1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Ano togas spremaj 500ce :D
     
    На gjoker4e и Ano им се допаѓа ова.
  2. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Добар ден

    Да шкртнам нешто дури синко спие
    Први од сабајле кај педијатар бевме,на мали толку му се влоши кашлицата неможам да ви опишам
    Цела ноќ само кашлаше и плачеше кутрото :(
    Сега пак гнојни ќеси на крајниците :envy:
    Од каде?Како?Не ми е јасно
    Старата терапија ни ја замени со нова :|
    Сега проспен и капвал :wasntme: салбутамолот ќе го прекиниме дека градите му се чисти
    Прв пат задоволна од педијатарот :tmi:
    Од како е роден дали еден месец сме без терапии
    Одговорна за ова градинката :worried:
    Ќерка носи вируси колку да сакаш :doh: а од Јануари и тој ќе почне :worried:
    Маки колку да сакаш

    После докторот на шопинг заминавме
    Па после шопингот морав да се раздолжам кај маже |(
    Многу сум потрошила и морало и него да му платам иначе ќе бил многу лут (mooning)
    Абе шо ме има фатено да знаете :shake:

    Тој ја зеде ќерка и заминаа да полнат клима во колата
    Јас перам, готвам, кафе пијам :$
    Уште еден џогер да мавнам и слободна ќе сум за деца

    @Capricorn Taurus среќно да ви е мајка

    Побрзо оздравување на сите дечиња

    Имајте убав ден
     
    На Kaetana, Sanja1105, girl-miri и 27 други им се допаѓа ова.
  3. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.429
    Пол:
    Женски
    @Ano ваков имаме и еспресо и капучино може со него да се прави, за мелено кафе е само, но имаме ние и машинка за мелење од истата фирма па и тоа е решен проблем (околу 3.000ден беше) :coffee:
    http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10124_10125_10140&product_id=69607

    За принтер знаеш каков имаме и кој го препорачувам :rofl:
     
    На Mari-Ja, duffi, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    За 500еур, ќе му нарачувам, достава додома секој ден 5 години :rofl:

    Баш од овие и јас прееска разгледував, ама нешто слабо стојат со залихи. Ќе прошетам утре да видам што ќе ми препорачаат. И онака каснам, барем на тенане ќе одберам :D
     
    На Mari-Ja, duffi, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Не мораш само долче густо патрони. Има и др.што одговараат. И не зафаќа мн.место :)
     
    На Ano, Mari-Ja и gjoker4e им се допаѓа ова.
  6. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    20.866
    Пол:
    Женски
    @Mari-Ja со таа висина и килажа викаш слабичок ти личел...Па моево иста висона само е 11,2кг.
    Поздрав мајки,успав дете,о сеа ме мрзи да станам туш да удрам...
    Детенцево ми е циркус,секој ден по нешто ново кажува.Ама и многу е упрен,што ќе науми-тоа е.Не е лоша таа карактеристика,само ќе треба правилно да го усмерам,да троши енергија на вистински работи.Еднаш една пвозрасна колешка,ми даде мн добар совет:машко дете обавезно да спортува!Ем дисциплона ќе научи,ем пораз како да прифати,плус ќе потроши енергија.Па здравје,валда коа ќе дојде на соодветна возраст ќе пројави за нешто интерес:)
     
    На Kaetana, Skorpija25, Marmarin и 12 други им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кои други?
     
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    7гр студио продаваат
     
    На Mari-Ja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не ми се убави :(
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Dobro vecer majkicki vi pisuvam od kaj moreto :D Sinko zaspa maze si gleda nesto na mob pa jas da vi pisam da ve pozdravam na kratko8) Moram da go pofalam sinko mnogu e umen, si rucka uziva na plaza epten mu se dopadna da si igra vo pesok mnogu e sladok :inlove: Ne go izbanjavme nekako ladna e voda ama da turistive site se banjaat. Inaku mestovo e ubavo golema plaza siroka epten ubava mirno e tivko, ama strasno e so komarci e, taka da ova e prv pat i posleden mislam so doagame tuka. Luge sednavme na vecera preeska mislam deka milion komarci se zavrtea vo sekunda, stanav zamoliv da ni spakuvaat hranata za doma i brzinski izbegavme. Toa e ke izdrzime uste nekolku noki :muscle:
    @Capricorn Taurus cestitki Samo napred hrabro :hug:
    Dobra Nok |-)
     
    На orhideea, girl-miri, muchacha_a и 22 други им се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Да не се. На почеток не беа лоши потоа почнаа да носат некои безвезе.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.625
    Допаѓања:
    33.238
    Пол:
    Женски
    Добро утро.

    Кој е за кафе нека повели:coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee:.

    Тука сме и ние.
    Еве скоро две недели кашлање и кивање само наутро, а преку ден чат пат Кашла особено кога ќе се умори кога ќе вика, кога трча Се беше во ред и гради и грло пред една недела вакцината кога ја примаше.

    Инаку почна да си го покажува роговите, како што викаат стариве.Сака да биде се по негова па ако треба и на глава ќе застане.
    Скоро цел месец ги отвора сам вратите и трча де во една де во друга соба Засега е добро што не ја достасува влезната врата, ќе треба под клуч да седиме. Ама затоа од сите соби омилено му е купатилото. Три пати го фаќам како со раката си брцка во шољата:worried:
    Во ходникот пред секоја врата имам ставено по еден реквизит од синко, ама ако намисли да влези поминува низ нив. Ако треба ќе падне ќе се истепа ама ќе помине. :).

    Викендов мм слободен и се акнамвме на шетање...

    Во саботата излезени до чаршија пазаревме нешто за дома, си дојдовме јас синко го заспав а мм ручек правеше.Секогаш кога е слободен сака да поминува време во кујна. А и мене убаво ми е барем малку да одморам.

    Во неделата прво низ дома да пораскренам, машини две-три спружи, собери дупли и оставај на подобри денови за пеглање...
    После ручек заминавме кај брат ми. Синко радосен до небо, цело време одеше по вујна му и играа скокаа заедно жената ич не седна да се видиме, но нели тој е главен :D


    Денеска во план да се дружиме со правосмукалката и џигерот, забавно ќе ни биде со синко. Па откако ќе заспие и купатилото да го зачистам.

    @danichap
    @Mari*
    Мајки се измачивте и вие и вашите души. Па малите од кога ви се родени само болни ви се. Ако имате можност да си дојдете во мк, овде кај нас и на приватно ќе си ги односите. Тоа со термините е ужас, не е играчка да се чека 4-5месеци за здравје се работи и тоа за бебе/дете.

    Побрзо оздравување на сите болни дечиња и имајте убав продолжен викенд.
     
    На Mari-Ja, muchacha_a, Skorpija25 и 16 други им се допаѓа ова.
  13. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки ,
    Кафе и овошје ,ајде кој е за :clap:
    Баба и дечкото мој излегоа да прошетаат јас да средам малку и да читнам .
    Ние сме добри. Пред некој ден нели имаше температура , и толку беше . Само вечерта , сабајлето како ништо да не било . Не се повтори фала богу . Кој знае што ке беше тоа .
    Деновиве не одиме никаде. Ке сетаме тука низ Ск. Ке одиме на некои места кои не сме биле . Секој ден имаме испланирано ... Да не ни е досадно.Само да не врне .
    Моево дете е многу чудно :rofl: додека беше бебе не заспиваше во количка по дома.А еве сега на година (скоро ) ипол заспива ! Да се чудиш:?:
    И така мајки , немам многу што да кажам .
    Идам да поминам со џогер и да одморам додека не се вратил малиов од шетња .

    Убав ден и продолжен викенд . :f:
     
    На Ano, Mari-Ja, muchacha_a и 17 други им се допаѓа ова.
  14. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Сепак повеќе ќе му направи мерак опција како тој од емка. Па ќе видиме што ќе успеам да најдам.

    Добар ден.

    Повторно уживам на клупа додека синко спие. Се мислам како ќе се спакувам за празнициве :drunk:. Ај за нас лесно, по едни тренерки и фармерки ќе пикнам во торба, ама за синко, па уште и со времево, страв ме фаќа кога ќе помислам што се треба да спакувам.

    Туку ај да си поуживам уште малку, па после ќе му ја мислам.

    Имајте убав викенд:sun::sun:
     
    На elcezelce, Marmarin, Ava.84 и 12 други им се допаѓа ова.
  15. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Добар ден. Секој ден ве читам ама некако се немам време да пишам. Деновите ни се исполнети со шетање малку повеќе и трошење пари. За споениот викенд пак планирам да идеме некаде. Наредниот сме на свадба во друг град малата нема да ја носиме ке си седи дома со мајка ми а за синко незнам може тој ке оди со нас ако не сака да оди и тој дома ке остане.
    Пред два дена животот ми се скрати за 5 год. Чистев во спална и малата сакаше во креветче и ајде ја ставив а јас раскревав низ соба и како што се свртев ја гледам малата како напред преку ограда се имаше наведнато и за секунда се преврте и падна на главчето одма ја дигнав и гушнав. Поплача малку и после некое време заспа. Ноќта беше добра и така.
    поззз имајте убав продолжен викенд.
     
    На girl-miri, Marija_Magdalena, muchacha_a и 14 други им се допаѓа ова.
  16. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Кај мене едното многу повраќање @podravka. И го ставав да спие подигната перница. Ми беше страв, некогаш и по 2 , 2 и пол саати повраќаше.
    Сега земав од тие перниците од нет, има и само за глава, и кога повраќа си го голтнува.
    $_35.jpg
    Се надевам брзо ќе ви помине и ќе бидете одлични во најскоро време. :inlove:

    Ние сме добри, растеме. Мама има ограничено време за нет.
     
    На Kaetana, Marija_Magdalena, 24.07 и 8 други им се допаѓа ова.
  17. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    @Mari* колку време да го пиете капвалот? Нас ни рекоа 3-4 дена јас го давам 5 дена и несакам да престанам ми годи мирот од кашлицата знам дека ако го преќинам иста прича. Побрзу оздравување на силниот дечко:hug:
    А јас себична ли сум што си го тровам детето? Лоша ли мајка сум? Или премногу напатена не знам ама веќе се шекнувам од звукот на кашлица и преморот од истата.

    Добар ден женски:)

    Како сте? Се надевам добри:) Ние едно та исто.Се вртам во круг со мојот живот, лоши мисли, депресии ,не расположение.Па после си се тешам од дијабетот ти е:) Најмногу се нервирам што моите ме осудуваат оти имам дијабет, демек не сум се борела доволно сум оставила и признала дека треба да пијам терапија имајќи да се борам против стресот и со исхрана и спорт да оздравеам|( Демек зш не се јавиш на Др. Митов многу паметен бил ќе ме излечел .Му пишав пред 2 години ама немав одговор.Имал ли некој контакт со него и колку сте задоволни?

    Друго ќерка е многу смешна ја фати фаза на сакање само ме гушка и бакнува.Па сака да ми го уапи носот:devil::rofl:
    Уште не сум закажала кај пулмолог чекам на едни да пишат ама ги нема ќе одам кај друг изгледа. Другата недела имаме журка во градинката .Како што е жешко 28 стрпени сите ќе се изопиеме ако има алкохол или па топло вино само во зима има:?::rofl:
    Треба да ја мениме групата, а ние повеќе дома бевме отколку во градинка ама тоа е .Гледам веќе некои деца од групата на ќере се префрлени тие со по 2 години.А така ми се мили воспитувачките особено Мели ми иде да ја изгушкам те толку е мила и слатка:)А може има 45-50години.

    Туку ајде се јавив тука сум добра сум да кажам чао сега.Убав продолжен викенд:sun:
     
    На Kaetana, Skorpija989, karibian и 14 други им се допаѓа ова.
  18. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    @Ava.84 највеќе 7 дена,ако престане кашлицата и порано
    Тој веќе малку подобар е,чудо тој капвал :tmi:

    Него од 5 сме станати :envy: Могли до 9 на секои 10 мин повраќаше :@
    Ајде пак од сабајле кај матичен,закачила некој стомачен вирус :envy:
    И за неа добивме терапија,аман веќе!Аман!
    Од мака денес го преплакав цел ден
    Па ова е премногу,нема вирус кој не го фатија дечињава
    Не памтам да сме биле скоро здрави :envy:

    Јас за никаде сум,неспиена,ми се повраќа едвај одам
    Ама кој ме прашува :nod:

    Куќата ми е хаос,денес не стигнав ништо да сработам
    Треба да ставам чисти постелнини дека дете сабајле се исповраќа,а вчера ги менав
    Битно седнав со цигарето на тераса и пишам на фемина :shake:

    Толку од мене да станам дури спие синко да поднаместам нешто :talk:

    Довиџења
     
    На vitamina, VedaG10, Skorpija989 и 21 други им се допаѓа ова.
  19. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Јухууу викенд, продолжен...јухууу
    Денес мама е задоволна ептен. Бебе преспа цела ноќ, мама сврза цели 7 саати сон. Ќе го запишам денов жими се. Јадена какана спиена. Мама и ручек напраи и јадеше раат и седна да одмори троа.
    Сега се мислам што да се занимаваме.
    Ова времево ме шлакнува. Пулсот ми е 99, притисокот ок а толку сум омалаксана, ми се дреме.
    И така, бараме жртви за дружба сите тапа се.
     
    На vitamina, VedaG10, gjoker4e и 16 други им се допаѓа ова.
  20. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Мајки извинете вака што се убацувам,ама сметам дека најбрзо ќе добијам одговор од вас:)
    До колку год е морално седиште за дете во автомобил во земји на ЕУ?
    Ќе идеме викендов за Грција па од икс причини се мислиме дали со или без седиште:?:
    И да не бидам ептен офф...
    Гушкајте ги бебушите,време лета со брзина на светлината.Мојов уште од сега се гушка само кога тој сака:worried:
     
    На vitamina, VedaG10, gjoker4e и 10 други им се допаѓа ова.