1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Јавувај се по телефон најубаво. Мислам дека повеќето работат, но само за итни случаи.
    Инаку и јас мислам дека У прегледите само кај педијатар може, ама прашај си.
     
    На gjoker4e и TutiFuti им се допаѓа ова.
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас си нарачував и за ќерката и за синот сега од овие:
    (наводно се без хемикалии и без штетни материи во гелот што го имаат):

    https://www.lillydoo.com/de/
     
    На Herrera и gjoker4e им се допаѓа ова.
  3. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Само телефонски сега. Пробај од ново кај сите педијатри од најблискиот накај најдалечниот и кажи им дека имаш покана за у преглед.
    Треба да имаш матичен педијатар и на прегледот ти дава жолта книга кај што се запишуваат прегледите. Ако одите прв пат на У преглед треба да го носиш картончето за вакцини од Мк. Не треба да е преведено.
    Ако имате уште вакцини или ако има некои плус во Гер што ги нема во Мк до 3-4 години ќе те прашаат дали сакаш и да го вакцинираат ама се разбира не мора, барем не мора одма.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.506
    Допаѓања:
    32.627
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали ми се причинува или стварно сите ставиле Versandkosten ? На две места што зедов да порачувам хартија во боја на едната страна 10 евра, на другата 7,48:wasntme: Ајде 4.99 ама 10евра:@
     
    На Herrera, gjoker4e и TutiFuti им се допаѓа ова.
  5. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.481
    Допаѓања:
    33.234
    Пол:
    Женски
    Ај некој нек ме просветли како се прави ова? Има квасец и само го замесуваш со вода и чекаш како нормално кога замесуваш леб или?
    Едвај го најдов преска во Реве пак беше тепачка за брашно од сабајле. Screenshot_20200331-143300_Gallery.jpg
     
    На Kaetana и gjoker4e им се допаѓа ова.
  6. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Има ли некоја што работи мини џоб, а во моментов заради ситуацијава не оди на работа?
    Газдарицава мене ми пуштила полн износ за март, а работев само 30 саати.
    Е сега, имам од претходните месеци плус саати одработено, па не знам дали ме исплаќа за нив или мора да пушта плата без разлика што не работиме?
    Некоја во слична ситуација?
     
    На TutiFuti и gjoker4e им се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Сликај ја задната страна.

    Ќе треба лично да ја прашаш. Кај сите е различно. Нема некој закон на ниво на цела држава.
    Некој добива цела плата ама треба да ја врати после или одработи, некој како ти со плус часови може да ги добие тие часови.
    Кај мене за март и април добиваме иста плата ама не работиме како претходно. Се уште не се знае дали ќе треба да вратиме, одработиме и слично. Зависи колку долго ќе трае ситуацијава, никој не знае 100% како ќе биде. За мај е знак прашалник колку ќе работиме и колку ќе ни платат.
    Можеби кај тебе веќе знаат, можеби размислуваат, можеби ќе донесат заклучок откако ќе се стави крај на короната.
     
    На Jagoda123 и Herrera им се допаѓа ова.
  8. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.481
    Допаѓања:
    33.234
    Пол:
    Женски
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Предложете ми некоја машина за алишта. Треба да купувам нова, а поима немам каква, има милион.
    И што мислите за Отто, во врска со гаранција? Доста работи имаме од таму, ама ситници, не знам дали и машина од таму, или од хем, медиамаркт онлајн.
     
  10. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.506
    Допаѓања:
    32.627
    Пол:
    Женски
    https://www.mediamarkt.de/de/produc...fw5mSL9zUoCOLq_pt0ynkEA06H0p_z0BoCW6EQAvD_BwE
    Можеш и со сатурн да ја споредиш еднаш има таму еднаш тука попуст.Ми ја донесоа за 4 дена со хермес еинрихтунг.

    Ние пред 3-4 недели ја купивме.Презадоволна сум .Има за дозирање на прашок, има брзо прање на 59' со јонизатор, светло во бубањот, многу е тивка.Ако имаш помалку од 9кг сама го намалува времето и кажува колку функцијата е еколошка.Кога завршува има сигнал и сама се гаси по некое време.Со 1600 вртежи сите големи кебиња си ги исправме.Претходната исто ни беше горење 6 години секој ден переше некогаш 2-3пати.Требаше само да и се смене греачот и да работи ама јас сакав нова.Има и горење поефтини со помалку кг.Јас сакав ќебиња тешки да си перам затоа ја зедов од 9кг.

    За горење се одлучив оти на раб имам фирма што работи поправка на машини и се се АЕГ, Бош и Сименс не постари од 3 години.

    Од отто имам само 2-3 работи купено не знам да ти кажам.
     
    На fairy88, TutiFuti и WomanInLove им се допаѓа ова.
  11. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Оф, а јас па баш се мислев помеѓу аег, самсунг или сименс, за горење не ми ни текна. Во Мк имав ЛГ, а оваа сега што ја имам е сименс, ама стара, маш ми кога дојде на старо ја купил од некој човек. Веќе ептен ме зафркава, мора нова
     
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Земај Аег и не мисли ич. Аег ти е друга лига на машини. Јас имам до девет кг со десет години гаранција на мотор. И претходно имавме аег машината е ѕвер. Горење во Мкд имавме и лг имавме далеку послаби машини.
    Преку отто ја нарачав заедно со фрижидер ми стаса дома ми ја наместија и приклучија на вода и струја.
     
    На WomanInLove, fairy88, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    И јас имам АЕG, еве 4 години не сум имала проблем.
     
    На WomanInLove, fairy88 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  14. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.481
    Допаѓања:
    33.234
    Пол:
    Женски
    Да прашам каде може тука во Германија да се купат кубети оние како кај нас што ги има? Малиот е запнат за тоа и не знам дали има тука исто кубети да барам.
     
    На WomanInLove му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    4.667
    I jas kako maliot ednas zapnav i barav najdov vo Globus marketite vo edni plasticni kako casi bea spakuvani.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Има во сите маркети мислам пакувања кубети за салата, како грицки не сум видела.
    Кај што се додатоците за салати ќе ги најдеш. Мислам не е страшно да ги грицка така истите.
     
    На WomanInLove, FreeMind и TutiFuti им се допаѓа ова.
  17. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Јас се имам од Бош и Самсунг апарати и сум презадоволна, машина за перење Самсунг и ми е од 2013 купена и нема да мрдне, имам 10 години гаранција на моторот, исто ја користиме постојано, оти маж влече работничи алишта и постојано се собираат алишта за перење.
    И викам ако еден ден се расипе ќе си купам пак самсунг само две во едно сушара и машина за перење.
    Имам сушара во подрумот, ама некогаш немам клуч оти се менеме со комшиите и ова би ми било најпрактична опција.
    Имав посебно сушара и оти во новиот стан немавме место за неа, моравме на жалост да ја продадеме.
     
    На WomanInLove му/ѝ се допаѓа ова.
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јас од Бош имам вградена релна и ми иде да ја откорнам од кујна и да ја фрлам од тараса. Денес заштитникот од грејачот горе почна да паѓа надоле се разлабавил механизмот и ти влага во јадење железо. Башка што грее само странично, а ги има сите опции као на екран. Ужас. И плотната ми е на бош пд две капки вода како две години да не е исчистена плус знае и сама да упали ако има тенџере на неа нетргнато.

    Декември 2017 се наместени за само две години распад.
     
    На WomanInLove му/ѝ се допаѓа ова.
  19. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Можеби е и до среќа, што да кажам. Од што и да земеш, може за брзо време да се расипе. Ама според мене сепак кога се купува треба да се гледа и од кој производител иде апаратот, да се се купи само колку да се земе нешто.
    Инаку бош и сименс се исти производител.
    На почетокот оти немавме толку пари за се одеднаш да купиме, се одлучувавме за поевтини варианти, ама дефинитивно има разлика кога се земе нешто поквалитетно.
    Самсунг, сименс, бош, горење, аег, филипс ми се со добар квалитет според мене, а се со пристапни цени.Миеле ми е прескапа, не сум имала апарати од оваа марка, a и изгледот не ми се допаѓа.
    Е, некогаш мислам како резултат на фабричка грешка може да не се погодат.
     
    Последна измена: 2 април 2020
    На WomanInLove му/ѝ се допаѓа ова.
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Бош се во ефтини. Миеле ќе ги платиш али вредат.
    Татко ми велеше питај шта је скупо то је боље, а јас будала не го послушав сега два пати ќе платам за истото плус вградени се оффф.