1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.244
    Пол:
    Женски
    Ова со презимињата не беше важно само за во Австралија?
     
  2. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Мислам дека секаде низ странство е истиот „проблем“ - освен, се разбира, во земјите каде што има такво ословување.

    Проблем, не е којзнае каков проблем ама нели, да се дешава нешто. :D

    Чим -ски и -ска се сметаат за различни презимиња, можеби најдобра алтернатива е да не се менува презимето воопшто. Таков некој има или ќе треба да се шета со венчаница 24/7? Некако не сум фан на машката варијанта (без осуди за тие што ја имаат и користат :hug:)

    Фала ви девојки и жени. :) Ако има некој и од други земји, слободно нека сподели искуство.
     
    На Ava.84 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    А ти девојче ќе се мажиш?:makeup:
     
  4. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Абе не сега одма, тука во овој момент. :D

    Ама спремам терен (читај папири). :D
     
    На green.eyes, mal.ecka и duffi им се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Тогаш со лесно средување папирологија. ^_^
    И да се фалиш ко ќе биде.:!:
     
    На Ava.84 и Doozy им се допаѓа ова.
  6. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Са сречом Дузице :* баш ме израдува и сакам лп:e:
    Туку.. јас се регистрирав во Англија нели, таму по дефолт си останува моминско презиме, нит се сетив да прашам ниту ме прашаа, останав така, со моминско со "ва" не ми праеле проблеми никогаш ниту пак сум шетала со венчаница или било што да докажувам, исто сум и тука, јас со "ва" маж ми со "в" детето со "в" слободно сум патувала еве секаде по шалтери одам ама ниту се имале недоумици па ми барале документи ниту ништо, исто и во Англија.
    Ни за дете ни за маж, освен нели таму дека бараат документации за папири и остало.
    Да така чил и терај со "ва" слободно ако така сакаш :)
     
    На do-re-mi и Doozy им се допаѓа ова.
  7. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски

    Девојче, иде ли моментот? ^_^ :hug:

    Го земав презимето на мм во женска форма -ва, овде (во Шведска) некогаш се чудат кога ќе ни ги споредуваат презимињата. Најсмешно беше во болница кога се роди син ми они автоматски го пријавија, и дека по мајката даваат презиме, го пријавиле малиот со -ва. Ние појма немавме. Кога дојдовме дома почнавме да средуваме документи за малиот, побаравме изводот да ни го испратат по пошта, стигна со женско презиме (facepalm) Па се јавивме се објаснивме која е разликата, дека кај нас презимињата родот го задржуваат, па така син ми и со тапија стана машко :rofl:
    Се извинувам што ви се убацив во темава, ама прочитав Дузи мила дека праша и по другите земји како е :)
     
    На Kaetana, mal.ecka, do-re-mi и 5 други им се допаѓа ова.
  8. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @Doozy јас сум -ска,се регистриравме овде,немаше никаков проблем.
    Да,поедноставно е цела фамилија со исто презиме,но лично сум “грамар наци” и ја почитувам категоријата род.Дете планирам исто со -ска.
    Во принцип никому не му е гајле за такви детали,сегде подаваш личен документ и битно е да те има во систем.
    Со среќа иначе:hug:
     
    На Kaetana, green.eyes, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Колку пара пижами ми требаат за градинка? Облека за пресоблекување оставате еден комплет или неколку? Крпи за лице да не треба случајно? Не ми текнува друго што да прашам, а е за купување.
    Ми треба кутија за храна, за топлинки ќе прашам. Појадок сама ќе си носи и ужина што ставате за појадок? Како ќе ја биде со појадокот кога она само на молење јаде ги молат или не им се замараат? Ќе дреме гладна со саати изгледа.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.412
    Пол:
    Женски
    Ќе пројаде покрај др деца сигурно(fingers).
    Немам искуство лично уште чекаме место за градинка.
    Туку да си прашам поднесовме уште во септември и ни рекоа за година време ќе има слободно место има ли шанси да ни најдат порано? Што треба да правиме ќе ни се јават ли дека од тогаш може да почне или ќе не заборават дека сме предале документи(формулар потполнивме со негови информации).
     
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ако чекаш да те викнат ќе дочекаш :)
    Право во stadt и барај место за градинка најбрзо што може да ти најдат. Ќе ти најдат.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Пижами не требаат (нас не ни побараа)
    За почеток кутија за храна,флаша за вода и ранец
    Во наша градинка до 3 годинки пожелно беше чорапчиња со гуми
    А по желба беа топлинките
    Опрема за дожд,гумени чизми (Ама доколку не е проодено може и не треба)
    Алишта резерва нас не ни требале затоа што тие имаат таму за не дај боже
    Памперс и влажни исто треба да однесеш
    За јадење и моите на почеток седеа гладни ама со децата за месец два се научија
    Уште овде не ги хранеа па од мелени каши директ на брецли преминаа
     
    Последна измена: 20 јануари 2020
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Во нашата група имаат торбички за пижами.Ги носиме во понеделник ги земаме во петок.
    Ако заборавам спие на долен веш независно колку е ладно.
    Доручек имаме во градинката.
    Од работите за замена имам по две од се.За јадење не ги молат ако јаде јаде ,ако не гладна.Ама кога ќе те види прво ќе и биде ам ам што ќе ти каже:DЌе си научи ред и ќе јаде со др деца не му ја мисли толку.На прв ден на адаптација ќе си прашаш се. Не мора одам да носиш работи.Секако ќе биде само 30мин ќе добеш лист со потребни работи.Од кушелтух или тир,цуцли,шише(кај нас од одма ги учеа на чаша),гумени чизми итн.Секаде е различно.Со лесно адаптација(fingers)

    @TutiFuti најдобро прашувај почесто во градинката.Од кога ќе ви потврдат, дури тогаш ќе ви се јават за ваучер.Претходно не.Кој пита тај добије:)
     
    На TutiFuti и FreeMind им се допаѓа ова.
  14. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    А во што спијат? Се надевам не во истите алишта со кои си игра:)
    Иначе за текстура на храна јаде како возрасен залци, корки, месо џвака. Само што не е по јадењето ќе си седи гладна ќе ја нема мама со пет јадења на секои пет минути да ја нуди. Ќе научи да јаде.
     
  15. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Да бе,спијат во истите алишта
    Не е во ред ама пижами не користат
    Мали и не спие таму,едино тоа не се научи таму ама Могли спиеше по два часа,во истите алишта :wasntme:
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.244
    Пол:
    Женски
    @TutiFuti Ако сакаш да работиш појди во општина и од таму ќе аплицираат. На главниот шалтер во општина ќе те упатат каде точно да одиш.

    Кај нас се аплицира само онлајн и пишуваш дали сакаш да те известат преку мејл или телефонски.

    @FreeMind Пижами и ќебенце.
    За дожд: гумени чизми, јакна и панталони.
    За снег: она целосноно како скафандер.
    Во зима: капа, шал, ракавици.
    Пролет и есен: лесна капа.
    Памерс една кутија, марамици едно или во пакет.
    Кога беше помало по две оставав за пресоблекување две блузи два пари трењерки. Сега само едно ама одамна не е пресоблечено си стојат така.
    Топлинките да не се лизгаат.
    За појадок само здрава храна:
    Ѓеврек и јогурт
    Брецел
    Овошје
    Домаштно зготвено проја, кифли
    Нешто не ги тераа баш да јадат ко нас дома туку им зборат мн леле колку убаво грозје па зошто е важно да се јаде зошто треба да јадат па ќе одат надвор после
     
    На mal.ecka, FreeMind и TutiFuti им се допаѓа ова.
  17. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.412
    Пол:
    Женски
    Ајдеее... градинкта ми е пред врата досега немам отидено да подосаѓам(facepalm). Викам ај да не досаѓам као у мкд што им висев за се нешто до нив. Тогаш вечер ќе го подберам маж да оди да се распраша.


    Туку ај да прашам пред време нели 3 м пред истекот на пасошот може да се патува со авион, е сега за офенталот кога да закажам инаку во јануари наредната година му истекува за малиот ми е па со време маж да планира одмор треба. Што ќе ни дадат за да патуваме и да се вратиме со нов пасош и после како за офенталот ?
    Важноста на пасошот деца над 4г колку е години?
     
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.244
    Пол:
    Женски
    Ние отидовме пред да истече. Не знаев дека треба минимум 3 месеци пред да истече. Ние патувавме 3 месеци и 2 дена пред да истече, на среќа ни се поклопило.
    Извадивме нов во Мк по брзс постапка.
    Стигнавме Германија и утредента бевме со општина со детето, нова слика, стариот пасош и 10 евра за хартиен ауфенталт или 22.80 евра за пластична картичка. За 5 минути беше готов новиот и ни го дадоа.
    Мене дури на пасошка контрола за тука ми текна дека сега визата нема ист број како пасошот ама мислев ако речат нешто ќе им го покажам стариот пасош и ќе кажам дека сме биле за нов ама ништо не рекоа. Не знам дали сепак е потребен некој лист?
    До 4 години важноста е 2 години, над 4 години важноста е 5 години, над 27 години 10 години.
    За офенталот бевме без термин во општина, земаш бројче на влез и чекаш.
    На малата од прва и го направија на 5 години и покрај тоа што пасошот важеше 2 години. И сега прво истекува пасошот па после офенталот дека пасошот пак ни е со 2 години важност.
    Инаку за офенталот ми рекоа се менува еден месец или две недели пред да истече.
     
    Последна измена: 20 јануари 2020
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Колку порано точно не знам ама јас бев во мк вадев нов пасош дека стариот го оштетив. На враќање имав план да го дадам и стариот пасош и заборавив, ама го приметив цариникот дека се чуди и ми текна му кажав имам нов пасош сега ќе ви го дадам стариот ми рече не треба само не заборавај да одиш да го промениш ауфентхалот. Сплет на околности тука ми го изгубија новиот ауфентхалт па уште еднаш патував со стариот на различен пасош ( аеродромот ми е блиску па бев прашав рекоа не е проблем само цело време во мене беше стариот пасош).
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.412
    Пол:
    Женски
    О
    и ние од старт имаме 5г офентал ама и на мене и на малиот ни истекуваат пасошите 2021 него јануари мене ноемрви па затоа сакав со време да си планирам што и како знам дека има цела година пред нас и дека ќе препрашам обавезно пак во општина, иналу добро е штом е на 5г после 4години таман малиот летово ќе направи 4г и после ќе вадиме нов пасош.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.