1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Мислам дека законска обврска нема. Кажуваш кога ти сакаш. Работата е што кога ќе кажеш влегуваш под Мутершутц - тоа е закон за заштита на мајката. Со тој закон си заштитена од многу работи, пример, не смееш да работиш во смени, ме смееш да креваш товар поголем од 5 кг, не смееш да работиш на места кои би претставувале ризик за бременоста и др. А, да. И не смеат да те отпуштат, макар била во пробецајт.

    А за бременоста е така - имаш ехо за потврда, после ехо скрининг околу 18-22 недела.. и скрининг од 28-32... Од 32 мислам почнуваат прегледи на 2 недели. Претходно се на месец. Секогаш прегледуваат урина, притисок, тежина. Би требало и хемоглобинот да ти го контролираат. И секогаш добиваш вагинален преглед, пх на вагина, нешто како квази брис што на лице место го гледа, после грлото со прст го опипуваат, дали е тврдо и затворено. И тоа е тоа. Од 32 недела прават и цтг.

    Ништо не се плаќа, освен ако нешто не дискутирате дека ти би сакала да се испита а гинекологот не сака да застане позади тоа (пр. цитомегаловирус, токсоплазмоза...).

    Со лесно и пишувај ако нешто не ти е јасно!
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу за одговорите!
    Исто и јас читав дека не мора ама е пожелно барем усно да се извести работодавецот како би ги уживала погодностите на законот за заштита на трудници.
    Е ова не знам од што зависи околу прегледите, SanelaS пиша дека ги плаќала ехата секој месец, а Kaetana не...
    Ме интересира исто дали правевте пренатални тестови (за недај Боже откривање на хромозомски пореметувања)?
    И не ми се верува колку полабаво овде се гледа на бременоста отколку во Мк... :D
    Ах да, исто што би прашала, доколку влезам во Mutterschutz 6 недели vor dem errechneten Entbindungstermin, дали ми се крати за тие 6 недели времетраењето на породилно (12 месеци минус 6 недели да би ме следувало само 10.5 месеци)?
    Убав ден:f:
     
  3. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    ^ Погрешно си ме разбрала. 3 еха не се плаќаат, другите ако се по твоја желба се плаќаат. Ако има индикација добиваш и други работи бесплатно. Пример јас имав и доплери.
    Пренатален тест не правев, сакав, ама бев препратена на скрининг за приска во пренатален центар, каде што ме советуваа дека према параметрите и скринингот, нема потреба. Не беше само типична приска, туку ми направија и скрининг на ехо.

    Полабаво се гледа, точно. И јас си имав некои нервози на почетокот, но кога гледаш дека не можеш сама против систем, едноставно за мое добро решив да сум со мото go with the flow.

    За Мутершутц не ти се крати ништо. Ти следуваат 6 недели пред, и 8 после. И тек после тие 8 недели nach der Entbindung почнува породилно т.е. Elternzeit. Значи 8 недели + 12 месеци или колку и да се одлучиш за времетраењето на Елтернцајт.
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Ах во ред, дека беше пишала не се плаќа ништо па затоа помислив. Како и да е, сега ми е многу појасно се'. :)
    И кај мене ќе има претпоставувам стрес околу ажурност, следење, прегледи и сл, ќе го тормозам докторот познавајќи се каков хипохондрик сум. :bow:
    Уау е ова не знаев! Значи 8те недели volles Beschäftigungsverbot плус 12 месеци :clap:
     
  5. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.727
    Допаѓања:
    4.689
    Kaetana fakticki po tie 8 nedeli ako imas odbereno 1 godina elternzeit imas 10 meseci Elternzeit i se vrakas na rabota za prviot rodenden na bebeto , a ne 8 nedeli pa plus uste 12 meseci.
     
    На Chantal и Ava.84 им се допаѓа ова.
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Сигурна си? Затоа што мислам дека не е така! Мутершутц со Елтернцајт нема врска. Мутершутц те плаќа осигурувањето и работодавецот. И добиваш фул плата. После 8 недели, имаш избор ако сакаш да користиш елтернцајт, а и не мораш ако не сакаш. Елтернцајт одиш под градот, и добиваш 12 платени месеци по 65% од нето платата, или 24 по 33.3 % од нето платата. И нели, комбинации со сопругот тие 12 месеци стануваат 14. Елтернцајтот можеш и покасно да го искористиш, до 7 година на детето.

    Знам дека се делат, и дека додека си под Мутершутц добиваш и право на одмор - пример за тие 8 недели ти следуваат денови од годината од одмор, а за Елтернцајт не. Така и зборувавме на работа. Така ми се и пополнети документите од страна на работодавачот. Пишува од кога почнува Елтернцајт - од завршетокот на Мутершутц.
     
  7. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.727
    Допаѓања:
    4.689
    za ova sum sigurna bev i vo caritas na sovetuvanje na primer deteto ako ti e rodeno 02.01.2020 ako zemes edna godina elternzeit se vrakas na rabota 01.01.2021 .Ako zeme i tatkoto 2 meseci togas toj gi zema od 02.01.2021 do 01.03.2021 tie dva meseci .Ako imas star odmor sto ti ostanal odma po istekot na elternzeitot mozes da go zemes ne ti propaga.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Што убаво си бев јас сфатила дека 14 месеци ќе сум дома. (facepalm)

    Значи - овие два месеци (8 недели) под Мутершутц јас сум влезена и во Елтернцајт. Дали тоа значи дека ќе сум платена во овие два месеци и од Работодавецот и осигурувањето (од нив сум веќе платена) и од градот тие 65% (за кои треба да го дадам барањето)?

    И дали тоа значи дека можам пример да пишам дека ќе сум од први месец до 14? Со тоа што 12 ќе ми се платени, а 2 не?
    Дека уште ги средувам документите и баш ќе ги праќав во понеделник, супер испадна муабетов. Ќе ги утнев...

    Сопругот го користи првиот месец.. после ќе го користи другиот. Тоа знам дека е ок.

    Фала ти за инфото. Ќе си останев така грешно убедена.. ама логиката ми беше таа заради исплаќањето. А еве што вика:

    Screenshot_20191101-095801_Opera.jpg
     
  9. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.727
    Допаѓања:
    4.689
    Za 8 te nedeli ke si zemas pari samo od rabotodavacot i od kaseto koga ke pominat 2 meseci na datumot na raganje ke pocnat da ti go isplakaat elterngeldot i taka 10 meseci , poslednata uplata e mesecot pred rodendenot na deteto.Jas ke zemam samo 1 godina elterngeld i na toj listotot Antrag auf Elterngeld dolu kaj 1.3.1 tocka go stiklirav samo toa prvoto kvadratce.I ako ne sum vo greska so mk pasos si pri isprakanje na dokumentite prati im dogovor od rabota kopija i ako imas zeleno livce kopija zatoa sto vo posledno vreme neznaat ni tie sto sakaat ...
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Значи кога викаат 12 месеци платено Елтернцајт ги бројат тие 2 од Мутершутц т.е. парите што ги плаќа работодавачот? А како е тогаш поделбата со 24 месеци по пола од тоа?

    Кое е тоа зелено ливче?

    Бев на советување јас во Jugendamt ама не спомнаа баш што како.
     
  11. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Па и јас се ептен изненадив дека 8 недели плус 12 месеци ќе си седам дома хаха
    Сепак не е така еве во тоа што го постирала Kaetana јасно си стои:
    Die Elternzeit wird NICHT dürch den Mutterschutz verlängert.
    Јас имам уште доста до породување, ама дали е потребно на работодавецот да му да предаде некој документ дека влегуваш во Mutterschutz т.е дека 6 недели остануваш дома пред пораѓај, или самата потврда од гинеколог каде што стои предвиден датум е доволна?

    Инаку претпоставувам зборувате во случај на договор на неопределено, кај мене на пример е Jahresvertrag кој завршува за време на Elternzeit (не на Mutterschütz). Во тој случај се продолжува да си тече нормално само што те превзема комплетно државата и осигурителната компанија. Значи во ваков случај не настапува на сила законот за заштита на трудници, односно работодавецот не е должен да ти го продолжи договорот.
    Ова како инфо можеби некому ќе му биде од корист.:)
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.727
    Допаѓања:
    4.689
    Zeleno livce e dodatok ako imas na vizata nekoi imaat vakvo nekoi ne.Elternzeit na dve godini vajda e ustvari 22 meseci Elternzeit i plus onie 8 nedeli.Inaku po zakon moras prvo da gi izvestis deka si bremena do 12 nedela so potvrda od ginikolog a potoa ti davaat 6 nedeli nekade pred poragaj druga potvrda edna za kaseto druga za rabotodavacot i ostanuvas doma.
     
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јас седам 8 недели Мутершутц и 12 месеци елтерн цајт. Родена 31.01.2019 тргам на работа 31.03.2020.

    Пресметката иде вака 6 пред и 8 по се мутершутц 100% од плата. 12 елтернцајт овие се после мутершуцот. 10 ми се мене платени плус два месеци седеше сопругот ете ги 12 платени месеци.
    Од работа писмена потврда добив до кога седам и решението за елтетн гелд во кое стои до кога примам пари.

    Јас ќе земам до Јануари елтерн гелд и потоа два месеци нула евра ми следат до почеток на работа. На работа слободните денови кои ми следеа не ги земав и стартувам со 30 слободни дена за 2020.

    Мое видување е дека премногу време за дома седење. Јас би се вратила од Јануари на работа со драго срце, но градинката ја најдовме од 1 Март така да ќе седам до крај.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.308
    Пол:
    Женски
    Здраво мами на 15 ноември ќе доаѓам за германија во ленгерих да не има некој од таму да не сака нешто од македонија можеби ќе се смете ама јас да прашам убав ден
     
    На TutiFuti, Lorins, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Игротеки за деца како се викаат овде? Не знам очигледно да ги пребарам, а се уби од врнење.
     
  16. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    8 недели се задолжителни дека мајката мора да седе дома после може да почне на раб.Имав една жена во групата за породилни часови што рече ќе рабптела по мутершутцот.
    Може да имаш 14 ама мт не треба да користи.Или ако земе он 2 месеци 2 ти се неплатени.
    Така мислам беше.А сигурно имаш добиено бешајнигунг од фамилиен касе.
    Можеш и 36 месеци ама не платени со платено пензиско.


    Игротеки-Indoor Spielplätze
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Spielzentrum, indoorspielplatz ама не ни има многу. Кај нас прва е на 40 минути.
    (Го корегирав првиот, аутокоректов друг збор ми извадил).
    Види кај вас под кое од овие два, ама ќе го најдеш сигурно.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Затоа се утепав од барање првата на 25 км. И за бебе само базент со топки.
    Немам идеја каде да ја носиме на вакво време нема ни трговски центар некој голем во близина.
     
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @FreeMind уште едно прашање.. елтернгелд имаш право на 12 месеци а ако користи и партнерот 14 месеци заедно. Тие се платени. Ама ако те сфатив добро, во тие месеци спаѓаат и тие 8 недели кога те плаќа работодавачот и кранкенкасето?

    Јас мислев дека тие се тие 2 месеци Мутершутц што сите ги имаат после породување.. а после имаш право на 12 платени месеци.. само мислев дека почнуваат после Мутершутц а не од датум на раѓање. Ок, тоа го сфатив. Ама дали парите дадени како Цушус од работодавецот се веќе дел од оние 12 платени месеци на Елтернгелд?
    Или добиваш 12 месеци по 65% од нето платата, дополнително на Цушус...

    (Германските кирилични моменти ми се закон!)

    Инаку скроз беше во право за документите!! Долу се бескрајно луди.
    Се јавив јас во управа за водење матични книги (дури и го снимив разговорот) и ми кажаа што сѐ треба за поднесување за извод. Децидно прашав за интернационален извод - дали треба превод и заверка на нотар (понесена од тоа ти што ми ги пиша) ... Ако името се пишува исто на латиница како и на кирилица - не требало. Превод на изводи (макар биле интернационални) било кога во името има буква што ја нема баш кај нас... Како кај твојот случај. Ај си реков. Може ова држи вода заради тоа што ете, не би знаеле да го пишат името. Ако било исто, не требало.

    Оди денес свекрва ми со сите документи, - ја пратија да ги преведува интернационалниот извод и да ги заверува на нотар... ИАКО името е исто на мк и на германски.. т.е. името е македонско! Е стварно се изнервирав. На жената денот ѝ пропадна трчајќи насекаде. Дали можат да се координираат и да се држат до правилата?? Срамота. Кој како сака - така си бара документи. Башибозук земја.

    Жени да знаете.. преведувајте и интернационални изводи.. ако ви изгледа тоа глупаво, и вашите 5 годишни деца можат да ги прочитаат изводите и да ги разберат.. луѓето во матично не можат. Па ко што пиша @FreeMind - преведете и заштедете нерви.

    А јас глупава, мислев дека се јавив и дека убаво ме упатија што сѐ треба.
     
    На Ava.84, Nenna97 и Chantal им се допаѓа ова.
  20. Nenna97

    Nenna97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    2.256
    Пол:
    Женски
    Дали смее да се работи мини џоб иако примаш Елтернгелт?