1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Добро утро мајки
    Пијам кафе очи ми спијат деца боботат
    :coffee::coffee::coffee: еве и за вас кафе
    Секој ден ве читам но толку сум уморна што немам сила да пишам и оставам тел.
    Децата ту подобри ту кашлаат носовите еден ден течат со бели друг со зелени мрсоли :(
    Рано станат па шетаме малку по патот во маалото и после јадат па спијат и пак шетаме во парк.Си најдовме друштво таа женичката со женско детенце што ја запознавме со малото во болница зимото сега си се дружиме секој ден.Ем живеат блиску нас во зграда.И деца си играат и ние кафе си пиеме.Еве се најде некој и со нас да се дружи:D иако не избегнуваат или само така си мислам.
    Вчера шетавме низ паркот деца трчат играт па се возеа на возчето видов и други познати па муабет.
    Преморена сум многу.Децава имаат моторче со 300 на саат.Плус и кога зграбаат една играчка и двајцата и ја влечат тегнат додека еден не попушти ама никој не попушта како маша и тоа мечето ако сте гледале.Од инат се правеа и моиве се така.Ретко кога ќе се заиграат :sweat:
    Ми фали мм.Се слушаме секој ден.Се тешиме и така времето да мине.
    Ми стигна порака на тел за некоја работа морам во вторник да отидам да видам што е.За можно вработување(fingers)
    И тоа мајки ви посакувам убав недел ден и побрзо оздравување на малите.
    И секако честитки за сите убавини што ги прочитав за работата во белград и годишнина се друго на сите.
    Поздрав:hai:
     
    На Seduction, snegulkata, Lolipop23 и 21 други им се допаѓа ова.
  2. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Добра вечер

    Деца пред малу заспаа и зедов да средам хаосот од играчки
    Денес една чистовка удрив а и испеглав се што имав :nod:
    Како успеав незнам :D

    Него се разболев и јас,до антибиотик стигнав,немоќна сум,кашлам,нос ми тече, шлајмови
    Деца исто :envy: само се вртиме во круг со настинкиве
    И време променливо, ден жешко 3 дена невреме :|
    Мали со носе затнато и страшна кашлица,ќерка малку подобра ама пак кашла

    Не поканија на свадба за следниот викенд :$
    Ни се оди ама тешко дека ќе успееме вака болни
    Или ќе оди мм со брат му или и тој ќе си седи дома ;)
    Вчера пропуштив и балканска забава :doh: го пуштив мм сам
    Мислам крајно безобразно е да носам болни деца :^)

    Друго се исто,деновиве ретко излегуваме заради дождовите
    Пак и овде утре е некој празник и ништо не работи :|
    Сакав да си купам нови постелнини и навлаки за перничиња
    Не ми се нарачува онлајн некако, дали ќе ги погодам боите, материјалот :wasntme:

    Него немам пердиња по собите, сите ме убедуваат дека сега не се ставале повеќе :^) башка збирање прашина, перење...
    Мене пак некако ми е празно без нив,уствари сакам само по некој драпер да ставам :?:
    Баш сум на голема мака со пердињава :D
    Уживам да си уредувам по дома :$

    Што уште да кажам, уште малку ќе добијам па ме мава пмс
    Една милка денес ојде,мм 6 ми купил :D се труди да преживее оваа недела :devil:

    Толку од мене, кај и да е ќе стане мали за млекце па да е се спремно да не се изнервира и то :worried:
    Довиџења :hai:
     
    На Seduction, Skorpija25, snegulkata и 30 други им се допаѓа ова.
  3. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Добро вечер и од мене мајки, денес недела, ден за одмор и шетање, убаво временцето денес се погоди, ама дуваше ладен ветер, северец :nod: ама му удривме едно шетање со ќерками.. и золвицата, да не ја забораам :D Ни го најавија циклон Влатче неделава ... собрав се од на балкон...алишта, цвеќина вазни .. се осеќа, по воздухов се осеќа... доаѓа невреме ветре не дува, ливче не мрда, затишје пред бура :rain: вечерва... ја гушкам ќерками ја зедов до мене бе .....страв ми е сопругот од една страна таа од друга епа нека врне сега....
    Како вели инспекторон од Се викав Мелек...: " Постојат три вида луѓе: Мажи, жени и мајки"
    Ајде добра ноќ и евего почна да истура|-)
     
    На Seduction, Skorpija25, snegulkata и 19 други им се допаѓа ова.
  4. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Оскудација, кафе никој да понуди :D
    Изволте кај мене и благо се наоѓа по нешто. :coffee::coffee::coffee:

    Вака така до спиење во градинка стигнавме. Ќе видиме како ќе помине мали. Среќен, побрза да влезе, мајкино детуле се гушнавме и го оставив. Сега ќе му речам гуш гуш и доаѓа се гушкаме, да се стопи човек.
    Се топам јас и од нервоза со него, ко на пр секое седнување да јаде овошје. Доручекот и ужинката ни се хаотични. Наутро уста не отвара никако, ручекот пошто е зеленчук со месо без проблем го јаде, ужинката со милион и една лажга, а вечерата ако е палента не ја покажувам додека не се олади, се друго значи дека може и без јадење да се легне... :worried:

    Кафето да го шмркнам и да се фаќам за работа. Една обврска веќе завршив, испазарив дневни намирници, уште да средам дома па да се избањам на раат и да чекам 13 ч за да излезам и да се мотам пред градинка, рекоа ако плаче и неќе да заспие ќе ми ѕвонат, а ако заспие, кога ќе стане. Им го однесов ќебенцето омилено и мечуле едно со кое спие, па (fingers)

    Денес за ручек ако стигнам ќофтиња ќе правам и пржени компирчиња, и една крем супа за мали да сркне пред другово.

    Маж на работа па кола на сервис ќе носи, значи пред 18ч не доаѓа дома. Не правам планови за денес, оставам на мали да видам како ќе се однесува...

    Убав ден женски и убава работна недела :hug:
     
    На Skorpija25, eli25, kristii и 22 други им се допаѓа ова.
  5. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Понеделник. Времево се шлакнува а и јас со него. Нешто не ми е арно деновиве. Толку тешко никогаш не ми било. Ми се лоши цела снага ми се стресува, во главата матно.
    Останавме сами и бебе е одма кенкава. Толку значи се размази со мене тоа чудо.
    Сега заспа, се надевам ќе испијам бар едно кафе раат, да наполнам батерии па да почнам да спремам ручеци.
    Добро бре женички, вие што идете на работа, како постигате??? 3 пати јадење за неа, ручек за нас. Да кренам садови и толку е. А кај е пеглање, чистење. Среќа тоа мајка ми прави.
    Ќе успеам ли некад дете да оставам да си игра ја да вршам работа. Ова со забиве беше страшен период, а само 2 има.
    Уште овие 3 дена да издржам. Па да се одморам 4 дена.
    Денес правиме 8 месеци. Не ми се верува како лета времето. Стварно. Уште малце и годинка. Се радувам и го чекам ко мало дете, само бројам.
    И спремам триста чуда сакам се да биде преубаво. А ќе има и многу дечиња да се здрави и живи.
    Внесуваме нови намирници. Не брзавме многу па сега внесуваме скоро се освем јагоди, зелка, проќељ и сл.
    Треба и јајце да пробаме али полека едно по едно.
    У комшии пак бушат. Свеки ме нападна еве на вибер. Ко ја да неам други обврски, само со неа треба да зборам.
    Него, арно си кажа како сум била посветена на детево. Искрена да бидам она не може ни на мал прст да ми се фати. Се пуваше се пуваше дека ќе чува, а не знае дали жолчка и или белка се воведува прво на секое зборење прерашува.
    Ја држи малава 5 минути и жива вода е...епа не се пувај дека ќе чуваш кога не ти држи г...т. Дете бара игра, анимација. Не само да седиш и да му пафташ со играчката околу очи.
    Али некого го мрзи, да клекне стане, да патка.
    Него, да не си трошам живци. Одам да бувнам едно нес, кој е за бујрум. Кафица дружба, нема поубаво.
    Него стварно, некој околк центар за дружба??? :)
     
    На Belabelinakinder, Skorpija25, kristii и 24 други им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Е овој дел и јас не го разбирам. Грабни дете во рака и тоа демек занимација е (facepalm) а одма нос креваат ако не ја "подржат". (facepalm) Дека јас многу се секира за тиа :lol:
     
    На Skorpija25, kristii, mal.ecka и 11 други им се допаѓа ова.
  7. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Добро утро мајкички .
    Ние викендов убаво го поминавме ама го завршивме со температура :sweat:
    Да почнам од почеток
    . Дечково мој мал во саботата цел ден беше збеснат. Бевме кај моја другарка да ја гледаме кралската свадба. Идејата ни беше дека децава ке играат а ние на раат ке гледаме . Но ништо од раатот . Малиот мој целллл ден збесна !:sweat: плачеше, кенкаше, се инаетеше. Првата дремка ја прескокна и со последни сили заспа во 2 и спиеше до 3 . Додека се свртев и зготвив нешто он станал. И пак нова тура на плачки .Кенкање за во рака. На крај јадевме се собрав и си отидов . Дома исто !
    Вечерта имавме резервирано во кафана. Да прославиме пензионирање на свекрва ми . Го изморив малиот и заспа во 8.И јас преморена како издишан балон седнав во истиот момент кога он заспа .Од кога е роден во саботата прв пат беше неподнослив ! Во кафана преубави си поминавме. И моите дојдоа, најблиски роднини. Мезнавме малку ..Јас со мали си отидов во 11 а другите продожиле па и со песна завршиле :party::rofl:
    Вчера ,цел ден супер . Шетање ,играње. ММ шеташе со малиот цело сабајле јас се одморив ептен . Се изналежав ..
    Попладне отидовме на гости . Таму еден куп деца. Моево се пика во мене ,нејке да игра . Што ме зачуди . Го гушнав ми се виде топол .. ај викам да не се замислувам . Не ме држеше место му мерам тем 37.6:doh: Се спакував набрзина и пут под нозе дома . Додека стигнавме ,го соблеков ,мерам пак 38.9 .Кога крена за толку кратко време! :sweat: и згора на се трчаше ,рипаше,се качуваше на столчиња. Од каде му беше силата со толку висока темп . :?:Дадов бруфен и си заспа . Нокеска мирен ,си спиеше . Сабајле еве до сега нема темп . Сабајле јадеше ,пиеше сокче рипаше во хранилката како јампер да е :rofl:Како ништо да не било вчера.
    А јас само 2 саата спиена |(
    И не знам што ке беше ова со темп .Од нигде никаде. Се сомневам на заб ама па толку висока темп за заби ..:|
    Се е ок додека поминува . Деца :angel:
    Еве сега влече сточица низ дневна :rofl:
    Јас си споив денови . Ке одмарам до пон дома :clap:
    Одам да му направам ручек на момчево.
    Убав ден :f:
     
    На Belabelinakinder, Skorpija25, kristii и 21 други им се допаѓа ова.
  8. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Не сум мислела во животов дека душичкава колку маково зрно може да ми е стегната.
    Со тел во рака и кафето пред мене седам и чекам да ми се јават од градинка.
    Надвор детенце слушам плаче и си викам може и моето сега вака плаче не можејќи да заспие.
    Филмови милион, мислиш којзнае каде сум го оставила, а не на спиење во градинка. Прв пат во негови 13 месеци и една недела како сме раздвоени речиси 5 часа.
    Тешко било ова.
    Цела куќа ја превртев, дури и прозори избришав, ручек готов, јас бањата коса сушам, време никако не проаѓа.
    Вака последен пат се осеќав пред да се породам,кога едвај чекав да го гушнам и стиснам во мене.
    Чувствата кои ги буди мајчинството ништо друго не може ни приближно да допре до истите.
    Колкави срциња имаме ние, што ја издржуваат оваа љубов неизмерна.
    Мајка :l:
     
    На Belabelinakinder, Skorpija25, kristii и 33 други им се допаѓа ова.
  9. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.335
    Допаѓања:
    20.836
    Пол:
    Женски
    Леле @Mari-Ja претпоставувам како ти е...Се стега срцето,мислиш детето оставено којзнае каде,а уствари во градинка! :) Пиши баш после како поминало малото,дали заспало или плачело?
    И јас се спремам уште од сега психички за градинка од септември..Уфф ..страв ми е:)
    Понеделник се тера работно и со две кафиња.Едвај очи држам отворени а ранос и легнав вчера.Најверојатно ради дождливото време,па притисоков нула ми е...
    Се разбудив сабајле со синко гушнати,неговото главче врз моите гради..Па у сон сум го утуткала со мојот јорган,кутрото се препотило...Карамела мајкина.Во исто време се разбудивме,па дур му пуштам цртани на мобилниот,за да можам јас 15м да измијам заби,да се облечам...Ама сабајлево не беше баш заинтересиран за цртаните и тргна по мене да се вртка дур се спремам..Мораше малце способност за мултитаскинг да покажам:) Важнос е облековме,испив кафето и секој својот пат фати, јас-работа,а тој -кај мајка ми:) <3
     
    На Belabelinakinder, Skorpija25, kristii и 17 други им се допаѓа ова.
  10. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    @TarantulaA
    Чекајќи со тел во рака, околу 13.15 ми се јавија дека станал дечкото. Спиел еден час, во скут кај воспитувачката заспал :) душиче, прв пат друг да го заспие. До душа два пати маж ми го има заспиено.
    Супер бил, ручал, малку околу 11 сплачел ама нормално рече уморни се веќе тоа време.
    Така ќе продолжиме до среда, после ќе остане до 2 ипол 3 :)
    Без гајле биди, нас ни е потешко дс се навикнеме отколку нив.
    Отидов да се гушкаме :hai:
     
    На Belabelinakinder, Skorpija25, snegulkata и 20 други им се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Убав ден мајки!

    Еве официјално и ние да се пријавиме во клубот на болни. До сега само 2-3 пати сме имале растечен нос помалку од 24 часа па тоа не се важи. После 10тина дена откривме дека станува збор за воспалено уво. А овие 10тина дена пекол. Педијатарот го прегледува добро си е, добро си е па на приватно направивме копрокултура и бевме на уво, нос, грло. Фала ти Господе што ни даде памет да отидеме.
    Сега ве сфаќам кога велите мајката знае најдобро. Вистина било. Педијатриве како туку така прегледуваат. Ве молам просветлетеме пишете ми во лп за некој саглам педијатар кога ќе отидам да имам доверба да знам дека сум на вистинското место. Колку ми беше страв од зборот антибиотик сега на тоа ќе сме 7 дена. Не оди во градинка но можеби едноставно втората година од животот е попогодна за болести.

    Побрзо оздравување на сите дечиња, интуицијата нека ви е патоказ а ние со нашата енергија сме лек за ублажување на нашите најмили. Како што кажа @Cka мислам гушкајте, гушкајте. Мама си е мама.

    Ми падна смешно на педијатар таткото да го фати за раче детето и оно вика мама и истрча кај мајка му на шалтер а татково дури нервозен сам со себе си збори што само мама мама... Беше нервозен ама ептен смешно ми падна.

    И така...полесно ми е што знаеме што е. Останете позитивни!
     
    На Skorpija25, eli25, kristii и 21 други им се допаѓа ова.
  12. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Зошто мајка ти е страв од антибиотик? Антибиотикот е многу добар лек, да го немаше каде ли ке бевме денес. Лоша е неговата несоодветна употреба и употреба и кога треба и кога не треба.
    И како се друго кај нас се оди од една во друга крајност. Или се претерува со него или не се дава и кога треба.
    За воспаление на уво потребно е антибиотик, ич да не се мислиш.
    Ние имаме поминато тешко воспаление на уво кога беше син ми мал. Јас ја препорачувам др Мери во тафталиџе. Приватна е и скапа ( бар за мене) ама ми го спаси детето од компликации.
    Обавезно на малото и пробиотик да му даваш.
     
    На Kaetana, Skorpija25, Monella и 10 други им се допаѓа ова.
  13. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
    И не само што е потребно антибиотик за уво него и многу ги боли зошто да се мачи.Давај мајка и со помин
     
    На VedaG10 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  14. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    добро вечер мами,пред спиење да пишам некој збор одамна ме нема ама и се помалку време имам. мм ја успива големата а бебка веќе нане едвај чекам да заспие и јас со нив деновиве турбо навечер касно легнување преку ден нема застанување па и мм мината недела втора смена заглавуваше на работа до 23 часот а јас сама со бив па и плус дождливо време здивеа дома а и јас со нив ептен нервоза ме маваше ама затоа викендот максимално го искоростивме во шетање и дружење со пријатели па дечињата се изнаиграа. Бебка моја порасна мажето уште малку 10 месеци е сега сме во фаза на стоење ,одење па цело време или одиме или враце не сака да седи а башка што е тежок раци и грб немам:worried: . Ќере ги има сите млечни заби о можам да приметам дека доста е помирна добро не дека скроз пак имаме некој испади ама не се толку страшни кај е далеку помирна и доста послушна. резервиравме една недела во грчка во јули едвај чекам да се брцнам во море две години не сме биле на одмор а ни на базент :d:ќе биде весело ама знам дека о двајцата сакаат да се бањат неможеш да ги извадеш од вода.добра ноќ :hug:
     
    На tincemajmunce, kristii, Monella и 17 други им се допаѓа ова.
  15. Skorpija989

    Skorpija989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Добро утро

    Повелете кој е за кафе :coffee::coffee::coffee::coffee: па и некое цигарче се наоѓа :smoke:. Јас пијам кафе, бебе во лулашка. Со триста маки го седнав. Несака никако да седи се да го паткам да оди, половинава моја знае.

    Да го допијам кафето па да му спремам на бебе доручек и да раскренам по дома.

    Со мм не праам муабет, зошто во последно времњ се мене и бебе не става на последно место. Е нема да може така. Не му правам муабет додека не се освести.

    Кога ќе се врати од работа мм сакам да го однесеме бебе до лекар зошто качува тт од нигде никаде и утрето како ношто да не било. А и кенкав е нешто деновиве, можно е нови забчиња, ама нека го види докторката за секој случај.

    Еве го вика, толку беше во седечка
    положба :D.
    :hai::hai::hai:
     
    На Skorpija25, tincemajmunce, tina-63 и 20 други им се допаѓа ова.
  16. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.848
    Пол:
    Женски
    Добро утро.

    Да ве поздравам додека уживаме со синко во спална. Јас си пијам кафе, а он со играчките.
    Голготата со нејадење сеуште ни трае. Колку што успеав да напипам вчера кога го мачкав со гелче, левата единица горе како скоро да пробила. Се надевам брзо и лесно ќе излезат и овие запчиња.
    Во петокот го носев синко кај другарка. Има бебче помало од него месец и пол, ама вака он црвче во споредба со неа:worried:. Само да ми е жив и здрав.
    На мм уште не му одбрав подарок, а роденденот му помина. Плус и годишнина ни беше вчера. Вонреден приход излезе, ама уште не сме одбрале што ќе го почастиме. Се мислам дали принтер за фотографии или апарат за еспресо по кој пека со години. Ова првово повеќе ми се бендисува мене, дека и јас ќе си го користам:lol:, ама апаратот знам дека ептен ќе му направи ќеиф. Уште да одберам каков и да знаев што да гледам.
    Неделата го носевме синко на водно. До средно во ранец, до врв со жичара. Умен тој и нагоре спиеше од полицијата до средно и надоле од средно до кола:lol:. Битно журката на врв не ја пропушти. Главен беше:rofl:. После тоа на ручече со мм во тренд, зошто домаќинкава ништо не зготви, а вечерта на роденден.
    Треба да се спакувам за шетање, ама незнам кога. Преку ден рутината е стани, доручек за синко, прошетај го, врати се дома поиграј. спреми ручек за него, додека се намолиме да изеде, дошло време да се успиваме. После пак да се шета синко, пс вечера, играње и бањање и спиење. Е кога ќе легне не можам да вадам алишта од спална|(. Ќе мора денес попладне со татко му сами да шетаат за да може мама да спакува се што треба. Времево пак ми мати математики. Дожд, сонце, а ох знае незгоден ќе биде, па пак ќе мора многу гардероба да се носи.

    Втора тура пишување. Од клупа во паркче. Синко спие, а јас уживам. Фала богу доручекот изеден. Прв пат после неколку дена мачење.
    Инаку само пред еден месец се жалев дека не се превртува, а веќе стигнавме до напори за исправање. А кога ќе стане, не може човек да го седне. Стои и се смее. Радосен е дека стои. Од грб на стомак уште не се врти ( несака, а и да тргне уште не му е јасно што со долното раче), ама затоа од стомак на грб инстантно. Седи се постабилно. Веќе може сам да си се заигра, само некоја перница околу него за да не падне па да се чукне.

    Изгледа се занесов со пишување. Имајте убав ден и убав продолжен викенд што претстои.:f::sun::f::sun:
     
    На Belabelinakinder, Skorpija25, tincemajmunce и 21 други им се допаѓа ова.
  17. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    @Ano nescafe dolce gusto go preporacuvam. Nie go imame, ne e ni mn skap, mislam i vo vero mozes da go kupis. Ovde go kupivme pred 3 godini 40 evra na akcija, kafeto vredi za site pari!
    Printerot e ubava ideja, ama mnogu pari za boja odat... Imame i nie, ne go koristime iskreno. Napravivme nekolku sliki da ja dotrosime bojata i toa e toa. I hartijata za sliki realno e skapa, mi se cini okolu 50 centi eden golem A4 list bese...

    Dobar den i od nas.
    Mali vo gradinka, jas baram recept, denes krem supa od praz ke mu pravam. Se vodam po menito od gradinka, se trudam da mu gi doblizam vkusovite za da jade se tamu. Dorucek ne pipka, ama za rucek srka mi rekoa. Doma pak sme so molenje kolenje, eden den taka eden vaka mi pravi... Se si vikam golem e ima od sto da trosi, ama i kako oslaben mi se gleda. Ne sme go merele odamna mislam deka ima okolu 15 kg, a za visok, visok e 87-88cm. :?:
    Mm na rabota, podocna od voobicaeno ke dojde pa ako saka da ne nosi negde da setame ok ako ne sami ke si odime so sinko :P Nadvor vrne cel den, a mislev ke bide ubavo da ja probame podlogata za na treva sto ja kupiv, da pravime piknik vo nekoe od okolnive parkcinja.
    Ke si go pricekame sonceto, prognozata vika do ponedelnik dozd i samo dozd ;(

    Tie sto decinjata vi odat vo gradinka, papucki i za doma i za tamu imate ili samo edni pa si gi nosite i na dvete mesta? Gledam vo gradinka gi nosat decata od doma obleceni vo papucki, a se mislev da odime na mali uste edni da mu zemam za doma.
    Po corapi se lizga, na prsti odi pa ne ni pomagaat ni corapki so gumicki odozdola, a za bos e ladno uste.
    Na misla sum.


    Ubav den majki! :hug:
     
    На Skorpija25, tincemajmunce, TarantulaA и 17 други им се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.155
    Добар ден мајки.
    Пола ден летна, кога ли. Деца во градинка оставивме а јас бев да пазарувам. Како успеав 3.5 часа да се мотам вртам низ дм, супермаркет и еден дуќан за облека и јас не знам(facepalm). Па без ручек останавме и пржев јајца на брзаница :rofl:.
    Денес направив термин А на пулмолог. Во 6тата ординација каде што се јавив конечно добив термин.
    За крај на Септември :headbang:.
    До тогаш како ќе им даде господ на децава така. И денес имаме еден друг многу важен термин кој ги чекавме 3 месеци.
    Коски ми де тресат од анализите кои треба да се прават... но тоа е. Некогаш не зависи ништо од нас.
    @Mari-Ja топлинки, чизми за на дожд и облека за на дожд ни стојат таму. Плус со облека за пресоблекување.

    Убав ден на сите.
     
    На Belabelinakinder, Kaetana, tincemajmunce и 21 други им се допаѓа ова.
  19. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,да ве поздравам и јас.
    Кај нас исто се.Истата рутина, школо,бебе(кое веќе не е бебе),патем,деновиве учење за годишни тестови,тестови и тоа.
    Смачено ми е веќе секој ден спастрување алишта за школо,па книги,па ова она,ај уште малку.
    На себе скроз заборавам.Еве сум настинала труп,едвај на нозе стојам,глава ми пука,нос затнаткоски ме болат.Се напив парацетамол,смеело не смеело,и вит ц.Денес ќе лежам.Веројатно напорот и заморот си го прават своето.Чисти,пери,тегни корпи со алишта на тераса,па собирај,кревај го малото,готви,раскревај, па и јас сум човек.Кој носи уште еден.
    Многу сум разочарана од најблискиве,како еден не се јави да праша,дали си добра,кога ти е терминот.Не дека очекував да скокаат од радост,но барем прашање сум заслужила.
    За помош не ни помислувам да барам.Кој сака нека дојде нека се понуди.Дур можам ќе терам.Силата ми е од моите мали мажиња,еден од едната друг од другата страна,обесени на мене,да се гушкаме.
    Па уште ако е третово девојче,пресреќна ќе сум.
    Тоа е мајки,главава ми тежи,да пробам да одморам дур спие малиот.
     
    На Kaetana, Skorpija25, Marmarin и 20 други им се допаѓа ова.
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.848
    Пол:
    Женски
    Фала на препорака, ама не ни одговара, зошто тој е врзан само со тие патрони. Сакам класична машина, со кафе по избор, не со патрони. Пребирливо ми е мажето за кафе.
     
    На Belabelinakinder и gjoker4e им се допаѓа ова.