1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    @KidA @Seline како со мк пасоши сте како може, како оди таа постапка?
    Со мм и двајцата имаме поднесено за бг пасош тој беше на интервју а јас тек во Мај ама процедурите бавно одат
    На татко ми му излезе бг државјанство па планираат да одат со мајка ми за Германија кај брат ми тој е таму 6год
    Дали јас можам од татко ми да добијам некакви документи со оглед на тоа дека сум мажена или тоа неможе
    Сакаме премногу да одиме некоја ако е информирана повеке нека ми пише и лп кај да се обратиме било ние или брат ми таму и нему не му се јасни баш работите
    Извинете на долгиот пост
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Процезот при добивање на бг државјанство е многу повеќе олеснет и 100 посто веродостоен дека ќе излезе само и само со л бг карта од еден родител без разлика дали си мажена полнолетна или малолетна.
    Само чекањето менува.
    Не чекаш произход туку директ на интервју одеш.
    При малолетност чекањето е доста помало за разлика при полнолетност но е 100 посто сигурно и побрзо дека рипаш чекање на пеоизход.

    Јас извадив бг државјанство полнолетна и доста возрасна преку татко ми за 1 год 7 и месеци.
    Држајванството односно чекањето зависи од фактори како гужви менување на влада и разно разни проблеми во министерство НО најверодостојна работа е таа..

    Штом сеуште чекаш за интервју. Оди во меѓувреме со посредник до бг или самиот посредник нека однесе во твоите документи пасошот или л карта бг на татко. И кога ќе одиш на интервју ќе кажеш на таа таму дека татко ти има бг државјанатво брат ти и сите кои имаат.

    100 посто твојот пасош ќе излезе.
    Си чекала толку ќе почекаш уште година до две

    Ова што ти го давам е насока и патот кој што јас успешно го изодев и кој е најсигурен.

    За се што те интересира можеш да ме прашаш.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    @blessed.an редактирав препрочитај постот.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Ке прашам посредникот но не верувам дека ке сменат нешто за два месеци ми е интервјуто
    За просиход чекав скоро година дена но тогаш уште не му беше излезен пасошот на татко ми само документи од брат ми носев
    Секако јас ке прашам па се надевам процесот ке ми се олесни па догодина да заминеме одовде
    Најмногу за децава сакам да заминам посебно за керка ми и нејзината "болест" и таму да слушнам мислења
     
  5. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Посредникот може да однесе дополнителен документ во софија во министрество на шалтер односно копија од пасошот на татко ти во секое време ;)

    Кога ќе одиш на интервју они ќе те прашаат кој има бг државјанство од твои роднини ти ќе кажеш татко ми и брат ми... ќе те прашаат за име и презиме и ќе проверат у комјутер дека е вистина
    И оспосле кога ќе проверат нема да те враќаат на дополнителна и одма ќе пројдеш на преглед на документи и ќе ти одобрат дека заслуга на татко ти
    Барем пасошот во рака ќе го имаш после интервју за година дена...
    Наместо да те враќаат на дополнителна и тие ствари.

    Јави се на посредникот твој и кажи му дека јас сум ти кажала жена што веќе изодела таков пат и знае дека на шалтер во софија ќе го земат документот
    Ништо не губиш туку само добиваш
    100 посто ќе го земат.

    Слушај паталец ;)
    Јас имам магистрирано на тема бг пасоши :rofl:
     
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Отпосле можете да отидете во германија. Да најдеш ти работа а децата со маж ти да поседат дома. Неколку месеци еве @gjoker4e ќе ти каже според твоето бг државјанство и работа на маж ти и на децата твои одма ќе им дадат виза
    Маж ти ќе почне да работи

    Така одат работите знам по членката џокерче

    Или да одиш на карта да земеп бг државјанство па за 2 3 месеци да направиш на твоите деца плус оти процедурата за малолетници е 1 2 месеци
    И сите германија
    На маж ти ќе му средиш за престој како маж и на џокерче што им среди на нив и нема потреба маж ти да се враќа мк за виза
    Само ти треба бг државјанство и работа
    И за неколку месеци се ќе се среди.

    Среќа што сега имаш поткрепа од пасошот на татко ти
    Значи после интервју за година до година ипол преку л карта копија односбо од татко ти нема са те враќаат нити заебаваат ќе питпишат диркет указ.

    Да така радувај се..
    Работите можат да се средат.
     
    На gjoker4e и fairy88 им се допаѓа ова.
  7. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки и едно големо бравос за темава :D:D Епа вака.. јас се породив на 14Јан а изводот на син ми беше готов дури на 21 Феб.. Се пријавив одма во АОК за Elterngeld и еве уште никави пари нема на сметката.. А за Kindergeld чекам сеуште работодавачот да м го потполни листот за да го испратам во Familienkasse. А за некаков паричен надоместок од ко сум породена само од работа ми пуштаат а од друго место немам ништо земено |( Сакам да ве праша, дали и вие сте чекале толку и дали треба уште на некое др место да го пријавам? Фала и поздрав до вас :inlove::inlove::inlove:

    Заборајв да кажам дека сум во област Baden Wurttemberg
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Касниш со документи затоа ти касни се. Јас на 31 се породив веќе земав Киндергелд и Елтернгелд решение.

    Оди по листава и гледај што ти фали за каде да пратиш:

    https://www.penaten.de/sites/penate...nzielle-unterstuetzung-nach-der-geburt-v3.pdf

    Јас земам и од работа пари и од АОК за овие 8 недели и претходно 6 недели, Мутершафтсгелд. Зависи тоа од колкава ти е платата. Има во документиве.

    Има типсови како да ти се поголеми породилните пари оние кои сега се останати бремени, а земаат помала плата од партнерот и се во тарифи 3 и 5, треба веднаш да ја сменат тарифата штом дознаат за да подоцна земаш повеќе пари кои се пресметуваат со средна вредност од земени плати.
    После елтернцајт исто треба со тарифите во финанцамт да се пази со дете. Двајцата треба да се во 4та со додаток за дете.
    Сакам да кажам има милион начини да се добијат повеќе пари само треба да се запазат сите процедури и да се чита на нет за порано да се заврши работата.
    Исто за градинка многу работодавачи даваат 100 евра месечно бонус за градинка.
     
    На gjoker4e и AnaDelRey им се допаѓа ова.
  9. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски

    Благодарам <3
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  10. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    јас тука завршив студии, и после најдов работа па со тоа и дозвола за престој - Blau Karte, и мажот ми исто е со BK. Двајцата сме со технички струки затоа е полесно. Ама сега мислам има некои олеснувања и за обична работна виза, можеш на страната на амбасадата на Германија да гледаш, пред сѐ најважно е да имаш работен договор - некој во Германија да сака да те вработи. Ако е вистина заинтересиран и се залага, тогаш е возможно и за други струки и со различни примања.
     
    На Petar80, gjoker4e и blessed.an им се допаѓа ова.
  11. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    Исто и мојот сопруг дојде овде прво со Blau Karte, тоа е посебна дозвола за дефицитарни кадри пред се од техничка струка, на покана од тукашната фирма, а јас се споив фамилијарно.
    Како што кажа @KidA најважно е некој од тука да сака да те вработи и да се залага за тебе, уште пред скоро десет години значи беше можно со мк пасош да се дојде.
     
    На KidA, Petar80, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    За работна виза која не е плава карта и не е на листата дефицитарни струки во германска амбасада Скопје се чека термин една година. Тоа значи никој нема да те чека година дена освен ако не е роднина и слично. Во превод - не идајте :)
     
  13. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    8.999
    Преку родител што е со бг државјанство можеш да добиеш виза за престој во Германија под услов да не си повеке од 21 година и да не си мажена.
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.961
    Пол:
    Женски
    Кој ќе ме просветли како се поднесува за повраток на данок?
    Може само на smartsteuer.de да потполнам се и да пратам и тоа ќе е се или има и нешто друго? Не знам од кај да почнам. Прв пат ќе поднесуваме.
     
  15. Esmeralda-MD

    Esmeralda-MD Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2015
    Пораки:
    1.181
    Допаѓања:
    42.428
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Eve jas ke se obidam..
    Nas ni pobaraa od Finanzamt da podneseme dokumenti ta Steuer i se obrativme direktno so toa pismo kaj Steuerberater i od momentot koga sme dosle ovde site livcinja od plata ni gi pobaraa,smetki ,dogovor od stanot so site Nebenkosten i kolku plakame Miete..
    Isto gi interesirase kade si rabotel prethodno,pred da dojdes vo Germanija,no samo za edna godina,ne site..Gi interesirase da vidat dali sega ti se dovolni primanjata za zivot..
    Ova samo za prv pat ni baraa..Nie si se odlucivme da si plakame godisno kaj Steuerberater i mirna glava,sto treba taa brka rabota..
    Ima i DVD so upatstva kako mozes sam da go toa napravis,no pouceni od negatibni iskustva,ne sakav da rizikuvam..
    Se nadevam ti se razjasni malku, ako imas nesto nejasno,slobodno prasaj,ako znam ke ti odgovoram..
    Aa,da ne zaboravam,ova go kazuvam za vo Niedersachsen, sekoja republika e razlicno
    Pozdrav
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Ние одиме во финанцамт и таму ни пресметуваат
    Потполнуваме тоа што знаеме и разбираме рест ни помага некоја од вработените таму :$
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    За прв пат мој совет е да одиш со бератер. Ние првата година земавме најмногу поврат на данок. Ни исплатија само за преселба од мкд околу 1000 евра. Тоа не чинеше за бератер околу 400 евра. Се исплатеше да се најми плус немавме појма од ништо и јазикот ни беше нула. Со бератер правевме до трета година после од Алди си купуваш цеде како се прави и си правиш сам оти подоцна нема голем поврат, не ти се исплати бератер.

    Во текот на годината ќе си чуваш се, секоја сметка за апчиња, под кирија ако седите ти враќаат нешто, за аусбилдунг, патот до работа и назад, книги за работата и така натаму. Тие не ги праќаш туку ги заведуваш.

    За бератер поефтин треба да ги прашаш локалците они знаат има како месни заедници за 70/100 еур ќе ти завршат работа.Има и на српско-хрватски еден во нирнберг онлајн ви средува ( овој не сум го користела само сум слушала ).
     
    На Seline и gjoker4e им се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.961
    Пол:
    Женски
    Бератер е сметководител? Кога е крајниот рок за поднесување?
     
  19. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Да. Тоа кај нас му доаѓа како даночна пријава само што ние сами си ги правевме во мкд.

    До Мај беше, али прошла година го продолжија рокот провери на нет до кога е точно.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.441
    Допаѓања:
    33.129
    Пол:
    Женски
    Од прилика за колку време го враќат данокот?
    Мм поднесе во февруари сеуште чека.

    Да се надева во скоро време или како оди таа процедура?:wasntme: