Мајки Македонки во Германија

Дискусија во 'Дете' започната од promeneta, 11 март 2019.

 1. SanelaS

  SanelaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  1.081
  I nie halbkasko imame za kolata pa sega gledam za ona adac plus mislam deka e dobro da se ima.Imame i od ona za advokat sto opfaka se.Pa sega da prebaram za ovie drugive povolni ponudi.Samo nesto prebaruvam .Sega mi se hit danocnite klasi i pravam presmetki kako bi bilo najdobro dosega bevme 4-4 klasa od slednata godina sum na porodilno i se mislam da smenam 3 so 5 ke treba da doplatam danok ama pa vaka cela godina platata e povisoka za okolu 300 evra ...ama podobro da sednam da presmetam kako e najdobro.Vie za vreme na porodilnoto ili pred toa gi ostavivte isti ili pravevte promeni.Tezok ovoj zivot germanski
   
 2. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.818
  Допаѓања:
  19.232
  Пол:
  Женски
  А зошто ќе треба да доплатиш данок? Ние се сменивме ја 3, а мм 5. Не би сакала да треба да доплаќам нешто отпосле...
   
 3. Chantal

  Chantal Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  7.199
  Пол:
  Женски
  Јас бев 5 во бременост па и таа година и следната додека земав елтернгелд доплаќавме. Кога се 3 и 5 најчесто се доплаќа на штоерклерунг. За 4-4 не знам како е
   
  На SanelaS и gjoker4e им се допаѓа ова.
 4. Mitrovska95

  Mitrovska95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  313
  Мајки да ве прашам нешто..
  се борев да дојдам пред пораѓај но бременоста ми е комплицирана ке морам во Мк да се породам.
  После колку време се вади пасош за малото за што побрзо да отидам? Морам предходно да работам доколку сакам некој додаток да земам или? Сопругот е таму со работна виза и јас планирам да сум дома година две додека не научам убаво јазик и не најдам градинка! Фала на инфо
   
 5. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.874
  Допаѓања:
  97.709
  1 месец максимум за пасошот.
  Извод вадиш за неколку дена, сликаш дете и чекаш пасош 2 недели. Можеш и за 2 дена да имаш пасош ако платиш дупло за брза постапка.
  Се на се, максимум 1 месец.
   
  На Kaetana и Mitrovska95 им се допаѓа ова.
 6. SanelaS

  SanelaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  1.081
  Па како што читав со 3 и 5 класа кога си на породилно приходот од елтернгелдот се додадава фактички на тој од мажот и кога се пресметува данокот затоа што мажот со 3 класа плаќа помалку данок , тогаш треба да се врати одредена сума. Со 4 и 4 незнам какви се калкулациите.
   
 7. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.813
  Допаѓања:
  18.748
  Пол:
  Женски
  Ние бевме 3 и 5 и добивме назад 4 евра колку што имаше платено мм .
   
  На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.685
  Допаѓања:
  29.893
  Пол:
  Женски
  За градинка кои топлинки се најдобри? Овие хаусшуе или ќе ги соблекува и ќе биде боса?
   
 9. SanelaS

  SanelaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  1.081
  Ponekogas i koga mislam deka nesto nema da me iznenadi od Germancite odma me demantiraat .Deneska gazdata ne opomeni zaradi gubreto kaj nas ima zelena i crna kanta koi gi zemaat na dve nedeli pa gazdata ne opomeni zasto ja vadime crnata kanta da ja praznat koga ne bila skroz polna za zelenata bilo seedno ama ako na sekoj dve nedeli ja vadime crnata toa cinelo poveke. Neli gubrerinata zavisi od brojot na clenovi i drugi faktori a ne od toa kolku pati ke bide isprazneta
   
 10. Chantal

  Chantal Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  7.199
  Пол:
  Женски
  Зависи од општината, ние во претходното живеалиште плаќавме по член, а сега каде што сме фиксна цена плус по празнење мислам 2 евра по празнење за рест, био исто цената зависи од големината на кантата. Тука добивме додатни кеси за пелените кој се бесплатни, а претходно ги фрламе во рест.
   
  На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
 11. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.460
  Допаѓања:
  231.234
  Искрено нема правило, зависи од детето. Двете големи идат во градинка и до сега сите фази со инаетење и соблекување ги поминале па се имаат носено. Крокс имаат носено, посебно на лето кога многу играат надвор и во вода, едни гумени најки кои се уствари за на плажа/вода а се добри кај дечиња на кои ножето им се поти, еден период купив патики само за таму(дозволуваа) па си седеше со нив. Сега ги надминаа сите фази па си се стандардни топлинки, доле со гума, од елефант дајхмант.
  Прашај што смееш и спрема детето одбери си.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.685
  Допаѓања:
  29.893
  Пол:
  Женски
  Крокс мислиш на ова?
  https://www.mytoys.de/crocs-kinder-...MIjIn9rPTi5QIVU5nVCh17TgxGEAYYBSABEgLpJvD_BwE

  Не знам ни дали ќе оди до тогаш ќе биде 13 месеци.
   
 13. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.460
  Допаѓања:
  231.234
  На вакви мислев
  Screenshot_20191111-213210_Samsung Internet.jpg
  Ама мислам мала е твојата за овие, за постабилни чекорење се. Ако не прават проблем јас би и ги купила идентичните кои дома си ги носи, за проодување, покасно стандардни топлинки.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.818
  Допаѓања:
  19.232
  Пол:
  Женски
  Ние плаќаме годишно според тоа колкава е кантата, колку членови сме и колку пати ќе ја изнесеме.
  И јас како газдата твој гледам да не ја изнесувам на секои две недели.

  @FreeMind За таа возраст има убави хаусшуе во Мулер. Ако носат хаусшуе само за појадок, во игралната може чорапи со гумено од доле ако не е ладно доле се разбира. Кај нас за појадокот ги носат, преостанатиот дел од денот кој како сака.
  Најдобро види првиот ден какви имаат другите па купи.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SanelaS

  SanelaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  1.081
  Pa da ama i ako e taka jas vo stanot ziveam 11 meseci i denes prv pat mi bese kazano a vo prethodniot grad bese samo od brojot na clenovi.
   
 16. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.685
  Допаѓања:
  29.893
  Пол:
  Женски
  https://www.mytoys.de/falke-kinder-haussocken-cosyshoe-12034085.html

  Вакви ќе и земам за дома ми се гледаат најкомотни за проодување. Немаме теписи тие топлинките ми се гледаат многу цврсти за почеток.
  Ќе прашам какви треба во секој случај.

  И за појадок гледам дозерки од челик ми се најубави али како ќе си ја отвори сама со вакум се тие
  https://www.mytoys.de/affenzahn-affenzahn-edelstahl-brotdosen-set-lila-2-tlg-8780211.html

  А пластични не ми се зема.
   
 17. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.460
  Допаѓања:
  231.234
  И ранчето од АфенЦан да и го зедеш, најубави се:inlove:
   
 18. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.685
  Допаѓања:
  29.893
  Пол:
  Женски
  Тоа го ставив веќе на листа со бувчето. Преслатки се.
   
 19. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.460
  Допаѓања:
  231.234
  Ние еднорогот и диносаурус ги имаме. Бувчето за третата мома, од септември ќ, го планирам:inlove:
   
 20. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.685
  Допаѓања:
  29.893
  Пол:
  Женски
  Се мислев меѓу дино и бувчето. Да и го земиш бувчето. Кучлето не им е баш убаво направено штета.

  Заборавив да споменам бев во Онли али пантолоните не ги најдов. Имаше само широки доле како хипици.