1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Добар ден мајки
    Најпрво :hug: за @Mariangel @Vennera.aa.
    И третата сваќа ми дојде на темава. Сега мирна да сум, @tincemajmunce @galapce @AngelOfArh :tmi::hug:

    @Seline И ние бевме на систематски денес, за најмалото, У5. Се е како што треба. Манекенка, слабечка е, ама супер е важно.
    @Mari* се сложувам со тебе. Тука барем никој не е гладен и не трпи, освен оние кој по своја воља или поради некква зависност не се довеле во така ситуација.
    @gjoker4e :hug:се борите, давате се од себе и се надевам дека наскоро ќе остане зад вас оваа почетна, најтешка фаза, низ која минат сите кои дошле странство.
    Јас искрено не сум задоволна ни од здравство, ова на примарното се однесува, ни од општа политика и од многу други работи...но е далеку подобро од други земји. Па се тешам, не е како што треба, ама дека има и бетер.
    Призачистив денес малку, арно синоќа и запеглав, па малку малку заличе куќава на нешто. Маж испадна, има термин во 17.00 часот на некое бауштеле неколку часа оддалечено, после со луѓето што работат таму се се види и договорат што како а прибирање на полноќ. Свекрва ми ќе ги зеде децата од градинка, а неколку часа со помош ќе бидам.
    Замесив веќе тестото за пица, за вечера и уште една машина алишта да сприжам. Доста беше за денеска.
    Сега едно ладно фрапе да се напијам да ме освести. Средново синоќа вриштеше од 00 до 03 :envy:. Најмалото стандард стана 04 со полна пелена гомна и за млекце, па 06 .30 за градинка се издигаа:yawn:.
    Убав ден:coffee:
     
    На Chantal, Coco31, karibian и 26 други им се допаѓа ова.
  2. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Џивџи направи 6 месеци денес. :inlove: :party: Како летна време.

    Кога ќе се сетам што доживував тој период душата ме боли, ме кине. Некогаш го сонувам брат му, ангелче убаво, но тоа е, мора да се оди напред.

    Мини бебето од лепче 1300гр. порасна 6 кила скоро, и покрај нејадењето минатиов месец, пак над 600гр. качил.

    Баш оваа недела закажавме 3 термина контроли, дефектолог вчера вика супер си е, неонатолог денес вика супер си е, уште очно во петок, па за 3 месеца нови контроли.

    Ме израдува неонатологот, ќе ми давале конзилијарни мислења, за да продолжам со боледување и да си бидам со бебуш дома до годинка. Па уште одмор цел неискористен, на работа крај на април/почеток мај. :D Само здравје да си чуваме и да си растеме, тоа е најбитно.

    Го чекам мм да дојде од пазарење, па на раат кафе да пијам. Кутриот на одмор е демек, т.е. јас одмарам, тој рмба, пазари, чисти по дома, плус рани и пресоблака бебе 50% од времето. Хахаха... Се немам вака наспиено со месеци.
     
    На Chantal, Coco31, TeddyGrey и 34 други им се допаѓа ова.
  3. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    Во странство ќе живееш убаво ако и двајцата работат, ако работи само еден ништо ќе животариш. Или во случај детето да ти се роди таму па да земаш пари за тоа. Сега само што прочитав една жена која живее во Германија, вели не работам, имам 5 деца, земам месечно по 2200 евра, државата ми ги плаќа давачките а јас живеам како мали гроф :rofl:
    Маж ми работи надвор од земјава, но не се осудуваме да заминеме од причина што со една плата ќе се сликаме. Јас не знам што би работела кога 20 збора знам од јазикот. Мисла ми е и детево, по природа сум плашлива особа и не знам како би било се. Сега за сега ни е добро вака, со тие пари што он ги заработува таму тука живееме солидно, кога ќе се вработам и јас тогаш уште поубаво би живееле.
    Ама не се знае можеби за некое време се ќе се промени.
    Инаку јас лично познавам луѓе со ептен високи примања кои заминаа во странство од други причини сем финансиските.
     
    На Chantal, VedaG10, muchacha_a и 23 други им се допаѓа ова.
  4. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Ние живееме со една плата а тие пари од децата што се доволни за сметки се
    Мм има нормална работа и мини работа покрај неа
    Живееме,се облекуваме,јадеме,плаќаме кирија,излегуваме доста често,а и пари на страна имаме
    Се може и со еден,ама двајца ако работат е далеку подобро
    А такви социјалци како таа жена има многу овде
    И замисли тие живеат како грофови ;)
     
    На Chantal, Верче4, muchacha_a и 20 други им се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Околу 200 еу е детскиот додаток. Според мене не е многу бидејќи градинката ме кошта 250 еуро месечно, само со ручек, појадок и ужинка од дома. Со се нив доаѓам до 400 евра сигурно. На страна сите други трошкови како памперс, млеко, храна, облека....
    Е да, најубаво е за оние што ниту еден не работи и имаат повеќе деца, па имаат и платен стан и едно 2000 евра за живот, Баш мм гледаше документарец за еден од сирија, си дошол со двете жени, 5-6 деца, не работи...плаќа Меркел, уствари јас, мм, и секој друг што рмба од јутра до сутра. И не се исплаќа еден само да работи со скромни примања бидејќи ќе те одерат од давачки а под социјалното за дома седење ќе дојдеш до истата сума.
    Тоа е. Само мало делче од многуте нешта кои не ми се допаѓаат а не можам да ги сменам.
    За мајките во Баерн, од месецов воведоа фамилиенгелд, 250 евра за децата од 13-36 месеци.
     
    На Chantal, NarCis@, Coco31 и 20 други им се допаѓа ова.
  6. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Добар ден
    Не иде ред да пишам. Куча, посао, обврски..
    Уште сме дома, чекаме да ни јават па да се вратиме.
    Малиот е претежно со мајка ми, мада комбинирам колку што можам да сум навечер на раб кога спие за да сме оивеќе време заедно. Но утре дента па немс спиење.
    Ме фатил некој период, што кога гледам луѓе од што се се жалат во животот неможам да се начудам. Не да не се пожалат ама од игла постојано правење слон?
    Сепак си велам никокаш да не ги снајдат вистински проблеми оти којзнае што ке направат, а и секоја планина своја тежина нели?
     
    На Chantal, Coco31, VedaG10 и 24 други им се допаѓа ова.
  7. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажаа дека за детето додатокот е околу 300 евра и плус за мајката 300 евра до три години возраст на детето, ова ми го кажа една што отиде таму и се породи пред некое време, можно е да е секаде различно или ме излажала? :D
    @Mari* тоа ми беше муабетот дека ако земав и јас некој додаток за детево ќе живеевме можеби добро и таму ама со платата на мм тешко , правевме триста калкулации не бива, он кај што е ќириите многу високи, плус сметки, храна, давачките што ги спомна Дани, не сум точно запознаена со нив но знам дека ги има, па да подновиш нешто дете, за превоз, ова она, ем ќе се стискавме ем немаше да ни стигне :(
     
    На eli25, gjoker4e, elcezelce и 3 други им се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    За прво и второ дете е 194, од трето е 200 еу детскиот додаток.
    Тие 300 еу се elterngeld, 12 до 14 месеци е само мислам, не подолго. Родителите, односно мајката, зимаат 67 проценти од платата последната година за тие што работеле, за невработените има една фиксна сума која можеби е 300.
    Јас се водев во работен однос во фирмата на мм, и сега се водам, си плаќам давачки, данок и све остало. Кога бев на породилно плата само 67проценти. Македонија колку е?
     
    На M&M, eli25, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
  9. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна бидејќи не работам ама мислам додека мајкиве кои се на породилно ја земаат цела плата 9 месеца додека се на породилно или минимално нешто помалку.
     
    На Leo_29, M&M, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.650
    Допаѓања:
    95.739
    Пол:
    Женски
    Јас само слушам за некои во Австралија и Германија кои зимаат баснословни суми за детски додаток а еве кажува Дани, кажува една другарка во Австралија, па не се толку додатоците. Или лажат или не знам. Кој е малоумен да си седиш дома и 2000е да ти дава. Па и тие додатоци не траат вечно. Мене ми е глупаво да чекам од додаток да купам за јадење. И што се во Германија 2000е за 7 члено семејство (5 деца и 2 возрасни)
     
    На eli25, gjoker4e и Vennera.aa им се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Прво и второ дете 194 еу, трето 200, четврто 225, за наредно не знам, ама сигурно е повеќе. Вака до 18год.
    Плус она елтернгелд кога се бебиња, мотивација за ново бебе секоја година :D.

    А ако државата ти плаќа стан, давачки, си живееш скромно, и те како им е доволно 2000 -3000еу. Ќе си најде миниџоб за 450 еу месечно, да не мора данок да плаќа, и кој е како нив.
    Двајцата ако имаат миниџоб ќе имаат чисти минимум 3000 плус се платено. Па помош од каритас, количка, детса опрема и слични тракатанци, помош од друга организација во вид на пари...Не за џабе сите азиланти се тепаат тука да идат.
     
    Последна измена: 19 септември 2018
    На Chantal, karibian, VedaG10 и 10 други им се допаѓа ова.
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.650
    Допаѓања:
    95.739
    Пол:
    Женски
    Ама Дани 7 души се 7 души, тие сакаат 7 пара патики, 7 пара папучи, 7 пара чизми, 7 пара тренерки, да не редам, многу е. Не е исто со едно и две деца. Што знам. Па тие 7 души да си дојдат треба 7 карти да платат. Јас таков живтот не можам да сфатам, ама ете можно било.
     
    На eli25, TheSecret, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Мм работи со азиланти,социјален асистент е и соработуваат со каритас
    Нема повеќе социјали високи за нив,вели сега повеќе од два месеци и не се задржуваат
    И каритас се има заоштрено и не доделува пари
     
    На Chantal, VedaG10, M&M и 4 други им се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Ама и двајцата да одат да рмбаат од јутра до сутра нема толку да заработат. Давачки, даноцу, осигурувања... ќе им се преполоват платите. А вака дома седат и повеќе земаат. Тоа е поентата.
     
    На Chantal, eli25, gjoker4e и 6 други им се допаѓа ова.
  15. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    Отварам да се релаксиран, и да одморам од работа демек, кога гледам 30 мислења :)
    Убава тема сте начнале.
    @AngelOfArh и јас почнав да барам работа, она што сакам да го работам, ама мене ми понудија 6000! Мм вика не вреди за толку пари обувките да си ги кинеш, на сета мака се зафркава со мене.
    Е па за вакви понуди, или што велам јас омаловажувања, луѓето заминуваат надвор. Се зафркава некој со мојата инетлигенција, образование и труд.
    Би заминала, ние можеби к имаме можност( конкретно за Австралија) ама мм воопшто не сака да слушне, па и неговите родители решени се дека тој живот таму не е за нас. Мм го разбирам, он е слободен човек, не сака затворен живот, работи од колку сака он и кога сака, пет пати во ден пиеме кафе заедно, доаѓа да не види, се дружи со другари, остава работа и одиме или по обврски од дома или во град на кафе.
    До сега бевме многу задоволни, успевавме да излеземе на крај и покрај тоа што плаќаме сметки за две куќи, јадење по дома, амортизации и гориво за 10 тина машини и возила... Годинава се скршна работата и ќе видеме како ќе не биде.

    А што би рекле за нашиот случај, т.е на свеки, заминаа пред 10 год.напуштајќи државна работа двајцата со свекор ми, не солидни туку одлични плати, две куќи тука, оставајќи го синот сам со болна баба.
    Бес или потреба?
    Ама ќерката била сама( мажена) странство. Според мене тоа си било нејзина одлука.
    Сега,за овие 10 год, да, може имаат многу повеќе заработено отколу да беа тука, работат ден и ноќ, без слободни денови, за да можат да си дојдат тука, црнчат милион пати повеќе него овде,ама тргајќи ја настрана финансиската состојба, они се болни за роден крај, се обвинуваат што син им буквално се оболи сам овие години, што нам ни се потребни.... Свеки не сака да признае, неа таму и е најубаво, ама свекор ми не може да си прости за тој потег.
    Секогаш велам, една грешна одлука, се наплаќа цел живот.
     
    На Chantal, azelea, karibian и 19 други им се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.577
    Оти да не се оди од бес? Од што сака некој да види дали ќе биде успешен и таму, да види дали и како ќе се снајде у светот... Другарка ми продаде стан и отиде у Виена 2 години, да живее сама и да ужива у градот. Се запиша на доедукација i e edisntven specijaist vo taa tema od ginekologija.
    Еве ја се врати и работи ко луда и полна е пари. И таму да работи ќе зима многу пари. Тука не плаќа кирија, има свој дом, од парите ужива и има премногу за наш стандард.
    А друга една отиде Австрализа со 2 деца, од 7 и 10. Веќе купија куќа и уживаат, а децата ин се со пофалници како најдобри од класот. Ама жената не ги тупна дирек таму, туку учеа неколку години англиски сите. И на курс Италијснкси идеше дете од 4 год оти се селаеа неговите. ЗНачи сепак, може ако се сака.
     
    На Chantal, azelea, baby-star и 16 други им се допаѓа ова.
  17. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Гледам се зборува за напуштање на државава. Пола роднини, другарки, колешки од факултет и постдипломски студии ми се во странство. Ниту од бес, ниту од немање пари. Едноставно, таму можат да се докажат, да се надградуваат со знаење и напредуваат. Брат ми е во Америка. Има завршебо електро. Скоро секоја година добива повисока плата, бонуси и слично. И не само тоа, нон стоп го праќаат на обуки и слично.
    Јас до пред некоја година викав тука супер ми е, имам се што ми треба. Но ете, ужасно ме нервира некултура и ред други работи, што ете можеби наскоро ќе решиме да ја напуштиме државава. Во која што секогаш можеме да се вратиме. Реално, не сакам детето да ми расте тука, уште еден пример на куќни пријатели на моите девојчето тука го маткаа наваму натаму, мешаа политика.. Отиде во странство стана доктор на науки и работи во една од најпознатите лаборатории. Моментално можеби можам се да си дозволам но сметам дека за идните генерации е многу подобро да растат надвор од државава. Каде што нема потреба да се замараат со политика за да успеат. Мое мислење.
     
    На Chantal, Coco31, azelea и 15 други им се допаѓа ова.
  18. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    ^ Kindergeld e 190€ mesechno, za majkata 300€ mesechno 12 meseci. Inaku i deteto da ne ti e rodeno vo Germanija, ako dojdesh ovde i imash dokumenti za prestoj, sekako ke dobiva kindergeld. :)
    Isto i nie kako Mari sme so edna plata, parite na shefot od kindergeld ne gi chepkame i pak se zhivee dobro :) E za svoja kukja, stan nemame ushte. Ama zdravje koga ke mozhe shefot vo gradinka da odi, ke pochnam i jas so rabota pa podobro ke e :)
     
    На Chantal, Coco31, Leo_29 и 29 други им се допаѓа ова.
  19. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Не сум ја читала темава 2 недели па ај сега се наеднаш :tmi: прочитав околу 260 мислења.

    @Mariangel гушки до убавото храбро дете :l:

    @forumce среќен почеток на новата работа и среќен роденден на малата да е здрава и жива. :l:

    @24.07 @LaDyDoLl среќни родендени :f: и на синчето му честитав на бројчето.

    @elena.mak @Saraa среќни родендени на дечињата :^:

    @Monella среќен роденден:party:

    @elcezelce среќна годишнина :)

    Се надевам ништо не пропуштив.

    Тема странство ^_^
    Се омажив на 20 г и по 3 месеци заминавме. Мм имаше работа имаше нова куќа имавме количе ама немавме мир и парите не беа поделени на два дела. Заради неговите заминавме. Имавме одделен спрат ама тоа што заработуваја мм и татко му не се делеше. Јас во МК никогаш не работев, пари имав многу од мајка ми, се имав ништо не ми фалеше. Кога се омажив мајка ми сакаше да продолжи да ми дава пари ама пресеков реков не појќе доста е. Идеше зима ние немавме шпорет на дрва, не сакаја да дадат пари да се купи. Мрзнев цел ноември или наоблечена или под ќебе седев. Се купи декември дури. Прашував по роднини да не земи некој па се нафати еден братучед ми рече штом земам стан под кирија ве викам, а се нафати зошто и должи многу пари на мајка ми. Се јави една вечер и рече зедов стан идете, другиот ден купивме билети и заминавме. Како гром од ведро небо им дојде на сите. На заминување мм не се поздрави со никој а јас им реков едно чао.
    Од како тргнавме свеки рекла како шо заминаја така ќе се вратат со прстот во уста, ние се враќаме ама таја секој пат останува со прстот во уста. На почетокот колку ми беше убаво дека знаев дека завидува ќеф ми беше. Сега не ми е гајле.
    Таја никогаш не ме бара, само мм го бараат за тоа сум рајат.
    За детево многу се радуваат му купуваа играчки алишта за тоа не можам да се пожалам. Летово 2 месеци седев МК со бебе па добро поминав со нејзе.

    Мајка ми ми прати 500€ од кој 200 заминаја по пат.
    Од нула почнавме и сега еве скоро 3 години сме овде имаме не можам да се пожалам. Во МК ова цел живот немаше да го имаме.
    Ама почетокот беше претежок, кога се сетам коса ми се крева. Истиот тој што не зеде многу работи направи после за да си заминиме без ништо ама среќата беше на наша страна.
    Ќе кажам само успеавме. Бог ни прати сосема други личности што ни помогнаа. Од блискиве се напативме. Сега сме сами.
    Доста е за тоа пишување, зад нас е и таму нека остани.

    @Belabelinakinder јас те разбирам. Баш пред да се плаќа сакаат да заминат. Па после ако се вратат ќе продолжат пак со работа, а вие се сте платиле. Велиш мт е мек епа нека покажи малку заби. Зборувај и ти со него. Не може цела година заедно сте работеле па сега за плаќање само вие. Не е фер.

    @gjoker4e вие како сте? Најде ли мт работа? :hug:

    И @Mari* да си ја гушнам :hug:
    И @vitamina :hug:

    Може ли да почнам друга тема :lol:
    Знаат ли вашите сопрузи дека сте феминки? Ви го знаат ли никот?
    Ги интересира ли што пишувате на фемина? :D

    Во постов не си ја спомнав ѕверкава ама баш ѕверка е :inlove:
    Неможам тел да го земам во рака од него, веднаш иди и тој го зема па чепка го гледа и ќе го тресни од земја. Сака да гледа песнички дури завршам некоја работа му пуштам. Секој ден го шетам во селово. Викенд кога мм е дома одиме или до град или подалеку. Оваа недела бевме на базент бебе беше радости.
    Лепенка е за мене. Каде јас и тој, само лази по мене, го мрзи да патка инаку сам се исправа оди по кревети. Се заигрува само ако јас сум до него инаку нема шанси.
    Со јадењето уште е лошо, јаде само еднаш денот и тоа овошен оброк, зеленчук не сака, многу сака бисквити да грицка. Во моментов грицка двопек па затоа е мирен, инаку немаше шанси да седам со тел во рака:lol: мм уште не е дојден од работа ќе закаснел аман веќе ми се здосади само сама да бидам ама ај тоа е друга тема да не почнувам Оти се нервирам (fingers)

    Довиџења што би рекла другачката моја :P
     
    На Chantal, Coco31, azelea и 31 други им се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Еве ме пак
    Сите три спијат од 20.15 :dance:.

    Колку ми се пријаде сончоглед, мис е чини тело ќе почнеше д ми се тресе (facepalm). Очајно барав, буричкав по висаќите...и најдов едно паковање, неотворено. Колку сум му се израдувала:x. Првен погрицкав малку, душа да ми дојде, па седнав да пишувам. Маж рече на пат за накај дома е, со надеж да не е касно.

    Ќе потпишуваме брачен договор :bandit:, чекаме термин од нотарот, веќе му ги испративме сите документи а он ни прати примерок за да го разгледаме како ќе изгледа. Обично овие предбрачни се, ама никад не е касно :rofl:]:):rofl:.
    Знае дека пишувам, ама не разбира ништо и не се ни замара.
    Пладнево уште едни резултати стасаа, и убаво и неубаво...налет веќе. Сега нови и на ново чекање, Ќе нема крај нашава.

    Тропа доле вратата, маж дали иде. Ќе се напиеме по едно :beer:
     
    На Chantal, Coco31, mal.ecka и 26 други им се допаѓа ова.