1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    Ејј @vitamina пишала:) Супер, почесто пишувај...и @Ava.84 ја немам одамна прочитано...
    Што па толку се замараш витамина со нередот,важно се преселивте.Денови се пред тебе,натенане ке си средуваш мерачки.А за малото за нејадење,мене ми погна прашок Б-комплекс..Додуша ако к.с е ок,нек си јаде дете коа сака.И честито новото станче и преселбата :)
    Како муњевито пројде продужениов викенд,ауууу...Прошетавме надвор, планински и есенски,ама шо знам...Не сум ти јас за планињето,поише сум урбан човек.Мозок место на пасање,мене ми работи сто на саат,море на центрифуга.Све сум изанализирала...џабе,не најдов ниедно решение(претежно за работа мислев), за другиве проблеми време ке покаже ...И така,коа си дојдов домче неделата,па си пуштив машина,усисивач,абе душа ми дојде на место :D Анксиозни мисли лечам со чистење (fingers)
    Него детево пак почнаа мрсули да му течат...валда до есента е...Ноќе он супер спие,ама ја иц ненаспана..Спие гушнат измеѓу нас на спална.Теоретски што читам,валда на најсоодветна возраст е (2ипол години) и би тебало да почнеме да го двоиме во своја соба.А мене срце не ми дава,сакам да го слушам како дише,да го мирисам,да го галкам кога спие...Брзо ќе порасне,нема да ми дава ни да го гушнам...Незнам,на сто ума сум..,
    Вчера се изнервирав,дома во 18ч се прибрав од работа,а дете ми заспива во 20ч.Само два саата со него?! Зар вреди толку работата?! Платат ми е ок,над просекот,ама детево преку недела само толку малку да го гледам?! Морам нешто да сменам...Имам идеја ама морам суптилна да сум,иначе отидов на црна листа у неработници :)
    Се распишав....:lol:
     
    Последна измена: 15 октомври 2019
    На Sexybaby86, azelea, tincemajmunce и 13 други им се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    @EvieBabe јас ги допив хемовит плус кои ги пиев пред бременоста и прегназон комплит ама не е само крвта во прашање,треба одмор сон внесување на течности....
    штом се направи "детоксикација" на организмот трудноќата сама ќе дојде :rofl:

    ВОНРЕДНА ВЕСТ
    Штотуку слушнав на вести Заев изјави дека минималната плата е покачена на 14 500
     
    На Belabelinakinder, Lorins, tincemajmunce и 2 други им се допаѓа ова.
  3. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Немам поплаки за бебе никакви, со душа ја чекав и ништо не ми е тешко за неа, нит станување, нит неспиење, нит нејадење - само ме интересираше дали се нормални овие работи, да не има не дај Боже некоја друга причина за овие “симптоми” зашто се извадив од памет кога ја најдов грутката во препон. Ама штом се нормални вртоглавици, потење, малаксаност и останато, тогаш океј :)

    А мислев уште се будам на 2.5-3 саати зашто ние сме со насоки од педијатар намерно да ја будиме да јаде дур не направи три кила инаку она би спиела, кома е кога ја будам. А после ноќе нема да треба на сила да ја будиме туку кога стане да бара, тогаш. Јас па ги гледам сите околу нас, чудна работа, на сите скоро од старт им спијат бебињата по цела ноќ и не ги будат намерно за јадење :) На тоа мислев само, инаку воопшто не ми е тешко ништо.

    А за косата неколку души ми кажаа, од тоа ме фаќа страв :)
     
    На Sexybaby86, Girl-Rabbit и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    И јас морав да го будам на 3 часа, ама едно будење ми беше залудно, не сакаше да чуе, џабе фрлав млеко, па го прескокнав тоа и фактички само 1 будење имав.

    Денов, улалааа... Кога станав, кога дојдов на работа, кога дојде 3. Кркам сок од портокал за да се издржи водениов ден, дома ќе ми биде поголема борбата искрено. Вчера успеав еден дел да средам, другото денес, утре, за викендов сами со синко да имаме време да уживаме.
     
    На Girl-Rabbit, 24.07, tincemajmunce и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    @TarantulaA со лесно да ти е бременоста (fingers)Сакав да пишам ама кога ќе се распишам немам време да допишам:rofl: и на крај бришам иако 1час сум типкала:$

    Добар ден:sun:

    Сонце што убо пече 21 степен за мене перфектно:inlove:
    Се враќам од работа.Па на барање на Тарантулче ќе пишам некој збор. За болести да не зборам само тоа зборам:(
    Овој викенд сабота не ми се мрдаше од кревет ,имав добиено и стомакот ме болеше и зедов да читам една книга успеав да ја порочитам цела со 100 пати прекинување де8-| Ја почнав од 2016 сега ја прочитав за 2 дена тоа кога сакам само:D
    Малата ме гледа и зела еден каталог за детски играчки и она го чита и само кажува тате тоа купи:tmi: Жена уште сега знае како :D
    Во недела бевме во еден парк и нормално имаше игралиште малата прво не сакаше да се лизга и плакаше оти татко и на сила ја пушти за после да вика уште уште.Да не кажам 100 пати се качи и спушти за накрај едвај ја излажавме да одиме да го видиме мостот и реката.
    Испотена беше како да и беше миена главата:smirk:

    По патот заспа на 2 минути од дома па моравме да ја носиме во раце до 4 спрат.

    На работа гужви шефчето си зима се нова и нова работа и све е на мене.За зголемување на плата не му текнува.Ајде тоа се надевам ќе му текне.Имам една Србинка на раб само за пари ми збори и ме демотивира.А мене ми е битно да ми е мирна глават, доволно стресови имав.Парите не ми се битни, никогаш не ми ни биле. Ми вели ова србинкава што ќе правел шефот со толку пари типично балкански и велам прашај го.Ми вели ми иде да го прашам(facepalm) Не знам како да ја изигнорирам веќе:wasntme: Знаете ли како да и ја затнам муцката? Ај доста се жалев.

    Туку малата сака куче ама мало покажува со тоа малите раце 2 см многу е слатка да ја изруча човек:angel:
    Золва ми збореше како ќерка и решила дека сака братче и мојата слуша и се умешува у муабетот и вика јас некам батче сакам сеста-женско :rofl: Мама мене оде сестра:wasntme:

    @24.07 сваќе побрзу да оздравее зетко и не ми го толку дотерувај ќе ми го украде некоја , а он таксан за мојата е:DСе шалам.Најубав зетко си имам:*

    @EvieBabe нормално е да не си ок едноставно исцрпена од пораѓајот нема време кога да се обнови телото оти пак и пак ти мора се да направиш и така .Ќе помине период е^_^

    Ајде мајки се убив типкајќи , а нишо не кажав.Имајте убав ден:toivo:
     
    На Sexybaby86, Girl-Rabbit, TarantulaA и 17 други им се допаѓа ова.
  6. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    @TarantulaA :hug:

    Добра ви вечер...
    Се навратив пак, иако није ми дан оти цел ден врнеше.. се истури у комбинација со пладневна дрмка уште полошо.
    Глава ме тишти. Апчиња куп имам за пиење:yawn:.

    Успав гардата и на работа да се фатам уште алиштата ми останаа, имам толку многу што е невезможно се да спастрам.
    После ќе е подруго со секојдневните обврски. Иако станот голем и си бара одржување посебно за фрик како мене.

    Убаво ми е што е есен.. јас не го сакам многу летото, убаво ми е што ќе почнеме да шетаме почесто исто што сме овде па има и одлични дестинации за пеш. Кај нас е обратно летото не можеме од дома да излеземе на 50 степени и спарност.

    Одам мајки добра ноќ.
     
    На hello-kitty.90, Girl-Rabbit, Monella и 13 други им се допаѓа ова.
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Да ти се плукнам у електрониките на апаратите за домаќинство! Машината пред крај, дете се потпре на дисплејот, таа се исклучи и не памти, пак од ново, ама пусто пред да почне ги мери алиштата и според тежина одредува време на перење, и дека тешки од водата одреди 4 саати перење, машалааа.... Арно вика свекрва ми, купи некоја со копче исклучи, уклучи, 90,60,30 и толку, ама нема.

    Ми се спие ми се плаче, се измив, средив и да читнам па ќе спијам. Утре не чека крвни слики, прегледи, боцкања, вриштење... Ама мора. И јас уринокултура и кс, па да се спремам полека за компјутер, интервенција ваљда ќе правам на бубрези. У пм! Грабнав нови таблети со брусница, да видиме дали ќе ги бидне. Ми нудеше аптекарката ампули, ама 61ден една, за 1 месец 1800 денари, абе ајде.

    Се комирам мајки, добра ноќ!
     
    На Coco31, hello-kitty.90, Girl-Rabbit и 12 други им се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    технологијата оди напред невестооо... :rofl: јас па ме сакам такви електроники од дигиталната ера. Па уште и оние кои ако ти испаднал еден чорап да си го ставиш уз перење. Не бе. Стави таму алишта турај прашак омекнувач сврти степените (програмот) стисни дугме уклучи и ајт со здравје. Ќе се маткаме.

    Инаку @AngelOfArh со лесно на лекар, само со помин да е.

    Времево пак и уште тера топло. Пред 10тина дена ја зедовме климата ладно беше брзавме кога оп... За ладење ќе треба да ја користиме. :rofl:
    Кафето испиено денес сум среќна. Успеав да врзам сон од 5 саати ноќеска :dance: ухх... :whew:
    Бујрум на мекици
    (Не ми се аплоадира сликата)
    Вчера станав пак тетка ми се роди внука. Машала нека продава Господ деца во фамилијата :inlove:
    Големиот на школо,пак мир у кучи а бебчо виси како ѕвонче на цицка демек ќе заспива. ( Ама спие само дур е на цицка ) А тоа што ме чекаат дома обврски не е битно. Среќа па што постојат продавници пекари и такве ствари оти ќе изумреме од глад :rofl: за жал готвам САМО кога можам :pizza: среќа маж ми е трета смена. Вечер т.е ноќеска ќе спремам нешто за утре :| шта да се ради.
    Имајте пријатен ден.
     
    На Coco31, hello-kitty.90, vitamina и 5 други им се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Е да ти кажам маж вечерта уште еднаш ја исклучил несакајќи и куршлуз, алишта три пут пране, тоа чистота у нив денес :D

    Дете сабајле носено на боц боц, ја крена лабораторијата у вис, јас заборавив да оставам мокрача, мислам так нормално, за мене кај ќе се сетам, нели. Мајка! На крај се смири и се и кажа на сестрата, ама пред тоа вриштеше. Утре за мене, не е итно. Ама нели ради тоа боц боц јас дојдов на работа во 8ипол и ќе си одам во 4ипол сега.

    Сабајле ме чекаше изненадување дома, на маж не му се спиело синоќа па раскренал, денес имам помалку работа, да избришам, да исчистам купатило и да пеглам. Аааа ќе го почастам, покрај чоколадото од вчера ќе добие нешто слатко и денес :lol: Убавата вест од некни ми ја потврди денес еден колега, ама уште не ми е верно, додека не добијам црно на бело не частам, е тогаш една кафана ќе падне богами.

    Од уште убави вести во Кам ми донеле рум кокос кугелс, тоа беа едни бомбони чоколадни ама внатре полнети со цврста бомбона од кокос и течен рум, ама ќе морам да чекам 3 дена за да ги јадам за вечера :wasntme: Кај ќе ослабам јас, само во слатки задоволства ми е паметот, ал се трудам :rofl: Вчера за маж спремам топено сирење, тоа мечки во стомакот ми вијат, не мачки, ама јас се трудам и голтам чаеви.

    Толку, морам да работам веќе ме гледаат на криво, убав ден!
     
    На Coco31, hello-kitty.90, Girl-Rabbit и 9 други им се допаѓа ова.
  10. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки
    Гушки до сите, оддамна не сум ве посетила :hug:

    Преубав ден, од топло потопло.
    Јас прва смена на работа, моментално тегнам едно кафе надвор на сонцето со цигарче, па реков да ви пишам на кратко.
    Нешто се немам време да пишам, се некако ми е малку време со бебка, па гледам секоја секунда максимално да и ја посветам нејзе.
    Телефон ретко вадам пред неа, оти ми го зима од раце и глуми дека збори на него, го става на уво и вика “аУоооо тетееее,ндкзјемсјсајбсвд” по нејзино си збори и шпарта по соба лево-десно со него, збори ли збори:D
    Од бебе кое мразеше количка и точак, стана бебе што сама вика “ајде мама” и пробува да се качи во количка или точак, па мама секојдевно го користи сонцето за да ја изнесам на лулашки или да одам пеш до кај моите.
    Многу ми годи пешачењето, иако се околу 2км до кај нив:D
    Вчера ја однесов на сендвич, леле колку беше среќнаааа.
    Ми се јадеше тост со помфит, и седнавме во сендвичара, и и порачав нејзе еден со кашкавал а за мене со све и свашта, и погодете од кој сакаше да јаде:wasntme:
    Граба од помфритот а тој цел ушлакан со кечап и мајонез, јас и вадам од чистиот она не и не, сака од тој ушлаканиот.. ај и дозволив да касне малку, ами кога рече ќе се вцрвене.. цела пликови околу уста стана:envy:
    Го лапнав брзински да не гледа, си го изеде нејзиниот дел и си заминавме.
    Цело време ми викаше “мамааа” и се смее така радосно, абеее уффф ми идеше да ја изгмечам.
    Вика “мамааа тотее”, дур дешифрирам, она на сокчињата во фрижидер покажувала:wasntme:
    Сака да е со мене, сака да шетаме,да играме, да трчаме, да се качуваме на лизганица, да се бркаме .. јас сум поголемо дете од неа станата, се блесавам секаде, ама ми е гајле, битно ми е детето да ми е среќно и насмеано. И фала Богу, ми е:inlove:
    Почнува да збори по нешто, повтара се што слуша,умница на мајка:P

    Така, јас дојдов-видов-се пофалив, сеа да привршувам полека со смена и да фаќам магла накај дома.
    Дома бебе ќе ме чека за да нанкаме заедно, од бебе кое дремеше 3 пати стана девојка која спие само еднаш и тоа само со мене :D
    Барем и јас одморена сум покрај неа.

    Се читаме за скоро.
    Убав ден! :sun:
     
    На Coco31, hello-kitty.90, Sexybaby86 и 13 други им се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Кој каде јас кај Гого, и викам на сестрата стај си го картонот при рака ќе не има периодов, ко да знаев, Гого седнува и молчи значајно над крвната слика и картонот, прашува дали му смета лебот, дали има мака кога јаде леб, констатира алергии, Иге-Миге, како и да се вика, се качува... Да ти се плукнам у гените да ти се плукнам, кај се најдовме на детето само вакви работи да му префрламе, аман! Па сега ќе одиме да правиме пнеумослајд, па алерготестови, па тикви во расол... И така ќе тераме додека не најдеме што ја прави таа одвратна кашлица кај дете и оние пликови низ телото. И Господ да ги поживее сите од фамилија Паскалови (ординација де ама они се за мене една фамилија) оти без нив не можеме да функционираме.

    И така по ординациски ходници и дворови си се гледам само со феминки, којзнае колку ве немам познато. Викајте ако ме препознаете еј, јас не заприметувам толку многу.

    Одам на пауза оти мозокот ми се спржи од нервози денес. И маж е болен, заработи антибиотик, ама он е голем ќе се чува.

    Убав ден!
     
    На Coco31, hello-kitty.90, marchi-cool и 11 други им се допаѓа ова.
  12. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    @AngelOfArh ќе помине и тоа мајче, трпение само.
    Знам како е, за лесно не е ич ама што да правиме.

    И ние периодов ќе се макнеме по болнички ходници.
    Го барав педијатарот за употи, тој пак сега бил на одмор, ќе треба пак да му ѕвонам другата недела.
    Кај нас ни гени ни бутур па еве кога треба да биде нема да видиш од каде ќе те стаса.
    Терапии правиме од шест месеци, пауза шест, и пак почнуваме. Подобрување нема, нема ни полошо фала Богу.
    Ни следаат ехографии на едно, на друго, на хирург, па крвни слики, ендокринолози :envy:

    Мило ми е што со мерак оди во градинка.
    Утрово ми рече воспитувачката дека денес ќе правеле некоја проба со алармот за против пожар, ќе го вклучеле намерно за да им објаснат како треба да постапат во таков случај.

    Да будам маж и да се фатам асално за работа.
    До сега работев ,,тивки,, работи низ дома, ноќна беше па не би да му расипувам сон.
    Ама работа ли е тоа ако не ти бучат 2,3 апарати низ дома :D
    А, и ми се пријаде. Не бе, ќе го викам, доста му е. :lol:

    Одам жени, гравот од вчера не може да чека :rofl: (реприза јадење)
    Си го направив тавче-гравче денес, испржив и месо, ќе пројде.
     
    На Coco31, hello-kitty.90, Sexybaby86 и 11 други им се допаѓа ова.
  13. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Добар ден мамулки :sun:

    Сонце пече и грее, пукнала пролет у сред октомври, ако убаво е, само нека потрае, ама ич не ми смета :sun:

    Само што си го изедов доручекот, два симити, ама само месеното го јадам, лебот за кучето :tmi:
    Ич немам апетит, само ова време ако каснам ми е јадење :smirk:
    Изгледа ме префатило од бебево, он нели се научи на нејадење :rofl:
    Сирупи му давам и исто како да не ги пие, уствари нели барем месец дена да пие, ама тука ме подлажаа дека по 2дена имало резултати и јас чекам и чекам, полна надеж и ооооооп разочарење :envy:
    Ама имало или немало ефект ќе си ги испие, пари се давало :tmi:

    Прееска купив намирници торта да правам, некоја без печење, се мислам дали да почнам дури спие бејби, ама ич не ми се ризикува да се разбуди распекмезен, па ќе ми преседне и торта и се. Така да одлучив да стане, па ќе правиме заедно :drunk:
    Битно е заедно да ја јадеме (fingers) :D

    Инаку бебе и со спиење ме зајебава :devil:
    Мислам он си спие за спиење ама мора мама да е до него, буквално не можам ни да се измочам и вратам, на пола пат ќе слушнам ее еее (facepalm)
    Ако у спиење некако се раздалечиме или пак јас намерно се потргнам одма се влече да се доближи до мене :angel:
    И секое утро јас сум на ќош и за 1см да се поместам ќе труснам на под од што му бегам :tmi:
    Што фаза ќе беше па ова :envy:
    А и имаше ваква кога беше помал, што па пак му текна :envy:

    Море надежна сум дека ипак би го било у градинка и баба да го чува понекат :party:
    Имавме тест викендот, мораше баба да го чува и мислам успешен си беше. Рече мајка му текнало почнал да ме бара, да вика, ама го изнела надвор, до продавница, купиле Киндер и се развеселил. Ваљда не ме лаже, ама и кога си дојдовме си беше фит, насмеан, растрчан, среќен, така да и да порикал му поминало :tmi:

    Бевме и на бдеј у игротека, па само што виде кај е, одма ми се измкна од раце, си влезе внатре, ми залепи вратата пред нос и ми рече не, за да јас не влегувам и цели 2ч си беше у свој филм и си се изнаигра 8)
    Ни А, ни Б, ни ме побара, ни ме повика, така да и у градинка ќе го биде (fingers)

    Деновиве од Али ми стигаат пратки што нарачував за бдејот и никако да стигне "најбитното" :envy:
    Оно има време, краен рок е до 25ти, ама све што нарачав за онака стаса, а тоа нема :doh:
    Ваљда нема да сум несреќа и за прв пат нешто да не стигне 8-| е тек тогаш ќе ми се скрши филмот :(
    Ама ќе стигне (fingers)

    Него немам ич идеја бебе у што да го дотерам, првичниот план паѓа у вода, нема тоа што барам, а тоа што се нуди ми е безвезе :smirk:
    Уствари ме бендисуваат блузончињата у Окаиди, ама дебелки се, за склетџијава мој не е тоа за внатре со толпа луѓе :smirk:
    Плус па морам да барам две комбинации, гарант ќе се уцваска на сред бдеј :tmi:
    А мора да биде у новично нели 8)

    Ауууу тек патики па кога ќе треба да купиме (facepalm)
    Хорор е тоа!
    Не знам дали сум кажала, ама бебе мое ако нешто не му фати око како му личи на ноџе одма џапа и џитка најдалеку што може и одма ќе извади прстот и ќе каже не или ње или ноу, зависи како ќе му дојде :tmi:
    За ништо друго не прави проблем што облекува и капи без проблем носи, ама за патики ептен е терсене |(

    Оно и играчки кога купуваме бира, ако каже за некоја не и да ја купам нема да ја игра :o
    Вчера пример се запна една тетка да купиме, а тргнавме по рипче, ама кога рече тетката и крај, што ти е карактер.
    Ќе си имам јас мака :nod:

    Ауф да, вчера и филм ми скршија, една тетка ме праша дали бил девојче :drunk:
    Е од кај па сега пак девојче!
    Уредно е потшишан кратко, носи стандард тренерки и пак е женско бе :smirk:
    Сеедно, јас и реков да девојченце е, Ивана се вика :inlove:

    Кога сме кај апарати за домаќинство да кажам сушарата ми е дефект ;(
    Абе како без една рака да сум, ауууу од која помош ми била :bow: да си ја направам и повеќе ќе ја ценам и сакам, овај ќе и чистам прашина одозгор :tmi:
    Вчера барав по продавници делот, отидов и у овластен сервис и многу нормално никој нема делот. Овластениве викаат може да нарачаме и ќе стаса за 15-20дена (facepalm) па така и јас можам сервис да отворам!
    Башка лупнале цена памет да ти штукне ]:)

    Па од Електроелемент ме упатија да си побарам низ Битпазар и денес се дотерав, мајка ја викнав за дружба и тргнавме. Ама среќа му кажала на татко ми кај ќе идеме, што ќе бараме и и спомнал еден сервис, кој и ни е уз пат. Па они замислете имаат делот, дупло и повеќе поевтин од овластенине (facepalm)
    Ама утре ќе можам да го земам :doh:
    Е ако де, пак ќе се прошетаме :rofl:
    Низ Битпазар немав ксмет да се акам :(

    И еве ми пере машина, ептен ја пуштив дека бебе има нови тренерки, па да го дотерам за утрешното шетање, иначеее што ќе простирав јас на сушара :devil: жици на тераса оддамна немам :mm:
    Па само ги редам, штипки што имав раздадов :smirk:
    А какви убави штипки си собирав, па како си ги редев у најразлични корпи, па сортирав, мораше да се искористат прво едните, па другите еееееее времиња :inlove:
    Колку ли вишак време сум имала уствари :|

    Иначе дури идевме накај град бебе и мајка си играа и збореа сва и свашта. Па у неколку наврати ја слушам мајка се развикала "кем, кем" :?:
    Ај еднаш, два пати, три... и ја прашувам што ти е тоа кем?!
    Па ми вика, баба го учи англиски, му кажувам како се вика "дојди" (highfive)
    Де ма мамо барем да го учеше правилно, чула баба нешто ама не дочула :rofl:

    А вчера пак со другата баба пиеме кафе, односно мм направил, јас редев нешто со бебе. Па мм ми дофрла "готово ти е кафето" а свеки вика "таткоти е на очно" јас и мм се погледнуваме се смешкаме и му викам, "па подај ми го", па мм додав "жешко е само" и свеки дофрла "у Медика е" 8-|
    Она чула "кај е тато и каде е" :rofl:
    Односно тоа сакала да чуе и да си каже :rofl:
    Се пукнавме од смеа :rofl:

    И тоа, мислам доста си кажав, море и прекажав, да будам бебе, ја затера дремкава, покасно заспа, ама ипак доста му е. Уствари првин чај ќе пијам и алишта ќе пружам |(

    Аха да, Кенди 4601 :rock:
    TeddyGrey ти до кај си?

    Убав ден :sun:
     
    На Chanell*, Coco31, vitamina и 20 други им се допаѓа ова.
  14. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    3 300.

    А мене девојчето стално момче ми го праат, а 99% од времето е во розевко облечена.
     
    На Coco31, emkaemka, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. MarijaAl

    MarijaAl Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, дали на вашето бебенце сте му ставале стегаче заради ушињата, не заради здравствени причини туку заради естетски?
    Доколку сте ставале за колку време сте добиле резултат и колку често го носеше бебчето стегачето?
    Имам слушнато дека стегаче помага против клемпави ушиња, патем наследно немаме никој генетика за таков изглед.
    Убава вечер.
     
  16. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Kade da najdam piZama ili noknica za doilki? I cena otprilika da znaete
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Ако немате зошто се сеќираш? Не го гњави бебето, тоа со стегач не се решава ако веќе се клемпави ушите.
    Во оние продавници за памучна облека македонски брендови.
     
    На duffi, Kaetana и didisi им се допаѓа ова.
  18. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Јас си најдов во обична продавница за долна облека, пижами и такви работи , комплет со наметка 1000/1100 ден
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Добро утро:hai:

    Чудно време за мој пост .Обично пишувам пред работа или по работа.Па сега оти сум дома сега си пишав.
    Зошто дома?Пак болести:headbang: Малата се скапа повраќајќи во среда вечер.Цела вечер меневме постелнина и бришевме под.Јас ја држев малата мм брушаше.На крајот се скаравеме оти сум ја тргнала да не повраќа на тепих ќе сме исчистиле:!: Да ама затоа 2 дена смрдеше додека не го исчистив по 100ти пат.Сега е подобра т.е ја клукам со сируп вомекс против гадење и повраќање.

    Пред да и дадам било каков сируп и пеам Шуруп Шуриуп и две апчиња насабајле и вчера ја слушам шууп шууп и две аптиња нахсксксл :o :DСунѓер:x

    Бевме на др од сабајле.Ја сретнавме комшиката и она со нејното.Мојата глава не дигана од болести , а она нон стоп ќе ме прашаше пак ли е болна|(Сега тргна нејното на градинка и они се нон стоп на др.Па и она вика нон стоп е болна.Јас и викам ќе мине.А детето е 2-3месеца поголемо од моето.Заклучок не суди предвреме:envy:

    Перална и кај мене врти ама некако како пред расипување да е.Ајде ние да сме живи и здрави.Машината за садови исто беше пред умирање т.е 2 години беша добра и после се нешто и фалеше.Квалитет нула.Го молев мм да ја отвори оти свири многу, а тој нашол што и е и го извадил делот.Ми вика седнувај порачувај нова оти ако ја отвориш ќе не поплави нема да запре водата.Ми го покажа делот и јас викам чекај ќе видам на нет, ако не ќе се јавам на едена фирма од работа и ќе го прашам човекот може има вишок дел.Ама за среќа најдов и ја оправивме машината за 7 евра.Ова испадна лекот бил 7 пари ама не сме го знаеле 3 години па се измачивме трескајќи ја.Кутрата со повреди по вратата е цела:rofl: Ова инспирирана од на Емка сушарата си кажав за судоперката:angel:

    Од комшиката пред мене се инспирирав и јас да си ја украсам вратата како нејната за халовин.
    20191018_101348.jpg

    Само ако најдам украси оти нема веќе се за Нова Година се:doh:Ќе сликам да се пофалам ако сработам нешто:$

    Сакав друго да пишам испадна сосема трето и сега ќе ве оставам да раат^_^Ние ќе одиме да прошетаме со малата чунки дома ќе ни здосади.
    Убав ден мајки и пишете по некој збор или некоја тема да разврземе:)
     
    На Belabelinakinder, galapce, Coco31 и 19 други им се допаѓа ова.
  20. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    33.237
    Пол:
    Женски
    Здраво.

    @Ava.84 :hug::hug::hug: до снашката и брзо да и мине.

    Дете сите не префати дома, јас очекував да ме фати дека секогаш одиме во пакет.Но и мм и свеки,само свекор ништо не го боди.

    Сите сеуште сме мрсулковци незнам колку ролни тоалетна поштрошивме и веќе денеска не сварив ниту супа ниту чај,преку глава ми дојде.

    Деновиве кај настинати со дете,па почнав генералка на големо.Три соби готови,суредени замирисаа на чисто.Уште во кујна и кај свеки во дневна,но тоа од понеделник во план сум.Ако не ме мавни нервозата и викендов ќе ги средам.

    Нас тв-то ни зариба пред 10 дена,гаранцијата му помина и по 6 месеци рикна.Глас имаше,слика јок,мм го однесе го поправија и заминаа 30 евра. за мајстор.

    Пред некој ден му се јавив на мм да бидам до кај е, и ми вели не ме чекај заглавени сме да бевме во Германија повеќе ќе се гледавме.


    Вчера дете ме исцеди како последна капка лимон... Па капак и дојдоа гости кога е дремката од дете а јас дома сама.Ај маса стави да замезат,одма кафето му го тутнав за побрзо да си заминат.
    Дете почна да приплакува и јас велам време за спиење му е затоа е ваков.Па по 15 мин си отодоа.Но за џабе на дете му помина дремката и не сакаше да заспие.

    Мм си дојде на време од работа,па го зеде дете и прошетале до парк,чаршија,си биле на кафенце и купиле глупости од играчки (вреќа за боксување со спајдермен).
    Јас дома подсредив,се истуширав и бев на кафенце кај комшивката.

    Доста се разприкажав да одам да пуштам машина и да искпристам витамин д (да запалам едно цигарче)
     
    На galapce, Coco31, vitamina и 15 други им се допаѓа ова.