1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Ви завидувам мајки, на сонцето!
    Кај нас како и секоја година, од зима право на лето.
    Пролетта ја прескокнуваме, штедиме на пролетна гардероба а дупло трошиме на лекови во аптеката :(

    Шала на страна, болни сме, ама овој пат и тројцата.
    Дете стандард со кашлица, тт и омалаксеност, јас од вчера за да голтнам треба да подзастанам, да затворам очи и нежно да пробам, мм сабајле додека бараше парацетамол да се напие, ја облече најдебелата јакна со крзно в натре, човекот лулка одеше.
    Отиде да работа, дали ќе издржи знак прашалник.

    Сакам и јас да одам да се прошетам ама ќе чекам подобри времиња.

    @AngelOfArh зошто да чекаш месецот да помине за да ти ги вратат парите?
    Овде не е така, ми се има случено и мене, се решавал проблемот одма, не сум чекала.
    Кај нас изгледа банките си имаат друг принцип на работа.
    Пред 2 месеци, комшиите од овде префрлија од нивната сметка пари на друга личност на сметка во мк пари.
    Поминаа неколку дена парите никаде ги нема, оди човекот во банка прашува му викат пари на твое име нема стигнато, така цела недела, одат овде во банка им велат парите се стигнати во мк.
    Оди овој пат, таа на шалтер абе немаш пари дојди во понеделник, му пукнал на овој филмот викнал да се расправа, дошле колеги да ја смират ситуацијата и еден од нив рекол дај да провериме убаво и оп еви ги парите (5000€)
    И таа му рекла аман бе чичко за 5000€ ли беше (facepalm)
    Свашта!

    Одам јас, иако секое ковче ме боли морам да фатам нешто низ дома, куќата не да прооди, ќе избега :D
     
    На galapce, Mari*, Seline и 21 други им се допаѓа ова.
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Добро бечер мајки.

    Незнам од кога не сум пишала и на кого не сум честитала. Најтазе среќни родендени на џивџаните на @girl-miri и @DuchessAnn . И среќни родендени на сите останати кои сум ги испуштила.

    Се осеќам дека ми снемува време за себе и моите потреби, ама не ми се скратува ни минута од времето со синко. Неколку дена бев на боледување заради мали и осеќав грижа на совест кога ќе му пуштам цртани за да поседи мирен за да шмркнам кафе или да јадам:(. Незнам дали ова чувство на вина некогаш ќе помине. А по цели денови бев со него. И викенди кога ќе ги пуштам со татко му да шетаат за да средам нешто по дома ми се јавува истото чувство. А не дека седам со 4 во вис, Правам тоа што мора за да не прооди куќата.

    Само на работа кога сум немам грижа на совест зошто си ја сакам работата и знам дека се тоа е за да можам да обезбедам подобро утре за него и сите нас.
    Нареднот месец ќе треба службено да отпатувам на викенд и уште од сега се туфкам како ќе го оставам.

    Инаку деновиве сме сами. Се чуваме, пазиме и шетаме.
    Дете ми расте со брзина на светлина (ова ментално, физички уште е џивџан помал од некои бебиња на 6 месеци :D). Кога сака е умен, кога не е ѕверка. Добро е барем што соработуваше за инхалации и слушаше кога ќе му кажам да кашла, ама затоа за заби миење е борба. А кутриот горните запчиња веќе се уништени од терапијата што ја прима и незнам дали ќе има спас за нив или ќе си ги чека трајните. Веќе почнаа да му се ронат;(.
    Друга мака ми е со јадењево. Незнам како ќе се научи да јаде не блендирано. Не ми е толку проблем да удрам блендер, колку што многу работи отпаѓаат од мени зошто не иде да се блендирани - пр.лепче со нешто, тост и слични јадења. Плус ако го пуштам во градинка во мај како ќе се ранат таму немам појма. Ме теши дека може покрај другите дечиња ќе му стане интересно па ќе добие желба. Не е дека не може. Смоки, леб, грисини, меко овошје, бисквити меле без проблем. Ама оброк никако:x

    Ептен се испожалив, а времево се запролети и баш треба да се оправи и расположението. И реално се е поубаво, ама ете така ми дојде да си се пожалам.

    Инаку џибџанов мој стигна до фаза да кажува што е убаво ( убави се - убисе на негов јазик:rofl:). Меле и повторува по сите по цел ден. Веќе почнав трипати да се помислам како ќе кажам нешто, да не се научи да повторува нешто што не треба:D. Најсмешен е кога слуша некој како се смее и ќе поче да се смее на цел глас мислиш разбира за што се смее човек, а од страна изгледа како да исмева:inlove: :rofl:. Битно шривлекува нимание на секој чекор и цело време со некој си прави муабет. Најмногу се нервирам кога ќе се разминеме со некој на улица и ќе се закача, а другата страна намргодена ко којзнае што да му згрешило детево. Па дете е една насмевка пушти и тоа среќно ќе е.

    Ептен се распишав и кој знае дали некој ќе ме прочита. Ама ако надокнадив за подолг период што ме нема.

    Незнам за која банка зтанува збор, ама ова е најголема глупост што сум ја слушнала. Банката согласно закон е должна да издава извештај за трансакции на дневно ниво. Што значи тоа им паѓа во вода. Со самиот извештај мора да имаш право да поднесеш рекламација на трансакцијата а тие законски да постапат во рок од три дена. Евентуално ако се инаетат (што не би смееле) да одиш во дуќанот каде што по грешка ти ја прошле два пати трансакцијата, па тие да побараат да ти се вратат средствата побрзо. Ако ти треба нешто пиши ми ќе ти протолкувам и ќе ти дадам членови од законот на кој да се повикаш за да ги притиснеш побрзо да ја завршат работата.

    Сега дефинитивно се одјавувам.

    Имајте убава ноќ мајки:f::f::f:
     
    На galapce, Mari*, DuchessAnn и 24 други им се допаѓа ова.
  3. Ownage

    Ownage Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    82
    Мајки ајде дајте ми совет за следнава ситуација...
    Син ми има скоро 17 месеци. Уште кога беше 5 6 месеци првпат се уплаши премногу и почна да плаче од една стара бабичка што ја сретнавме во маркет и сакаше нешто да ме праша. Тогаш мислев сигурно не е ништо страшно.Потоа секој пат кога одиме кај докторката на вакцина тој липа се тресе и е преплашен секој пат. Потоа се сретнавме со едни пријатели со дете 2 месеци постаро од него и детето го удри и тој како да се уплаши и нон стоп бега и не сака да ги види. И сега освен мама тато баба и дедо, не сака никој да му зборува, да му се обраќа ниту да го погледне, дури и во маркет со пискање влегуваме и одкако ке свати дека никој не му обрнува внимание тогаш ќе се смири. Живееме во странство и немаме мн контакти со луѓе, а време е и за во градинка уште малку.... Како да се реши овој огромен проблем..... дали сте имале ваков случај.... што да правиме...


    Кога беше 9-10 месеци бевме во мк и си играше со деца ги прифаќаше сите луѓе, одеше во секој... а сега нз што се случи и што да правам....
     
    На galapce, Mari*, elcezelce и 6 други им се допаѓа ова.
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram majki za cestitkite:hug::* ubavini site da si imate:hug::*

    Se banjav pa legna malce niz femina I ke spijam:)

    Golemata cerka spie vo 21 vo krevet e pa rano nautro da moze da se budi za gradinka:)
    Denovive mi vika mamo toplinkite mi se Mali vo gradinka sto go imam me stegat, vikam ma nema sansi pred mesec Dena gi kupivme I plus malce golemki, vikam na mm rano nautro vidi da ne gi ima pomesano(facepalm)26 broj I go stavile na nejzino mesto a nejzinite 28 Kaj Dr dete.
    Isti toplinki I dvete, I gi siev so imeto pa nema da se bunat:)

    Malava Eve ja do mene spie:inlove::inlove:pu pu po' dobra e pa se nadevam nema veke so virusi da bidème :whew:

    :whew:zborot umor malce e:(
    Mi se place mi se spie mi se odmora:(
    Malava ne sedi bez mene no sskunda, vristi I vc da odam(facepalm)periodov znam kako e|(

    Edno sto me fadi od takt sto ovie na mm sekoj 2den se Kaj Nas na Rucek vecera, neli ubavo e se spremeno pa Samo sedni jadi I sedni na fotelja uzivaj:devil::(........

    Doma haos :(edvaj uspevam da zavrsam obvrski, utre nautro da sredam dnevna I kujna pa ke spremam vecera(facepalm)se najavija deka ke dojdele(facepalm)nemat Dr rabota pa ajde..
    Svekrva za nejzinite Cerki Koga se poroduva i dodeka rastat bebuski,*pa kutrite so Mali deca ne se odi cesto da I'm precis, umorni se, so bebinja mali* a Jas movie golemi Tuku taka porastija:devil: Tuku dojdi sedni, napravi, donesi i Samo zbori ovoj vaka onoj taka............. (facepalm):devil:

    Da ne ja trupam mn temava... :(

    Rakava leva mi boli, ja custvuvam mnogu umorna:(stres, nervozi, raboti raboti......
    Sama majka, toa e|(


    Ubava nojk:l::l::l::l::l::l:
     
    На galapce, snegulkata, anichka94 и 22 други им се допаѓа ова.
  5. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminsko ubavo drustvo.
    Be citam povrkjeto sme umorni, toa e toa SE omazivme, rodivme deca I 70-80% procenti slobodata SE skratuva. Mislam deka Nikolas nema da I recam na ketka mi Mazi SE, koga ke si smetase togas a NE ko nekoi.... Tuku cekaj Saraa zapri SE, detevo vo gradcinja NE trgnalo ti za svadba tropas.
    Jas vcera I Denes epten vredna, vcera cel salon go srediv, napraviv I kolaci od pcenica, sobrav pruzani alista, raspredeliv koe e za peglanje koe NE I go spastriv, Denes email gosti isteravme so dusickata moja mala, em si poigravme, emdere zaspav, maz razmuabetiv na 5minuti, cistev kupatila, skali dzogirav, sadovi raskrevav na taka perev Nesto Sto morav I eve me tuka da SE peijavam.
    Maleckoto Vikas goJEma sum, pa sakala sestrice, pa igrame velo vreme Kako oba e majka a Jas dete me zaspiva, me Gali, mi dava mlekoto epten me cuvaj hahah. AJ dosta drndam da stanam na mm Telefon it da go stavam na polnac mora da e dostapen ako go povikaat od rabota. Dobra nokj ZenistA!
     
    На snegulkata, anichka94, Mari* и 20 други им се допаѓа ова.
  6. Manuela.

    Manuela. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2015
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    3.384
    Пол:
    Женски
    Добро утро

    Дете на градинка,испазарено,испиени 2 кафиња(ова дека тешко се расонувам)и може да се почне со денот.
    Гравот е во вода од синоќа,ќе почека до поручек да го сварам,прво ке одам со една драга пријателка да се видам,да си помуабетиме.Колешка ми е на работа ама возрасна жена,има ќерка што работи со мене ама повеќе ми одговара со мајката да се дружам.Дали дека одам накај 33,па и дружбите со повозрасни ми парираат.Како и да е злато жена е.

    Утринските плачки ги намалувам со тоа што и дозволувам сама да одбере кои алишта ќе ги носи.Претежно се фустани ама поминуваме без нервози,битно дете да е задоволно.Сабалје отиде со црвен кармин:makeup:,баба и со кој мозок и купила таков незнам,ама учителката баш фино и објасни дека во градинка децата не одат нашминкани и тргнаа да го избришат.Болје така,него јас да се дерам:lol:Од учителките има некој страхопочит и повеќе ги слуша.А мама е досадна(facepalm)

    Вчера се шетавме цел ден,на село завршивме и на дедо и му вели дај некое месо да јадам:rofl:Ова дека јас сум вегетаријанец и претежно готвам без месо,ама два пати неделно гледам да има на мени,за да не страдат друѓите заради мене.Изборов сум го направила на 6 годинки,значи цели 27 години немам вкусено ни месо,ни колбаси,ни паштети,ни риба.Не прашувајте како готвам,језа ми е да го чепнам месото.Мм го сече,јас само со бонелка го боцкам и варам/пржам сеедно.Никогаш до сега риба немам готвено.Кога одам на работа они тогаш јадат риба,мене ми се гади од мирисот:worried:
    многу луѓе ме прашуваат од што живеам:rofl:Па еве ме де уште сум тука,има храна и за таквите како мене.
    Мој избор,мој живот:bow:

    Ќерка кога ќе порасне сама нека одлучи дали ке продолжи да јаде месо или ке стане како мене.Притисок никако нема да вршам.Секое дете,своја приказна.

    Најпозитивно од се е што немам холестерол:rofl:

    Тешко дека денес ке шетаме,дува некој ладен ветер ама ќе видиме до поручек баба марта што ќе ни донесе,превртлива баба:DЗа на село секако први ке бидеме.
    Да облечам нешто по за во град и да го испијам третото кафе:o
    Имајте убав ден мајќи:l:
     
    На galapce, elcezelce, snegulkata и 24 други им се допаѓа ова.
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    @Monella и @Ano јас сум ја утнала работата, сабајле ми се јавија ми префрлиле пари на сметка. Најверојатно за продавницата важи тоа на крајот од месецот кога ќе книжат. Плавуша сум, пари и сметки ич не ми идат. А која иронија јас сум банкарот дома :D

    Ај добро утро! Тортата е готова, преубава, убаво изгледа, на вкус е верувам уште поубава. Ќе чекаме до утре да ја пробаме. Нестрплива бев да ја направам, за пробување ќе почекам, не е проблем. Море да бидам искрено си пробував од филот и затоа не сум љубопитна. Туку на муж му купив поклон за да си игра со синко фудбал, мали голчиња, па ми беше шубе дека е само тоа му докупив и пива ќе му направам и некоја торта од пива, нешто интересно и една книга од еден мотивациски говорник, доста му е. Мада од пивата ќе биде најзадоволен, обожава пиво чоекот.

    Станувам веќе цела недела во 6, не знам зошто, станувам во 6 си завршувам еден куп работи, си правам кафе, мада денес го направив грдо, пијам кафе и си одам на работа на раат. Преубаво ми е така. Планирам и цело лето да продолжам со тоа темпо. Сабајле и се туширав пред работа, обично тоа го правам навечер, ама сабајле што убаво ми дојде, звучи клише, ама така ме опушти, од мерак.

    Денов не е нешто, баш е мех, облачно. Ама ќе се прогура. Убав ден!
     
    На elcezelce, snegulkata, DuchessAnn и 14 други им се допаѓа ова.
  8. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Dobro utro majki.
    Pijam kafe, samo sto se vrativme ja bocnaa malata mmr. Hrabra bese, ic ne zaplaka. Mene uste nekako mi se trese snaga, epten se plasam od vakcinava. Molam boga se da bide dobro. Pocnav so perenje, peglanje sreduvanje alista za selenje vo nov dom. Obvrski kolku ti dusa saka.
    Ubav den na site
     
    На elcezelce, snegulkata, Mari* и 15 други им се допаѓа ова.
  9. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    33.236
    Пол:
    Женски
    Добар ден.

    Се успиваме со дете,тој е подобар.Вчера цел ден имаше некоја без врска тт ид 37.2-37.7 само сношти крена 38.2 го истуширав му симна и не крена.Утрово сме пак со таа тт околу 37,носот не му течи само многу кива и едното окце му е отечено,црвено.Бевме и на матичен проверивме к.сл. и црп се работи за вирус.Направивме и брисеви па ќе ги чекаме резултатите дури во понеделник.
    Едно одење на доктор кошта едно илјадарче...но само да е здрав и жив.

    Со дете цело утро сме во работна акција,зачистивме двајцата и на крајот се скаравме,ама не можиме долго да сме скарани.

    Чекам да заспие па ќе месам еден зелник,еден утре.Свеки замесила кифли.Утре е младенци,нема кизнај кој да има моите и кумовите ако дојдат.
    Посно ќе спремаме,нели пости се и утре петок е, а моите постат во петок исто и јас постам во петок.
    Салатата свежа,една со макарони,гравче,слатки и кадаиф.

    Ние со мм не бевме да спремаме,но моите рекоа ќе дојдиме на кафе.Не дека ми е страм од моите,но празна масата да биде не ми е убо.И така идат по поводи само,ние повеќе одиме.

    Ѕверови мој заспа.
    Одам мајки да засукам ракави и да се фатам за работа.
     
    На elcezelce, Marmarin, snegulkata и 18 други им се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.816
    Пол:
    Женски
    Убав ден и од мене.
    Првото кафе испиено со татко ми, колку слатко ми дојде, плус муабетот татко- ќерка.
    Ретко доаѓа, он има многу обврски, но секогаш кога сме заедно, се чувствува обаа поврзаност и контакт што отсекогаш сме го имале, да бидам искрена повеќе со него, него со мајка ми.
    Мајките за женските деца се тука да споделат слатки тајни, да дадат совети, да им кажеме за прв бакнеж, дечко, секс....
    Ама внатрешната поврзаност со татковците е поцврста, подлабока, повредна.

    Чекам да дојде една пријателка за второ кафе, мм најави дека пак ќе закасни. Овој месец активно има работа, се враќа доцна, па потади тоа синко му е лут, или навечер не може да го изнагушка, да му ги изнакаже случките што се десиле во текот на денот, да му седи во скут.....
    Во еден таков налив на емоции сношти обидувајќи се да му каже што научил на англиски, се лизна и со главата удри во ѕид.
    Од ум ме извади, се исплаши, но храбро кажа дека е машко и нема да плаче(не дека не плачеше)
    Ручек денес ќе спремам шпагети болоњезе, не можеме да шетнеме ај што е ладно, туку и премногу ветер дува, па ќе искористам да средам плакари и да приберам ептен зимска облека.


    Инаку, не знам дали знаете, ама ние дома имаме дете гушкалче...И не само со нас така, туку тој секаде си има потреба да гушка некој, да гали, да фаќа за уво.
    Така вчера добив и ,, поплака,, од учителката по англиски дека сите деца во група(вклучувајќи ја и неа) сака да ги гушка :)
    Се појавил проблем, другите не сакаат ако мојов сака, па сега седел до учителката и она вели секогаш кога ќе добие желба и потреба за гушкање, јас му сум на лагер :)
    Таков е цело време, особено кога сме сите тројца навечер, исклучиво седи меѓу нас, не гушка цело време( ако не почнеме да го караме да заигра со нешто) не гали, бакнува и милион пати повторува колку е среќен што е со нас и не сака :l:
    Ве гушкаааам!!!!
     
    На elcezelce, galapce, Marmarin и 20 други им се допаѓа ова.
  11. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.859
    Пол:
    Женски
    Добар ден мајкички :sun:

    Сонцево скржаво денес, ај па тоа, ами што правиме со ветеров (tumbleweed)

    КОНЕЧНО вчера го завршив чистењето на плакарите, кујната, шпаизот :whew: престанав да бројам колку големи црни ќеси наполнив :angel:
    Уште мајка да најде слободен ден и да ми избрише прозори, врати и ќе ми сија куќава :dance:
    Аха и тераси бараат рибање и тоа би мајка, уствари тоа е немогуче со бебе мое.
    До Велигден ќе биде :D

    Денес сум преморена, но као ќе шетавме со бебе фустан да си најдам, но мајка ме просветли дека таму каде планирав да гледам она видела и кај немало ништо, таму фустаните биле над 19че, еден само и фатил око и бил 56че :drunk:
    Ме уби у поим!
    Па вчера до ниедно време листав фустани по нет и барав модел за да сошијам. Уствари барав идеја како сакам да изгледам :^)
    Ајде најдов еден ама плисе сум избрала, а во Скопје ни за лек плисиран материјал, уствари имало некаков ама никако како јас сум си го замислила. И пак ми се скрши филм :(

    Ајде нова тура бирање, па некако одлучив да биде ,,шарен,, да не речам натрупан материјал, чипка некоја специфична и таков да е фустанот. Ама каков ли модел :doh:
    Мајка се фати за еден само горе чипкан и вика тој.
    Мм вика еден цел чипкан.
    А јас викам најдобро да идам да видам што се нуди од материјали, па да изберам моделот :D

    А има и друг проблем се се фаќам за модел со деколте, пуста јас желна за убави цицки :inlove:
    Каде бе јас со различниве дојки, која едната личи на нешто, а другата ја нема, па гледајќи еве баш сега, мислам најдобра опција ќе е моделот од мм :smirk:

    И која боја?
    Прво светло плава викав, но младожења ќе е во плаво, така да никако!
    Ми текна никогаш не сум носела лила, па што знам може таа боја :?:
    Или праска боја :?:
    Секако, да видам прво што се нуди, па ќе одлучам :rofl:

    Но шминка и фризура закажав :makeup:
    Гледајќи ги сликите како шминка девојчето ќе бидам убава, бидејќи сите убави ги прави :rofl:
    Косата ваљда ќе ми биде пуштена, нели ќе ја правам пред, па да дојде праеното до израс.
    Ваљда нема да ми се посреќи како на свадбата кај другата ми сестра. Правев косата пред свадбата, преубаво ми ја направија и идам да ми направат локни, да ме средат, аиии кога ми ја сплеска, локни, као без локни, па на крај си направив плетенка и така отидов, немаше време за поправен :|
    Убава ми беше, шареното на косата се гледаше и на плетенката, но ми скршија филм. Ај ваљда нема исто сонце да грее како тогаш (fingers)

    Декорации за свадбата се во тек :o:
    Нешто се нарача, нешто купи, за нешто уште се работи на идејата :f:

    Надвор од свадбава што да кажам..
    Бебе секој ден се повеќе не радува и смее, секој ден е нов предизвик, секој ден се повеќе му врти мозочето, се капира, се повторува :inlove:
    Со кутка се најдобри другари :toivo: фала и многу на кутка ептен го изморува :D
    Пред некое време се окоти една зајка, па завчера свеки му донесе на бебе едно зајче као да си поиграл. Леле радости, радости, препукна бебево од среќа, хистерично се смееше и пискаше :l: па кога рече го фаќа, го тегне, го бута, го влече :worried: и му го собравме, па кога рече рика, па може пола саат викаше и се жалеше, свеки ја караше со прстот оти му го зела :D
    Па до Велигден забранив да му го покажува, а за Велигден ќе му го дадеме да го сликам :rofl:

    И бебе пак се разјаде (highfive)
    Но домашни благи каши ми нејќе, само купечки јаде, ваљда му се збоктисаа моите бучкуруши :^)
    Па банкротирав!
    Каша ипол за доручек, каша за ужинка, каша ипол за вечера, грубо да соберам е некаде +/-300 ден. од ден :|
    Скапо ми е бебево :tmi:
    А кај се грицки, водички :smirk:
    Ајде нека јаде само, па почна пак и мешко да му се познава :D
    Уствари како прооде се истенчи, плус и извишен е, па веќе е слабичок, оддамна немам буце бебе, манекен е сега 8)

    Аха еве полека иде часот да го будам бебе, да го наручам, да ја збереме мајка и да идеме да видиме што материјал за встан ми се нуди (fingers)

    Убав ден, гушкајте се :hug:
     
    На Lolipop23, elcezelce, galapce и 30 други им се допаѓа ова.
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.186
    Пол:
    Женски
    Добар ден и од мене.
    нема многу за пишување деновиве. Работа дома, ептен напорно ми се фати ама знаев па спремна сум психички за напорот и барем од тој апсект не ми е тешко. Другото ќе се издржи.
    Детуле денес ќе садат цвеќе во градинка па ќе видиме штп приказни ќе има за раскажување после тоа. Сигурно смешки ќе бидат илил нема ништо да зборува за тоа.
    @emkaemka може дете не сака веќе овошје каша за доручек. Ние преминавме на стандарден доручек од житарки и млечни производи некаде накај 15 месеци. Сам почна да одбива овошје а се џапаше по леб и чекаше да дојде ужинка за јадење. Откако му сменив да јаде житарки за доручек, а овојше за ужинка пројаде. ЗНам дека имате проблем со млечни производи ама има опции за работи за јадење без млеко.

    Уба ден на сите.
     
    На elcezelce, Marmarin, snegulkata и 10 други им се допаѓа ова.
  13. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Добар ден.

    Пекна сонцето и никаде не нема, на никој не му е до пишување,м?^_^
    Кај над облачно денес,ама не израдува половина саат сонце па побрзавме со бебе да искористиме.
    Во количка,со играчки околу неа и по улица.
    Доволно и беше, и онака секој ден сме надвор веќе.
    Ќе тргневме накај мајка, ама во последниве 10дена сме секој ден кај нив па ај си реков да ги одмориме малку денес:P
    Наручав бебе и заспа.
    Чудно бебе ова моево, на сред јадење почнува хистерично да плаче затоа што и се приспало:D
    Едвај дочека да ја легнам мислам, демек ќе ја пресоблекував ама јок, се нурна со главата во “деколте” и почна да лиже :rofl: а тоа значи “вади мамо цицето” :D

    Сега одмара па да ви шкртнам некој збор.

    Имаме ново кумство, пред неколку денови беа и не поканија, другар на мм :inlove:
    Чекаме бебките да се родат во секој момент па да го крштеваме:inlove:
    Сега сме си баш фамилија, така си се осеќам, само ние тројцата:sun:
    Бебе беше ептен возбудено кога дојдоа кумашиниве, мислиш баш се разбра, ма од возбуда до 11 неќеше да заспие^_^
    Треба да се пристегнеме малку, кумството не е ефтино бааааашш..:D
    Плус уште кај три бебиња треба да одиме, значи вкупно 5.
    Плус и Младенци било утре..
    БАНКРОТ.:emo:

    Не можеме ништо да смениме, тоа е.
    Ќе помине:D
     
    На elcezelce, galapce, Marmarin и 20 други им се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
  15. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Здраво Мајки:f:
    Откако затопли секој ден сме надвор од кај 12 до 16 часот,ручек правам само што ќе станам,се спремаме со мендоби правец во паркче.
    Бебе си нана мама си пие кафе и дедо ни прави друштво.
    Иначе бебе и деде се во голема љубов:inlove:
    Како му се смее у радува на деде да му е мерак на човек да ги гледа.

    Ич не ми изгледа добар татко ми го гледам дека се стиска од болки а трпи,многу се плашам и а некои соништа три вечери по ред ме мачат и се јавувам во ниедно време да видам дали е добар.
    Многу гадно чуство имам и затоа си го зимам со нас надвор да се дружи со бебе.

    Се спремаме за крштевка во Мај и фала му на бога ми се исполни желбата да биде се убаво како што сакаме ние.
    Ќе успееме на бебе убава кршевка да му направиме и на море да го носиме(poolparty)
    И мама ќе полага за кола:dance::rofl:
    Малце касно ама сега ми се пружува шанса и морам тоа да го решам,се надевам до Септември ќе положам и ќе си одам на работа со кола:)
    Наша кола лично немаме,мм ја користи колата заедно со сестра му заедно одат на работа се враќаат,јас ќе ја користам колата на татко ми и така не ја вози си стои пред зграда.
    Он стално вика земете возете ја мене не ми треба и така со автобус се вози.

    Иначе бебе секој ден прави по нешто ново,денеска ново му е да писка и тоа писка колку што му фржи глас:whew:
    Сега се утепа од плачење,беше какан ај му сменив пелена го средив,таман да го облечам писна зајде од плачење ајде гол цицаше и цицајки пак искака и тоа бајаги лом ме направи и мене:sweat:
    Пак миење и едвај го облеков и еве го на нозе ми спие.
    Иначе прав другар мие сегде си одиме заедно,во банка на пазарење.
    Мама да земе пари и ќе го носам на шопинг:dance:

    Убав ден мајки гушкајте малишаните:inlove:
     
    На elcezelce, galapce, JuLleE и 26 други им се допаѓа ова.
  16. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.467
    Добср ден мајки и од мене.
    Да шкртнам и јас нешто додека бебко спие.
    Вчера пред спиење се туширав, еве сега стигнав да измијам коса ( мора така на рати) . Испеглав алиштата на синко, средив малку по дома и малку да одморам, чекам маж да дојде од работа.
    Вчера решив да чистам. Го успав синко попладнето и си реков имам 2 сата за чистење, маж се јави ќе се задржал на работа и се дадов во акција.
    Му пуштив релаксирачка музика, демек поубаво да спие :mm: . Усисав низ сите соби, расипав неколку кофи вода на терасата да нема прашина, и таман почнав да џогирам, изџогирав дневната и синко се разбуди :@ . А толку внимавав да сум тивка да не го разбудам, како за инает спиеше само 1 сат.
    Спалната, ходникот, вц останаа неџогирани. Затоа навечер кога заспа довршив и тоа, се истуширав и си легнав.
    Шетање немаше вчера,а нема ни денеска. Сонце има, ама ветер носи се пред себе ]:)
    Среќа како да ги потснема грчевите кај бебко ( пу, пу да не подречам :x :x :x ) па супер си поминуваме и внатре. Се смее, како да се заигрува, ме слуша кога му пеам, зборувам, мој мал срцко. :inlove: :inlove: :inlove:
    Друго паметно немам што да кажам, едвај чекав да дојде недела па да се прошетаме негде со маж и синко, иако маж ми не сака многу бебко да го шета низ центар, страв му е од болести, уроци :wasntme: и дали ќе е мирен, ама изгледа ќе имам гости |( па може и ништо од планот.
    Ама да не ми е досадно дома може да си фантазирам. Искрено и мене ми е страв да го водам некаде синко, бидејќи му се случува често да бара да цица, па го боли стомаче, па ми е страв од вируси, морбили, да не не го облечам складно со времето па да настине, да не ми плаче, и од што уште не,ама не признавам пред маж.
    Можеби дека прво дете па стравот е така поголем, за второ се надевам порелаксирани ќе сме.
    Убав ден женски :*
     
    На elcezelce, Marmarin, orhideea и 16 други им се допаѓа ова.
  17. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.859
    Пол:
    Женски
    Леле @JoyJoy слушајќи ги другачки од реален живот, од овде, па и докторката, дека бебе преку ноќ ќе пројаде неблендано, одма на тоа ми текна и се попалив дека готово, крај, блендер иде у минато :rofl:
    Па кога почнав да месам, де вакви кифли, де такви, мафини, палачинки, тост, пржено лепче и све фино, јас и мм се изнајадовме, но бебе запираше по 5то залче или ниедно :envy:
    Бебево не знае дека со залчиња треба да се најаде :wasntme:

    Заби беа :(
    Проби запчето и оп си јаде. Мислам ручекот не го одбиваше бидејќи беше прегладнет, а не оти зеленчук сакал повеќе :lol:
    Ма ни на блендер у догледно време не му откажуваме љубов :l:

    Проблем со млеко?!
    Кој, ние?! Не бе, едноставно млечни производи не се јадат, једино Хип ноќни минуваат, па 5 вида има и си ги вртиме за вечера. Ајде ОК му мењам, му мешам плус со различен пудинг :rofl:


    Туку бебе минува уште една фаза на растење, нејќе да заспива со нишкање.
    Богами за ова ич не се бунам, што убаво, си легнуваме на кревет, он се труќа и превртува, море и клоца, бута, ама кога ќе се измори си заспива |-)
    Јас пресреќна, глава ми е на перница, нозе испружени, раце исто :dance: е сега успивањево може и цел час да трае, ама нека, вака може и 3ч да се успива ако сака :rofl:

    Е сега да кажам за фустанот ^_^
    Ме однесе мајка у една продавница у Мавровка за материјали и кога се залепив за еден материјал, готово овој е, а моделот од мм :l:
    Па уште продавачот вика овие ни се најнови, јаоооо ме погоди :l:
    Е сега за цената се сепнавме, ама ајде нели треба да бидам уникат, звање имам, сестра на невестата :angel:

    Ама у 3тата продавница најдов некој сличен материјал како на фустатот од сликата и ете проблем :doh:
    Цена, троа поевтинко :whew:
    Ајде појдовме во 4тата продавница као таму имало голем избор, тикви, ништо.
    И сега кој :?:

    Па си седнавме на клупа, на бебе му дадовме од неговите сладоледи, односно корнет нели и ајде да одлучиме :whew:
    Јас викам првиот повеќе ме влече, но кога размисливме ќе требаше да мењам модел, тој материјал на фустанов кој као ќе се шие, не би го било :(
    Цветен цел, со цвеќиња 3Д шарени, па би претопила во букет во секој миг :f:
    Мајка спомна, а да смениш тогаш моделот, аиии кога и фрлив еден убитачен поглед, пак да барам фустани по нет :shake:
    И одлучив за другиот :*:
    Корекции од фустанот од сликата ќе има секако, мора јас нешто да изменам, али битно во делот кај цицките ќе е тој и таа е без цицки ко мене, не сум сама :rofl:

    И сега ќе чекам датум кај шнајдерката и замислата да се претопи во реалност :*:
    На свадбата по невестата ќе сум најубава, трета ќе е мајка ми :l:

    А инаку, оној првиот, најновиот модел, им го најдов на Инста го објавиле пред 42недели, понов материјал здравје :rofl:
    Додуше и овој кој го купив продавачот рече дека му е најнов модел, ама нема Инста па да проверам дали е така :rofl:

    Ајде да спијам, утре нов ден, треба да ми достават една нарачка за бебе, па ќе бидам во исчекување, рекоа до петок, ама знаев да е петок Д денот, така да утре цело време ќе сум со телефонот во рака :mp:

    Слатки сништа, гушкајте малишаните, моево се стуткало до мене, љубов ми е :l: а големото дете се шири на спална, ако и тој ми е љубов :l:
    Убава ноќ |-)
     
    На elcezelce, Marmarin, snegulkata и 24 други им се допаѓа ова.
  18. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    @emkaemka и мојот преку ноќ пројаде залци, одбиваше каши и една вечер правам кифли за неговиот прв роденден ко дете гледам си јаде кифлички, онака залци, џвака, џвака.. за глава се фатив... ќе го осетиш сам кога ќе му е време без грижи.
    Иначе имаат периоди, де готови каши де правени де залци.. како и ние што се заситуваме понекогаш од некоја храна така и тие.
    Јас давав купечки каши на хип еден период внатре со оние ѕвездички не блендирани што се како паста. Т.е хип каши со паста и сосови.

    Моето беше јадач на времето се што ќе сервирав ќе изедеше. Оди сега го види не сака ништо.
    Тоа е...

    Иначе и кај нас млекото замре адаптираното пред годинка. А јас мислев дете ко дете со шише млеко ќе расте, па си правев планеви како ќе давам ад до кај 3 4 година :D

    Ја бев цитирала @danichap да оди во аутлетот и ич да нема грижа за совест некна ама ми се избришал постот дека непратен.
    (facepalm)

    Немам време да напишам еден асален пост, само кратки ми поминуваат низ прсти

    Имено одевме на лекар дете е супер е сега што не јадело ќе пројадело, крвна слика ме одбија сега вика од здраво ти болно го праеш (facepalm) викам океј. Докторката некако не ми се допадна ама рано е за било каков впечаток.
    Рече само пред вакцина да го носам кај нејзе она да одобрела да или не и толку.

    Ние сме во фаза со возење коли стандарт, имаме трактор, приколица па товара колите и вози(facepalm) смешки сме по дома, и фаза за "коње" се гледаат на големо имаме и балон и коње дома :D

    Освен со животни и коли со друго не си игра не покажува интерес толку, мада што сложува и сложувалки ама сеуште не знае па се нервира и баталува.
    Имам многу играчки што стојат и чекаат подобри и поголеми денови :)

    Тука бликна сонцево, го носам во парк вика се плашел од звукот на птиците (facepalm) пиу пиу паче паче и така

    Јас пијам кафе, он каде и да е ќе стане па ќе го фатиме денот богами и викендот се надевам.

    Ми се чини дека станов мој ми е најголем проблем т.е најголем проблем на сите ако случајно се разнемогнеме тоа ќе биде од станов ..од мувлата мувлосана..
    Многу ми е грдо чуството да шетам живеам доживувам работам дишам во ваков стан...
    Навидум реновиран ама крш никаков.
    Стрпливо чекам уште малку да се фатам во поход за нов па и ново сонце да не огрее :sun:

    Поздрави жени.
    Толку ми е времево
     
    На elcezelce, galapce, Marmarin и 23 други им се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Добро утро
    Чекам за на доктор, тироидата дојде на дневен ред. Па ми требало термин, се чекало до 6 месеци, а јас како и секогаш дојдов без термин.

    До сега ми викаа дека за земање крв не ми треба, така да дојдам и ќе чекам.
    Или нешто се сменило или оти тогаш трудна други правила:^).

    Важно испаднаа фини и не ме вратија, дали јас оти фина:lol:. Е ќе сум почекала, ама подобро одлолку пак да се враќам и да чекам пола година.

    @vitamina срце јуначко не ми даде да одам по дуќаните и отидов кај детето на собирот:tmi:
    :inlove:.
    Го убедував мм да одиме сабота по дуќани а он вети дека ќе даде се од себе:D. Во градинката апнав араванија, баклава, локум и многу други турски специјалитети.
    Средното се шаштиса кога стасавме. На крај не сакаше да си оди. Едвај чекам од септември и она таму да започне. Сеуште не беше готова просторијата за бебињата која ќе ја отвараат од септември, ама сигурна сум дека ќе биде прекрасно и дека најмалото ќе биде одлично згрижено.
    Едноставно неспоредливо и во однос на вработени и однос кон родителите а и опременост на простории/занимални/дворот/градината/салите за спорт и рекреација во однос на сите останати градинки.

    Сабајле кога го оставав детево имаше како оган во дворот, еден куп деца во круг, на стапчиња некое тесто нешто и потпекуваа во огнот.
    И денес ќе биде убав ден, грее сонце:sun:
    Поздрав:hug:
     
    На elcezelce, galapce, JuLleE и 30 други им се допаѓа ова.
  20. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Ај добро утро и од мене :)
    Ве читам вака со поголеми деца што сте, и едвај чекам и моево да порасне, да ми зборува, да си играме :)
    Деновиве беше понервозен, на моменти немаше мир од него, препишувам на скок во развој. Еве од вчера почна да си го цица палецот, што досега не го правеше.
    Средив и јас плакари, сменив зимни со пролетни алишта на мене, собрав малата облека на бебо во вакумирана вреќа - ќе чека на некое братучетче да ја подариме :) Оти јас второ не би. Можеби звучам себично, ама втор пат да минувам низ истото не фала. Нека ми е жив и здрав синко :)

    Прозорите плачат за бришење ама немам кога. Двете тераси исто, па и тие се со прозори олкави. Ќе видам викендот ако можам нешто да фатам, ако не на мм ќе остане таа обврска. Сами сме за се двајцата, од една страна раат, од друга па немаме помош за ништо. Уште не знам и не можам да се организирам да си готвам сама покрај бебо, едноставно немам време за ништо освен нешто набрзина како печени макарони, тавка ориз, супа, мусака, шпагети со болоњезе и толку. Најчесто порачуваме за ручек од рестораните и мм на враќање од работа го зема.

    Денес Младенци, ние не чекаме. Моите не се тука, кумовите и старосватите исто се Младенци годинава, и не сакам да спремам за никој. Неговите ќе поминат утре само на едно кафе и толку. Не можам да се замарам ич.

    Сакавме да правиме крштевка за бебо во мај, ама ништо. Немаме финансии. Ниту за одмор летово. И се нервирам. На толкава плата што ја земав додека работев, сега само 200еур породилно, оти на толку сме пријавени. Да ти се плукнам во државата кајшто се е дозволено. Не ги ни гледам тие пари, веднаш одат за кредити. Нервозна сум, преку глава ми е од се некако. Ај да не ве замарам повеќе.


    Имајте убав ден и викенд :)
     
    Последна измена: 22 март 2019
    На elcezelce, Marmarin, orhideea и 25 други им се допаѓа ова.