1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Да,имаше бронхит и ми го препиша
    Исто и црева и маски редовно ми препишува...
    И секогаш кога одам ме прашува да не ми треба нов,да не е расипан :D
    Тој и сам вели колку не му е јасно што педијатрите го штедат здраството а не мораат :mm:
    Макар за ова да го исфалам чоекот :rofl:
     
    На Arien, KidA, Seline и 4 други им се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    @FreeMind јас го купив првен овој
    66BE9463-D5EA-4536-9FD7-CE705B9DD531.png И во болница кога лежевме со ваков имаат инхалирано. Рекоа дека е многу добар.
    Покасно, од амазон, го купив ова
    F1CF4597-BF32-4E41-A917-394ECAC8E639.jpeg
    9994D4AA-6702-4E17-B4AD-EC8DB3BA51FB.jpeg
    Двата се одлични, топло ги препорачувам, но второво е далеку попрактично. Многу е тивко и побргу се раствара течноста за и инхалирање. Ги имам користено од сам старт од 1-2 месеци.
     
    На Seline, Ava.84, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Јас купив сличен на вториов, не сме го користеле го земав да имам за секој случај, делува практично и е исто многу тивок.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Адаптацијата во градинка се плаќа цела сума или?
    За тагесмутер првиот месец плативме пола од цената, па дали ќе е и во градинка така?
     
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @danichap се одлучив за Пари компакт џуниор има најдобри оценки, фала ти.
    Уште која течност за со него да ја порачам ќе ве замолам линк.
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Јас цели плаќав, но може секаде да е различно.


    Фримајнд, ПАРИ имаат и свои капсули за инхалирање, во секоја аптека ги има. Исто, со најдобри отцени се.
    https://www.shop-apotheke.com/arzneimittel/3109789/pari-naci-inhalationsloesung.htm
     
    На gjoker4e и FreeMind им се допаѓа ова.
  7. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    И јас за мали веќе 2 месеци плаќам а не е биден ни еден цел месец таму
     
    На FreeMind и gjoker4e им се допаѓа ова.
  8. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Ние почнавме од сред месец и пак цела сума плативме.Нема враќање пари па макар 1 ден да оди.
     
    На Mari*, FreeMind и gjoker4e им се допаѓа ова.
  9. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    Супер тема, баш мислам на Дани и зборував кога се запознавме дали има ваква тема само за нас германките:D @promeneta :clap:

    Инаку и ние сме со македонски пасоши, сопругот е со неограничена дозвола за престој, јас сеуште со ограничена. Дете тука се роди, така да за со бугарски пасош немам искуство.

    Инхалатор ни нас не ни препишаа, се мислам да го менувам педијатарот и да почнам да си ја носам кај мојот општ лекар па ако некој има такво искуство нека пише. Знам дека може ама незнам колку е препорачливо па се двоумам.
     
    На Kaetana, Arien и Ava.84 им се допаѓа ова.
  10. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    супер тема :) јас на моменти сум нс форумов ме има па ме снемува, ама да се пријавам од северот на Германија - ние сме во Берлин. со мк пасоши, јас сега поднесов за неограничено за мене, и од тука имам и диплома. имаме едно годишно девојче :). чекаме уште за градинка (facepalm).. на болница и јас им дадов едни чоколадца и пари за касата за кафе. А на бабицата што ми беше и vor, nachsorge и Beleghebamme и направив поголем подарок на крај зошто бев многу задоволна.. и јас мислам и тука се радуваат, иако е точно тоа со оценката, препораката за други, тоа е најважно.

    Инхалатор и нас не ни препишаа, го купив сама по препорака овој
    https://www.amazon.de/Medisana-5452...id=1552591847&s=gateway&sprefix=inhala&sr=8-4
    и за возрасни и големи деца е.

    ние сега уште се занимаваме со ММР, никако убаво да оздравиме за да ја прими вакцината, сакам да ве прашам дали на некој ви успеало да направите крвна слика пред вакцинирање? може на приватно да ги натерам или како? од каде земаат? или да не се плашам чим нема температура? во Мкд ептен поинаку гледаат..
     
    На Kaetana, Arien, Mari* и 2 други им се допаѓа ова.
  11. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Убава ви е темата, дружете си се ќе си требате.:)
    За инхалаторот сакав да ви кажам да не го користите на своја рака. Мене педијатар ми рече дека доколку постои некоја инфекција на грлото, од инхалаторот може да се разнесе уште повеќе и да се спушти на гради и да направи дополнителни компликации.
     
    На Arien, duffi, KidA и 4 други им се допаѓа ова.
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @KidA кај вас бесплатна е градинката?
     
  13. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    @KidA
    Крв зема само доктор од вена ова мое искуство.Пред вакцина нема крвна , нема брис нема ништо, само диши диши, преглед на грло и уши. И јас чекам за ревакцина ММР ама се е болна мојава.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Не успевав да добијам крвна слика пред вакцина. Моето искуство е такво, може друг има поинакво.
    Не можело ни на приватно.
     
    На Kaetana, KidA и Mari* им се допаѓа ова.
  15. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    ќе видам што ќе направам и јас во вторник. ќе се вадам дека сакам да испитаат зошто малку јаде и не качува на тежина, цело време и настината, како и се состојбата барем да видев хемоглобин, железо.. и леукоцитите. тоа црп мрп не знам ни како се вика тука :)

    инаку @FreeMind да, бесплатни се градинките, само 23е доплаќа за храна и некогаш нешто за плус активности, ама проблемот е што ги нема.. :/ те преполни се. од април лани сме на листи на чекање, не знам колку време и живци потрошив на ова. чекаме сега од две во април што ќе одлучуваат. можам реферат на темава да напишам :))
     
    На Arien му/ѝ се допаѓа ова.
  16. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @KidA баш ви се чудев ( како покраина) како можеа да изгласаат бесплатни градинки токму од таа причина што сите ќе ги остават децата во градинка и ќе нема место.
    Тоа е голем град, си има предности, но и големи недостатоци.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    да.. катастрофа. и јас сум повеќе за тоа да плаќам и до 500е ако треба, ама да не кинам живци и, да не одам на крај на светот да ја носам. А не само што сите ќе ги остават, туку специјално од Британија Холандија и не знам каде тука се селат, за да ги дадат децата во бесплатни градинки :doh:. И после се жалат сите на системот.. Имаше пред некоја недела протести, барем платите на воспитувачките ќе им ги покачат. Ни персонал нема доволно и квалитетот на крај е за никаде. Чуден е Берлин.. И не спремен за олкав дотур на луѓе. Ама пак го сакам и мислам во класичен германски град не би можела да живеам среќно.
     
    На Kaetana, Arien, do-re-mi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Да се пријавам за крвната слика. Му реков на педијатарот дека кај нас пред секоја вакцина се прави крвна слика па дали може и тука. Без никакво противење или било што ми рече дека може и одма го исправи терминот напиша дека прво крвна слика па потоа вакцина. И ми рече дека крвната слика е за мене, за јас да се чувствувам сигурно. Покраина Баден Вуртенберг.
    Ние не дека сме правеле во Мк крвна слика ама ај, прв пат на фемина прочитав дека треба, педијатар не ми кажал такво нешто.
     
    На Mari*, Kaetana, Arien и 2 други им се допаѓа ова.
  19. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    И јас го сакам, многу го сакам, Берлин е Љубов толку шарен мулти култи и вансериска енергија, како да не е во Германија.

    Секој со приоритетите. Јас посреќно живеам во помал каде имам се и никаква гужва. Во голем никад не би, сакам мир и тишина усвет негде во некоја планина најубаво.
     
    На Nine25, Mari*, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Јас сум Австрија. Блиску до Германија де :lol:
    Читајќи ве вас што мака мачите да дојдете до крвна слика - не сум ја сменила матичната на синко.
    Воопшто не сум задоволна од неа, преглед трае не цели 5 мин, не можам ништо ни да ја прашам ни да се консултирам со неа :^) ептен арогантна, се е нормално за неа, но кога ќе кажам дека синко имал температура веднаш прави брисеви од грло и нос, му зема крв и мокрача. Пред вакцина не прави к.с само кога имал температура.
    И така некогаш ја лажам колку да испита :tmi: битно испитува.
    Секогаш му дава Проспан да пие. Само еднаш антибиотик кога имаше воспалено уше ( пред 3 недели)
    Термините ги закажува на 5 мин :| има премногу пациенти.
    А вакцините на 10 тина дена, ама јас не го носам на толку краток период, чекам барем месец да помине. Следна е ммр и страв ми е да го однесам само одложувам :worried:

    Инаку често одам Росенхајм и Минхен да не има некоја членка таму :lol:
     
    На mal.ecka, Mari*, gjoker4e и 4 други им се допаѓа ова.