1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.308
    Пол:
    Женски
    Среќна крштевка на куклите вечни да и се имињата преубаво си средила за прославата те читам и ти се восхитувам што се правиш за твоите кукли ти си супер мамичка :clap: :*
     
    На gjoker4e и danichap им се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.369
    Добра вечер мајки.
    Очи паѓаат ама не се давам така лесно, да шкртнам некој збор првен.

    Денов долг, предолг.
    Назад во реалноста и милион обврски. Едното дома, другото градинка, третото градинка па терапии...:sweat:.

    Куќа проодена.
    Ама буквално:o:tmi:.

    Зини земјо голтни ме, ама со се цела прашина се собрала овие две недели.:rofl:
    Душа ми излезе од сабајле, додека поминав сомправосмукалка, џогер, куфери распакував, (при)забришав и (при)раскренав:tmi: пак машините вртеа.
    Ручек запржив нешто на брзина и си реков да здивнам.
    Ама само си реков. Децава уште во филм за вода и пливање, па се распославме на тераса со базентот, мкнев топла вода, тракатанците за играње... и имавме водени лудории(poolparty).
    За право одморив еден час додека се шлапаа, вежбав само гласни жици :rofl:.
    Кај мајка ја изгубив картичката од мобилниот. Вади стави со македонската, па треба да отидам да ми дадат дупликат.
    Добар изговор да се шлаам низ град.
    Ете, чисто ми е, ќе држи уште некој дем:tmi::rofl:.
    Туку која паника ја кренав:wasntme:.
    Од амазон имав нарачано едно пакетче, што би рекол мм срамни работи:tmi::rofl:. Известување дека е испорачано но не успеале да ме најдат. Кога се шаштисав да не го оставиле кај комшии, па да не го отворат8-|.
    Маж се згази од смеење а јас се туфкам. На крај испадна комбето на дхл дефект останало (ова мојов малер и нив ги префати), па сега на ново утрр ќе чекам:makeup:.

    Да спијам.
    Убави соништа на сите|-)
     
    На Kaetana, karibian, RainBow и 35 други им се допаѓа ова.
  3. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    33.406
    Пол:
    Женски
    ed93ccdac9d8d8dc8aec625f6447aaa7--tea-cocktails-party-drinks.jpg Screenshot_2018-07-17-06-33-50.png c279741358f0b909ea0d3eb9c2aa0e8b--spiderman-tier.jpg
    Да ве почастам на синко мој денес му е роденден.
    Порасна бебево денес наполни две годинки колку само сум среќна и не ми се верува дека поминаа две години.
    :^::^::^::^::^::^::inlove::inlove::inlove::inlove:.:beer::beer::beer::beer::beer::d::d::d::d::d::d:.
     
    На Kaetana, RainBow, karibian и 34 други им се допаѓа ова.
  4. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    Добро утро на сите.

    @danichap честита крштевка на момите. Украсеното е сон, секоја чест.

    @TutiFuti среќен роденден на малиот, жив, здрав и голем да расти.
     
    На Kaetana, Ava.84, 24.07 и 9 други им се допаѓа ова.
  5. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Добро утро мами:)
    Пијам 2ро кафе на работа... бебе станато во 4:30:yawn: Бебе... не е веќе бебе, ми порасна , дечко е веќе :emo:
    Бевме до Грција на два дена, не сакаше од вода да излезе, уживаше... Ептен му прија :)

    Се спремаме полека за роденденот, тоа ми е преокупација, ама до толку да претерувам нема, зошто ај уште 1000, ај уште 1500 и оп отишле парите... со маж ми викаме не жалиме ниту денар, ама сепак сум за едноставно ама убаво , да не е премногу и кич:)

    Ви посакувам убав ден :rain:

    @TutiFuti среќен и весел :hug:
    :party:
     
    На Kaetana, RainBow, karibian и 31 други им се допаѓа ова.
  6. kikica14

    kikica14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    668
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички, се надевам ќе се дружиме, мајка сум на две дечиња, едното 5 години другото 8 месеци :inlove:
    @TutiFuti среќен роденден на малото, голем да расне :party:
     
    На RainBow, Coco31, Kitten и 22 други им се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Добро утро и од мене. И јас истерав второ кафе на работа, првото дома.
    Некако се успавме денес со дете. Јас ни аларм слушам ни ништо дур не стане не мрдам :?:
    Времево не покоси сите па и него гледам тешко му е. Вчера едвај до 7 и 30 доседе. Се куфероса до сабајле до 7. Ручек денес маж ќе му прај, јас сум лабава :D
    Иначе полека и јас кројам планови за роденден, мада нема нешто посебно да биде, дома ќе го правиме. Смислувам торта само. Специјална за него. Пандишпан од бадеми , чоколаден фил и малини 8-| До тука стигнав со смислување. :D:D:D
    Убав ден мајки :f:
     
    На Kaetana, RainBow, Belabelinakinder и 28 други им се допаѓа ова.
  8. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Добро утро/Добар ден

    КАфето одамна испиено, муабет со колеги напраен, подзавршен мал дел од работата, и решив дека е време да ве поздравам . Кај нас иста шема, работа/градинка. Мали сака во градинка, а попладне секој ден сме надвор пред зграда, урлање трчање, по некое паѓање (вчера падна од кола возење, јазикот го гризна, се отепа од плачење, среќа не му е нешто страшно, ама прво вакво паѓање имаше па ептен плачеше и се жалеше дека го боли јазикот)....МЕне времево ме утепува, кај цел ден сум со бврски, па и времево променливо уште толку ме омалаксува. Ноќе ко ќе легнам ништо не слушам, кома сум. Среќа што мали не се буди, си викам нема да го слушнам. Скроз се комирам кога ќе легнам од брзите и напорни денови. Последно дури сеќавам како мали несвесници да ме фаќаат, два три пати во денот ми се случува да помислам дека има земјотрес (facepalm). Заклучок: ми треба уште еден одмор, овој во јуни ми е како лани да сум била. Значи, море, воздух и добар сон, за да се вратам назад. :)

    Убав ден мајчички, само напред!
     
    Последна измена: 17 јули 2018
    На Kaetana, RainBow, karibian и 30 други им се допаѓа ова.
  9. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Добар ден жени.

    Додека ручекот се крчка да ви чкртнам збор-два.
    Тераме втора недела овде во МК и синко си се прилагоди и кон средината и со бабите и дедовците.
    Проблем немаме за излегување со маже, малиот си седи со баба па ние одиме и во бољи живот :D
    Да ви кажам, сето тоа и ми годи.
    Откако е роден малиот (скоро 4 год.) немаме излезено асално како луѓе сами, секаде си одиме во пакет тројцата, сега убаво за нас а убаво и за старите, се радуваат и тие на внукот па сакаат да надокнадат за изгубеното време.

    Седам и си мислам кај да фатиме поручекта :D
    Не сум јас крива, аманет ми остави утрово мм, тој отиде до Бугарија со татко му па ми рече да измислам место за прошетка.
    Да уживаме овие неколку недели, се вративме ли таму пак јово на ново, работа-дома, игротека, некој маркет и тоа.

    @danichap да се здрави и живи момите!
    @TutiFuti најсреќен нека е, голем нека расте!

    Убав ден на сите :hug:
     
    На Kaetana, RainBow, karibian и 29 други им се допаѓа ова.
  10. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    @TutiFuti срекен роденден на малиот,голем да расте!
    @danichap срекна крштевка на девојчињата!

    Ауу од викендов ме држи меланхонија и неам сага за ништо освен серии гледање.Доаѓам дома после работа и се на се имам 2ипол часа за играње,туширање и вечера сос инко,па така тие два часа неосетно брзо ми минуваат.
    А тој,карамелата на мајка,се пофторува,уста не затвара.Во двор кај мајка ми,почна да доаѓа едно маченце,а детево невидена среќа па вриска на глас од срека и божем го гали мачето.Па после му даваат млекце да пиело мачето хехе многу е сладок.Кога ги повторува зборчињата,неможе Р, Л да каже и многу слатко звучи:)
    За одмор не сум резервирала,...а и пишав,нешо меланхонија ме има фатено.Ја би само да лежам и да се гушкам со синко и маже...
     
    На Kaetana, RainBow, Ano и 20 други им се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    @danichap Среќна крштевка на трите принцези!
    @orhideea Среќна крштевка! Речиси за секоја веридба, свадба слушам такви работи. За нашата барем мислам дека немало ништо ама и ја и мм лоши за ниеден повод не примаме гости дома. Во облеката за крштевка имаше чудни парчиња облека како за во стриптиз бар ама ништо не и облеков од тоа бидејќи не беа потпишани не знаев кое од кого е.
    @TutiFuti Среќен роденден! Деновите траат долго но годините поминуваат брзо.
    @vitamina Исто мачка, истура... се така во круг цел ден затоа во претходните постови имав пишано едвај чекам работа и градинка барем 8 саати дома се да ми е на своето место.

    Уште ме држи нервозата од синоќа дека детево во 3 заспа ноќеска од кај најде сила кога ништо не јаде.
    Некако секој ден ми е борба со детево. Гледам мајки во кафич со мали бебиња/ деца седат и пијат кафе на раат. Во маркет кога одиме некако сите прават фаци и затнуваат уши. Па уште кога ќе видам мајка со дупла количка и се движи нормално по улица а ја со едно сите очи во нас се вперени. Кај згрешив??? Никогаш не би одела на второ освен ако не ми кажат дека мирно ќе биде. Едвај чекам во градинка да оди и се премислив нема да работам, прво ќе одмарам дома ќе лежам додека расчистам сметки за овие 15 месеци секојдневна борба па после.
    И едвај чекам од цицање да го одбијам.
    Ќе си ја пожалам душава во соодветна тема.
    Тука не се дишеше вода тече од мене цело време па еве во дел од секунда се стемни, дува ветер да видиме што ќе се одвиее.
    Спроти нас зграда ќе никнува. Кога ја рушеа куќата тешко ми беше како моја да е. Ама некако ѕидовите како да впиле од нечиј живот, нечие минато. Само на рушење куќа можам да се расплачам да не издржам.
    Толку многу сакам да пишам ама од една страна се плашам дека една "познаничка" ме има откриено бидејќи ми кажуваше работи што не сум и ги кажала а тука ги пишувам па подобро да си почувам во себе.
    Почна невремето да затворам прозори.
    Убав ден!
     
    На RainBow, karibian, Belabelinakinder и 24 други им се допаѓа ова.
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.256
    Допаѓања:
    124.739
    Site na pivofest so mali bebenca aj nasava podporasna pa ke odime.
    Ja sednVme vo kolicka pocna da pisti.
    Izbadov cuclata 2 min.bese mirna pocna da pisti.
    Vadev igrackite edna pisti vtora pisti...taka site za 5 min.
    Zefov vo race pisti.Saka da seta vo race ne vo kolicka i ajT doma:devil:
    Nekni nikade ne ja sobra pa rekov ke ja vozam, edvaj ja vrativ se vo vozduh krena(facepalm)
    Vtoro zasega ne blagodaram]:)
     
    На Belabelinakinder, azelea, elcezelce и 12 други им се допаѓа ова.
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    A da si go prifatis deteto deka si e takvo? Nekako se negativno kon nego, pa ne se site po kalap.
    I jas ne sum otisla so sin mi na kafe veke cela godina otkoga odi potocno, pa sto. Toa e. Odam sama. Gledam drugi im sedat u kolicka ne mrdaat, za mene e ravenka so 2 nepoznati. I sega za toa treba da se nerviram sekoj den i da de zalam? Ne. Toa si go prifativ kako taka.
    Ako ti spie do kasno, budi ja porano, ke zaspiva porano.
    Ako ti e maka downjeto, odbij ja, ne se maci.
    Nekako za se si napnata, se nerviras i zalis. Ne cini ni za tebe, ni za kerka ti.
     
    На Belabelinakinder, Coco31, augustd и 18 други им се допаѓа ова.
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.376
    Пол:
    Женски
    Мајки, едно малку( глупо, за мене) прашање, ама од околу баби и жаби еден куп и се ќе слушнеш.
    Имено, роденденот на синко е во понеделник, ептен работен ден, не можам да погодам термин на сите, па сакам да закажам ден порано, во неделата. Ама слушам муабети како не се правеле родендени пред датумот на раѓање и не дека сум суеверна ама веќе до уши ми стигна и сега ме мачи мисла.
    Сте славеле ли пред датумот на раѓање роденден на вашите деца?
     
    На Kaetana, Belabelinakinder, VedaG10 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    33.237
    Пол:
    Женски
    Здраво и од мене.


    Откако го оставивме за пиво фест со баба му да спие заспива во 23сатот,а што убаво си заспиваше во 9.
    Денес нема дремка за синко пробав да го заспијам не сакаше,па се надевам вечер порано ќе заспие...А по него и ние,некогаш со душа чекам да дојди времето за спиење да здивнам и јас.

    Денеска правев компот од кајсии,до сега имам 60 тегли со овошје.Цреши,вишни,круши,кајсии,сливи 2 тегли и уште од праски да направам.

    Времево и кај нас е смуртено,запурно,заврна малку како попот со босилекот да има попорскано.Во план имаме да шетниме со синко ,а мм од работа да ни се придружи.
    Да се истрча синко на плоштат,а ние барем едно кафе да пијме ако ни дизволи синко.

    Ручекот готов е за сите,машината за алишта пери,а ние си лежиме со синко и само ме чепка по лице.

    @orhideea вечни да сте вие ,а на синчето вечно името да му е .
    @danichap среќна крштевка на момите,здрави живи и вековити имињта да му се.
    @TutiFuti Среќен роденден на лепотанот.

    @mal.ecka На пиво фест имаше стварно многу бебиња.Доста мали бебиња видов и после 23 сатот,но сигурно мирни биле и заспивале подоцна,некои си спиеа на рамо кај родителите.
    Ние синко во петокот го носевме ама на плоштат и до 22 дома бевме.Трчаше како од ланци пуштен.играше оро клекнуваше,дури и се гушкаше со едно девојче(прв пат се гледаа) смешки беше,но поголем е од твојата
    До година и твојата поголема ќе биде и подруго ќе биде.
     
    На Kaetana, Belabelinakinder, orhideea и 18 други им се допаѓа ова.
  16. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Добар ден мајки ,
    Срекни родендени и крштевки на тие кои си славеа. Вечни да сте и вие и децата :hug:

    Периодов е турбо кај нас. Работа мнг повеке од очекувано .Не се жалам,колку повеке има толку повеке паричиња за мене :)
    Повеке се жалам зошто немам енергија за после работа да си играм и занимавам со син ми . А он со душа не чека да си дојдеме дома . Ама ајде ке помине и овој период па после целата енергија е само за него :sun:
    Секој ден сличен на предходните.Работа, дома, играње,шетање и така во круг. :sun::music:(poolparty)
    Летово некако не е лето . Времево сите не полуди . Еве и сега грми (lalala).

    @gjoker4e Ке си дадам за право малку да те 'искарам'.Немој да ми замеруваш , најдобронаметно ти пишувам . Многу делуваш нервозно во секој пост. Детето осека и тоа е такво . Смири се , промени нешто ако можеш во неговиот распоред. Мајка си , тоа дете зависи од тебе. Дали ти сакаш да имаш нервозна мајка ? или некој дома да ти се мота нервозен?? Сама си го расипуваш денот со нервози . Си знаеш какво ти е детето, според него ке се организираш и за шетање и за кафиња пиење и за се . Моето дете е мнг живо, трча, не седи на место . Јас со него никогаш не одам во кафич или кафана . Знам дека ке трчам маратони и ке ми биде непријатно .Така да ако ми се оди на кафе одам со другарки сама или пак некое место што е игротека/кафич. Ама затоа нема парк во Скопје во каде не сме истрчале :rofl: Се во свое време ке си дојде . :) Малку по ведро размислувај и уживај со бебчето ке ти фалат овие моменти . :hug:
    @orhideea пиша за некои бабини деветини кои ги правеле додека сте виле во МК.Само кај нас има луге кои се занимаваат со такви работи . И тоа е страшно:swear: . Уште сме општество кое се занимава со среката на другите. И такви ситни души со нивните вештерски постапки ке те стават во мисла за цел живот. (facepalm)

    Убав ден мајкички :f:
    Идам да си го гушнам златото :clap::l:
     
    Последна измена: 17 јули 2018
    На Kaetana, karibian, Coco31 и 27 други им се допаѓа ова.
  17. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Здраво да пишам некој збор па ќе одам на кафе кај другарка.
    @danichap среќна крштевка. За тоа што ти рекол попот кај нас свекрва ми се буни не зошто нејзе и значи нешто него кој бил авторитетот кај нас дома, како ќе кажела на луѓето дека детето крстено во православна црква. Па и немора да кажува.
    @orhideea вечни да сте и среќна крштевка на бебе.
    @TutuFuti среќен да му е роденденот.
    Лошо е кога си сам нема кој да причува бебе,пред некој ден бев да ми земат крв и со едната рака држев бебе а од другата ми земаа крв. Среќа уште е мал и не разбира. Па за резултатите ми закажаа кога мм е дома па он го чуваше јас боцкање пак и си добив дијагноза хашимото.
    Јас ја разбирам @gjoker4e синко има 6 месеци ама ете не е пуштен од раце и го прифатив тоа детето е такво ама ситуацијата наша што сме на страна и нема ни малце кој да те одмени прави да се чуствуваш некогаш нервозно, ама па со секоја негова насмевка поминува. Се надевам за одмор ќе сака да седи со баба и дедо да излеземе сами со мм зошто страшно ми фали тоа.
     
    На Kaetana, Coco31, orhideea и 16 други им се допаѓа ова.
  18. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.645
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки.

    Ние си дојдовме дома после дводневен престој во мк.Бевме на свадба ама не ја доседивме докрај заспавме со мм:$Во недела беше трчи по гости што не сме ги виделе од кога сме овде. Од плановите што ги имав само се офарбав (што не се бендисувам) и малата беше со тате на чистење уши и нос.
    Малата беше многу кенкава вчера по патот и во неделата од нигде одеднаш почна да плака без да се смири, за денес да ни се јават од градинка коксаки вирус .Мм беше да ја собере и на др да потврди и ќе се чуваат цела недела.Кутра она.Јас ништо не видов.Т.е видов едно брумче на рачето ама мислев комарец.Поточно на зглобот.Ама воспитачките одма реагира бидејќи има едно дете во нејзината група и очекуваат сега нови деца.Мојата што е по болестите мора да преземе све имунитет да изгради убаво(facepalm)

    Роденден имаме во понеделник ,а уште немам торта порачано изгледа ќе правам.Лани купивме 89евра пола ја фрлив толку грда беше :envy:, а на изглед преубава.Па решив јас да правам.Може нема да ја има пепа ама декорациите ми се пепа.Секако само братучетка ми со синчето ќе дојде ,а може и не ако не помине коксакито.
    Спремам за градинка ќесенца со бонбони, балони и чоколадца како што и ние добивавме од др деца кога имаат роденден.За градинка брауни ќе носам.Изгледа пак јас ќе правам.

    @TutiFuti среќен роденден на зетко голем да расти среќен и паметен на мајка да биде:inlove:Овие наши деца една недела разлика ептен си одговараат:lol:
    @LaDyDoLl уф тежок овој ник за тагирање:whew::D И мојата има роденден во понеделник, па ќе го правиме во недела.Јас не верувам во бабини деветини , а и никој ми нема кажано дека не се прави порано.Кога сакаш прави си и не се замарај.Колку години ќе полните?
    @orhideea среќен брак и среќна крштевка:)
    @danichap среќна крштевка на 3те убавици:)

    Поздрав мајки стигнав конечно дома:)
     
    На Kaetana, karibian, Coco31 и 18 други им се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Читам, па секунда време "вишок" и да пишам :)
    Мене @gjoker4e ми е многу реална во постовите. Не ја доживувам нервозно, едноставно жената си сака да си се испука и да види дали и друг така се чуватвува. Сите со фразата "кога ќе ги видам тие очиња, се заборавам", е некогаш не заборавам. Едноставно уморот те совладува и ти пука филм, па и ако си 24х7 сам! Јас едвај чекам мм да заврши со работа и да превземе дел од обврските. Од никого нит зависам, нит сакам да зависам, па така некогаш ме совладува умор. Имало ноќи кога се будела на секунда мислам, па следниот ден не функционираш.

    Поздрав на сите :hai:
     
    На Kaetana, karibian, Coco31 и 27 други им се допаѓа ова.
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.376
    Пол:
    Женски
    @Ava.84 роденден славиме во август, полни 4 години синко, мислам со шефицата на @joy1 се само неколку дена разлика.
     
    На Kaetana, gjoker4e, Ava.84 и 1 друга личност им се допаѓа ова.