1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.807
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да спобудалуваме, колку само побитни, полоши и пострашни работи ни се случуваат, не сме свесни, ние за ситници се жалиме. Кратко е времето кога нашите малечки се во наша прегратка. Ќе дојде време кога ќе бараме да се до нас.
    Еве го и моево 4 год.па јас дали 10 часа вкупно во тие годино го имам некаде оставено без мене или мм. Едно немам кај кој, друго сега веќе е касно да го учам. Не сака!
    Во неговиот свет, јас и мм сме и родители и баба и дедо и учители и пријатели, тетки, стрини, чичковци...
    Ние за него сме се’!!!
    Не се дели од нас, главна придружба ни е во пазар, во банка, на доктор(за пптребите на мама и тато) и во бутик кога ние купуваме нешто :) , маркет, фризер,кај тато во работилница, со мама дома кога се чисти....
    Ни дошло тешко, луѓе сме побогу, секој сака време за себе, ама на крајот на денот, си велам кога за него постојам само јас и сум цел негов свет, ништо не може да ме турне, потоне или изнервира.
     
    На Kaetana, *Лорена*, Ano и 29 други им се допаѓа ова.
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    Мајки,зошто велите помош од маж ми? Та нели сме рамноправни. Во ист дом живееме, детето е заедничко... Зошто тој да ми помага, тоа е и негова обврска:?:

    Ние сме спремни за бањанција 2 дел. Во август трет , здравје. Во меѓувреме возбудени за роденденот:D
    Добра ноќ, пишувам кратко з'ш утепана сум |-)
     
    На Kaetana, Capricorn Taurus, *Лорена* и 28 други им се допаѓа ова.
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Стигнав и јас.
    Денес малку поведра со подобра вест.
    Бевме на шетање преги, на малово тато само вели "последна играчка е ова за тебе " и пак купува, ќе види од оние големине машки играчки и ајде ..
    Се смеам му велам нели толку било он се смее :D
    Молчи..
    И се така..(fingers)
    Не дека игра ама го гледам дека почнува да разбира па имам надеж дека ќе почне да игра за некој период..
    Му велам "каде бибето" и го донаса до мене се качува на него вика бррррмм..
    Љубов:inlove:
    Изпозаспаа уште рано а јас одмарам.. демек се туширав па средував и сега стен бај.
    :hug:
     
    На Kaetana, Ano, *Лорена* и 24 други им се допаѓа ова.
  4. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.862
    Пол:
    Женски
    Toa i jas se cudam? Kako prvo deteto e i negovo isto kolku i moe taka da isti ni se obvrskite (ok osven doenje haha). A kako vtoro toj ne zivee vo hotel za da go sluzat tuku vo svojot dom. Na ovaa tema imam pisuvano tuka. Iskreno nemozam da se pozalam od mm vo vrska so ova :)
     
    На Kaetana, Ano, Belabelinakinder и 11 други им се допаѓа ова.
  5. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.188
    Допаѓања:
    33.950
    Пол:
    Женски
    :coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee: Кафе, повелете! За мајките чие бебиња за викенд се будат најрано по повеќе шолји кафе. :rofl:
    До скоро во недела се будеше рано па којзнае што му текна и сабота.
    Отвора очи слуша трамвајот, брмчи како него и покажува со рачето накај балонот. Во превод мамо станувај и да играме, се разбира во истата секунда не чекај да почнам да вриштам да ја разбудам цела зграда. :rofl:
    Во 2 легнав во 6 станувам ама сигурно ќе легнам и јас на првата дремка. Мм го оставивме да спие на работа ќе е цел ден, ние во дневна.
    Ново нема ништо посебно.
    Имајте убав викенд! :l:
     
    На Kaetana, Ano, Ava.84 и 23 други им се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Море ни бунар кафе не ме расонува. Ај добро утро. Моево дете за викенд у 5 се буди. А вчера ќе каснев на раб од што не можев да го разбудам. Кома сум :yawn:
    Дрмам кафе на тераса он игра нешто па да се спремаме. Чим рано станал тогаш одиме по шуми дур не буфнало јако сонце.
    Некоја мајка погоре ме праша зашто не го носам во градинка т.е. Што му е. Приказната не е кратка , нешто имам спомнато овде а нешто не. Заглави со цревни бактерии 2 пати по ред во болница. Сега е ок ама треба време цревата т.е. цревната флора да се регенерира.
    Убав викенд мајки.
     
    На Kaetana, Ano, Monella и 24 други им се допаѓа ова.
  7. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Моето беше исто. Душичка на мама, а видеше човек (освен татко му) вриштење дур не замине. Се плашев да не има анксиозност од луѓе. И почнавме да го дружиме повеќе (кај мене во раце) и бебево некако преку ноќ се опушти. За работа низ фома ( никој не помага освен мм што дури жал ми е чисти, џогира, мие садови, мене ми останува само тоалет и ручек). Е сега, грбот почна да боли, ни во количка сам не седеше, за бањање исто во раце и мене ме спаси кенгур. Го ставам во кенгур и работам низ дома. Со кенгур одам на пазарење и шетање. Така бебе припиено ужива. Сега радости седи и во количка и конечно можам да го шетам.

    Те разбирам дека е тешко, моето преку ден се уште спие само во раце, ако го легнам плаче. Ќе почне полека да седи па ќе игра со играчките. Исто, мислам дека осеќа дека нешто те мачи и повеќе плаче. Кај мене така беше многу плачев имав постпородилни тешки денови и некако мислам дека бебево како да осеќаше и се плашеше... поздрав и секое добро
     
    На Kaetana, Ano, Belabelinakinder и 18 други им се допаѓа ова.
  8. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Лилке дај од она мартинито,само со кафе не прајме нишчо :D

    Добро утро и од нас
    Ние од 6 на нозе,како и секој ден :envy:
    Дури сега седнав да пијам кафе,и едно бруфен мавнав веќе
    Од вчера никогаш да ми помине глава :(

    Маж замина на работа и сега се занимаваме со дечки
    И девер ми се најави вчера дека ќе дојде денес па брзам да средам хаосов
    Брзам ама некако не ми се станува :D
    Од сношти ми остана хаос (facepalm) се капевме сите па пешкири,алишта на сите страни :worried:
    Играчки колку да сакаш...
    Купатило такоџе
    Ама дури не испијам кафе не ми паѓа на памет да станам

    Вчера почна панаѓурот во блиското градче па едвај чекам да појдиме
    Да видам дали има пони оваа година за Могли да јава
    За возење на рингишпили чисто сумњам дека се плаши

    Толку од мене,видов лилка има пишано па одма добив желба да шкртнам нешто :P

    Довоџења :hai:
     
    На Kaetana, Ano, Monella и 21 други им се допаѓа ова.
  9. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Добро утро :) Пишав синоќа цел реферат ама избришав де.
    Бебе спие со татко му јас станав спремив доручек за него и сега пијам кафе. Да станат и почнува трчањето пред 10 мора да излеземе таткото има турнир во фудбал од работа па ние одиме да навиваме.
    @mari да не сме блиску случајно, вчера во моево градче почна панаѓур.
    Следниов месец секој викенд испланиран па се надевам ќе стигне пасошот на бебе на време за планираниот одмор.
    А тоа што зборете мажи обврски и слично не се жалам си имаме поделено обврски ама некој работи не чепка. Вчера завршила сушарата ја исклучил отворил врата и вешто внатре стои па ќе пеглам јас денес нели потешко е да се здипли во моментот. Ова дека тазе да пожалам.
    Толку од мене
    Убав ден
     
    На Kaetana, Ano, Monella и 14 други им се допаѓа ова.
  10. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.188
    Допаѓања:
    33.950
    Пол:
    Женски
    После месец и пол вчера пробав да ја ставам во количка. Глас не пушти а ја се смешкам по улица не можам да се воздржам од среќа. Можеби било некој период кој мислам траеше 2-3-4 месеци рацете ми отпаднаа. Ова како некоја утеха за мајките чии деца не сакаат во количка. Ниеднаш не ја оставив да плаче иако цело време викав ќе ја оставам 3 пати демек да се навикне ама срцето не ми даваше.
    Ни излегуваат сите петки односно една убаво е излезена. Малку чудно две двојки нема, тројки и четворки не, директно на петки.
    Дека спиев на првата дремка си мислев нов ден е сега сфатив дека втор пост денеска ми е.
    Веќе штом станува рано убаво е само една или ниедна дремка па вечер рано да легне ама тоа е тераме втора дремка. Јас пијам ладна вода и нескафе.
    Топло денеска.
     
    На Kaetana, *Лорена*, Monella и 19 други им се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Да не уткаш во броење 4тки да не се?
     
  12. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.188
    Допаѓања:
    33.950
    Пол:
    Женски
    Па не знам многу се големи како петки и ептен на крај се.
     
  13. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.398
    Пол:
    Женски
    Да ти помогнеме не можеме, може само да те потапшаме по грб. Горе доле сите сме поминале тоа, кај некои помалку кај некои повеќе, не се сите деца исти. Мене големиот ми беше такво бебе, плачко и само во раце, кај мене или татко му.за работа кога ќе дојде време ќе се навикне со тој што ќе го чува, само ти да не си му во видокруг. И јас се тресев па се навикнаа и двајцата.
    Саботно малку работа, па дома, со 3 деца сама (2 мои и внук на гости), мм не ми е тука до утре, ама машкиве де големи не сметаат, барем синко има друштво и не мрчи како му е досаден животот. Зверка спие, ја чекам да стане да усисам. Деновиве знае и по 4 саати да спие преку ден.
     
    На Kaetana, Ano, duffi и 5 други им се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    и четворките се големи и изгледаат далеку... И нас ни излегоа рано тие а тројки уште немаме.
     
    На gjoker4e и NarCis@ им се допаѓа ова.
  15. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Мами , маж ми дигна температура, го боли грло ... да го бркам од дома? Како сте правеле во вакви ситуации?
     
    На mal.ecka, 24.07, forumce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.188
    Допаѓања:
    33.950
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl:
    Јас прво сфатив да го бркаш дека се жали. Кога ја прочитав @Cka видов дека може мислиш на тоа бебето да не префати.
     
    Последна измена: 14 јули 2018
    На mal.ecka, Chantal, kostarika и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.192
    Допаѓања:
    123.801
    Бркај. Нека спие у др соба. Со маска на лице. Иако имаат маките имунитет преку твоето млеко. Не е страшно ама нека биде подалеку.
     
    На mal.ecka, kostarika и gjoker4e им се допаѓа ова.
  18. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Абе две бебиња се , ќе ми треба помош иначе ќе бркав :P
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    веруј ако сеа не го избркаш после 10 души за помош ќе ти треба ако префатат.
     
    На TutiFuti, mal.ecka и kostarika им се допаѓа ова.
  20. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки
    Ве читам ама деновиве ми се хаос.Малиот носето му тече.Па му беа воспалени и ушињата,плус црвено грлце па ми качува и тт.2 вечери се буди во 2 3 и до 4 5 ме заспива.Рика плаче па се смирува.
    А и заби му никнуваат.Се на куп.
    А еве јас пак болки во грло и глава.Оф веќе од овие болести.
    А колку сум ненаспиена е тоа е друга прича.
    Прееска малку шетавме низ градот со една пријателка.Јас со барабите мои секако.Се прошетавме малку деца трчаа играа во паркот и само што дојдовме големиот заспа секундарно.Цел ден е активен.
    Сега заспа и малото ама топол е.Му ставив чепче.
    Седам на тераса и си мислам.
    Кога ќе пораснат дали ќе ги снема овие грижи и вакви болештини што ги напаѓаат малите?!
    Дали ќе се наспијам ?!
    Се молам само господ сила да ми дава друго ништо.
    Убава вечер жени....
     
    На Ano, *Лорена*, Monella и 14 други им се допаѓа ова.