1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Многу им се мислиш:)
    Не мораш ништо да кажуваш кога ќе почне да ти се познава ќе праша некој сам.
    Опушти се уште овие мислачки ти фалат на тоа лошење и гадење.
     
    На KidA, Kaetana, Chantal и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.438
    Допаѓања:
    33.121
    Пол:
    Женски
    Колку од ова е точно? Има некој информација? Screenshot_20190425-154629_Facebook.jpg
     
  3. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.188
    Допаѓања:
    33.950
    Пол:
    Женски
    @TutiFuti По ново пишуваше само за 4 месеци уназад. Ќе проверам уште еднаш за најсигурно.
    Ние зедовме од денот на пријава на адреса, не зедовме ни за 4 месеци уназад. Можеби тоа без разлика 4 или 6 месеци важи само за дете со место на живеење во Германија.

    Едит: проверив.
    Beginn des Kindergeldanspruchs
    Der Anspruch auf Kindergeld besteht ab dem Monat, ab dem der Antragsteller und seine Kinder in Deutschland ihren Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt begründen.

    Од денот на пријава на адреса во Германија.

    Е сега ако е нешто поразлично ако детето има бг односно еу пасош ама мислам исто е.
     
    Последна измена: 25 април 2019
    На Tajnaotrovna, Kaetana и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  4. tweetypie

    tweetypie Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2015
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, првпат ќе патувам со авион на релација Скопје-Хамбург.Во Хамбург треба да земам воз за до островот Sylt. Од аеродромот треба да стигнам до железничка станица, дали да се возам со такси, автобус, S-Bahn бидејќи ќе патувам првпат во Германија.И бидејќи ќе патувам сама секој совет од спремање дома(за подолг престој), возење со авион, возење со S-Bahn, возење со воз во Германија се добредојдени. Ако знаете некоја апликација или веб страна за возен ред во Германија, или да ме посочите на некоја тема каде е дискутирано ова,би било супер.
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Немам конкретен совет, јас со кола патуваав, ама Зилт е преубав. Убав помин :)
     
    На tweetypie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.510
    Пол:
    Женски
    Не сум во Хамбург ама има апликација за јавниот HVV:Hamburg mit Bus und Bahn
     
    На tweetypie му/ѝ се допаѓа ова.
  7. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    @Kaetana и јас мислам нема што да им кажуваш - кога ќе почне да ти се познава ќе биде полесно уз муабет да почнеш или сами ќе сфатат :). За честење јас крај кога заминував во Muterschutz. Oставив на маса и напишав мејл.

    Јас сменив работа 4 месец трудна
    на шефицата и тим лидерот им кажав прв ден на работа)) а на колегите ме издаде со некој муабет шефицата, за име ме праша или нешто така кога се зачудија сите сфати дека не знаат сеуште)) ама ништо многу сум задоволна од секој аспект. Германците сигурно нема да си речат еј што не ни кажа :)) па не се секирај. Тоа си е твоја лична работа. Иако секако е супер да имаш колеги блиски и како другари (така ми беше на претходната работа). И секако не би кажала пред 12 недела, зошто не се знае..
     
    На Kaetana и Chantal им се допаѓа ова.
  8. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Мајки ќе патуваме со фликс бус до Германија. Ај кажете ми како е за дете под 2 години? Мислам на седиште мора да се носи или не мора? И дали ќе има седиште во автобусот за детето? Прв пат ќе ни биде и незнам.
     
  9. Nenna97

    Nenna97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    2.256
    Пол:
    Женски
    За прв преглед кај педијатар се носи само нејзината книшка и аок?
     
  10. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.510
    Пол:
    Женски
    Да ,жолтата книшка и здраствената картичка.
     
    На Nenna97 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    негде и во патувања ќе напишам, ама да не има некој проблеми со визаир со плаќање вчера и денес? сакав да докупам еден куфер и ми стои како неплатено, а картичката помина и парите се резервирани. Да звонам ќе ме кошта уште колку еден куфер.. А не ми дава да се чекирам без да платам.. Имате ли совет?
     
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Да не има некој негде видено како огради, сакам да и заградам простор за лазење и да биде високо едно метро? Да не и се меша кутрето внатре. Да биде од некоја гума материјал да не се удри.

    На нет гледав али не успеав да најдам нешто. Идеја некаква за лазење на под период?
     
  13. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Јас имав од овие,прво ја користев кај каминот па на крај го извадивме каминот и тука просторот им беше за играње,од гума не сум сретнала до сега ама и овие се безбедни и лесни
     

    Прикачени фајлови:

    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nenna97

    Nenna97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    2.256
    Пол:
    Женски
    Добро овие од конзулатот во Минхен знаат ли да дигнат на телефон или:shake:
    Тие што патувавте, што документи Ви побараа?
    Здравје планирам во јуни\јули да одам да извадам патен лист, само ми е страв немој да одат на одмор па ништо да не направам:(
     
  15. Al3xandra

    Al3xandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Дали може да ми помогнете? Во апликацијата за барање за виза во полето земја на раѓање дали да пишам Македонија или Македонија Фиром или пак Северна Македонија?? Стварно сум во мисла
     
  16. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.510
    Пол:
    Женски
    Пробај со меил, јас така комуницирав со амбасадата во Берлин.Само патен лист имаше малата.Немавме проблем.

    Интересно прашање:)Пиши си што сакаш како се чуствуваш па тие од амбасадата можат да те корегират.
    Не знам дали официјално сме Северна Македонија ако сме пиши.Јас си пишав пред 6 години Р.Македонија:)
     
    На Nenna97 и Al3xandra им се допаѓа ова.
  17. Al3xandra

    Al3xandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    А во полето од каде е издадена патната исправа како напиша? МВР? MVR? MOI?:D
     
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Официјално сме Република Северна Македонија.
     
    На Al3xandra и Ava.84 им се допаѓа ова.
  19. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.510
    Пол:
    Женски
    Ако ти е на мк апликацијата пиши си МВР. АКО е на дојч MOI изгледа:wasntme: Одамна беа овие глупости.Не се сеќавам веќе само знам кога бев да си ја зимам визата дожд ме натопи саалам и до наредниот автобус морав мокра да седам па си отидов на шопинг и си купив нова облека(facepalm):D Виза се забрава ама шопинг не:$
     
    На TutiFuti и Al3xandra им се допаѓа ова.
  20. Al3xandra

    Al3xandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    А колку е таа доволна важност на пасошот? Мојот истекува 2022