1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.307
    Пол:
    Женски
    На таквите како вас ви посакувам уште повеќе да имате знам како ви било ама баш ми е мило што читам дека ви е подобро од тука баш и ти се восхитував кога беше бремена и секој ден спремаше преубави јадења и се преместуваше во друг стан затоа и еднаш ти напишав кога доаѓаш во мк секогаш да се смееш и ако не ти е до смење . Од ништо сте направиле нешто а јас таман решив од на пролет да почнам со инвитро некако имам
    многу желба и воља ама се ни пропадна во вода за тоа ми е најмногу мака и тешко ајде се надевам наредната година
     
    Последна измена: 19 септември 2018
    На TeddyGrey, muchacha_a, orhideea и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Ne stignav na vreme nazad. Uz kafe polesno e :)

    Denes so dete eden saat samo pominav i toa na spalna si lezevme. Od gradinka kenkav go zemav, doma produzi vikase nana, edvaj rucase i ajde da legneme da dremne. Igravme eden h i stvarno zaspa. Stana vo 20h,vecerase mlekce so musli i pak zaspa. Trojce gore gledam ke izleguva, so 4kite zavrsivme. Zatoa i e nastinkava verojatno. Poslednive nekolku zapcinja vaka gi vadese uz virus. Paga imunitet i lepi virus, a i nie doma boga mi. Uste sme krsh i jas i mm. Mnogu naporen period, se mi se sobra, pa gledam preeska vagata - 5kg pokazuva. Pak pocnav da slabeam kako porano, od nervoza. Site pantaloni mi se golemi za eden broj, moram da prevzemam nesto odnosno da pocnan poveke da se grizam za sebe.


    Ajde da odam da zapeglam nesto, da veceram, tus i krevet. Uste utre sum na rabota, pa vo petok ke odmaram doma. Kletostijata is coming back... Vo ponedelnik ke znam sto ke bide, se nadevam, posto vaka ne izdrzuvam veke ocigledno. Sto vika @gjoker4e rabotata treba da te ispolnuva. Rabotata e odlicna, samo lugeto koga bi se smirile malku bi bilo idealno. Idealno nema nigde i zatoa kjuti i raboti :) do koga ke vidime...

    Mm znae za forumov, nikogas ne me prasal sto sum pisuvala, ednas samo prasa na koja tema najmnogu pisuvam :)

    Dobra i. Mirna nokj majcinja!
     
    На Coco31, galapce, Chantal и 21 други им се допаѓа ова.
  3. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    @Belabelinakinder зошто да одложуваш планови, посебно околу планирање на семејството, да го ставиш твојот живот на пауза поради други. Ако неможе тм да згрми згрми ти, како што го собрале кајмакот со вас има и данокот да си го платат, а за тоа да ги чека работата евентуално ако се вратат ако немате финансиска загуба причекајте одреден период, ако па има трошоци во меѓувреме да си ги покриваат подеднакво додека се решат остануваат или се враќаат. Јас ја разбирам лутината и бесот кок целава ситуација го ствара как тебе, ама не дозволувај злоба и лутина да ти го зароби срцето. Сто пати подобро седни ги сите на маса и в лице кажете услови што и како отколку да си ја труеш душата.
    Заспа дете со малку температура ќе пратам вечерва и така од што ми е лошо неможам да спијам, се напив само парацетамол и ц толку смеам, да помине само поскоро.
     
    На Monella, Ano, TutiFuti и 8 други им се допаѓа ова.
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.558
    Пол:
    Женски
    Пак ќе се навратам на тема странство. @orhideea на тебе мајка ти ти давала пари, а на овој парите му стигаа на сметка без да мрдне со прст, други работеа за него, не знам колку дуќани имаше, стан во Охрид, два стана споени за него и мајка му, на сестра му кога се омажи куќа на два спрата и купи, камиони возеа за него .Кога отиде на сосем друг континент одма си купи куќа од 400.000 долара како што кажуваше, за цифрата можеби и грешка сум ама помалку не е. Кој наш кога отишол на печалба во странство купил куќа веднаш? Јас таков не знам. За да купиш куќа треба да имаш пари. Никој не е отидел од што му е арно тука, освен он и жена му, од што таму е роден и сака тој начин на живот да го живее. И мајка му отиде ама се врати за бргу. Газда беше овде, само шетаа секој викенд, јадеа по кафани и со прст не мрдаа, а отидеа таму да работат. Ама ако им е убаво нека ги, они си знаат. Да не сум сфатена погрешно, на сите кои одат во странство им посакувам се најдобро и да се снајдат. Маж ми неколку пати безуспешно беше за странство, ама се врати оти веруваше на погрешни луѓе, оти сите обеќаа ама ништо не исполнија, нема кој да не повлече нагоре. Еве го бг пасош стои во фиока, во странство веќе тој не оди. Наместо да се врати со повеќе пари, уште повеќе заглави, илјада евра така ни пропаднаа, од нечовеци што лажат и гледат како да те насамарат. Тоа е.
     
    На galapce, Monella, elcezelce и 11 други им се допаѓа ова.
  5. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    @TheSecret жива и здрава да си ама ме изнасмеа :rofl: Просто не ми се верува што прочитав. Инаку и тие што не се мажат за германец и децата што не се родени тука имаат исти права. Што толку ти згрешил некој што постојано го напаѓаш? Биди среќна @Mari* што спие. :rofl::rofl::rofl:

    А што има врска ако во Мк одат на фризер? Тоа е знак дека штедат. Исто и за забите и остало. И јас на фризер ќе одам Мк и заби ќе правам и остало.

    Не ми се веруваше што спие во главите на некои членки.

    Нас една плата ни е доволна. Не пиеме, не пушиме, слабо јадеме, ја не памтам од кога одам во едно исто облечена :rofl: . И нон стоп му викам на мм што ќе им правиме на парите. Ама уште го немаат ставено точна класа па секој месец помала плата зема ама ќе ни ги вратат тие пари само не знам кога. Па плус и кратат балканскиве газди на крај мм должен им останува. :rofl:

    Уште имам за пишување на темата ама доста е.

    Денес бевме дома кај тагесмутерот. Многу се натажив како ли ќе го оставам детето.

    Куче има мене ќе ме бутне ама скоро сите тагес имале кучиња и кажа не касало, ништо не правело, има ќерка и плус две други деца чува, до пет деца максимум смеело.

    Туку таа има ниска стаклена маса и столици, телевизор... Што ако малава се удри на кошот од масата, ако се качи на стол и падне, ако фрли со нешто во Тв... Мислам штетата ја плаќа некој ама не ние, небитно тоа ама страв ми е да не се повреди малата, да не стави во уста нешто, да не е гладна, жедна... Се мислам да се премислам ама морам да издржам. Ох, претешко. Дај боже побрзо во градинка да почне. (waiting)

    Колку работа имав за вечерва оставено ама за утре ја оставам. (y)

    Добра ноќ :hug: Секаков народ има, да бевме сите нормални немаше интересно да биде :rofl:

    И ја се мислам дали да барам работа или деца да правиме. :x :rofl:
     
    Последна измена: 20 септември 2018
    На galapce, Chantal, M&M и 19 други им се допаѓа ова.
  6. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    @forumce verba vo stranstvo ni na sopstvenite oci da im nemas, a ne da veruvas na nekoj. Mt ako znae jazik moze mn lesno sam da dojde do rabota vo stranstvo, ne mu treba nikoj. Ako ve zanima moevo drzavce koe e posiromasko od na dani, mari itn pisi mi lp moze ke znam luge da ti preporacam koi se provereni! Ako nisto drugo mozebi jas ke mozam da ti pomognam.

    @Belabelinakinder se soglasuvam so @Vennera.aa. Jas da sum na tvoe mesto ke gi pokanam na kafe, deca ke dadam na babi da pricuvaat i ke sednam na masa so tefter. Dobivka, davacki. Izvolte. Tekovnite trosoci se tolku, januarskite ke bidat tolku. Imame i nie svoi planovi, izvinete ama vasiot del ne sme vo moznost da go pokrivame. Dokolku i vie ne ste, togas del od vasiot prihod vo slednite tri meseci da trgneme na strana odnosno da ne im prefrlite, pa taka ke pokrijat januarski trosoci. Ne se slozuvate? Vo red. Utre odime da ja zatvorime firmata i tolku od partnerstvoto, nema muabet poveke. Zaednickata ja zatvaras, otvaras istovremeno svoja i kraj. Pa sekoj so svoja srekja dali doma ili vo stranstvo,samo znaj deka ne mozes da vlijaes na nivna odluka kade ke ziveat.
    Svoite planovi ne gi zapostavuvaj, posto i da resis se da ostavis na cekanje ako nesto treba da se desi ke se desi, ne mozeme sekogas da vlijaeme na se. Ako ne sega podocna. Nekogas nekoi raboti ne zavisat samo od nas, nekoj gi redi rabotite kako treba i ne mu ja misli tolku.

    Ajde da sw odjavam vreme e :)

    Zabi vo stranstvo ne pravam oti 70 evra plomba kosta. Slovencite pravat zabi vo hrvatska, a nie vo Makedonija. Zabarite zatoa poleka si fakaat pat vo Avstrija.
    Srekja cesto patuvam pa se shisham sekade kade shishanjeto cini pomalku od ovde odnosno 35 evra na suvo :) imam moznost da zastedam pa zosto da ne.
     
    На snegulkata, Monella, Ano и 14 други им се допаѓа ова.
  7. Belabelinakinder

    Belabelinakinder Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2016
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    26.307
    Пол:
    Женски
    Ооо да бев таква немаше косата да ми паѓа да ме видиш ќе мислиш дека сум болна од некоја болест јас со никој не се карам кога ќе треба да му кажам на свекрвата нешто што згрешила сета се тресам таква сум само собирам во себе не сакам да се навраќам наназад со првото инвитро не си свесна какви нервози ми направи таа јатрвами девер ми пред цело друштво докажа дека тие му се побитни од нас само имав среќа што си заминав порано инаку ни ова дете ќе го немав а две беа близнаци но само едно остана не можам а да не го спомнам душа ми се кине ако беше почеток на бременоста .
    Секогаш кога си играме со малиот му кажувам дека имаше уште едно братче или сестриче ;(и да беше тоа мама нема да мора пак да се мачи за да не останеш само ете ме сега плачам а не па да седнам со некој да се карам доста е фала на советот :*
     
    На Mariangel, 24.07, elcezelce и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Додека ти паѓа тебе косата и се поболуваш од нервоза сите само замав ќе земаат, сите ми беа на глава качени од свекрва, јатрва, девер. Со нервоза легнував со нервоза станував, кнедли голтав се поболев, само во соба се затворав и липав до зајдување. Се во мене собирав се отрув. Епа ми прекипе и по свекрва свикав, и по јатвра и по сите, знаеш што се смена само мене ми е мир во душата не ме гледаат како идиот и стојат настрана од мене друго по свое си тераат. Ќе се смениш пред се ради себеси после поради детето, му требаш силна и здрава до него. Голем е господ за сите има план, дај боже не уште едно уште три сестрички или братчиња да му даде, секогаш ќе стои што ќе беше ако беше, радувај му се на ангелот до тебе и да ви даде бог уште колку што си сакате. А во однос на другите покажи заби и не нокти канџи зариј во животот твој си е ме дозволувај никој да ти го диктира :hug:
     
    На Mariangel, 24.07, Marmarin и 6 други им се допаѓа ова.
  9. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.335
    Допаѓања:
    20.836
    Пол:
    Женски
    Ме префати вирусот од синко и некој ден ве немав читано па сега наеднаш.Многу убави мисли и совети прочитав од некои членки,баш за некои работи што се двоумев дали исправно постапувам ,е сега сум сигурна дека во право сум.
    На тема странство-дега за сега немам намера.Струката ми овозмижува да заработувам странска плата.Средината дека ни е простачка,само ке потврдам,но решена сум дека детето ке го воспитувам по бон тон на ниво! И такво друштво и си бирам.Секоја промена почнува од нас лично,па децата како ќе ги воспитуваме.
    Градинка нели почнавме,три дена само и оп вирус.Впечаток добив дека се ок учителките,се трудат малте не,ко тетка родена.Ај валда секој почеток е ваков со вируси.
    Имам еден куп мисли грижи,ама да не го оптоварувам постов а и не е соодветно во темава...
    Се одјавувам,лека ноќ.
     
    Последна измена: 20 септември 2018
    На Coco31, Chantal, Monella и 13 други им се допаѓа ова.
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.237
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Haha bogami ti me nasmea so Mari, neznam samo kaj procita deka ja spomnav nea? Pa uste da bidam srekna mi vika sto spie hahaha ko bozem se plasam ccc svasta. :o
    A zosto da stedat pa ednas godisno koga idat vo mk da idat na frizer (frizerot za primer go zemav) koga neli tamu site imaat, tamu e podobar zivotot, platite se golemi, se mozat da si dozvolat? Nekako malku kontradiktorna si mi so postovive prvo se zalis na nedovolno sredstva, na los zivot, a posle nekoe vreme kako si vo stranstvo pa peres na raka za na kraj vo postov da pises dovolna ni e edna plata i da se falis kako rozi cvetaat tamu i site si ziveat srekno. (Kaj i da odi makedonceto vo svetov si ostanuva makedonce sepak kolku da se pofali pred drugite de ;) )@ Kako i da ne navleguvam poveke sepak tvoj privaten zivot ne me interesira, sekoj so svoeto sekogas velam.
    Od druga strana da bideme realni, posigurno e da otides so obezbeden pokriv nad glava za cel zivot (maz vo slucajov) negoli na slepo. Epa jas da ti kazam izbiram da sum vo mk da ne stedam za na frizer, da pijam koga ke mi tekne vo kafic (alkohol nepijam pogresno da ne me svatite haha), da jadam nekolku pati mesecno vo restoran, doma da neznam sto da zgotvam poprvo, da se oblakam kak sto sakam, da peram i susam vo masina, deteto da mi e podmireno, koga nedaj boze ke se razboli nikoj da ne me zamlatuva so svez vozduh |(, da si ja vidam familijata koga ke posakam, da im go ostavam na cuvanje za da mozam da pojdam na kafe so drugarki ili na depilacija....... Ok sega neli koj kolku moze, eve i nie sme so edna bi rekla solidna za makedonski standard plata, vo sopstven stan ful opremen, sekoja godina na more, vo mavrovo vikendicka na planina koga ke posakame, ama zatoa mm raboti ko mravka (iako za negovata rabota i strucnost vo stranstvo intoa kako bi bil platen a isto i jas so mojot fakultet) pa mozeme da si dozvolime nekoi raboti a toa sto nemozeme ne se zalime za da ne sozaluva nekoj tuku stiskame zabi za da ne oseti deteto. Jas poprvo bi odbrala ete nekakva spored mene sigurnost negoli da odam negde kaj sto ne mi e siguren pokrivot nad glava i dali ke gi imam osnovnite raboti za pristoen zivot. Ajde ok za mene i mm ne bi bilo bitno tolku ama tuka stanuva zbor i za dete. Ne bi si dozvolila nikogas takvo nesto - neosigurana za zivotot tamu, da otidam vo stranstvo od iks pricini (dali radi rabota ili ko sto rece joyjoy od bes ili treto nesto nebitno) a tamu deteto na dusek da mi spie. Nema sansi. Bez navreda se nadevam nema da se navredis ama toa e moeto mislenje i stav, sepak sekoj za sebe si znae sto e najdobro. Ti posakuvam sto pobrzo da se snajdete i da vi se ostvarat planovite koi ste gi zamislile. Sepak od druga stana pak, da imav sigurnost kako na primer maz mi da bese stranec so kuka ili stan tamu dobra rabota rado bi otisla i bez strav za toa dali ke imam osnovna egzistencija (mislam hello 8) ) koj ne bi.
     
    Последна измена: 20 септември 2018
    На Vennera.aa и abc1234 им се допаѓа ова.
  11. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.366
    Пол:
    Женски
    @Ano еве мојов веќе трет ден одбива попладневна дремка, првата ја спие по 2-3ч и помести за +1ч откако ќе стане, а втората јас нишкам, терам ритуал, си лежи он и као подремува, па така едно пола саат, може и саат и готово, рипа свеж и спремен за поход :smirk:
    Ама едвај додржува до 19ч, па го бањам да помине време и пред 20ч со две нишкања е комиран.
    Фино тоа ама ионака нигде не идевме и не шетавме сега па ич :doh:

    И еве пред малку ме разбуди, си седнал и лупа глава во перница и се смее :rofl:

    Едвај го презаспав :whew:
    Не ми е веќе интересно нишкањето, ама ич, ова будењево до заби ли е, до што ли е, ама ни тоа не ми е интересно :envy:
    И сега пошто 1ч се дрнкавме ќе сака повеќе да спие, па да го оставам или не прашање е сега, нели да се спремам дали ќе си поспиеме до 10ч :wasntme:

    Да спомнам или не?!
    Гладна сум :bandit:
    Би си каснала ама голем ризик е, ако ме сети ѓаволчево дека ме нема, па да нишкам пак 1ч :worried:
    Ај не :doh:
    Ама гладна ли да спијам до 10ч :(
    Ќе подразмислам!

    Ај чао |-)
     
    На galapce, Chantal, Monella и 18 други им се допаѓа ова.
  12. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Сама се шишам,не давам 50 евра на фризер
    Заби немам :D Ми опаднаа во Германиите
    Депилација и маникир имам заборавено како изгледаат
    Влакнеста и среќна :inlove:
    Среќна дека мирно спијам,немам кредити,не живеам во куќа на свекорци,самостојни :angel:
    Пари на сметка
    И ако продолжам така да штедам за некоја година ќе си имаме и своја куќа :l:
    После тоа ќе штедиме за на децата да им купиме по една :$
    Ете затоа не одиме овде по фризери и забари
     
    На NarCis@, galapce, Chantal и 27 други им се допаѓа ова.
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Добро утро!
    Ве читав синоќа, се будеше малото дури не заспие убаво едно 2,3 пати, па на секое будење дочитував.
    Јас сум се изјаснила на маж ми дека несакам странство и не спомнува. А тој мислам би сакал. Може дека добро живееме, а и не го сметам само тоа причина за заминување. Од бес како што сте пишувале, од сиромаштија, од богатства се е причина, кој како си одлучил:) Нити ми смета, нити боде очи, што има јас да кажувам.

    Неделите ми поминуваат дури трепнеш. Дома во 17ч ако има јадење јадеш ако не дур направиш 18 ч, 10 мин одмор, тренерките и кругови низ населба. Доаѓаш,бањаш дете и во кревет. Едвај дочекува 21 ч зошто попладневните дремки ги нема , заради шетањето. И така и така многу спие преку ден, си викам на маж се погодил:) Три дремки од еден до дваипол часа, која како :) 2 и пол часа буден, тогаш ровари, лази , отвара фиоки во кујна,фрла од земја се што ќе му се најде на патот, па после тој период утепан одма заспива само што ќе му ставиш цуце.
    Бељаџиче од мало:) Мајка ми се нервира дека не бил на мене, јас сум лувал играчки а тој се лупа од земја и по можност да тропне погласно кога ќе падне. Е тогаш е живи радости. Мајка ми цело време повторува-абе баба, не фрлај, знаеш ли мајка ти колку чуваше играчки:D
    Вчера мајка дојде да исчисти дури шетавме, за2 часа светнал долниот спрат уште горе и да соберам алиштата. Викендов гости и за прв роденден и за повојница па и за станот :whew: така ми најавија. не беа тука па се одеднаш:bandit:

    @Belabelinakinder штом не можете да кажете џабе се нервирате. Помирете се и толку. Јас да се нервирам за друг и да одложувам планови па и да ќутам не би. Сепак ваше си е.

    Упте нешто ќе пишев ама идат колешките да не ме видат тука ;) Маж знае и ме зеза 8) Како нема да знае кога на телефонив фемина цело време стои:rofl:
    Убав ден наздавје кафе:coffee:
     
    На Coco31, Chantal, Leo_29 и 20 други им се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.220
    Допаѓања:
    124.246
    Добро утро.
    Утро со помалку плачки. Мислам дека не ме сака, јас сум лошата а татко и ја зима од градинка и само него госака. Трауми иам.

    Иначе за штедење кој сака и тука може да штеди. Јас сакав наша куќа, никојдруг да не е газда, сакам да имам можност и дете да биде среќно со двор и со своја соба, оти јас никогаш немав своја. И штедам. На фризер на 3 месеци одам, нокти не правам, алишта ретко купувам и комбинирам старо Чевли не сум купила 3 години ако не и повеќе. По кафани не одиме, не трошиме на глупости, не сме биле на одмор 3 години, ни на викенд. Работиме многу, наоѓаме начини на заработка од секаде. Беше тешко малце додека градевме, додека земавме кредити, па да сепреселиме, ама веќе се е подобро.
    Се лишуваме од многу за да има детето се што му треба. И нејзе не ја облекувам во скапо, гледам само да е чисто и точно. Оди во приватна градинка оти нуди многу повеќе отколкудржавна. решив 10 000 плус да даваме месечно оти е инвестивија во неа, и во здравјето и во образованието. Можев да се дотерувам или да се фризирам и да одиме на викенди, а она да оди во држаавна градинка. Ама одлучив да не е така. Маж ми ме поддржа максимално во тоа, оти и сам знае како е да се нема се штоти треба кога си дете.
    Сега сме веќе застанати на нозе, и мислиме самокако да зааработиме. Еден спие еден работи и така тераме :) Уште да ја навикнеме градинкава :(
    Маж оди на пат, 2 недели, незнам како ќе се справам со одење до градинка и зимање, сама. Ќе барам помош од комшии, веројатно.
     
    На galapce, Chantal, M&M и 20 други им се допаѓа ова.
  15. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Добро утро мајки ајде која е за кафе :coffee::coffee::coffee:
    Леле бебево како тресна од спална пред еден час :worried: душичка моја. Си спијам јас убаво си сонував нешто и само слушнав лупање и кога спиште одвај го смирив. Му направив млеко па презаспа, јас станав кафе да пијам.
    Инаку денес ни е годишнина со мм. 3 години живот заедно :d:
    Ама како и за се така и за ова тој ќе заборави ]:) ќе има кавга пак вечер.
    Јас многу сакам ситници може едно цвеќе на пример ама ни тоа не му текнува. Лани исто не спомна ништо за годишнината, чекав до вечерта и после го изедов :devil: демек знаел ама не знаел зошто не спомнал и зошто не сме излегле. Ќе чекам пак до вечер. На почетокот јас секогаш спомнував за се и прва му купував нешто ама видов дека тој подзаборава и повеќе не спомнувам го чекам него. Како и да е. Во план сум да си излезам со бебево на ручек нема да готвам денес. Знам ќе речи многу работа имал многу стрес имал бла бла секој ден има.

    @Belabelinakinder ќе ти речам само не се нервирај има време до јануари. И не одложувај за бебе заради други. Твоите желби и цели секогаш да ти бидат на прво место.
    :*
    @forumce мене мама ми даваше пари тато ме гледаше ми готвеше :$ леле кога ќе ми текне не знаев машина за алишта да пуштам секогаш татко ми ја пушташе и ги спружираше алиштата и собираше па јас си ги диплев, тато готвеше а мене не ми дозволуваше едно јајце да испржам, го чекав да замини некаде па да направам и јас нешто во кујна :lol: ретко чистев низ дома.
    Ама имав голема желба да бидам самостојна и да не зависам од мама и тато и среќна сум што ми се оствари порано желбата.

    Ах мама и тато кога ги спомнав :(
    Зарем не можеше се да биди по инаку, да имав и јас убаво детство и да растев со двајцата ;( ме гледаја не велам не ама психички ме уништија со нивните проблеми и кавги. Многу тешка тема за мене. Имав мизерно детство ништо немавме, дури на јадење се штедеше. Кашкавал и кечап многу сакав ама само ако имавме гости се купуваше. Една паштета од 20 денари на 4 ја делевме. Многу сакав овошје ама само за Божиќ имаше. Од толку многу што сакав овошје а немав да јадам потоа кога имав пари не си купував го одјадив и еве и сега овошје не јадам. Од како замина мајка ми странство имав се ми даваше многу пари ама веќе некој работи не можеа да се поправат. Ако немавме и се штедеше на јадење ама барем слога да имаше ама ни тоа го немаше. Ај да не си го расипувам денот уште по сабајле.

    Инаку јас пред мојов никогаш не ја спомнувам фемина ни па му имам кажано на мојов. Ме има видено дека читам и некогаш знае да рече кога бебево е болно или има некоја промена вели па земи прочитај дали е нормално тоа :lol: затоа тој кога е дома во викенд ме нема на форумов. Еднаш гледав слики во С.К и коментирав нешто се занесов а тој тука и виде, ми вели што гледаш што пишуваш, му велам деца гледам од една другарка и почна е која е таа другарка му велам една не ја знаеш :D а јас го гледав малиша од Мари :D и почна ми вели кизнај шо праиш а јас незнам |( не ни планирам да му кажам. Кога се запознав со една феминка и бевме на кафе му реков дека од ФБ ја знам :D од групите за деца. Хахах а да знае дека имам над 4 000 мислења ќе се пукни од читање :rofl: претпоставувам де :lol:

    Имајте убав ден мајки :f:

    Еј за фризерот не пишав :rofl: повеќе од 3 години не сум стрижена, не се фарбам, на депилација никогаш не сум одела со бикче се средувам, на забар не одам Оти многу ми е страв. Кога ќе си одам МК ќе ја средам косава ќе ја правам омбре и ќе ја скратам малку. Овде за тоа 200€ одприлика би коштало а кај нас 50€ максимум :rofl: ќе си почекам не се брзам :$
     
    Последна измена: 20 септември 2018
    На Coco31, galapce, Chantal и 26 други им се допаѓа ова.
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Добро утро мајки
    Тема штедење:bandit:

    Јас трошам:tmi:
    Најмногу на облека/обувки/акцесориес, шетање и ресторани, целосни викенд активности кога сме со децата во луна паркови/базенти... море и во супермаркет да ме пуштиш памет ќе ти се сврти од сметката(facepalm).
    Често и давам, поклонувам на најблиските кога нешто им е потребно спремам торбици со поклони па праќам преку еден превозник. Не купувам ради реда или партали(барем се надевам). Купувам како за своја душа и да вреди. Ако е самоиницијативно, најчесто по попусти, што ќе ми испадне пред очи додека купувам за нас, а доколку е нарачка дека внуците немаат патики/чизми, трењерки...купувам асално да е, сеедно на цена.
    Најблизок ако не помогнам, кој друг.

    Но трошам оти во моментот имам. Кога сум немала не сум трошела толку, не сум купувала толку, не биле толку скапи работите...

    За детство подобро да не спомнувам.
    Среќен е тој што живеел со двајца родители , среќен е тој чиј родител немал зависност, среќен е тој што имал некаков свој кров над глава да не оди по кирии, среќен е тој што барем еден родител работел и не чекал некоја тетка да донесе тенџерче со дел од манџата која им била на дневем ред...среќен е тој што не морал да изиграва родител на својот родител и да гледа како истиот тоне.
    Јас немав среќа.

    Инаку, се водам по девизата дека парите што ги штедиме не се во новчаник и не се картицата која ми е во новчаник. Секој месец, или секој голем проект, се трга на страна, па секојдневно секако немам пристап до истите. Тоа што имам секојдневно пристап, и е на располагање, е за уживање.
    Големото купче точно се знае за што е и не се фаќа.


    Не сум била никогаш на педикир/маникир. Еднаш на депилација(и тоа македонија:devil:), си имам машинче, дома си се средувам, не трпам болки ако треба да одам на заболекар, да лекам лето да дојде па македонија да правам.
    За фризеров ме потсетивте, да одам да ка скратам, на човек не личам. Јас би и да ја шатирам, ама за ништо не ги бива:(. Ќе се прошетаме со малово, кај комолексот супермаркети има еден салон.
    Инаку Тозо запoзна неколку феминки и секогаш одлично сме си поминувале.
    Ручек манџа со безеље и телешко.
    Убав ден:coffee:
     
    На Coco31, galapce, Chantal и 38 други им се допаѓа ова.
  17. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    Добро утро.

    Пиевме кафе со мали, сега се мислам што доручек да му правам .....
    Куглата за рибите сме ја напукнале дај боже да не направиме некоја глупост и да не пукне на сред маса.... ќе мора да барам денес нова и иста кугла..... оф маки по сабајле......

    МаШ знае дека читам од фемина глупости но не сум сигурна дали знае и јас дека пишам...:D

    За одење во странство скоро една година ќе направиме како ние се треба да одиме|(.... и се нешто не сопнува... сега викам дека нема да одиме нешто контра можда ќе успееме конечно маШ почна да зема платни листи саглам е сега дур најде стан маки..... од нас балканците тешко оди8).
    А знам зошто би заминала имам еден куп причини ај да ве испозамарам ..... пред се сакам да се тргнам од нашите родители знам дека ќе е тешко но и со нив не е лесно:puke:. Се они знаат и да не се тие нема внукот на кого да личи и на кого да се метне.. (facepalm)
    Втора причина ми е подобро образование за малиот и подобри услови за живот. Тука баравме со маШ помош од социјалното бидејќи не работиме и двајцата немаме кров наш над глава.... демек маШ го запослија да го запослија.... трета смена црла недела да оди и не беше пројавен се денесутре за на крај и пари да не му исплатат..... е тоа прави нашата држава користат народот само.. јас пробав во градинка да ми оди малиот таа воспитачката ми вика сега нема место ид октомврии... да се откажат тие три мали што одат многу ми плачат.....]:) и ваква фаца наравила.|(

    Ништо паметно не кажав ај да одам да спржам кришки со јајце може ќе касне мали малку.
     
    На Coco31, galapce, Chantal и 23 други им се допаѓа ова.
  18. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Е мисли за кого се мажиш
    Да си најдеше германец немаше да чекаш во Мк да одиш |(
     
    На galapce, Chantal, M&M и 11 други им се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Мед и млеко да ти тече во животот после (facepalm):tmi::D
    На готово, на тенане, се:cash:

    Пак ќе речам, секоја планина со своја тежина. Дај боже секаде да тече навистина мед и млеко, ама на жалост ретко каде се е како подмачкано. Како беше онаа, туѓите деца полесно се растат, така и туѓите судбини секогаш полесно делуваат.
     
    На Coco31, Chantal, M&M и 13 други им се допаѓа ова.
  20. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    И со сите заби на број :( и јас сеа сум ти љубоморна :envy:
     
    На Chantal, M&M, mal.ecka и 9 други им се допаѓа ова.