1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.423
    Добро утро, се враќам од еден термин на доктор и ќе одам на нов(waiting)
    Туку има ли некој од вас искуство со rektusdiastase дијагноза и измазнување на кожата на стомакот после пораѓај?
    Ако има некоја искуство би сакала да ми пише пп.

    Инаку ние добри, дожд врне јас се мавам по термини.
    Утре ќе имаме собир во градинката, ќе правам нешто благо, само треба да најдам некој лесен рецепт:$

    Туку со синко се касниме за градинка:drunk:. Пред два дена немал желба да јаде, па продолжи право во игралната. Вчера закаснивме 3 мин. и воспитачката вика толку нема веќе доручек и пак си остана гладен. И вчера не сакаше да доручкува,и додека го убедив да одиме на доручек ја затворија мензата.
    Денес повторно касневме:tmi:, ама му купив кроасан со чоколадо од пекарата. Го изеде на брзина и го однесов во градинка:handshake:.

    Јас демек сум на одмор. Средував по дома, синко не го оставам повеќе од 6 саати во градинка и додека дојдам дома потфатам нешто и брзам да го земам.

    Дете сега ја сака градинката, има неколку нови другарчиња и ги кажува по име:)
    Ама пред некој ден ептен се нажалив. Најде слики од старата градинка и го најде неговото најдобро другарче на слика и со една тажна и замислена фаца ми вика види мамо тоа ми е надобриот другар. Ми се собра срце право да ви кажам:(.
    Ја виде и неговата омилена воспитачка и ми вика Рената... Јас ја сакам неа.
    Некако уште не може да ја преболи старта градинка.Иако последната половина година се беше со плачки кога го оставав таму.
    Викам на мм да направам термин со родителите на неговите другарчиња од старата градинка да се видат деца, а мм ме разубеди вика потешко ќе му биде.

    И оваа градинка не ни е баш најблиску, ама не би ја менувала оти тоа е многу голем стрес за мало дете. Ќе си седи тука додека да почне во школото.Сака да оди, не плаче кога го оставам и тоа ми е доволно.

    Сега ќе одам да купам сложувалки имам стар гутшајн од Талија ми го дадоа за роденден пред 2 години, ако важи да го употребам. Многу сака да сложува и веќе старите не му се интересни:D

    @Kaetana пиши што направивте на терминот со синчето:hug:
     
    На azelea, tincemajmunce, Coco31 и 14 други им се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    За дијастаз да си ја консултираш мајката на инстаграм Моја фитнес мама, она прави вежби со мајки, маратони, има многу задоволни мајки.

    Ненаспана, напната, со главоболка, нервозна, а вечер сама дома со дете, како ќе се издржи не знам. Имам едни такви за во градинка за частење нарачано од една жена и ги спремам, скоро сите се спремни уште да ги спакувам и да ги предадам утре, ама си има работа. За во недела имам букет од овошје и 2 свеки за венчавка нарачка исто од редовна клиентка. А на работа работата ама ич не си чека, имам турбо обврски, турбо! И овој момент дур пијам кафе пола куцам координати, пола пијам кафе и на вас ви пишувам. Некако се натрупаа многу работи наеднаш.

    Јас и дете сами дома денес и утре, тате во Белград на утакмица, нека гледа да си дојде без поклон ќе го отселам од дома. А што не знае луѓе мои да одбере поклон, немам видено таков торко за одбирање. Минатата година кога беше во Дортмунд на утакмица ми донесе парфем купен од авион, од оние по 2е, парфемот во патики да го шприцаш е грд, не за на тебе.

    Толку, изгубив веќе ред да напишам уште нешто и затоа ќе завршам. Убав ден!
     
    На Cka, tincemajmunce, Makedonka007 и 12 други им се допаѓа ова.
  3. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.423
    @AngelOfArh фала за советот, инста немам:$, ама ја има мајката на фб, па таму ја следам. Можеби и ќе се запишам на курсеви, ама треба да видам прво како стојам со време. И ја разлистав страната има убави совети кои не сум ги порано знаела.

    Завршив со термини:whew:, да го соберам детето од градинка, кутрото сигурно сега е последно таму.
     
    На tincemajmunce, AngelOfArh, Kaetana и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Како сте мамаситас?
    Јас што да ви кажам, најмалку сакам да пишувам за болести ама еве деца минатата недела стомачен ги зафати, едвај се опоравија. Куќава мирисаше на повратено. Кога деца ми се болни јас секогаш запаѓам наместо храбро да се носам со целата ситуација.
    За в недела си викнав чистачка, теписи на перење па сега ќе се прави генералка. Најмалку што сакам е друг да ми чисти, ама тоа е кога нема кој да ми ги варди.
    Деца неуморни. Малава почна по гарнитури да се качува, научи и да слегува, но почна и на комода, столици, каде што ќе стаса. Џабе ја карам за инает уште повеќе тоа го прави.
    Малиот па по цел ден ја вози количката од бебето што беше наменета за сестра му.
    Мило ми е што децава разбираат команди. Дај му цуце на бебето, дај раче, фрли ја цуцлата, напијајте се вода и одма шишината ги бараат, се галат, се задеваат и како што иди се поинтересно ни станува.
    Туку и да се пофалам , си купивме стан со мм, уште да се плати :D.
    Битно ние одма гарнитура си порачавме и денеска ми ѕвонат дека е готова, дали да ја носат.
    Па ги замолив да не почекаат, да поседи кај нив. Е нема понестрпливи луѓе од нас. :nod:
    Што да им кажам дека уште клучевите не ни се земени.
    Е сега финансиски сме на нула.:emo:
    Поздрав мамаситас, време е за ручек.
     
    На Chanell*, Monella, Gaga.sk и 19 други им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    7 Marfijevih zakona o prehladama

    [​IMG]Deca će svoje viruse i bakterije iz škole ili vrtića podeliti sa celom porodicom. Nemojte ni da se trudite da izolujete dete od braće i sestara kada se to desi. Sutradan, ili nekoliko dana kasnije, i ostali će se razboleti. Za nedelju dana, pridružiće im se i tata i, najverovatnije, pas.

    [​IMG] Kada svi počnu da se osećaju bolje, vi ćete se razboleti. Ovo je nemoguće izbeći. I to je jako strašno, jer ćete nastaviti da kuvate, hranite i zabavljate celu porodicu koju baš briga da li je mama bolesna i kako se oseća. Jer mame nikada nisu bolesne.

    [​IMG] Dete će se razboleti u najgorem mogućem trenutku. Pred polazak na letovanje. Kada vi odlučite da prvi put posle 10 godina izvučete pramenove u pravom frizerskom salonu. Ili treći dan nakon što ste se vratili sa porodiljskog odsustva. Telefon zvoni, zovu iz vrtića, i kažu da se dete ispovraćalo po ostalima. Ili da ima vaške. Ili da ima temperaturu. Svejedno je. Deca se ne razboljevaju kada je mama kod kuće i gleda TV. Zašto? Zato što mama nikada ne sedi i ne gleda TV.
    [​IMG] Uvek ćete doneti pogrešnu odluku. Ako vaš anđelak izgleda kao da će umreti u narednih nekoliko minuta, i vi odlučite da ga ostavite kod kuće tog dana, desiće se čudesan oporavak i skakutanje po celoj kući. Naravno, ako odlučite da ga pošaljete u školu ili vrtić, vrlo brzo će vas pozvati da pokupite dete, jer mu nije dobro.
    [​IMG] Neka deca uzimaju lekove bez pogovora. Vaše dete nije među njima. Ono plače, vrišti, povraća, šutira se i vrišti dok vi pokušavate da mu u usta stavite kašičicu sa sirupom. Čak i ako uspete, dete će ga pljunuti po sebi, a i po vama.
    [​IMG] U 99 od 100 slučajeva, poseta lekaru će biti potpuno bespotrebna. Uvek je virus ili prehlada i ništa ne možete da uradite osim da detetu date da pioje puno tečnosti i vitamina C. To vam, naravno, kažu tek nakon nekoliko sati čekanja u čekaonici sa decom koja su jednako nervozna i bolesna kao i vaše dete. To vam kažu nakon što ste pomagali dvema sestrama da ga savladaju kako bi mu uzele bris iz nosa i grla.
    [​IMG] Čak iako se scenario iz prethodne stavke mnogo puta ponovio, vi ćete ipak odvesti dete kod lekara svaki put kada se razboli. Prolazićete kroz ceo proces jer ne želite da se osećate kao čudovište koga nije briga da li je dete bolesno ili ne. I onda ćete poslati dete u školu za dan ili dva, dok ćete vi završiti bolesni od virusa koji ste pokupili u čekaonici.


    Е морав да го споделам ова со вас.
     
    На Gaga.sk, anichka94, TarantulaA и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Кратко да ве поздравам,добра ви вечер

    После 3 недели оздравевме,готово....засега :envy:
    Таков хорор и стрес имам доживеано не можам да ви опишам
    Од гушење до губење од високи температури
    Многу непроспиени ноќи...
    Се надевам никогаш повеќе нема да се повтори
    Не сакам никогаш повеќе да си ги гледам децата така тажни,болни и беспомошни...

    Денес прв ден во градинка после долга пауза
    Тие пресреќни,едвај ги извадив од таму :inlove:
    И јас се одморив,ми годеше неколку часа тишина...и кафе

    Дома истото,малку тепачки :ninja: малку игра и ни помина денот
    Како е кај вас со повеќе дечиња? Моиве ретко кога заедно си играат,едниот дури почне со карате и цел ден се чепкаат |(
    Земаат пластични шишиња се гаѓаат,се поливаат со вода,плачат,врескаат :drunk:
    Во секој случај посигурни него ли ко се здружени :worried:
    Ќе изгориме некој ден :nod: кога се заедно одат вкујна и готват :worried:праеле абенд есен :whew:
    Гураат пластики врерна и ја пуштаат :x
    Така да ни секунда не смеам да ги оставам
    Луди се скроС

    Сега тишина,заспаа во 9
    Јас се средив утре имам термин на гинеколог....
    Ќе мавниме со маже по еден шопинг и кафе и торта дури се деца вградинка :inlove:

    Треба да легнам а не ми се спие,ако го дочекам маже знам ќе заглавиме до касно :$ да бегам дури не стигнал ^_^

    Довоцења :hai:

    Ах и да честитам родендени и бремњност на зелче

    Добра ноќ
     
    На Chanell*, Monella, azelea и 25 други им се допаѓа ова.
  7. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.859
    Пол:
    Женски
    Добар ден мајки :rain:

    На никој повеќе не му е интересна темава, едвај ако намини некој и штракне лајк како солидарност :smirk:
    А мене пак овде ми е најубаво :inlove:
    Толку време немате?
    Или нејќете да типкате?

    Јас типкам само кога нани бебе, а пишувам што прво ми падне на памет. Она имам-немам што да кажам јас го скокам, тоа не пали кај мене, секогаш сите имаат да кажат по нешто. Уствари па можда јас секогаш имам нешто да кажам, што викаше мајка, сестра ти ќе каже само "жолт лист" а ти ќе напишеш цел состав од еден жолт лист :D
    Дрдорка :talk:

    Два дена пукаше пролет у Ноември, ама ете денес ццка и нема абер да сопре :smirk:

    Едвај претрчавме со бебе до продавница воздух да не фати, за назад почна убаво да роси..
    Бебе нема ниту чизми, ниту есенски патики, ниту кабаница, па ни чадор :smirk:
    Све ова беше план да се купи завчера, ама греота беше на такво убаво време да се пикаме у Мол.
    Вчера пак убаво време :sun:
    Денес мрзоволие на нивоу, уствари не ни помислив да се акаме по продавници, ајде можеби утре (fingers)

    Смрт ми е да бирам обувки за бебе, толку е пребирлив со што да трчи тоа чудо едно. Ако утре кажат на вести дека дете млатнало со патика некоја продавачка или мајка, да знаете ние сме :tmi:

    Деновиве чачкав по нет да видам што ќе ми фати око, па избрав само еден модел на патики и еден на чизми, ако не ги бендиса фраеров ќе биде оф леле :sweat:Уствари се молам да не се некој широк, најширок модел (fingers)

    Еј да ми стигнаа сите нарачки од Али, ми олесна :whew:
    Од вчера се мислам како да ја наредам Кенди масата, уствари у што да изнаредам стварите. Стакло имам и повеќе опции, ама сакам на ниски масички да биде се, првенствено на бебе се да му е на дофат, па стакло и не е баш безбедна опција :D
    И мора пак да има нешто "направи сам" не можам јас да оставам така и да не замешам прсти :emo:

    Вчера мајка ми соопшти една "убава вест" оно првин требаше да ја каже, па да видиме дали е убава, ама ете..
    Заклучок "прозор фрлачка" е :doh:
    Се пријавила да готви у "Брза кујна" со една нејзина снаа :drunk:
    Па им се јавиле и она цела среќна и возбудена, сабјлево била првин да ја фарбаат, па фенираат и ајт на снимање :makeup: Рече денес ќе се у публика и да им кажат кога пак да дојдат и готват...
    Татко и тој исто хепи, одвеале пензионериве (facepalm)
    И реков ни да помисли да не спомне, а мм рече она баш иде и за да се фали со нас, па ај ваљда нема и слики да понесе :| :tmi:

    Кажа дека се пријавила оддамна и на "Се или нешто" и татко го пријавила, ама не ги викаат :(
    Ама пак ќе им пишела ]:)

    Сум ви кажала дека мм еднаш го имаше по вести даваше изјава 8-|
    Уствари и мене ме имаше еднаш, давав изјава за работното место каде работев :emo:
    Тоа беше само што се зедовме со мм и јас си го кажав моминското презиме, па што кусур ми фатија дека не сум го кажала на мм |( а вистина е дека двете ги носам, па си го избрав поубавото :rofl:

    Туку у вторникот имавме "несреќа на работно место" :(
    Таман со мм да бираме филм да симнеме, му ѕвонат од полиција, нозе ни се пресекоа кога се претставија, мм почна да пелтечи кога му кажа "се случи несреќа," па тој ваљда примети и само додаде "нема жртви"..
    Не знам мм како возел, јас без воздух чекав да ми се јави да ми каже дека сите се добри.
    7повредени, најтешка повреда скршеница на потколеница, што можело да се случи, супер поминале и добро е што се "само" седум :(
    Аман!
    Раат да се немало!

    Него пред некој ден свеки ни носи џигер и му го подава на мм со зборовите "мене така ми го дадоа, па јас вас ви го давам" :^)
    Ваљда ова значи "ако го купев, јас ќе си го јадев" :rofl:
    (facepalm)
    Колку женава си ги дели децата и после оф мори мајко!
    Небитно..
    И вчера го ставив за ручек, да се динста као и тргнав да успивам бебе, брзо го успав и се зафатив со Кенди. Толку се разиграв што изгубив осет за време, па и тие де животи ми даваат, награди, што знам ти што и ме замааја |(
    Кога од еднаш ми замирисува на изгорено, како ставив се и заклопив, така си останало :tmi:
    Ете не било пишано никој да го јаде поклонетото џигерче :lol:
    Среќа у Цептерови тенџериња го ставив, ако беше у чинканине ќе отидеше јабана, е тек тогаш ќе ми беше мака :doh:

    Да будам јас веќе бебе, да не биде фестивали до полноќ.

    Убав есенски ден :hug:
     
    На Chanell*, NEA, azelea и 23 други им се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    што градинка ќе беше тоа? Кај нас се одеше од 8ипол до 9 на појадок и кога и да задоцневме и кога и да појдевме ќе го земеа и ќе го однесеа во трпезаријата, па макар и да не јаде.
    @Feodora со убаво да си го користите новиот стан. Ме интересира како оди плаќањето за стан. На рати или кешовски?
    и јас тоа си викам. А баш убава тема интересно ми било да читам некогаш па ако имам време ќе препрочитам пак некои страни и коментари.

    Добар ден/добро вечер оти мене ми е ноќе ако е 4ипол сатот. Врне ли врне надвор. Што убаво посабајле сонце излезе ама толку од сонцето.
    Кај мене бебче спие големиот ќе се спрема за на роденден. Што убаво ни се запотера овој месец со родендени... До сега на 4 сме биле. А сосе мојот 5. Па да ве почастам :^: :$
    Имајте пријатна вечер
     
    На azelea, duffi, hello-kitty.90 и 8 други им се допаѓа ова.
  9. KikuFFka

    KikuFFka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Mamicki sakam nesto da ve prasam no izvinete ako ne e soodvetno prasanjevo sto go postavuvam vo ovaa tema posto barav no ne najdov nisto slicno. Me interesira na kolku meseci stavavte obetcina na bebe i kolky kosta. Mojata malecka e 5 meseci i 2 nedeli pa planirav utre da ja nosam se nadevam deka e vo red so vozrasta.
     
  10. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Mozda ne sum vo soodvetna tema, no mislam deka ke dobijam odgovor. Se porodiv pred 4 meseci. Veke 2 nedeli i poveke mozda, kosata strasno mi paga. Celo e vlakna po doma od mene, na tepih, na parhet, plockiz kreveti, do bebka okolu nea. Pri mienje posebno na kosata prameni mislam mi pagaat baska posle toa po celi denovi. Prasanje mi e periodot e takov ili od bremenosta, t.e poragajot? I kolku bi traelo..Mislam bez kosa ostanav
     
  11. KikuFFka

    KikuFFka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Normalno e da pominez niz taa faza posle poragajot mene pocna da mi pagja kosata od 3 mesec otkako se porodiv se do pred 2 nedeli a bebevo mi e 5 i pol meseci. Ne se sekiraj ke pomine ke ti se obnovi kosata zemisi nekoj sampon protiv opaganje na kosa i ampuli barem sega ima se i sesto.i ne ja vrzuvaj premnogu cvrsto i toa ima golemo vlijanie pobrgu se otkinuva fajkaj ja so stipka za da bidi polabava.
     
    На Leo-nora и SarChee им се допаѓа ова.
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Очи ми паѓаат за спиење и официјално веќе не можам вака да продолжам.
    Ехото на абдомен помина супер. Ништо нема и сѐ е во ред. Вчера бевме на контрола на тежина, добар е. 50 гр за 3 дена. Педијатар задоволен.
    Јас сум уште во прашалници ама ако продолжи вака, искрено, не ми треба одговор. Само нека си тера вака.

    Од педијатар на гинеколог. Преглед после породување. Прво контрола на урина, па крв сакаа да ми земат, ама бидејќи патронажната тоа го имаше направено, не ми земаа. Притисок ми измерија само и после кај докторката во соба. Прво почнавме со муабет за породувањето, и после скоро 2 месеци мислам дека конечно сум ок со сѐ што се случи, особено што од неа ја добив професионалната "потврда" дека сум го направила вистинскиот избор. Рече - таа да била бремена така ќе одберела. Во мојот случај тоа била најдобрата опција за бебето а и за мене. Секако, рече дека пред породување не смеела да ми каже (?) затоа што морало да биде моја одлука... Нема везе. Муабет за бебето како е, дали дојам, со крварење како е, и на крај муабет за заштита. После тоа вагинален преглед, брис за пап, и вагинално ехо за да се види матката - која ми била вратена назад ок. Толку. На моја молба добив упат и за на радиологија за ехо на градите, бидејќи се трудам еднаш на година да ги проверувам. Следно гледање за една година. Супер.

    Од таму во дм на доење и куповка, па бебе заспа и успеавме до супермаркетот да завршиме куповка, да каснеме ручек раат, и тек дома доење и мафини. Па од таму на дешавка со латерните, среќа бебе пак заспа па и тоа ок помина. Големата пресреќна, се изнаигра со другарките од градинка, иако цел ден беа заедно. Кога дојдовме дома, мали се закачи на цуцка и се заборави. Мене криза за спиење невидена. Колабирав. Главата ми паѓаше. Маж ми го зема да го подржи, а хаос, веќе 9 саат, ние допрва треба да се пакуваме и да зачистиме дома... Ама и покрај сите притисоци дека нема да стигнеме, јас колабирав. Маж се мачи, Малишан кај него во раце плаче,на тој пустиот го шета по дома само за да ми даде малце време оти ме гледа на каучот дека седам ко пијана... ај станав, со брзина на светлината удрив туш, земав бебе во спална, а маж среди дете и донесе и тоа да го успијам. На крај, тројцата кома. Маж за тоа време куќа исчистил, се избањал, направил доручек за сабајлево, и извадил куфери и се спакувал тој. Станувам... Пресреќна. Мислам дека повеќе го немам сакано од тој момент. Брзински јас се спакував, спакувавме деца и документи, па тој си легна а јас останав да дојам оти Малишан стана за следно хранење. Си изгледав епизода од This is us, и дремнавме со бебе во дневна. До следен подој. Еве го тој подој, бебе го привршува. Решив да ви пишам за да не заспијам, затоа што за 20 мин треба да ги будам сите и да се спремаме за излегување.
    Тежок ден е пред нас. Тргаме рани сабајле накај конзулат да извадиме патен лист, па после летаме за Скопје. Ама летот е вечер... Како ќе е цел ден надвор со бебе, како ќе организирам доење... Не знам. Стискате палци да поминеме добро. Ме фаќа возбуда но и паника истовремено. Секогаш се паничам пред патување. Те со колата да не ни се случи нешто.. или со авионот. Па во тој момент ме фаќа напад на страв и анксиозност и не сакам да летам. Се надевам супер ќе поминеме. После во мк нова борба со термини за документи и гледања со луѓе. А се што сакам е да се плеснам некаде и да се изнаспијам. Еве ќе извадам цицки надвор и давам дозвола да го уштекуваат Малишан. Само нека не ме будат....
    Ајде да будам фамилија од ноќови... и да се трудам да истераме пат во најдобар ред.
     
    На slavica999, azelea, tina-63 и 30 други им се допаѓа ова.
  13. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    @marchi-cool фала многу. Да ви се врати. Во нашиов случај е кеш, само чекаме од општина да пресметаат за данокот, па после иди плаќањето. Затоа пишав дека сега сме на нула, но мора од негде да се почни. Ние планираме да го издаваме, па и да беше со кредит ратата така ќе си ја плаќавме.


    Денов убаво почна. Честита слава на сите кои ја слават митровден.
    Деца дотерав и оставив пола час да ги варди баба му, а јас раат едно кафе да испијам.
    За 1ч имаат веќе прва дремка, а јас заминувам на час.
    Времево за се ми е организирано.
    Утре планирам да средувам облека од деца, се што му е мало да вакумирам и нашите есенски алишта редно е да ги вадам.
     
    На slavica999, Kaetana, Marmarin и 17 други им се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    За обетчиња нема возраст, али на 5м што ќе му се обетчиња еве да ми е да знам. Јас би оставила дете само да побара. На 5м ризикуваш од инфекција, на толку мало бебе зошто би имало потреба да даваш антибиотик од чиста мира. Остави бебе на раат, дупни си ти ако сакаш уште една дупка ќеифот да помине и кога ќе потпорасне сама ќе побара. Се надевам најискрено дека нема да ја носиш и дека ќе почекаш бар да напрви годинка да е поголема.


    Ми паѓаше скоро 8 месеци, значително ми ослабна косата од тоа. После ми стана како памук, никаков квалитет, па ја шатирав и прекина и да паѓа и да се праи никаква, ама ја изгорев и тоа дополнително ја уништи. Сега, не се замарам искрено, каква сака нека е, само да ја имам на главата и пристојно да изгледа, па ја шлакам со свашта, ја тинтарам.

    Ај добро утро!

    Денес на план излегување со другарки, уф едвај чекам. Овие ми се другарки сите оде ФБ, ги запознав во една група за читање книги и ми се многу мили. Дел од нив можат мајки да ми бидат, има таква која дури и баба може да ми е, ама се такви мили и ведри, од мерак да си муабетиш.

    Тате си дојде од Белград со блачко, поклонче и за дома нешто, ситници ама ми значат. Тоа што го зел за дома е жива смеа, елка за кондури, така ја нарекоа, како сталак е (шипка за пол денс) и на неа закачени закачалчиња за кондури. Тоа се фино, ама не е за во среде ходник, тоа е за некој плакар да го ставиш да не ти се на видело. А добра работа е навистина, сите кондури ни ги собра и нема ништо веќе по земја. Само да најдеме начин да го уштекаме некако во плакар, не на видело да е, скриено малку да е. Влегол во Лидл и тоа за што го пратил наводно не го нашол, тикви со расол, му се видело скапо. Ама затоа накупил благи за цела зима да се товиме. Воодушевен од Белград иако не оди прв пат и од станчето што го нашле, вика да одиме здравје на пролет. Јас сум за, ама на пролет тете ни се мажи, трошоци мал милион, подобро не.

    Ај доста ко за посабајле, ако работам барабар што ви пишувам и пијам кафе, да се сконцентрирам сакам денес да си ја завршам цела заостаната работа. Убав ден!
     
    На Marmarin, 24.07, Coco31 и 10 други им се допаѓа ова.
  15. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Да пишам збор два и тука, оти велите слаб интерес има.
    Дете насабајле неќе да стане.
    Се вртка низ кревет, татоо и вика ајде отидов сам у градинка.
    Арно ама кога мама ќе рече ајде и ја станувам, магичнона лицето и се појавува насмевка и веднаш е расонета.
    Каква сака нека сум, мака ми е на ова време насабајле да се спремам само за да ја однесам во градинка и пак дома. Вака татко и така за на работа излага.
    Овие денови е троа така подобра и со тантруми и ноќе.
    Сега не вришти, ама еве ноќеска преташе 100 на саат.
    Спие 2-3 часа во нејзиниот кревет, па после вероватно некој ја брка од таму.. шо знам.
    И најдов нова финта за смирување, а до кога ќе ми верува ме знам.
    Викам слушај... грми надвор.. слушаш?? Дедо боже се лути зошто децата плачат. Па пукнав бе луѓе веќе од нејзиното дерење.
    Значи да ме пријави некој ќе дојдат и ќе ми ја земат од социјално колку урла.
    Море додуше и они ќе избегаат од неа.
    Ама, она е мирна секаде освен дома, па онака ко шашава глеам коа ми викаат: ова дете не е мирно дома?? Ова не слуша??
    Да да ова!
    Срцка е бе..
    Вчера напраи салто мортале.
    До нејзиниот кревет има фотеља, со наслонот залепена до кревет скоро.
    Епа си скокаше таму ваму и се навали со телото.. оп преку наслон на глава салто напред, главата и дојде на наслонот, нозе дирекно на земја, среќа среќааа шо не акна на маса со грб. И шо не искрши врат.
    После откако застана на нозе се затетерави и се спружи на грб. Среќа не се акна.
    И да, плачеше оти јас ја уплашив сп реакцијата моја, а и пробав да ја задржам. Ете затоа плачеше.
    Нема врска пак се качи на кревет после тоа.
    Нема страв баш од ништо.
     
    На slavica999, Marmarin, 24.07 и 17 други им се допаѓа ова.
  16. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.129
    Допаѓања:
    16.339
    Пол:
    Женски
    Не го можам времево вистина.Ова е некој шашав период кога човек незнае што да облече кога ќе излезе надвор.Се знае кога е лето фустанче,шорц,маичка и терај.Или пак зима облакаш џемпер,јакни,чизми.А вака....Што е до мене јас би одела постојано во некое огромно бундиште дебело...Сега кога излегувам прашувам маж и сестра абе вака да не е срамота,ова да не е дебело за периодов,нели народ да не се смее кога ќе ме види (facepalm)

    Колку брзо растат дечињава,чудо.Прееска малиша ми се потрпрел на мене и си шеткаме гушнати низ соба.Си мислам види ги тие мали ноџиња,рачиња што те гушнале,за час ќе бидам големи,поголеми и од тебе,ќе станат цели мажиња.Гушкај дур можеш :inlove::inlove::inlove:
    Го шеткав низ соба,му пеев jingle bells и си заспа.Да не рече некој не сме се спремале за Нова Година.:party:

    Инаку дома сме поделени тим а и тим б.Маж насабајле спрема големи и го носи во градинка,нормално од вечер се е спремно и нацртано,да не згреши нешто маж насабајле. :@
    Ги слушам сабајле се убедуваат сакам да одам нејќам да одам во градинка.Сакам да си играм сега,несакам сируп,сакам други чорапи и сл.Некако се спремија излегоа.8)Многу се интересни,по пат си пуштаат детски песнички до градинка,денот убаво да им тргне,тоа како ритуал им стана.(y)

    За роденден на снегулче мое ништо немаме договорено,освен мајкава со идеи како кој што ќе носи и што ќе има на слатка маса.Друго нешто што страшно ме нервира ма желудник ме здоболува од нервоза е што детето сеуште некрстено остана.Толку се радував за тој чин,сакав дур е мало бебе,ама тоа е.Кога не си размислуваш убаво кој си земаш за кум сега ќе се нервираш.Несакав ни да ја начнувам темава знам цел ден во нервоза ќе ми помине,ама неможам посилно е од мене.Ајде на родендени што не им доаѓа,него ни за крштевка неможеш да го намолиш.Сега си отишол во странство,сега мајка му неможела,па после баба му се разболела.Милион пати ми дошло да си најдам др кум,ама пак несакам да зборуваат како само за поклон и свадба сме го искористиле.А бил испочитуван максимално.Не сме одела на гости ама он ми нема дојдено на ниеден рденден на големиот а дури 3 поминале.Кога зборував на мм размисли не е за кум тој човек,не он му бил другар од детство се ќе било ок.И така ми ги уништи двете крштевки на децата.:@
    Ќе си пукнам.Уште повеќе ме нервира маж ми што не се ни секира.Ма ни спомнува крштевка.Ама затоа јас му кажав на прв роденден не го крстам.Цел ден да го малтретирам ајде бањање,плачки,неспиење,ради еден вол што неможел до сега да го крсти шанси нема.Уште потрагично е што ние се си плаќаме,и гардерова и црквата.Он само треба да дојде и да држи дете.Одвај чекам да помине и ова и очи да не му видам.Колку и да грешам веќе не го можам човекот.:x

    И ете реков ќе почнам за тоа и ќе се изнервирам.Се заборавив што имам да кажам.:envy:
     
    На *Sara*, slavica999, Marmarin и 14 други им се допаѓа ова.
  17. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.423
    @marchi-cool и во двете градинки ако закасневме на доручек,после не дават.Само што во првата градинка фиксно време од 8 саатот доручек,а во оваа оти се многу деца е од 8 до 9 часот.Поледно да се влезе внатре е 8:45 за да можат децата да завршат до 9 часот со доручекот.

    Ај добро утро.Гледам на планот наредната недела градинката ќе работи само 2 дена,ќе биде си играме со синко дома:)

    Нема луѓе за работа.Страшно,ми требаше еден термин за маж на доктор и се се јавуваат автоматска секретарка,вика букирај онлајн,онлај термин од Март најрано.А, на маж му е итно да добие термин...ќе видиме што ќе излезе на крај.

    И не само во медицината,секаде фалат луѓе за работа.Дојде време кога никој не сака нископлатена работа,си седат под јоб центар,барем се им е платено,ќе потчепне нешто на црно и пуна капа.

    Резервиравме карти за Македонија во Декември и таман ќе чекаме таму Нова година.Многу и е убаво кога си одиме за празниците,посебно переиодот околу Нг и Божиќ ме навраќа на младоста.

    Синко мора да почнеме да го учиме да си спие сам во неговиот кревет.Синоќа сонувам како нешто ме мава во стомак и автоматски во полусон си поврзав дека сум бремена.Кога се подразбудив,гледам сико се истегнал надолж и мава ли мава клоци во стомакот.И тој си сонува нешто.И мм се жали,дете многу немирно спие и обичмо сме како боксерски вреќи,постојано не клоца:sweat:

    Дете задвчера пресреќно.Требаше сложувалки да купам и во последен момент се одлучив за куќичка со кукли.Само реди кукли и ме вика да си играме:D

    Да се фатам на работа,оти викендот ни е турбо испланиран...
     
    На Marmarin, 24.07, elcezelce и 11 други им се допаѓа ова.
  18. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    20.700
    Пол:
    Женски
    Добро утро,како сте?
    Јас никака, од 4 сабајле разбудена и неможевд а презаспијам.Некои лоши соништа,најверојатно ради кавгата со маж од претходен ден. И после кавга ,секад го сакам повеќе:) Нели,прво пегламе ситуација,па после доаѓаат емоциите..
    А дете како слатко ми спие..Ноќе знае да се подразбуди,а јас се преправам дека спијам.Дига глава,врти лево-десно и сфаќа дека мама и тато спијат и темница е,па се врти накај мене и со рачето ме гушка и си презаспива.Душа мајакина најубава.
    Во глава хаос,од мисли и анализи. Незнам зашо сум ваква тапа оваа бременост.Реков првата стварно под притисок психички ја минав,ама втор пат ќе бидам најрелаксирана.Ама не! И све некои трогателни приказни за предвремено родени бебиња ми искачаат по нетов...
    Уфф кај е тоа турн-офф копче на мозоков?!
     
    На Marmarin, 24.07, elcezelce и 10 други им се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    исто и кај мене е периодов, таман помислив ќе ме одмине ама не. Важно е влакната да се обновуваат ако не тогаш е проблем
     
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    @Kaetana колку што разбрав летот ви е вечерва,па ви посакувам пријатен лет и се најубаво. Господ да е со вас.

    @simona_baby првото на 3 години го крстив,се со изговор првата година ние не можевме финансиски втората кумовите не можеа и веќе третата некако се убедивме. Здравје за второво сакам во август и роденден и крштевка во ист ден ама ќе видиме.
    @TarantulaA лесно е да се ке биди релаксирана ништо не е страшно. И јас кога бев бремена и самата така си се тешев ама цели 9 месеци се наоѓаше нешто да ме копка. Ете што од хормоните што од титулата мајчинство.... Неизбежно е ама само да нема стрес.

    Добровечер од мене. Тек е 5 ипол а за нас веќе е вечер. Мене дури и дремка ме фаќа. Ноќеска не спиев убаво се надевам вечерва ќе можам. Малото спие големото гледа на Јутјуб некои игри па се мислам да дремнам додека ми почнат сериите.
    Инаку честита слава и именден на тие кои слават.
     
    На Kaetana, Marmarin, Mari* и 6 други им се допаѓа ова.