1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @KidA рецепта ти треба заедно со фискалната. Во аптека најчесто те прашуваат дали ти треба рецептата.
     
    На gjoker4e и KidA им се допаѓа ова.
  2. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    јасно, значи мора и рецепт.. а такви скоро немам - се на своја рака се лечиме претежно :)) а за детето секако е бесплатно.. ама ќе знам за друг пат и ќе ги чувам.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јас приметив дека е полно домашни “лекари” меѓу нашинциве овде, ама ај да не ви се мешам. Она што можеш сам да си препишеш како парацетомол и витамини зошто да не.

    Патем ве читав на темава дека барате крвна слика пред вакцинација во Германија. Параметрите на крвна слика немаат врска со вакцината затоа не ви прават крвна слика, а не оти ги мрзи. И во Македонија оние педијатри кои се апдејтувани ќе ви го кажат истото. И таму има педијатри кои не ви бараат крвна слика, оти нема потреба да го боцкаш малото кога резултатите не ти ни требаат.
    Така да не бидете загрижени без потреба.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Има ли некој нарачувано од aliexpress?
    Треба на нешто да се пази, поради zoll?
    Јас верна сум на amazon, ама сакав да видам дали се исплати од тука.
     
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.242
    Допаѓања:
    166.003
    Нејќам да ви го реметам муабетот, ама сакав да прашам, какви ви се искуствата со Икеа мебел во последно време?Знам @danichap се селеше сега брзо, купуваа мебел. Конкретно, околу нова година купивме stuva детска комода, ама мислам со квалитетот се паднати ептен, ме разочараа. Тој еден дел, како спојка за штраф кој обично е метален, го напраиле пластичен, картонска кутија би била постабилна. Или може кај вас држат станард ама ние сме им еу држава од втор ред? А ми треба да почнам да размислувам за кујна. Би размислувале за кујна од икеа?
     
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Biljarkata јас не би кујна од Икеа. Има мали фирмичиња или поединци кои можат десет пати подобра од Икеа да ти направат.
     
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Јас зедов кујна од икеа, за под кирија додека сме, за период од некоја година. Не се ни сеќавам веќе колку точно ја платив, мислам 3.500 (без монтажа и без електрични апарати).

    За во своја куќа планирам поквалитетно, што би траело многу подолго и подобар квалитет, но за измеѓу ми беше ок. Платив многу повеќе за електрични апарати оти планирам подолго да ги користам, дрвото не ми беше приоритет. Во таа категорија на цена отприлика тој беше изборот. ПРесудно беше што можевме одма да ја зедеме па да најдеме друг да ни ја монтира. Требаше да се селиме за многу брз период, таму каде што одевме немаше кујна, кај останатите се чекаше и до два месеци а ми беше неприфатливо со мали деца...и направив компромис.
    Таа што ја избрав за во куќа е 40 000, оваа 3.500. Па квалитетот мислам е јасно кој е. За тие пари толку.
    Детските квалитетни се, но игралната ја опремував со калакс и масички/столчиња од икеа. Ефтини, заменливи, практични...повторно би ги зела истите бидејќи за таа намена не ни имам потреба за поквалитетни.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @danichap напрај фотка од новата кујна да ја видам :)

    Ние лани местевме кај нас кујна времето на чекање и доставата беше повеќе од три месеци. Среќа испадна како што ја замислив иначе ќе имаше кавги :)
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Па не е веќе нова
    Овие ми се во тел. од тогаш кога ја монтиравме. Освен фолии врз плочките не е ништо сменето ниту сега.
    Еден долг дел од ололу 3м и две вакви ќошиња.
    Шпоретот и хаубата ни се во трпезаријата. Многу е голем, 110цм, па во ќошево предвидено за кујна цел простор ќе го зазедеше.
    82E83541-CC4D-4919-AB1F-3900CA772BC2.jpeg
    Па да. Баш чекањето ни беше најголем проблем и пресудно да се одлучиме за икеа. Тука седнавме, ја нацртавме, и можевме веднаш да си ја зедеме. После најдовме друг кој се занимава со тоа да ни ја монтира.
    Се прилагодивме и на просторот кој го имаме на располагање и на останатите фактори.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    Го давала ли некоја овој спреј на дете, ни го препиша педијатар ама читам може да има многу лоши нус појави. Од друга страна на интернет има само позитивни оцени и дека е многу ефикасен.
    s5HBXNIYgtp87DeVnFIVka-30.jpg
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Ставам сличен спреј кај моиве, кога има потреба, не постојано, не секој ден, само навечер за да можат да спијат кога им е затнат носот. Не треба да се претерува со користењето, генерално ок е за употреба.
     
    На Seline му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Majka probaj so luffa operculata kugelchen nas tie ni gi pisaa koga mu bese crveno grloto na moevo a po toa za kolku brO mu se odzatna i nos moram samo da kazam deka se super. Inaku se vo homöopathische Mittel na prirodna baza.
     
    На Seline му/ѝ се допаѓа ова.
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    На Gili B., AnaDelRey, Nenna97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки и од мене, браво за темава!:clap:
    и јас сум тазе породена на 10.02, така да сите информации ќе ми се добредојдени:) Инаку мм е со бг пасош и јас врз основа на него добив офентал, живееме во Хамбург и така.
     
    На Gili B., FreeMind, only44you и 2 други им се допаѓа ова.
  15. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Не се плаши и јас го читав упатството и ми беше страв да дадам.После почнав и до втората година често стававме од нив.Сега ги немаме користено долго време.
     
    На Seline му/ѝ се допаѓа ова.
  16. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram @FreeMind sto me oznaci.
    Sigurno deka ke treba ovaa tema i ke ni bide od korist :*

    Eve prvo i osnovno ke kazam deka me izluduva edinstveno sto tuka u Dojcland gjubre se sobira na sekoi 2 nedeli !!!!

    I sto pravite so pampersite ?
     
    Последна измена: 21 март 2019
    На Gili B., FreeMind и gjoker4e им се допаѓа ова.
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Зависи во која општина си.
    Некаде даваат исправи со кои 2-3 термини неделно можеш да ги однесеш таму каде се собира ѓубрето. Кај нас даваа црвени вреќи.
    До 3 год. беше бесплатно, треба само сам да си ги однесеш.
     
  18. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Како на две недели? Кај нас се збира секоја недела , а на работа 2 пати неделно.Ова за куќа да не збориш? Се чуствувам како во друга држава да сум ништо не разбрав:tmi:
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Обичното ѓубре и кај нас е така.

    Една недела е био, друга рест, трета пластика и хартија, па пак одново. Среќа нарачавме многу големи канти, ама нема секоја недела. Кога имаме вишок го носиме во местата за исфрлање ѓубре и си плаќаме за да го фрлиме.
    Може оти сум во село е така, и куќа што викаш:D. Ама во една недела сите три врсти ѓубре нема.
     
    На gjoker4e и Ava.84 им се допаѓа ова.
  20. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    За куќа знам дека не го чистат толку често. За пластиката знам преку една недела, ама црна и плава канта чистат секоја недела.Мислам се доплаќа за почесто да збираат исто ова е за една како приградска населба.