лечење само сопруг пријавен, конкретно гинеколошки преглед за утврдување бременост и колку би чинел прегледот.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Можеш. Баш една жена дојде така и слушнав дека рече мн скапо платила ама не знам точно колку. Најдобро да се јавиш кај гинекологот што планираш да одиш и да прашаш за цена.
     
  3. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    Јас кога дојдовме немав здравство и за гиникол.преглед приватно платив 50евра, не беше за бременост.Ова пред 7 год.За преглед на бремоносѕ,не прават тест само на ехо гледаат.Така да може околу 100-150€ да те фати.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    Кај мојата матична приватно се плаќа 150 евра за преглед . Ехо р околу 50 евра .
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    Да прашам дали некој ја има ставано вакцината за крлежи на дете? Сакавме да ставиме на малиот оти од градинка ни препорачаа како добро било па сега се мислам колку време треба да помине од настинка за да може да ја прими?дали има некоја последица од нејзе?
     
    На SanelaS, gjoker4e и WonderGuurl им се допаѓа ова.
  6. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира за таа вакцина искуство, а воедно и за онаа против менингококи. Ја нема во редовните туку на своја волја се прима. Искуства?
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Од она што имам прочитано, за мене лично дојдов до заклучок дека подобро е детето да се прска со спреј против крлежи, на пример пред одење во градинка, шпилплац, природа, не ми текнува дали и крема има или само спреј.
    Од настинка овде не треба ич време да помине, ако е обична настинка нели може и настинато да се вакцинира, јас би чекала три недели.
    Последица исто како од сите вакцини.
    Менингокока нели задолжителна е? За таа заклучокот ми е дека треба да се прими поради местото во кое живееме, последици односно нус појави, горе долу би требало да се исти кај вакцините.
     
    На Biljarkata, Ava.84 и TutiFuti им се допаѓа ова.
  8. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Термин има тек за во јуни до тогаш можеби и стомак кеми порасне:D
     
  9. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Кажи дека си бремена ќе ти најдат термин порано.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    Мора да те примат макар и утре! Несмеаат да речат за 1 м. Барем јас така се јавив и за 1 недела имаше до тогаш молев бога да е се океј. Но моето до 11 недела заврши се.
     
  11. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    Менингококата ја примивме по календар, а е на доброволна основа.
    Јас ја вакцинирав големата,кога беше во фаза на настинка, немаше некоја тт,само кенкавост, дали од настинката или од вакцината не знам.Не беше страшна една е само ,за разлика од првите вакцини кога примаат по 8 вируси.
    @ TutiFuti после настинка др на малата чекаше по 2 недели минимум до месец ако е со антибиотик.
     
    На TutiFuti, Chantal и gjoker4e им се допаѓа ова.
  12. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Во овие две и кусур години во градинка едно сто пати ни пратија известување од градинка дека децата најкасно до 09:00 треба да се во градинка. Претпоследниот мејл гласеше дека и 8:58 да се влезе во дворот пак не е доволно, додека детето се пресоблече и измие раце, а појадокот е точно во 9:00.
    И последниот мејл гласи дека набрзо вратата автоматски ќе се затвора во 09:00. :rofl: :rofl: :rofl: Кој не излезе до 09:00 мора до чека до 09:30 додека пак не се отвори вратата. И до сега ако се закаснеше, детето можеше да влезе во 09:30 после појадокот па после пак си има термини кога е вратата затворена кога отворена.
     
    На TutiFuti, mal.ecka и Ava.84 им се допаѓа ова.
  13. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @gjoker4e кое е тоа спрејче?
    И моиве не се вакцинирани.
    Откако сме дојдени тука размислувам дали да закажам термин и да ја примат или не.
    И мене ме интересираат искуства и мислења за вакцинава.
    На боденско езеро каде што ние живееме пожелно е да се прими. Во оваа област има стварно доста крлежи.
    Барем додека не решам да ги вакцинирам да тркнам до аптека да земам спреј, зошто веќе почнува сезоната на крлежи.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    Кога почнува сезоната на крлежи? (јас како од марс падната(facepalm))
    Било каков спреј против крлежи, од аптека ќе ти кажат.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    Уште во март имаше по нет дека поради топлото време почнале да излегуваат некои видови на крлежи што за животните биле опасни|(.Спрејчињата секаде ги има не мора од аптека.

    Фри нешто лани кажа за вакцината дека не е баш најдобра.Јас сакав малата да ја вакцунирам оти одевме по шуми , ама матичниот ни рече дека нашето поднебје не е зафатено многу со крлежи и не треба.Па детето си закачи крлеж, па ја си знам како ми беше, ем трчав на итна ем без антибиотик :doh:.Јас сум за.
     
    На TutiFuti, gjoker4e и Biljarkata им се допаѓа ова.
  16. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    Вакцината не е против лајмска болест, туку против енцефалитис, или обратно беше. Не знам дали ги покрива двете болести...или три се уствари:drunk: Тибам континенталните крокодили, стално нешто|(
     
    На gjoker4e и Ava.84 им се допаѓа ова.
  17. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    2.746
    Имам потреба неделава да одиме со син ми кај педијатар, ама неговата картичка за здравствено сеуште не е готова, се роди пред две недели. Инаку документите за пријава од кранкенкассето се кај мене, ама ги немам пратено назад, затоа што изводот не е сеуште готов. Знае ли некоја дали можам ли нешто друго да приложам наместо картичката и дали воопшто ќе ни дадат термин?
     
    На Ava.84, gjoker4e и SanelaS им се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Јави се директно кај педијатарот и прашај.
    Или да отидеш директно до здравственото и на лице место ако ти дадат еден лист со кој можеш на педијатар.
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    4.654
    moras ho kaseto da pojdes za potvrda bez toa pedijatarot nema da te primi.
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Исто бевме и ние. Кога и кажав дека сеуште нема ја побараа мојата картичка и завршивме работа. Ние дури две контроли немавме картичка и воопшто не правеа проблем.
     
    На Chantal, gjoker4e и Marge им се допаѓа ова.