1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонки во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од promeneta, 11 март 2019.

  1. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.263
    Допаѓања:
    8.359
    Пол:
    Женски
    И за ѓубрето изгледа е различно, кај нас рест на 4 недели ни носат, може и на две ако доплатиш ( јас кај комшиите фрлам ми рекоа може па не доплаќам не дека нешто многу се доплаќа) био на 2 недели, жолти ќеси и хартија 1 месечно. Иначе никогаш ништо не било бесплатно за ѓубрето кај нас. Штом се роди синко одма сметка за уште еден член стигна.
     
    На Nine25, FreeMind и Ava.84 им се допаѓа ова.
  2. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Po muabetive kako sto gledam izgleda deka vo sekoja pokraina e razlicno. Kaj nas , a posebno vo nasiov grad za sekoj vid na gjubre pominuvaat na sekoi 2 nedeli, a opstinava uste nemala resenie sto i kako so pampersite da se pravi. Opsto zemeno za sevkupnoto gjubre preku zima ke kazam ... aj i taka i taka... Ama u leto e strasno !!!
     
    На Kaetana и danichap им се допаѓа ова.
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Колку нервози изедовме за тоа ѓубре на почеток што експерт за рециклирање станав. Кај нас биото се фрла само во хартиена кеса. Додека ја направиш со табла од јајца и весници и ја симнеш доле е научна фантастика. Едно пакетче е 0,99 центи со десет хартиени внатре. Плус заштитен регион скапо е ѓубрето и само што се роди бебето за уште еден плус плаќаме. Се чудам за кучево што ме одминаа.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски

    Ужас со тој амазон. Порачував често и си плаќав нормално. Ја сменивме адресата на живеење и во станот дојдоја колеги наши да седат тука и ми носат еден ден писмо и гледам треба да платам казна во Амазон за нешто што сум порачала. Имаше број онаков бештелнумер гледам во аплик. нема ништо и се јавив и му кажувам за случајот и ми велат ами имаш порачано видео играчка некаква хаха ама демек ако не си ти ќе стомораме можеби е грешка и ок по некој ден пак писмо ми даваат у казната дупло за истото и пак се јавив као демек немора да платам. Нз што да кажам и не порачувам повеќе од таму
     
  5. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Халло мајки, се породив на 14.01 и сеа нз за колку време треба да си одиме за Мк за пасс за бебево. Ѕвонев во Минхен за да ми дадат некаква инф. ама не креваа. Читам на фб по групите некој викаат за 3 месеци некој за 6 некој па по 1 год си оделе. Дали некоја има искуство со ова? Инаку сме со мк пасоши и визи во Баден. Позз
     
  6. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Јас на 10 ти фебруари се породив и здравје средина на априлза мк си одиме, ние патен лист извадивме од мк амбасада во берлин, важи 30 дена па пасош во мк ќе вадиме
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    За патен лист правиш термин во амбасада или не?
     
  8. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Ние си одевме кога малата беше 9 месеци си извадивме патен лист од амбасадата во Берлин и немавме проблем.Прво пробав таму пасош да и правам ама ретко доаѓал сликар , па поминал и ни рекоа ќе чекате 6-9месеци и се изнервирав многу со тие од амбасадата.

    @FreeMind ние отидовме во работно време еднаш не вратија оти бебето плакаше , а другиот пат не примија.
     
    На gjoker4e и FreeMind им се допаѓа ова.
  9. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Не, без термин е. Зезнато е што мора и бебето да го носиш, ние се измалтретиравме 300 и кусур км во правец за таму никој да не го погледне, а на тел ми рекоа мора и бебето..
     
    На FreeMind и gjoker4e им се допаѓа ова.
  10. Macido

    Macido Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    32
    Добро утро мами,едно прашање до вас.Тука сум со мк пасош,исто и сопругот.Добив виза преку фамилијарно спојување овој Јануари.Пред месец време ми стигна писмо од auslenderbehorde/ Berechtigung und Verpflichtung zum Integrationenkurs. Колку што разбрав,приморана сум да одам на интеграционен курс. Сега само сопругот работи,не примаме никаква друга финансиска помош бидејќи сме имале доволно примања.Дали некој бил на овој курс да ми објасни малце повеќе,искрено не планирав сега да одам а имам датум дека важи до 02.2020.Убав ден :)
     
  11. Gili B.

    Gili B. Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2018
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Овој тест треба и јас да го направам но бидејќи имав " лесна бременост" не направив тест.
    Тука повеќе граматика, политика и се во врска со Германија се учи.
    Мене малку политикава да ја научам и директно на тест.
    Имаш и онлајн тест проба да направиш.
    Си пишуваш B1 Übung online и пробај си ја среќата.
    Така слични се тестовите.
    Инаку за ѓубрево поим немам само класирам кое каде, и ги фрлам во тие големи канти што се зад зградата, само што ме нервира кога барам во росман или фамила жолти ќеси никогаш нема.
    Од Хамбург сум, поточно од Лауенбург.
    Во лето е многу свежо од водата, мерак да ти е да ги видиш бродовите околу тебе.
     
    Последна измена: 25 март 2019
    На SunnyGirl2, Ava.84, Macido и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.303
    Допаѓања:
    34.238
    Пол:
    Женски
    Во градинката ми рекоа дека ако адаптацијата трае повеќе од четири недели ја враќаат пола сума. @Mari* Прашај за секој случај, можеби ќе ви вратат за два месеци по пола тоа е цел месец.
    А ако не оди цел месец во градинка ги враќале тие 50 евра за храна што се.
    Само споделувам информација, можеби од корист ќе е.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Ништо не враќаат :wasntme: уствари немаме ни прашано...
    Се навикна сеа и за Могли плаќам од мај 70евра по малку :party: 106 евра од 7-14:00 без јадење па не би многу да прикажувам таму :D

    За памперсите и ние имаме мака @only44you
    Имаме голема канта,ја земаат на две недели од кои последните 5дена му давам на мм ѓубрето да го носи на работа :tmi:
    Се заради памперсите :doh:
    Граничиме со Баерн и нај блиското село нивно ни е на 2км,ко ќе видам вреќи со памперси ми се плаче :envy: Кај нас во Баден нема :|

    @danichap од али и виш над некоја одредена сума морало на цол и брендираните исто...
    Јас на амазон ги наоѓам истите работи кои ги има и таму,на нњкои се плаќа шипинг на некои не,на ибеј скоро на ништо не се доплаќа шипинг...
     
    На danichap и gjoker4e им се допаѓа ова.
  14. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    земи си Stoffwindeln

    Имам едно прашање, да не оди некое од вашите деца во двојазична градинка (англиско германска), а дома да зборувате македонски? Можно е во таква да ја пратиме од што тука многу тешко се наоѓа, ама не знам со јазициве колку ќе и се направи каша.. :-/
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    @Mari* сега го видов ова виш. Немам искуство. Ќе прогуглам.

    Делумно страв ми е кинески работи да купувам за децата поради квалитетот на материјалите користен за изработка.

    Не мислам на нук/филипс... или други фирми кои произведуваат таму поради поефтина работна рака но запазуваат некои стандарди за безбедност, туку кога не е познат/сигурен производителот.
    Посебно деца во уста ставаат или контакт со кожа која е сеуште осетлива.

    Не знам ни јас дали сум во право ...
    А разликата во цена со амазон и германскиве, спроти кинескиве, не е мала.
    Ако имате линк и со германски онлајн продавници за играчки/книги споделете. Јас облека онлајн највеќе хм нарачувам.
    Играчки сеуште повеќе амазон.
     
    На gjoker4e, mal.ecka и Mari* им се допаѓа ова.
  16. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Дани нас 30 посто од грдеробата ни е од Кина :lol:
    60% се погодиле,40% не баш
    Многу штосни парчиња има за без пари и само нарачувам :$
    На амазон ти е нај прегледно дека купувачите ставаат слики од артиклите и забелешки/пофалби
    Така знаеш што да очекуваш
     
    На danichap, TutiFuti, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Мајки сте нарачувале ли апчиња и сл од амазон? Колиеф капките за грчеви ми требаат зашто ни се при крај, тука ги нема, ги најдов на амазон ама нз колку е безбедно..што мислите?
     
  18. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Сум нарачувала бигаја и сирупи од онлајн апотека,така е сигурно
     
    На Vaga~ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Само Tooth mousse за децава и е секогаш ок. Друго немам нарачувано.
     
    На Vaga~ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    јас облека скоро 95% нарачувам од zalando, бесплатна е доставата, може до 100 дена бесплатно да се врати, и на попуст има многу ефтини а супер квалитетни работи. Денес има на се на попуст уште - 15% плус :) имаат удобна апликација, и пребарувам по цена, по материјал и големина, има по 65-70% попуст некогаш и многу е закон. Има многу убави волнени работи. Ама и обични.
    А за книги (и цедиња) знам еден сајт medimops.de, на старо има многу ефтини и со мала достава, го користам. За играчки и др некогаш од hens natur, и за подарок некој ако сака од Мкд им го кажувам тој сајт од таму да одберат зошто се е добро а и има се.
     
    На Ava.84, gjoker4e, Mari* и 1 друга личност им се допаѓа ова.