1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    И мојот знае дека пишувам :$
    А дали знае што пишувам незнам :^) мада што споделувам доста од форумот со него
    Така си наоѓаме теми за муабет :lol:

    Ние уште не спиеме :doh: што им е на деца незнам
    Могли се кара нешто и си ја мава главата од тросед :wasntme: некој ја има многу изнервирано,цел ден се мурти
    Вечерани,искапени и уморни,уште да се предадат и толку за денес
    Утре не чека истото
    Сеа и мене ми се пријаде сончоглед :$ и американски палачинки :tmi:
    @orhideea :*

    Бегајте да бегам,окапав денес овде

    Добра ноќ :hai:
     
    На galapce, Chantal, Coco31 и 23 други им се допаѓа ова.
  2. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене.
    Стандарт кај нас жешко, она мутаво некое време спарно со сонце никакво не се дише.
    Јас се крстам со маж викаме зар е можно еве го октомври уште да пече налет више..
    Се се токмам да облечам нешто есенско да застуди па од желба и муки и шкафови редев демек толку. Аха толку.
    Демек сабота разладува конечно или сепак не?!

    Јас и времево :drunk::drunk::drunk:

    Денес детево порано заспа, абе снемав сили на крај, ручеци па маж дојде па пазарување па назад па местење смукање бањање и окапав и ми се сврти и они легнаа да спијат уште у 8 и 10 а јас да одморам психички па ќе легнувам и јас.

    И така. Се мислам да шетнеме некаде викенд, средба договорена со две женски односно со фамилии, меѓу кои една ме канеше на вечера другата сабота :inlove: ја запознав преку фб и она ми се помуди да ми помогне, чудо од девојче како ми се најде на патот мој па нк тргна муабетот и сега денес самк што се вратила од мк била 2 месеци од венеција ми ѕвони да закажеме средба.
    Другата средба ми е исто со драга пријателка.:inlove:
    Ама сакам и да шетнам некаде..
    Леле колку сакам да одам на планините .. уште ми се у глава а бев веќе ама сакам пак дека се дружиме со убави луѓе, и така.
    Демек ќе одевме на екскурзии и шетање и посетување на градови ама не ни падна на памет периодот дека у глава не удрија шокови и така.
    Живот.

    Денес закажав пакет со ајвар лутеница јуфки апови чоколина итн за у недела а правиме план да одиме на блиц до мк накај ноември бидејки имаме голема потреба за средување на ствари и да си донесеме се :inlove:

    Убава вечер на сите, јас кркнав некој кроасан од лидлот :D
     
    На galapce, Chantal, Coco31 и 24 други им се допаѓа ова.
  3. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Se slozuvam so ova. Koga ke dojdat vo Mk odma na frizeri, depilacii, a najtragicno po doktori, po zabari (obavezno ova haha), ispituvanja... Ako otisle za podobar zivot, kakov e toj podobar zivot ako na primer ks nemozes da napravis.
    Isto i za platite, se sporeduvaat, ama drugo e na primer so germanska plata da zivees vo makedonija, a drugo so istata taa plata vo germanija. Standardot e razlicen, nemoze nekoj da mi kaze vo mk plata 8000 DENARI, a vo stranstvo 1000EVRA. Da so tie 1000evra mesecno tuka vo makedonija zivees ko car, ama vo germanija tesko.
     
    На JoyJoy, Belabelinakinder, elcezelce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.242
    Допаѓања:
    124.451
    Еу да... И мене ми е тоа чудно. Нема ли приватно здравство да си платат крвна слика? Ко ние Систина или Авицена?
     
    На TutiFuti и TheSecret им се допаѓа ова.
  5. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.154
    Допаѓања:
    46.949
    Пол:
    Женски
    Не испитуваат ни приватно доколку не е нагласено од лекар.
     
    На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.242
    Допаѓања:
    124.451
    Епа нема приватен лекар?
     
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.319
    НА приватно сум одела на гинеколог, хомеопат и кожно колку што се сеќавам во моментов. Може и на друг, ама сум заборавила. За деца нема на приватно. Крвна слика може само од страна на овластено лице во ординација, односно лекарот. Они потоа препраќаат во лабораториите. А лекарите не проверуваат ниту крвна слика ниту брисеви. На еден обичен логопед ако сакаш да одиш, приватно да си платиш, нема.
     
    На Chantal, TutiFuti, Belabelinakinder и 12 други им се допаѓа ова.
  8. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Ние сме цел ден размрсулавени и јас и дете, на гради и грло нема ништо ама затоа нос чешма, му дадоа капки и ц витамин, засега тоа е и ќе пратиме. Се што ќе фати синко одма мене ми предава. Глава ми тежи, грло ме гребе се осеќам малаксано. Заспа дете во 8 заборавив да му ставам памперс, па редејќи му го разбудив еве го сега се расона како пет сати а не пет минути да отспал. Згора на се изгледа температура ќе крева еве го 37.7. Еднаш не се разболел а да не крене температура многу е склон, а мене најповеќе од неа ми е страв. Се надевам на колку толку мирна ноќ зошто сила немам, добра ви ноќ.
     
    На Ava.84, Верче4, VedaG10 и 11 други им се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас и мм имаме за солиден живот во мк. Прва прилика, палиме патиките од тука. Не се работи за пари и туку и квалитетот на жовот. Нема никаква култура тука веќе, систем на вредности, морал.
    Летово со мм запознавме две дечиња на одмор дојдени со баба и дедо. Мм вика децава се "чудни". Наши се, ама види какви манири имаат и какви зборови/реченици користат. Каков однос имаа со дунде наше не можам да ви опишам. Излезе децата не живеат во мк. Е сакам мое дунде такви вредности да дели. Природно да и иде да користи "добри" зборови. Да не урла и трча и се дере, почит кон постари. Да, се учат тие работи дома, ама добар дел и низ образовниот систем, па и улица.
     
    Последна измена: 19 септември 2018
    На galapce, Chantal, Coco31 и 26 други им се допаѓа ова.
  10. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Jas se rasprashav vo mojot grad nikade nema privaten ginekolog, isto i edna prijatelka prashuvashe koga beshe bremena ne najde ni vo gradov ni vo okolinata. A bash se sekjavam ti pishuvashe deka si odela na privatno.. dali mal ni e gradov nemam poim ama zdravstvoto ovde kolku go mrazam (so iskluchok na hirurzite normalno) toa strashno, mi se prevrtuvaat crevata :)
     
    На Bozica1980, gjoker4e, elcezelce и 7 други им се допаѓа ова.
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.069
    Пол:
    Женски
    @kukla21 , јас па кукле памтам, кога бев мала и кога одевме на одмор каде што имаше германчиња, ние бевме многу покултурни од нив. Мала бев, и уште ги памтам, и мајка ми ми потврдува дека добро се сеќавам. Се дереа, не плашеа во лифтот на хотелот, намерно не туркаа да не влегуваме, во базенот не прскаа, не не оставаа да влеземе, а родителите мува не ги лазеше.
    Во Охрид, пред некоја година, во Десарет, холанѓаните беа тие што кршеа правила иако беа назначени со големи букви пред влезот на базенот. За разлика од нас, ги користеа крпите од собите за на плажа/базен, децата им скокаа во базенот иако беше забрането, од нив не можеше до ред да се дојде до шведската маса. И годинава бев во хотел во Грција, имаше доста руси, французи... некако кога се во нивната држава, сите се културни, си гледаат работа, си следат правила. Ама кога се на одмор, се претвараат во кучиња од синџир пуштени :D Секоја чест на исклучоци. Зафаќаа по милион лежалки иако не им требаа, само затоа што беа вклучени во цената, оставаа пластични чаши по масите, а канти имаше на секој чекор на плажата. Си викав... не се многу различни од нас... ама ете, кога си се дома, други луѓе се :D
    Па некои (велам некои, да не се навредат другите) од нашите австалијанци кога ќе се вратат на лето тука во МК, не ги коментирам. Се ценкаат во Веро за цена на сирење, се ценкаат со козметичарки, со таксисти. Комедии живи!!! Не се сите такви во секој случај, ама си викам, до домашното воспитување е. Кај и да сме, треба да си ги воспитаме децата да бидат луѓе.
     
    На galapce, orhideea, TarantulaA и 8 други им се допаѓа ова.
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.319
    Го заборавив најновото.
    ЈА прашав матичната за некои испитувања кај помалите две.
    Ми рече доколку е нешто што не се лечи, а го има еден од браќата сестрите, не се тестираат другите деца.
    Оти нели, не се лечи, чему.

    Само ако имало лек превентивно ќе бидат прегледани/тестирани.
    Није злато све што сјае.
     
    На 24.07, TheSecret, gjoker4e и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.242
    Допаѓања:
    124.451
    Па и да е нешто неизлечиво има начин да се подобри или олесни. Баш ако има некој од браќата и сестрите болест, и да нема симптом треба да се провери кај другите за навреме да се почне со третман. Божеее.

    Јас и брат ми одма бевме прегледани за месец два да не Имаме нешто од кое почина едниот брат. Не е нормално ова.
     
    На 24.07, gjoker4e, elcezelce и 4 други им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Имам и јас вакви примери :) во турција се залепив на тостер (врел) бидејќи една германка се потепа леб да земе небаре ќе снема. Точно е до воспитание домашно, ама судејќи што гледам по улициве, ѓубре, сообраќај и ако споредам со матичните земји на "дивјациве" што ги опиша, ние ќе да сме поголеми дивјаци. Ми смрди пред влез затоа што комшијата чува куче, а го мрзи да го прошета, па го моча на дрвцето 2 метри од влез што е. Оди кажи му нешто. Ти крив ќе излезеш како не сакаш животни.
    На север, Латвија, Литванија, Естонија се милина. Мали, средени, ко кутивчиња :)

    Едит. Преморена сум, па печатниве грешки од тсму се :)
     
    На galapce, Chantal, TeddyGrey и 9 други им се допаѓа ова.
  15. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Вечер мајки :yawn:

    На пладне дури спиеше бебе сум пишала 2-3 ретчиња ама сега кога ги прочитав си се посмејав и ги избришав :wasntme:

    Ајде наново :whew:

    Денес денов обичен и необичен :?:
    Ниту нешто се деси, ниту не се деси :?:

    Уф не знам како сум спиела од мисли (лажам како топ спиев од умор, ама со голема мисла си легнав :() на мм неговите како што можат да направат глупост никој не може, ама бетер од деца се, абе никат не пораснале :envy:
    ^^ и во моментов ги наслушувам се караат како пубертетлии (facepalm)

    Уствари за нив не ми чуе, ама мм се секира, капка крв нема во него, па од што е нервозен сите му се криви, го сваќам, ама па и не..

    Срам не срам да си кажам. Светко ќе иде во Шутка 8) можда и не, ама најверојатно ќе си преспие некоја ноќ :angel:
    Не бе не убил човек :o
    Истепа односно удри бокс на едни двајца :bandit: на шала на смеа ама јас го сваќам, да бев на негово место може и клоци ќе им удрев, го испровоцираа дабетер ]:) може и он ќе успееше до клоци да стигне ама го собраа во станица :tmi:
    Сега викам барем да ги исчукаше асално па да знае за што да иде, вака за по еден бокс не иде баш :wasntme:

    Му викам на мм што се замараш бидна веќе, ќе се одмори барем итака дома не е седнат :smirk:
    Свеки рече ќе умрел таму (facepalm)
    Кога сум ја подбрала ]:)

    Битно ,,побркавме,, ако иде да добие поубава соба :tmi:

    Да се пофалам дома ми е чисто :makeup:
    Жими се во чисто поубаво се осеќам, па и прееска оставив бебе да се шета низ соби, ама не е баш за оставање сам, абе почна на се нешто да се исправа :whew:

    Аиии па од денес и од легнат почна да седнува.
    И нормално тоа сега е хит па само тоа прави, ќе се џитне да легне и врти газот и половината, мести рачињата и седнува, па браво си прави :D

    И чао го усовршивме, само како пафта со рачето цепки е, па не знаеш дали прави чао или тресе рака :rofl:

    Сега се учиме да кажува како лае кучето :toivo:

    Туку вчера како ми се изнасмеал :envy:
    Јас решив да се пролепшам и маска да си ставам на лице, секое идење во ДМ си пикам по некоја во корпата (освен оние од полжави језа ме фаќа од нив :worried:) па викам ајде да си ставам една. Бирам, бирам и избрав онаква што се лупи.
    ^не знам дали да го скокнам делот каде цела се умачкав па 10пати едвај се миев, а маската упорна тешко се одмива :smirk:
    Ајде се намачкав и по упатство вика 20мин да седи |(

    Бебе си седеше во хранилката занесен играјќи со штипки.
    Па викам ајде ќе му се промакнам некако да си седнам на гарнитура, да не дремам во вц, а и да го надгледувам да не се преврти. Абе уште не пидотворив врата одма ме лоцираше и оп се загледа, па јас му зборувам демек да не го исплашам, кога он си извади цуцето и кога рече се смее, абе паѓа од смеење, јас се движам он се врти по мене и се смее :envy:

    Више такви маски не, само оние скроѕирните ќе се мачкам и што се мијат со вода :emo:
    ^^ едвај ја извадив, мислам еден слој на кожа одлепив :doh:

    Ми се јаде :nod:
    Уште ме држи јадачко манија :doh:
    Вака на навечер кога ќе заспие бебе ми е најубаво, на раат да си каснеш.
    Иначе јас јадам он ме гледа во уста, па со една рака јадам, со другата смоки му давам, или го хранам па во пауза дури голта јас гризам кришката и он се ѕвери по неа и нејќе да јаде негов дел, или нај јако јас јадам, а он и мм седат карши мрне и муабет прават :| абе налет и јадење, да ти се одјаде!

    Денес за ручек риба печев, мм рече да сум ја пржела, ама реков да не пребира можеше и гладен да седи :nod:
    Јас му реков да купи 2рипчиња за бебе, он купил 3кг (facepalm) и местото за тиква во замрзнувачот сега е зафатено :smirk:

    Еј ми текна на овој момент. Не знам за вас, вашите мажи, дечиња ама овој мојов кога јаде бира парче, дел, демек најубавото, а некогаш, како прееска пример, знае да ме праша која риба сакам да ми ја остави демек да не ја одбрал поубавата (facepalm) јас ако јадам прва знае да искоментира дека поубави парчиња сум изела :fubar:
    Ма дај не ме зезај бре (lalala)

    А имам и една братучетка, средношколки ние, таа 10г е помала од нас, беше кај нас на гости, уствари мајка ја зеде демек да смени за летен распуст.
    Седнуваме да јадеме и имаше батачиња и ориз, прва си седнала сестра ми и си ставила во тањир, оваа иде и мајка да и стави, кога рече го сака копанот на сестра ми и крај, па плачки, глупирања, трескања што да ви кажам. Сестра копан не го даде си го изеде :lol:
    Уште е таква.

    Па и татко и на времето како деца ги седнале да јадат кокошка и компири, е он сакал да дели и најубавиот дел негов да биде, не му дозволиле и овој ркнал во кокошката (highfive)

    Боже мили на што ми текна :drunk:

    Да мм знае за фемина, знае и некои друшки лично :rofl: не чита, ама бара некогаш да види што пишувам, е јас не давам ]:)
    Знае некогаш да искоментира за нешто ,,да си ги прашам другачките од фемина,, :rofl:

    На темава странција јас и немам многу што да кажам..
    Знам ако не беше мм најверојатно ќе го фатев џадето и сега ќе бев кој знае каде, ама он такви афинитети нема да би отишле. А сега со бебе конечно се чувствувам како дома, си ја сакам куќата, приврзана сум и за предметите во неа, не сакам да не можам да ги видам мама и тато кога ќе посакам..
    Ама здравје ќе видиме што ќе донесе иднината..
    Ама да видам не би поверувала, треба гром во коприви да падне па да не избрка од овде :rofl:

    По редослед на нештата битребало првин мм да иде и да се снајде, а он како што е мегаломан не ќе може да опстои ни една недела, една давам бидејќи толку ќе шета и ќе ровари по некои техномаркети 8)
    Работник е голем, нема да е проблем да работи било што (под било што не влага баш било ама да не должам) ама си сака и да си троши, он вика еднаш се живее, така ќе треба да штеди и да збира пари, кај би можел он тоа :rofl:

    Нека е жив и здрав, нека има и нека троши тоа е, само бебе некако се повеќе ми личи во карактерот на него :worried:

    Утре четврток..
    Е задутре петок и ќе се шета.
    Ваљда (fingers)
    Мм ми зима кола цела недела, на комбе му става некои шини :?: ама реков петок ми треба и крај, ако не му е готово комбето си има тротинет :^)

    Ќе идам кај една другачка, па ќе се шетаме во Молот, демек штикли нови за бдеј ќе немаше, во стари ќе сум идела, е како не |( па и корсет ми треба, ташна со штиклите.. (lalala)
    Туку другачкава има ќерка која иде во школо, ама ќеркава одлучила дека пошто ние ќе идеме она во школо нема да иде, демек бебе сакала да го види и другачкава уште ми вика кажи ми за сигурно да знам за девојче :wasntme:
    И што ќе и каже фомашно не пишувај за петок..
    Јас не би така, не дека ќе научи бог зна што тој ден ама треба да знае дека мора да иде, нема ескивирање за ништо!

    Туку на девојчето сум и дала шарени салфетки кои ги собирав со години и и ги дадов со аманет да ги чува убаво, да не ги витка и да не брише мрсули и газ со нив (fingers)

    А во сабота сестра сака да го носиме бебе на Петко :^) што ќе прави и викам мојава зелка таму, па деца ќе гледал и ќе се радувал :?: можда и ќе идеме :wasntme:

    Туку сестрава ништо не кажува за прославје за прстенот, уште чекаме, не притискаме, нели како сакаат младите (waiting)

    Ај толку мм вика готово е јадење, да идам пред да го изеде поубавиот дел :rofl:

    Убава ноќ, гушкајте малишани |-)
     
    На galapce, Chantal, Coco31 и 31 други им се допаѓа ова.
  16. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    A toa tesko. Osven ako do nedaj boze e stignata rabotata.
    Inaku majki da razjasnime edna rabota. Edno e da se omazis tamu , na primer za germanec koj e neli drzavjanin, koj ima stan/kuka svoja, rabota, drustvo, poznanici, familija tamu. E togas e lesno da si go spakuvas kuferceto, pa da mu rodis deca koi avtomatski dobivaat drzavjanstvo (i se propratno sto sledi od drzavata) zosto neli tatkoto e germanec recimo. Znaci odis na sigurno. A sosem druga rabota e dvajcata od tuka so se deca da prodadete sto imate tuka za da soberete pari za tamu (i ako ne biva da nemas kaj da se vratis), da spakuvate kuferite, familija da ostavite i da odite vo nedojdija kade sto nemate nit porkiv nad glava nit rabota nit covek za da ve pribere. Mislam mnogu od vas se svesni za ova ama tesko deka nekoj ke priznae deka e taka. Pogotovo tie sto spagjaat vo prvava grupa. Zatoa glupo e i nema smisla da se pravi moabet kako tamu se bilo super neznam sto zdravstvoto cvetalo (dodusa znaeme kolku zalbi imame tuka za decinja so bronhiti so virusi gripovi sto gi lecat so svez vozduh). Mislam ok super e da si tamu ama maz ti da e tamu roden i izrasnat da ima kuka ili stan negov rabota i se. A i polesno e da dobies drzavjanstvo ako si mazena so niven drzavjanin. Ama vo drugiot slucaj da ides na slepo e sosem druga rabota.
     
    Последна измена: 19 септември 2018
    На TeddyGrey, JoyJoy, 24.07 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.069
    Пол:
    Женски
    Знам, затоа викам, кога си се дома се бубалчиња, а кога се во странство, мора да се истресат малку, неморалноста да ја извадат од себе, оти цела година потисната им е, хаха.
    А за кај нас гнасотиите, не правам муабет. Ми е срам кога шетам по улици.
     
    На TeddyGrey, gjoker4e, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Ok ne izdrzav. Zdravstvotot tuka e s*anje ama znaete sto e toa sto go zboruva kukla, roditelskata koja denes ja imav vo gradinka kaj mali. E toa e za pozdrav.
    Pretstavuvanje na programot za ovaa godina, obvrski koi roditelite gi imaat do decata na ovaa vozrast i baranje dozvoli za odredeni raboti.
    Deteto treba da go odneseme do noemvri dva pati na planina, zimoska da odi na izleti so najstarata grupa decinja, za postarite da naucat deka treba da se grizat za pomalite i da im pomagaat okolu oblekuvanje jakni, patiki, rancinja, hranenje itn, da gi podgotvat za uciliste da imaat odnos do drugite, bazari pred nova godina kade ke treba da ucestbuvame so hrana i homemade raboti, na koj nacin rodendeni da slavat na decata vo gradinka, kako sekoj roditel treba da se potrudi da dojde porano vo gradinka i da se pogrizi deteto samo da oblece obuvki da zakaci jakna da tropne na vrata da kaze blagodaram izvini i da se pokae za greska, da bide prijaten i ljubezen do drugite, duri i naglasija deka ima deca koi ne igraat vo grupata tuku samo gi voznemiruvaat drugite pa si tie roditeli i psiholog ke imaat poseben razvgovor za da im pomognat i tn itn itn. Jas bev WOW! Epa toa mislam deka kaj nas ni vo privatna gradinka go nema. Ete toa e kvalitet na zivot, obrazovanie, kultura, a da ne zaboravam da napomenam se raboti za grupa od 1 do 3 godini, vo koja 10 decinja se site pod dve godini, dve nemaat ni po 2 ipol.
    Vo ova polugodie tri pati po edna nedela maliot ke ima obvrska da nosi rance dadeno od gradinka vo koe ke ima kniga. Knigata treba da ja citame i sto poveke od nego vo vrska so knigata da izvleceme, koi prasanja da gi postavuvame, koga e najdobro da ja citame itn. Ranceto e dadeno za cel da nauci da se grizi za tugite raboti i da ima pocit sprema istite. Posle edna nedela da vratime se.

    Zdravstvoto? Si ja stedat drzavata, ete toa ke recam. Ama i drugo ke dodadam, fala Bogu pa i bez lekovi pominuvaat nastinkite na decava.

    Ne e sjajno ovde ama vredi za sekoja edna solza sto sum ja pustila koga mi bilo najtesko sto sum daleku od site. Kako za mene taka i za mm vazi istovo.

    Idam po kafe pa da dopisam.

    @emkaemka dobro e sto ne se podmocav od smeenje za kopanot ama dete razbudiv eve go prezaspivam :D
     
    На galapce, Chantal, M&M и 18 други им се допаѓа ова.
  19. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.194
    Допаѓања:
    235.232
    Моите пак се задоволни од здравството таму. Повеќе од нашево. Кај Марија се.
    Да бидеме реални, нашево е најлошо.
    Што ако се прават кс и брисеви кога не знаат да дијагностицираат и да лекуваат.
    Видете само стапка на болни и излекувани и квалитет на живот.
    Децата се отровени од антибиотици, а родителите пола доктори станаа, па и сами си прават испитувања.
     
    На galapce, Alishan30, Chantal и 15 други им се допаѓа ова.
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.731
    Допаѓања:
    39.851
    Пол:
    Женски
    Добро вечер и од мене.

    Тежок муабет паднал, ама и тешки зборови. Мислам дека е нечовечно да посакаш на некого да не успее, па дури и на најголем душман. Понатаму нема да коментирам кој што рекол.
    На тема селење јас знам дека треба да се преврти светот за да решиме и јас и мм да се селиме. Незнам, можеби дека имаме за пристоен живот, па не дошло да мислиме на селидба. Не дека не ми смета страшно простотилукот, непотизмот и ред други работи, ама уште не преовладале. Засега ќе си попцујам и ќе ми помине, па ќе си продолжам да си го гледам мојот живот и обврски. Познавам луѓе што заминале не зошто немале за живот, ама немале перспектива во оваа наша државичка. И да според мене и тоа е причина. Секој си гледа за себе и подобро утре.
    За среќа блиските скоро сите ни се сеуште тука, па се држиме. Во принцип сум човек кој се врзува за луѓе. Само ми фали една викендичка во околинава на Скопје. Да може викенд да се спакуваме и со блиските да уживаме. Ама и тоа ќе биде. А Охрид џабе ми е кога далеку и лош пат. Во 3 години, 10-15 пати дали сме отишле. А го сакам многу и уживам секогаш кога одиме.

    Инаку мм не сум сигурна, ама мислам дека знае дека пишувам. Можеби и ме чита, кој да знае?! :?: ако чита еве ќе му кажам дека го сакам, ама синко повеќе:P
    Детево си расте у секој ден не изненадува. Можеби сум пишувала дека не лази. Е еве фо пролазе сега на 13 месеци. Сфати дека може на сите четири да се движи и забавно е сега. А и не седнуваше сам од лежечка позиција. Епа и тоа бидна. Завчера ноќта го слушам си прави муабет. Станувам и што да видам. Си седнал во креветче и си прави муабет:inlove::D. Го земав и си презаспа. Изгледа пак го мачи некое запче. Ми станува со плачење неколку ноќи. Минатата недела така и изби двојче. Преспа три ноќи и еве пак иста песна. Има ли крај ова со забиве. Убаво пишуваше во таа статијата, ајкули ли родивме:rofl:. А се токмев да го одбивам викендов, ама ќе видиме како ќе биде.

    Друго што да кажам. На работа турбо, не сетувам како ми поминал денот. Битно се осеќам интелектуално исполнета. Е после трчам дома на гушкање со дете. Веќе 10 дена ми бојкотира втора дремка, па изгледа толку ќе е. Ама затоа ме дочекува со насмевка. Не дека се фушка, ама доволно е кога ќе се насмее кога ќе ме види.

    @Mariangel гушки за шефот. Силен е тоја. Дали ден/два +- битно да помине и фит да си одите дома на гушкање.

    Среќен роденден на @Monella , среќна годишнина на @elcezelce .
    На сите болни побрзо оздравување.

    Одам да дадам терапија на синко и да си се гушнам со маже.
    Имајте убава ноќ и сакајте се со најблиските.

    Едит: ова на @emkaemka како за мм да читам. Нема ни да праша, најубавото ќе си го земе. Бирно неговата душичка да е намирена. Ама после ќе остави или спреми и за мене па му простувам:D
     
    На galapce, Chantal, Coco31 и 23 други им се допаѓа ова.