1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    @BirMelek честитки за бременоста со лесно да си ја износиш, пишувај почесто. Инаку за летен одмор размислувам уште пред еден месец само тоа ми се врти во глава и 3-4 дестинации сменав и уште ништо не најдов (facepalm)
    @flower30 честитки за бременоста, со лесно и со убава мисла до крај! Пишувај ни почесто :lol: ни забега во 40 ката.
    @Monella честити за станот :clap: само убави семејни моменти да имате! Истото и за @kukla21 важи!
    @muchacha_a не пишала одамна, како сте?

    На темава фалат многу искрените постови од @gjoker4e ама многу фалат!!! За жал некогаш искреноста скапо се плаќа. Пишувај женче!

    @Poppins среќен роденден на малата!
    @happygirl @DuchessAnn среќни крштевки!
    @TarantulaA среќна годишнина!
    @Mari* побрзо да поминува кај дечките. Се изнамачивте.

    Ај да пишам и јас нешто по долго време.
    На тема недолични коментари од доктори ќе издвојам само еден што мислам дека е дно дна. На мм бившиот шеф жената му се разболи тешка дијагноза рак на белите дробови. Правеја детални испитувања и за резултатите го повикале за да му ги кажат, и тој прашал како е а докторов Австриец му рекол дека може да почне да бара гробно место бидејќи тешко одело со места. :x Човекот останал без зборови. Ова му го кажал на мм со насолзени очи. Од тогаш помина 7 месеци и жената е уште жива.

    Друго, овај ПМС ми беше најизразен до сега :doh: една недела пред да добијам мислев само на јадење и црни мисли ме маваја во глава, ако помине 12 сат а не сум заспана после тешко мене ;( затворени ми се очите, црни мисли и по некоја солза.
    Вчера ми дојде конечно, ме болеше стомак еве и денес ме боли.
    Од сабајле бевме да го запишеме синко за во градинка, нема место но ќе чекаме, со плачење го извадивме од таму.
    Потоа си дојдовме спремивме појадок, маж и синко си легнаја да спијат. И се изнаплачив да ви кажам ете така од никаде ми дојде. Ја гледав масата не раскрената, трошки под маса, мијалник полен со садови за мијање, играчки на секаде, пред машината за перење куп алишта, во ходник ѓубре кое чека да се исфрли, спанаќ за мијање и ручек за спремање и пукнав :@ средив нешто и седнав. Ми остана уште ручекот да го направам. Треба веќе да почнам кај да е синко ќе стани па да јади.

    Инаку синко ми е здебелен :inlove: пушти стомак :D се разјади дете. Сака само за надвор, си ги зема патиките и вика чаооо. После пладне излегуваме бидејќи пред тоа не е возможно. Секој ден ми е ист освен кога мм е дома.
    Мразам вака кога имам добиено за викенд а маж дома :( од вчера на пладне е дома. Дури в недела ако падни нешто.

    Инаку и ние купивме едно количе колку без ништо, ама не мислиме да го пријавиме, можеби од другиот месец. Многу бе се плаќа овде секој месец осигурување :envy: од тоа пари не ни остануваат, за предходната плаќавме 170 евра на месец за оваа може ќе биде околу 100.

    Да станам да направам ручекот да не остане некој гладен :D
    И се молам побрзо да поминува ПМС да не падни и некоја кавга со маж :wasntme:
    Ај имајте убав ден (fingers)
     
    На Mari*, Kaetana, Chantal и 25 други им се допаѓа ова.
  2. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.614
    Пол:
    Женски
    @Chanell* нормално дека можеш.На часовите за пораѓај бабицата прв совет што ни даде беше дека доењето не штити од бременост и ако не сакате бременост земете си контрацептивни таблети или спирала.
    Бабини даветини се дека млекото штите.А што ако не ти дошло ти пак си имаш овулација.Па на среќа може и да се трефне:)
     
    На Mari*, Kaetana, Chantal и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    @Chanell* можно е да се забремени иако доиш и немаш циклус, ако не сте спремни за уште едно бебе внимавајте, ако сте спремни нека ви биде побрзо.

    Јас на работа и сакам да дојде 16:00 и не сакам, и сакам да си одам кај цуца моја и сакам сама да седам и денгубам. Ама гледам времево е подобро, ке си ја спремам и ќе излезиме чевли да и купиме на госпожата чунки нели прв пат у живот на свадба ќе оди, ќе видиме како ќе се покаже, како што е играорка верувам нема да седниме цело време ќе играме.

    Гледам моите чевли откажуваат, ми пукнале на здраво па кој знае како би можела да ги репарирам по се изгледа никако. Или ќе треба да им шлапнам некои светки а тоа не обожавам мн мн или најлесно нови ќе купам. За на свадба сум спремна со фустан, незнам мм како е со пантолони дека бааѓи е поправен ќе каже вечерва.
    Од утре поручек одиме кај мајка на спиење на една вечер ама ако малку да си поседиме да се видиме, маж на работа па ајде мала промена за нас а за старите раат малку од малата да се.
    Некои лоши муабети кружат, кој знае што ќе биде, ама нели секое лошо за добро е па ќе видиме. Искрено се надевам само една работа да се реши мн важна ми е од тоа мислам и глава ме боли ме тишти.
    Ајде Господ е голем за сите!
    Малата станува свесна за се околу себе и ка се може да изманипулира па се обидува на сите можни начини да добие што сака. Мн често и добива, дома хепи фемили сметаат дека требало, само јас не сметам така кој знае како ќе порасне ќе видиме.
    Вчера на гости бевме и вика види мамо колкав глобус имаат, и девојчево поголемко е на пријателкава вика ееејјјј мамо па она знае за глобус а толку е малечка и јас што да ви кажам се подмочав убава на мајка хахха. За својата возраст знае мн работи, напредна е ептен и големка е, со некои 4годишни дечиња е токмоглава, е сега или тие се мали или она е голема хахах. Сите деца се денес со дипломи родени, не дека јас нешто се филмам за мопјата и другиве кога ги гледам леле леле се, се знаат, знаат да се одговорат, да ти плеснат во лице некоја ваква или таква вистина и да не знаеш кај да фатиш ама деца се, само се искрени!
    Ајде криво лево да се спремам за викенд, кој се надевам ќе е убав.
    Инаку сакам да сподолам едно мн убаво искуство со производите на алое вера ливинг, прв пат пијам по совет од мајка ми, ајде реков и јас нешто за себе да купам, макар го купив повеќе за мм свеки му прави некој лек, наутро пијам по една чашка луѓе не знаете колку подобро мие, во текот на денот повеќе енергија, да се испразниш наутро скроз, желудникот мн подобро го осеќам а имав некои такви глупи тегоби, се мачев со подуеност. ПРЕЗАДОВОЛНА сум. Од кажување од еден од друг не сум верувала ама ова на свопја кожа закон е нема што, секој што може да си го дозволи да си го приушти на децава им требаме енергични и здрави!

    П.С. Си најдови некој рецепт со компири ептен ми се уврте у глава мора да го пробам, денес утре вечер незззнннам кога но до крај на неделата морам да го вкусам.
     
    Последна измена: 17 мај 2019
    На Mari*, Monella, Kaetana и 18 други им се допаѓа ова.
  4. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.801
    Орхидеа фала ти, да ти се враќа што си сакаш. Направив пауза дека веќе досадна станав, па отидов да ги замарам во 40ка:D Се шалам, ве читам јас редовно. Еве сега почнав да пишувам и тука и во Труднички, сега во 3 теми ќе знаат колкав страшливец сум:)
     
    На Mari*, Kaetana, Chantal и 8 други им се допаѓа ова.
  5. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Мајки, за колку време ви се повлече трудничкото стомаче? јас една недела од како сум породена, почна да се повлекува ама не знам дали ќе се вовлече уште или ќе ми остане такво, ме собираат панталони во 4ти месец што ги носев. :!:
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ако не си активен вежбач, ќе треба време. 9 месеци растел, исто толку време ќе му треба да се врати во нормала. Освен како што реков, ако си активен вежбач со години. Сосема рамен стомак ретко се постигнува, само многу вежбање треба.
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Mene nikogas ne mi se povlece :rofl:
    Se zezam , nemoj da se plasis, sekoj e razlicen.
    Kaj mene dva carski vo dve godini si go zemaa danokot. A si treba i vezbanje i pazenje na hraná.
     
    На eli25, Mari* и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  8. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    @Chanell* можеш да останеш бремена ако немаш добиено и ако доиш. Кај мене не беше случај, јас имав 2 пати добиено кога останав бремена.
     
    На Minnie-e и Chanell* им се допаѓа ова.
  9. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Добра вечер мамички

    Многу сакам почесто да ве дружам, но едвај набрзина ве читнувам и ретко ваков момент за пишување.
    Децава ми пораснаа. Ги обожавам. Сега осетив како е да сакаш и да си сакан, на некого да му си се', тие мали очиња така убаво да те гледаат.
    Толку ми е убаво кога пуштаат раце по мене, се топам. Ќерка ми 5 мин да ме нема во соба, кога ќе ме види и иди да летни кон мене.
    Љубов најголема било ова. Сите да си осетат!
    Тие се мојата позитива, мотив за да живеам, за да се борам со сите препреки низ животов.
    Од друга страна со мм ни оди на полошо. Не дека ни е лошо "лошо" но воопшто немаме време за нас двајца. Како да се оддалечуваме... Тоа ме прави да бидам тажна.
    Себична не сум, но ми недостига времето кое го користевме за нас двајца. Ми останува да се помирам дека така ќе биде уште некое време.
    Секогаш останувам неискажана, имам главоболка и не можам да спијам.
    Утре нов ден, со нови сили.
    Добра ноќ!
     
    На Mari*, Skorpija25, Kaetana и 21 други им се допаѓа ова.
  10. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    SE gleda Koja e domakinka od sabajle, uste od Nikoe vreme stanata, dorucekot gotov, ke ve pocastam I so sliko I recept vo soodvetna Tema.
    Izvinete SE zafrkavam, Jas bas i NE sum nekoja domakinka no Denes taka SE pogodi, na maleckoto busavko Moe mu propustila pelenata, pa postelnini, pa dete sreduvaj I si rekov dosta e daj da stanam pa si rekov Sto majka ke bidam rano stanata za deteto dorucek da NE spremam, I ni pomalku ni poveke proja pita, taa si ja saka Malata, a majka i red I fatila Sto da vi kazam, a i svekorot epten Ja bendisuva, mm SE si jade nema prebiranje kaj nego, a sveki e neutralna ona retko za Nesto da te ispofali, ma I sto mi e gajle za drugite maloto da e naruckano pa za drugi NE e vazno.
    Nesto mojava gospoza vo nekoi tantrumi li e Sto li e, stanuva SE ponepodnosliva, ako sednes da jadis neeee NE jadi, ako prides do WC waaaa, ako izlezena do Dr soba po bilo Sto Pak SE placi, navecer edvaj Ja zaspivam, I SE ova e posebno izrazeno po tatko i, koj vo poslesno vreme SE pomalku go gleda. Nokeska nikako NE sme spieni, posebno mm, tuka ke spijam, NE tuka, sakam sok, NE mleko, NE voda, ti da mi doneses NE ti waaaa kaj otideof Lele kosata skroz mi pobele. Ajde ke porasne, posle ke baram da e so Mene ama nema da moze.
    Toa e majkicki, vikend, konecno sonce od sabajle ogrealo, aleluja!
    Iskreno SE nadevam na ubav vikend koj znae so ke izleze, ke vidime.
    P.S. ima I kafe za site, Duplo!
     
    На Mari*, Skorpija25, Monella и 15 други им се допаѓа ова.
  11. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Жени да ве поздравам само и да ви кажам дека ич не ми се типка, некако на стен бај сум периодот од се и свашта.
    Бидете ми поздравени и чувајте се :hug:
     
    На Mari*, Monella, Kaetana и 17 други им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Здраво мајчички.

    Ни се опраи времево конечно! Ептен сум среќна за тоа :) Мое уличарче ќе шета везден. Ептен е дружељубива. :)

    Истеравме едно шетање од сабајле. Сега бебе нана, мама ручек прави и подсуредува низ дома. За час бомба ко да паѓа. Колку и да раскревам, секогаш е хаос. Некогаш ме мрзи е тек тогаш какво е (facepalm) само пазиш да не стапнеш на нешто ситно и да се повредиш :worried:

    Станот го таксавме. Едвај чекам да се селиме. Веќе правам планови што и како :) нешто и ќе си задржам од тоа што имаме. Битно поголема комоција ќе имаме. Плус огромна тераса ^_^ Уште од сега цвеќиња планирам да ја наредам :)

    Друго ништо немам да се фалам. Деновите си врват, ние старееме, бебињата ни растат. Живот :) ме чека мала операција и не ми дава мир, ама ај се тешам се ќе биде во ред :worried: откако го имам бебули, многу се плашам да не ни се случи нешто. Никогаш не сум размислувала порано така. Си викам тоа е од љубов :inlove:

    Имајте убаво пладне друштво.
     
    На Minnie-e, Lolipop23, Mari* и 28 други им се допаѓа ова.
  13. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки.
    Секаде ли е вака времево денес, час сонце час облаци?
    Излеговме со малата на кратки ракави, за половина саат се намурти и заладе.
    Не знам како да се облечеме веќе.
    Туку, ја подреков за количката:D
    Не сака да стане од неа сега, па мама користи можност да се изнашета8)
    Бебе си разгледува, се закача со сите, “еее” “ааа” по сите вика :)
    Само дај и да држи нешто во раце,и под контрола е ситуацијата.
    Не било до количката, до тактиката било.
    Сепак уште сум во потрага по летна, оваа ми станува тешка.

    Направив тест сабајлево.
    Себично од мене за ваквото размислување, но ми олесна кога видов дека не сум бремена.
    Навистина не сум спремна за второ во моментов, можеби догодина да, засега не.
    Ако ни даде Бог, ќе си го изгледаме и пораснеме секако, но ќе се пазиме многу повеќе од сега.
    Ризик е со царскиов :)
    И таман почнав да слабеам де:D

    Ја чекам бебка да стане од спиење, па да шетнеме со мајка и бебе:)
    Ќе ја носам во парк на лулашки, теле, не дека разбира, ама ќе се подружиме и со други дечиња успат.
    Имајте убав викенд!
     
    На Mari*, Skorpija25, Monella и 21 други им се допаѓа ова.
  14. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.769
    Убав ден и од мене.
    Седнав да одморам нозе малкудодека бебко спие. Многу му се спиеше, а никако не сака да заспие. Едвај со бели звуци и нишкање го успав и малку потсредив низ дома. Мислев дека брзо ќе се разбуди, ама не, еве го повеќе од 1 саат спие. И не ми беше многу низ план да работам ама.... секогаш излегува по нешто. Отидов да пуштам машина за алишта, уз пат ставив каша да ми се грее на шпорет да искористам да јадам додека бебе спие. Пуштив машина, ај да потсредам низ спална, слушам нешто шушти, ми текна - кашата е. Трк во кујна, сум го заборавила капакот на тенџерето, чорба тече , плотната од шпоретот лом. :@
    Ништо, тоа е. Седнав да јадам, бидејќи неможам да јадам кога ми се јаде, туку кога ќе спие или ќе се смилува да лега малку и да гледа и слуша песнички.
    Па така, ако ми се пријадува обично околу 3/4 јас ќе јадам околу 1/2. Ај битно јадам.
    Па набрзинка измив садови и почнав да ја чистам плотната. Едвај ја исчистив. Ја светнав како нова, ама ми отпаднаат рацете. И рерната е за чистење, ама неа друг ден. Чекам да фатам повторно ред на спиењето на синко, па треба и прозори да бришам. Дождот лом ми ги направи, а што ми беа убаво избришани.
    Бебко е :l: . Почна да се смее на глас баш убаво, сака да се игра, им се радува на кучињата, се мази.... Многу го сакам.
    И јас со маж слабо се видувам. Додека дојде од работа го фати 6, па додека се соблече, додека јаде, среди некои документи од работа, дошло 8 саат и треба да го успивам мали. Обично кога синко ќе заспие а тоа е 9-9:30 гледам и јас да си легнам, зошто навечер за цицање станува 3-4 пати, цицањето трае 30-60 мин, сабајле станува околу 7, преку ден не преспива, најчесто два пати по 20 мин, во ретки ситуации може да поспие повеќе како сега и постојано ми е во раце.
    Време за муабет и за пиење кафе се сведува на 30 мин :emo:
    Изгледа таков начин на живеење дојде.
    Надвор сонце, само за прошетка. Се надевам дека ќе се задржи. :hai: Поздрав
     
    На Mari*, Skorpija25, Monella и 16 други им се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Добар ден мајки
    Легнав на кауч оти сите ковчиња толку многу ме болат, не можам ни да седам.
    Синоќа ми дојде, па и тоа како јаготка на цел хаос во кој сме за викенд.

    Деца од 06.30 будни Да има некое смајли со човече што си пука во глава арно ќе биде.

    Спиење на клоци што се вика. Најмалово забче некое ќе вади, непце дури како распарано, икс пати се разбуди па де маж де јас одевме натаму наваму и на крај двајцата ненаспани.
    До пладне со сите три дома, свекор ми рече ќе ја зеде големата на неколку часа да одат до фармата јајца да збира и кај животните да ги рани.
    Е како преживеавме од 07 до 12.00:worried:.

    Го оставив маж да работи и првен отидовме во игрална. Сама со сите три кого попрво да пазам. Големиве ај, до некаде независни, ама малво кога е таму им се бута им ги мати есапите и им се меша, па секој опасност сам за себе и за сите други.

    После двочасовен хаос си реков ај ќе ги симнам во двор. До некаде и не беше лоша идеја. Двете возеа ролери а малото ровареше натаму наваму, после ги возев во количката сите три седнати, па во песокта малку...и летна времето. На крај реков ај да ја отворам пак големата врата за да може со кола да се влева во дворот. Големата веќе беше на скали накај дома, најмалото во раце а средното до мене го држев за раче. Секундата кога ја отпуштив и ја зедов вратата(од тие неколку метри долги) за да ја отворам пак ширум се стрча дете накај улицата. А само тротоар и одма фреквентна улица каде минат не само коли туки и камиони.
    Во делче од секундата ми се чини цел живот како филм ми се изврте пред очи и одма помислив на најлошото што можеше да се случи.


    Само извикав најн...

    Дете се заврте, се насмеа и се заврте за да продолжи да трча. А во секундата гледам иде и кола. Некако со трчање, додека уште се смееше и се спремаше да продолжи да трча, тргнав накај нејзе, држејќи го малово во раце ја дофатив и нејзе ...

    Ги внесов во дворот и дете рикна да плаче. Се уплаши сигурно....
    Само ја гушнав и ја смирив.
    После и објаснував никогаш повеќе да не направи такво нешто.

    Живот ми се скрати мислам.
    Дерман не ми иде.

    После дојде свекор ми, ја зеде големата, а ние рековме ќе отидеме да јадеме до ресторанот со игралиште за деца да играат. Не знам што им беше, ама страшни беа. Рековме налет. Низ нос ни испадна се.
    Како терапија за буткав количкката 2.5 часа.
    Ни јас не знам каде:tmi:

    За прв пат уклучив тв за време на викенд. Немам сили баш за ништо. Ниту ментално ниту физички...

    Помислувам дека средново има недостаток на внимание, дека не правам доволно, дека овој бунт е реакција на недостаток на внимание. Сите кажуваат дека љубовта се мултиплицира кога има човек повеќе деца, точно е. На жалост денот е сеуште само 24 часа. Очигледно не е доволно ова што го права. Се надевам и се само фаза, дека има лоши денови...
    И тв од кабел го исклучи, што никогаш не направила. Дури 15минути беше гледањето и одморот.
    Да се одвлечеме во игрална со последни сили, белким таму ќе се заигра.
    Убав ден.
     
    На Lolipop23, Mari*, Skorpija25 и 28 други им се допаѓа ова.
  16. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Како сте мајки?
    Јас да ве поздравам само.
    @danichap мене исто ми е многу страв од претрчување на улица, дури некогаш подвикнувам зошто дете знае да се заборави и да се затрча :sweat: ама мислам дека не ја разбира сеуште опасноста и се обидувам да му објаснам колку што можам.
    Почна евровизија:hai:
     
    На Chantal, kukla21, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    @danichap секоја ноќ не спијам од грижа.на совест за средново. Не дека не му се посветам но тоа осеќа дека многу од претходното внимание му се крати. Моиве се две години разлика, мислам и твоите тука негде ако не и помалку. Имам ситуации не сака да јаде со мене, ако му даваат тато или баба јаде а со мене не. Или протестира или седнува сам си јаде. Ме боли,душата за него ме боли и незнам како да направам повеќе. Оставам бебе дур не заплаче во релаксатор,сега и на под и сонего гледам се да направам. Некогаш соработува се гушка, плаче по мене ама често знае и вака да ми прави. Тоа е,малечки се недоволно големи да сфатат каква е ситуацијата. Се тешам дека понатаму ќе се сакаат и бидат блиски зашто се мала разлика.
     
    На Sexybaby86, Monella, Kaetana и 8 други им се допаѓа ова.
  18. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки
    Отварам ретко и читам набрзина.
    Нема време.
    На работа после дома со децата. Ама од градинка не сакаат ни да влезат дома. А ми се јаде морам да зготвам и за домашните. И некако го лажам малото доаѓа со мене во кујна му давам да сечка нешто со некој мал туп нож или му најдам нешто занимација.
    И после тоа сме по надвор.
    Почнавме да го реновираме купатилото. Сега се е раскопано лом.
    Немаме друго. Па бевме кај баба ми да се бањаме.
    И комшиите не викаат на бањање само золва ми не. А тука е во близина. Ми кажува во корито со чашка абе ајде ми се идеше да пукнам. Па жешка вода од каде. А тие мали деца нели им треба топла просторија. Ама лом ја направив.
    Уф не можам да ја поднесам самобендисана жена ццц
    Денес мм и некои луѓе и големиот син отидоа во планина по дрва од наши места. И цел ден детето си играло ручкало и му било интересно. А јас со малото дома.
    Си шетавме во град во парк и си чистевме по дома. Заборавив како било со 1 дете. Цел ден не сум викала и не сум се дерела. Аха.
    Сега пред 1 саат си дојдоа и малово го гушка батко му му се радува.
    Ново ништо. Се е исто.
    Сега да направам млеко на децата и во кревет ептен се окасна.
    Орхидеја фала што не мислеш.
    Поз мајки добра ноќ...
     
    На Seline, Mari*, Skorpija25 и 18 други им се допаѓа ова.
  19. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Еве и јас ви се приклучувам сега тука. На 14ти дојде среќата моја на свет:inlove:

    Па ме интересира до кога ве болеа брадавиците и градите од млекото? Ние си цицаме ама боли корне. Мачксм ланолин, смирува. Па сеа дали стално ќе ми е вака а? (facepalm)

    И друго, вчера имав на два пати на влошка како грутка темна крв, мислам нормално е а?
    Поздрав мамички:inlove:
     
    На elcezelce, Seline, Mari* и 12 други им се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Пак јас. Бебе нана со татко и јас ручек правам. Класика за ова време. Си направив и кафе и кокта отворив. Ми паднаа во видно поле кокта во стакло и некако ми присака душичево, па зедов.
    Ми падна прееска бебе пред очи. Не плачеше, ама го одра носот и челото. Убаво се задржа, ама ете, ја повлече и инерција и се одра. Уште ми е мака. :( Знам дека ќе паѓаат, ама срцето топка ми е од прееска. Кутро мое :(

    Денес скитнавме до парк. Ептен убаво времето. Конечно да облечам бебе во куси и 3/4 хеланчиња. Одма ми личи ко поголема :) Преку ноќ расте. Некогаш и попладне пред и по станување ко друго дете е. Ко порасната. Можно е да се гледа така разлика.

    После на внучко да дадеме подарок за матура ќе одиме. Не дека матура е биг дијл ама неговите ептен незаинтересирани. Не ни знаевме дека слави. Дознавме кога побара на заем панталони. Па ај мм го пратив да му купува. Во 7, а матура во 9. Или јас ептен се потресувам или другиве гајле си немаат. Не знам.

    Тоа друштво. Уживајте и гушкајте најмилите.

    ПС @danichap @supergirlmb сигурна сум дека осеќаат љубов. Попаметни се од што мислиме :) Чим можете тука да ја отсликата вашата емоција, можам да замислам каков однос градите во живо.
     
    На Chanell*, elcezelce, Seline и 14 други им се допаѓа ова.