1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Добро утро мами.

    Утрово прв ден во градинка..Мислам,во групата за бебиња,што лазат,еднаш неделно,се собираме да си играат заедно. Си мислев ни 15 мин нема да издржи,ама поседе цел саат,колку што трае. Тоа лазат,се кубат за коса,се тегнат за играчки:D:D Ама убаво си поминавме. Бебуш ми заспа во кола (нема ни 5 мин од градинка до дома) и дури го извадив и ставив во креветче не се разбуди:o Е толку се измори. Штета што е еднаш неделно само.
    Инаку се повеќе се заигрува во играчки,помирен е...
    Со спиењето не се смени многу. Сега спие на голем душек,на под и поубаво спие... Двете креветчиња за џабе беа. Ама ајде,само он нека си спие.
     
    На Coco31, Chantal, Happyinlove и 16 други им се допаѓа ова.
  2. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Имам едно прашање, а не знам баш кај да го поставам, не најдов тема доење :/ Прочитав дека за да има млеко било убаво да се пие сок од јаболка без шеќер. Каков е поточно тој сок дали знаете, купечки обичен бистар само да пишува без додаден шеќер или сама да правам дома во соковник? Ќе пишам и во Труднички муабети, не знам стварно за каде е прашањево...
     
  3. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Има тема Доење побарај ја горе на search.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Добар ден мајки :P Да чрктнам и ја нешто дур мажињава се шлаат :D:coffee::smoke::smoke::smoke: Кафенце и цигара на тераса, ужуиванција на ладново 8)
    Маж станува кај 7 и работи, малиов накај 9, а мама кома е . :rofl: Чим стане го слушам се симнува од кревет и трчка накај тато на утринско гушкање :D, за после 10 мин да ми се качи на кревет и да ме 'малтретира' и гушка дур не ме расони :l: Иако очи не ми се отвараат:rofl: Мора да ме разбуди (fingers)
    На одмор бевме, супер пројдовме, се вративме, а ја тек сега импресии да си споделам, тоа есен дојде :rofl:
    Лани не бевме, мал беше и многу плачлив со спиење ужас и едноставно не ни беше изводливо.
    Затоа годинава бевме и супер си пројдовме, посебно дете. Уживаше. Прво влагање во вода, урла плаче се тресе за надвор:devil: Лелеј викаме нема да сака да се бања овој ич.
    Ма кој бре ич:D После сам трчаше накај морето, водна жаба. со татко му си се изнапливаа, уживаше детево, не очекував толку да му се заарни. бидејќи си е комплицирано:wasntme:
    Си играше со песок, си копка, главна фацка на плажа беше:rofl: Сите го дознаа, кај сите иде да си игра
    а и да си Украде храна :D:pizza::pizza:
    Чим види некој чипс, кроасанчиња дека вади, трчааа, и им брцка со рака и си зима :x:D:rofl::rofl: Леле викам види го ќе мислат не го храниме детево ејјјј.И нормално сите му даваат, детенце како детенце :D А најјакото беше еден човек подоле лежи на лежалка и си вади сендвич, кај го виде овој мојов му се качи на лежалката му седна на стомак и :o:o:o Вааква фацка си зинааа муцето и чека да му даде:rofl: Чоеков збунето го гледа 2 сек, почнува да се смее, и му дава еден гриз, па после уште еден 8) И мојов среќен и задоволен си се симна и си дојде:rofl: А луѓево што беа со чоекот се пукнаа од смеење:D
    Е страшно стрвно дете е. Дури срам да те фати.

    Битно се изнабањавме, се прошеткаравме. Дете среќно и задоволно, а тоа е и најбитното нели:inlove:
    Убав ден мајки се слушаме во следна прилика:hug:
     
    На boomsleng, Coco31, Chantal и 23 други им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ова ме потсети на една сличка од пред некое лето
    Бевме со синко на бензинска таму има лизгалки нишалка такве ствари за деца а ние пиевме кафе
    Имаше едно дете тука на врвење застанаа. Детето збпреше албански моето македонски. Се изназборуваа се изнаиграа и некако успеале да се разберат. :inlove: и јас сум против тоа да уште од деца се делат. Всушност воопшто и не треба да се делат.
     
    На Coco31, eli25, Happyinlove и 6 други им се допаѓа ова.
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Retko se slucuva kaj mene vo 22:00 site da se zaspani:) kako vecer|-)

    Golemata se budu vo 7ipol nautro za gradinka pa zaspiva porano, tato umoren bil pa si legna|(malata nautro se razvudi pa zaspa do 11ipol i nemase popladneva dremka, pa do 21:00 veke premeorena bese:inlove:

    Se mislwv sto poprvo sa pravam|( zimi se ami sto da pravam si zemav sok i nekoi blagi gricki i sednav :Dkw gledam malce tv sto odamno nemam praveno:D sakam malce tisina i relaks kako sto mojov sekoj den si pravi:^)i jas vecer da provam:emo:


    Inaku vikend mi pomina nikako|( najava na gosti(negovive na mm) za rucek neli, se gotviv od rano nautro i eve ide mm vika negotvi ne doajgat:o aha (facepalm) se imav gotovo za 10 dusi:@ dva dena jadevme |(

    Imam kazano kolku stres mi sozdavat ovie od mm|( sekoj vikend *ajde snaa neka sprema jadejne ke ideme kaj vas*:devil:
    Ovoj mojov:devil:da ne komentiram:emo:

    Ubava vecer majki:inlove: da se relaksiram malce:D:inlove::l::l::l::l:
     
    На boomsleng, Coco31, Chantal и 18 други им се допаѓа ова.
  7. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Добро утро женчиња

    Рано станати :yawn: тек 8:30 а веќе сум уморна
    Дури спремав ранци со доручек,па деца :drunk: ми се стемна
    Ги однесов градинка и сега некоја минута да си одвојам за себе
    Си направив кафе и седам во тишина,повелете :coffee: :coffee: :coffee:

    Дадов вчера отказ на работа :| малку ми е мака дека не ми беше тешка работата ама колешките на господ бељата
    Рекла казала,извртување муабети,правење сплетки....проблеми
    Јас не знам да се справам со такви луѓе а искрено не ги сакам во моја близина
    Мислам пониско нешто од тоа нема,макар за себе зборам
    Не сум некоја што коментира наоколу а уште помалку да морам да слушам и учествувам
    Си дадов отказ и готово
    Работа ќе најдам но прво ќе се фокусирам на возачка :tmi:

    Дечки подобри и вчера почнаа во градинка
    Могли некако среќна дури да влезиме и кога ќе и дојде редот да оди во нејзината училница не сака да влезе :whew:
    Таа драго би се вратила дома (така вели)
    Малу морген (Јас велам)
    И така некако ќе се убедиме на крај (lalala)
    Мали не прибира многу во последно време само дома да не седи
    Цело лето излезени и овие неколку дена со врнежи не им дојдоа добри на децата
    Полудеа дома

    Денес "сончево" па ќе излеземе кога ќе дојде мм од работа
    Дома парно пуштивме колку е ладно (facepalm)

    Да ставам гравче да се вари и да почне забавата (на чистење мислев)

    Ајт довиџења :hai:
     
    На boomsleng, Coco31, orhideea и 21 други им се допаѓа ова.
  8. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.335
    Допаѓања:
    20.836
    Пол:
    Женски
    Добро утро вторнички,ко понеделнички нели...Многу лошо спиев,некои глупи соништа...
    Дете само се откриваше,а ја ко на штрек спиев за да го покривам.Како ли спијат дечиња на негова возраст сами веќе во свое креветче?? Размислувам да го тргнам од спална....
    За денес немам план,ќе тррам како испадне.Некако почнувам да тагувам за летото-тоа е мое годишно време и баш уживав.
     
    На Coco31, eli25, elcezelce и 12 други им се допаѓа ова.
  9. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    33.237
    Пол:
    Женски
    Здрави друштво.
    Да ве почестам со торта
    images.jpeg

    Полнам 27 а кога ќе ме праша некој секогаш качувам 24.Ќе дојдат брат ми и снаа ми да поседиме и да се расположиме со некоја чашка пивце.


    Да и го честитам роденденот и на @LaDyDoLl, сите желби да ти станат реалност.

    Инаку мм е на одмор до 25 ти милина,повеќе време ќе поминуваме заедно,а и повеќе ќе ми помага околу домот.
    Заедно со дете заминаа до чаршија и до парк,јас низ дома зачистив,ручек направив и сега ги чекам да си дојдат да се гушкаме и да си фатиме позиција на креветот.

    Одам еве ги стигнаа.
     
    На Coco31, Ano, Chantal и 19 други им се допаѓа ова.
  10. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Добар ден мајки :sun:

    Уште сме на море (poolparty)
    Стандард за ова време, бебе спие, а ние кулираме. Јас еве кафе пијам, а мм лови риби со харпун (facepalm)
    Епа да, завчера и харпун купи, ама како го купи се жали дека немало големи риби, ловот е = на 0 и нервоза левел 1000 и иде нагоре :rofl:
    Додатно другарчињата на бебе, кои се поголеми чекаат на плажа и навиваат што ќе фати и колку големо ќе биде (fingers)
    Едното дете навива за "велика шкољка,, и покажува со рачињата.
    Другото немам појма, не го разбирам, романче е и само си збори, ама у тој фазон е ипак што да му донесат на плажа за у кофа да пикне :rofl:
    Бебе само писка иби, иби и ракоплеска :clap: :rofl:

    Денес значително е празно по плажа, вчера у градче значително помалку луѓе се шетаа, привршува летна сезона..
    Него моите се Лептокарија и вчера ми пратија клипче со какво им е времето, тмурно, дожд, врне, истура :worried: одма проверив на временска што пише за овде и стои дека се ќе е у реду, сонце ќе пука :whew:
    На втор крак завчера имаше пожар, од овде се гледаа црни облаци, прочитав и на нет дека бил голем, не надлетуваа и авиончиња за гаснење на пожар (бебе се подмоча од радости кога ги виде) ама битно нас овде све ни е рамно :tmi:

    Вчера за прв пат се јадеше гиро, бебе го изеде пола :o
    Јаде, џвака, пика у уста, боцка со вилушка, бара да му дадеш, абе хаос, лом стори, ама битно се изнајаде. Па кога начека Кока кола, кога рече пие, влече од цефка, нема шанси да му земеш, па и таа ја преполови. И на крај се џитна на шетња (трчање како без компас) и ждригање :D

    Ги разгледа сите продавнички за играчки, кои се очај уствари и богами си доби се што посака, па веќе не му е ни интересно да ровари по нив. Прееска влеговме у еден огромен маркет да бараме пелени, па какви убави играчки видов аииии криво ми падна што за глупости изнададовме пари, ама битно бебе е среќен нели. Он уствари е среќен било што да му дадеш, а особено ако сам избрал е посебно среќен :l:

    Прееска у Лидл, со сметка над 30е мислам е, даваат едни минијатурни играчиња, ние добивме 2 и продавачката му ги подава на бебе. Леле кога се испорадува, кога се озари, па почна пољупчиња да и праќа, па и ја погали :l: љубов ми е, не дека е мој ама мило дете имам :inlove:

    Иначе за у Лидл му дадовме мала корпа да бутка, па малку ршум направи, бидејќи сака сам да вози без помош и возеше ко без компас, па и си изнапазари што ти не. Барем да јадеше нешто од тоа што зеде :D

    Кога сме кај јадење, прееска другарчето и неговите се бањаа, а бебе појде да си земе играчка (што е во ред и неговите беа расфрлани таму) ама на масичето си виде Орео колачиња па си се послужи. Јас дури зборам и идам накај него се вртам накај луѓево и гледам не гледат :$
    Пропаднав у земја :tmi:
    Па ај кога испаднаа му подадов на бебе да однесе Кит кет :lol:

    Инаку веќе срам не фаќа со мм како ја оставаме масата у хотелот после нас. Леле мајки абе тоа е општа катастрофа, се е превртено, размачкано. Завчера јадеше ориз, САМ, па можете да претпоставите како оставивме зад себе :x ред јаде со вилушка, ред со лажица, ред со рака :x
    Секогаш седиме на иста маса, внатре, еднаш се пробавме надвор и веќе не ни текна, за покрај базент не е ни опција :shake:
    Па во соларниците престанаа да доставаат :tmi: сабајле солот го дотуривме у филџан и го мешаше со лажиче и пред некој ден си ставаше бибер на лепче и јадеше, оно си стави и во чашата со вода ама кога проба мене ми ја подаде да ја пијам :devil:

    Него приметив за детенцето кое си игра само на таблет дека не му ни даваат да си игра со дечиња. Ми текна на Галапчето и баш ми дојде слика од нив :(
    Леле не дај боже и тоа да се соочува со иста мака, ама нешто има, со мајка и баба е и ептен го чуваат и припазуваат, душа :(
    Па кога покажува на бебе и на детенцето од газдите во момент кога си играат и покажува на нивните играчки срце ме боли :u:
    Викнат е, ама одма викаат не не..

    Иначе детево на газдите од хотелов ме воодушеви. Гркинче право у став, изглед, знае дека не се разбираме ама со мимики, гестови се труди да објасни, нема повеќе од 4ри години, нека се и 4ри, нема повеќе, не знам како да го прашм колку има :rofl:

    Малку темпераментно е и многу вика, влегува у фаца, па бебе се плаши, ама ептен е мил.
    Бебе мое што и да види гали, па почна и детенцево да гали, татко му искоментира дека до сега не сакал ни да пружи рака не па да гали, ама нели се имитираат дечињата.
    Кога сме кај галењево на бебе се почна кога не сакаше да фаќа предмети, од кои му беше језа, од кои страв или што год, па пробавме со галење и успеа. Ама сега гали што ќе стигне, се му е оооооо :smirk:

    Детенцето на неколку пати проба и да го гушне, ама тоа не е толку либерте плус македонче нели моево, па чудно се смешка и го трга :rofl:
    Ај да ако некое детенце ептен му се бендиса обавезно у сред игра иде и го гушка :hug:

    А мене и мм не малтретира да го чешкаме по ноџиња, стапалата одоздола :smirk:
    Јас дур го чешкам викам гили гили, па нема, нема, крева нога и вика гилииии и чека :o:
    Мм вика се поншал како паша, е де ние слуги сме му секако нели :lol:

    Кога сме кај разменувањето на играчки вчера нејќеше да остави едно скршено количе, а детенцето негови 2кукли (Бетмен и Супермен) па со мимики се разбравме со се баба му дека денес ќе се раздолжиме, само да не плачат :D

    Аха заклучивме со мм дека бебе ни сака Диносауруси, па мали некои не најдовме баш лични, ама еден од 50е ни фати око, па му го купивме :angel:
    #иниенесмеарни :tmi:

    Не знам ни што пишав, ни што сакав да кажам, ама доста е редење, итака е све каша попара.
    Да будам бебе, да му дадам да јаде кифла со сусам и да продолжи денот (poolparty)

    Убав ден :hug:
     
    На boomsleng, Coco31, Ano и 20 други им се допаѓа ова.
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Јас мислев само ние вакво оставаме после јадење.:tmi:
    Јадење пола доле, пола на неговото столче, пола на нашата маса. После станување јас или мм 10 мин потприбиравме, малку да упристоиме глетката.:$
    Па ќе дојде келнер , ќе вели остави демек, ние ќе прибереме.
    А ние како пилци околу да сме ранеле. Ама тоа е фаза на се сам да е.:D
     
    На Ano, Chantal, eli25 и 13 други им се допаѓа ова.
  12. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Добар ден :hai:

    Седнав жени :nod:
    @Mari* кај мене забавата само што заврши (на чистење мислев и јас), како би една цигара во моментов ама пусто дува надвор, не би да се смрзнувам за едно пушење :shake:

    Дете отиде во комшии.
    Втори му се од сабајле :D на кого се има пекнато не знам, јас не сум по гости одење ама ич :doh:
    Од понеделник (конечно)се стартува со градинка.
    Вчера бев во старата градинка да кажам дека нема да оди оваа година, воспотувачките многу коректни, или барем лице направија, прашаа и за синко, му посакаа убави работи, и јас ним, се ппздравивме и никому ништо.
    Таа секретарката |(
    Па требало на време да кажам (а тргнати се само 3 дена) ќе повикале друго дете на негово место. Добро, а јас што платив упис 90€ неповратни пари? Ама ајде не реков ништо, сепак такво е правилото за уписот, а таа мене ми рече можеби ќе требало да платам нешто за тие денови што не сум пријавила :^)

    Дете сега е среќно дека ќе оди во градинка за големи деца (така јас му кажав за да не ги бараа тие од минатата година), таму сега ќе има и деца од маало и од нашата зграда, ќе има друштво за носење и земање.

    Во маало има едно девојче од три год. што треба да почне во градинка. Многу е интересна, целата е за гмечење, сака многу да јаде.
    Кога и да сме надвор, во парк стално ми буричка во торбата и бара нешто за јадење :D вели имаш гицки, чокоатце :D
    Арно ама, не сака баш да оди во градинка, вели ќе пачам (ќе плачела) брат и пак и вели, таму даваат торти, пици и чоколатца и таа како од пушка ,,ај не пачам,, :rofl:
    Циркузи

    @24.07 здрава, жива да си и секогаш насмеана.

    Одам да гледам филм.
    Ми започна одморот :tmi:
     
    На boomsleng, Coco31, Ano и 17 други им се допаѓа ова.
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и јас не сум некоја трачарка да коментирам ама да слушам многу ми е интересно :rofl: сеирџија сум. Слушам и си ќутам.
    А за работа ќе си најдеш подобро само битно е да си далеку од проблеми.
    Честит роденден голема да растеш :lol: :party:

    Сега добар ден и од мене. Од сабајле растрчани по болници така денов побрзо ми мина. Додуша цел Август така набрзина ми мина а еве и септември уште малку ќе се преполови.
    Фари сезона на ајвар. Минатата недела кога го носев синко на школо улиците мирисаа ли мирисаа на печени пиперки на ајварски мирис... Ќе ве прашав вие до кај сте со ајварот ама гледам уште по одмори сте :lol:
    Ние денес не бевме на школо,од сабајле со синко на преврска го откопа прстот на ногата,сосе нокт сосе месо. Да е здрав и жив побрзо ќе порасне ( што можам друго да кажам :( )
    Прашував денес како поминале на школо... Абе си викам толку ли учителка не знае да организира клас од 16 ученици... (facepalm) децата немале концентрација не можела така да работи а тие сороти само еден сат поминуваат на школо. Ами жено си викам а ко ќе држиш 4-5 часа? Со времетраење од околу 5 саати? И сега јас што да правам? Го советував како е на школо што треба што не треба да се прави што смее што не смее... Ама џабе коа ќе се најде некое хиперактивно ( од наше време речено - невоспитано ) ќе се задре со другите ученици и толку им треба. Па учителке драга покажи малку строгост укажи им на праволата анимирај ги ангажирај ги... Ние родителите не можеме многу да направиме за целокупната група.
    Али тоа е.
     
    На Coco31, Ano, hello-kitty.90 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    0F88C6B2-0F0C-4A5B-82C7-2E1351ED489D.jpeg

    Поздрав немајки :D
     
    На happygirl, elcezelce, 24.07 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ауу да... Во право е... Место да седам да бројам колку пати голта додека цица јас сум зела телефонот да читам Фемина.
     
    На 24.07 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  16. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Прво, сите разменуваме искуства тука, а меѓу нас има и многу мајки кои ги гледаат децата во странство, и се прпелкаат во кал и во прашина. Па ете, значи може да се научи од Фемина подетално за тоа.

    Второ, прљаво = валкано.

    Трето, сум се сретнала со официјална литература за деца (продавана како врвна) која промовира на пример cry it out метод кој за мене лично е неприфатливо однесување со едно бебе... Па и меѓу печатената и врвната литература мораме да направиме селекција што нам ни одговара и со што се согласуваме а со што не. Башка, во нашата земја толку контрадикторни совети се делат од стручни лица што ме е чудо понекогаш што мајките се едуцираат од женски сајт. Башка - што е поразлично од порано? Како се консултирате нашите баби. Релативно исто - mother to mother support. Само сега начинот е нешто полесен од тоа да треба да се видиме лично, туку можеме да пишеме.

    Точно е дека на форуми, ФБ групи се добиваат и милиони погрешни совети, но секоја од нас треба да си процени што е за форум, а што не. И јас се вадам од кожа кога на женски групи се поставуваат прашања на кои 80% од одговорите се "одете итно на лекар". Ама нѐ има различни, со различни пристапи, па се надевам дека таа мајка отишла на лекар и уште еднаш нема да ѝ текне да пише пост во кој требало да се реагира на време.

    А колку пати се случило од туѓо искуство да знаеме како да изреагираме во одредена ситуација?

    Ај. Доста се распишав.
    Друго дојдов да пишам ама ќе пишам покасно. :)
     
    На Coco31, Ano, Chantal и 17 други им се допаѓа ова.
  17. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Добар ден
    Бебе спие,па знам дека ќе се разбуди ако не сум до него,одлучив да легам до него и читкам на фемина. Подобра опција во моментов нема. После ќе шеткаме.

    Нели се пофалив дека направив сос за бебе? И дека неќам помош од свекрва? ]:) Епа сосот не ми го бидна :@ Барем не од првиот пат:wasntme:
    Го правев божем во рерна,преноќи еден ден.Вчера сабајле да го извадам,ми се оделила како водичка.|( Ми текна да го протресам. Па се направи како пена внатре. Ич не ми изгледаше убаво. Криво ми беше дека сум го утнала,ама повеќе кој ќе ја гледа раскезената фацка на свеки,во смисла,ти кажав јас да го правам.
    Ги отворив шишенцата и го исипав сосот во тенџере,го поврив малку,па го собрав. Пробав,не ми беше кисело,како расипано,па за понатаму дали ќе стои ќе видиме?

    ***** Почнав од 12,продолжувам сега*****

    Вие,поголеми домаќинки,што се разбирате во овие зимници,ќе ми го биде сосот или тешка работа?:^) Ај и да не го биде,ќе изгледа како отпосле да се расипал,сега во шишенцата многу убаво изгледа.

    Бевме после ручек на прошетка со бебе. Мм се поднови,си купи фармерки,јас од бебе ништо не можев да видам,ама и немам некоја голема желба за шопинг.
    А и бебе,тегни се,кенкај,неќе внатре,сака да шета. Завртевме некој круг низ чаршија и си дојдовме дома.

    Еве едвај го успав. Му се спие,кенка за спиење,а не може да заспие. Запчињата го намачија. Едвај чекам да излезат сите. Маки со грчеви,маки со заби,маки со настинки,маки со спиење и се нешто ни фали. А читам има многу мсјки кои не ни осетиле дека чуваат деца. Како е можно?!

    Да исчитам уште малку и да пробам да спијам,ноќеска синко ме држрше будна,да не ми спрема нешто такво и оваа ноќ.

    @24.07 среќен роденден :hug:
    @Mari* и јас сум за тоа дека колегите на работа треба да ти се погодени, јас не би можела да работам ако чувствувам некоја нетрпеливост,не се согласувам или не ми одговараат. Не би можела да издржам. Ќе си најдеш друга работа :hug:

    Убава ноќ :*
     
    На Coco31, Ano, Chantal и 16 други им се допаѓа ова.
  18. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    :hai:
    Да пишам нешто да не ме заборавите :D Не сум во форма периодов искрено да ви кажам ,нешто нервозно се чуствувам ,а и немам баш некоја причина за тоа можеби заморот си го прави своето . Синко добар е оди во градинка ,умен е малце беснее низ дома ама ко и секое дете ,друго на западу ништа ново нема . Одам да си легнам да се одморам .
    @24.07 @AngelOfArh среќни родендени со мало закаснување да сте живи и здрави сите желби да ви се исполнат :hug:
     
    На Coco31, Ano, ludoto19 и 9 други им се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    многу убаво си кажа. Како викаат старите не прашувај гаталец прашај паталец. И во право се.
    затоа ми падна чудно. Пиша добар ден а сатот во моментов 00;15
    Јас го средив бебчо искапан најаден заспан а јас тука сум во фаза на комирање. Поголемиот преспа денес и заспивање којзнае кога, а сабајле сме на школо. Овде грми се надевам нема да има невреме оти мене и од малкуве грмотевици ми е страв а не па да трешто невреме.
    Одам да спијам оти бебчо ќе направи пауза од спиење за цицање, не му се знае времето ама обично меѓу 2ипол и 3ипол ми станува.
    Имајте пријатна ноќ.
     
    На Coco31, Chantal, eli25 и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Добро утро

    Пак јас со утринското кафе :coffee: :coffee: :coffee: искрено ми недостигаше темата и кафето уз неа :hug:

    Луѓе овде ако детето не ти е од глава до пети со песок и кал тоа не е дете :nod:
    На 90 посто од игралиштата за деца има дел со песок и вода за децата и нема дете кое не го обожава тој дел
    Се потураат со песок,се прскаат со водата,прават фигури од кал....
    Моите обавезно фрлаат песок над нив и се смеат на цел глас
    Дечињата кои се таму исто
    Никогаш немам слушнато и видено родител да реагира на дете зошто потурило друго дете со песок,или моето на некое
    Се додека им е забавно нека се ваљаат ко прасиња :inlove:
    Овде се е нормално и здраво,ќе стекнат имунитет нели
    Кај мене се е дозволено,чак и ако ги удри некое дете ги оставам сами да се изборат
    Мали е плачко ама зато ја има Могли и таа не дозволува да го чепнат :angel:
    Одма оди и вели мојот брат е мал и не смееме да се шамариме :!: со прстот покажува уште два пати најн најн и го прибира брат и :smirk:

    Јас со кафето чурнав едно цигарче и се мислам шо е по паметно
    Да пеглам или да собирам тонов играчки |(
    Толку ме уморува спремањето деца и шлепање до градинка што нај паметно би било да легнам и одспијам една рунда :smirk:
    Мм уште денес е прва па од утре тој ќе ги носи (poolparty)

    Вчера ништо паметно не измисливме па завршивме на лулашки во соседното село
    Денес изгледа истото ќе не снајде

    Утре од сабајле маш дома и во план сум за Могли кондурчиња да барам и есенски алишта да им докупам
    Среќа мм пред еден месец беше во еден поголем град кај шо има Примаркт и добар дел облека набави ама не ќе да е доволно
    Не мислевме дека преку ноќ ќе залади |(

    И така мајки,за почеток да пуштам една машина алишта и да видам шо понатака...

    @24.07 @AngelOfArh среќни родендени :hug: :*

    Имајте убав ден
     
    На Coco31, Ano, Chantal и 18 други им се допаѓа ова.