1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.239
    Допаѓања:
    24.007
    Пол:
    Женски
    Не знам кај да прашам, да не ме преместат пак:D

    Настинав, носот ми е затнат и омалаксана сум.
    Пијам парацетамол и вит. Ц
    Може да му пренесам на бебе?
    Матичната ми вика биди со маска цело време. Кај со маскава ќе дремам цел ден и ноќ. Башка он се плаши кога ме гледа така.
    Втор ден ми е вака веќе.
    Ако му пренесам, ќе си пукнам.

    Златно лето. :sun:
     
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @Yowannty ќерката извади први заби на 9.5 месеци. И јас тврдам дека заби немаат врска со јадење. Ги знаеш знаците. Следи ги тие.

    @Мариаа. Не би била толку ригорозна за настинка. Преку доењето му ги даваш соодветните антитела.
     
    На Biljarkata, 24.07, Coco31 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и кај нас е така. 5 месеци да не види а камоли во уста да стави. И се откажав. Еднаш додека да купам глодарка сосем случајно дадов цуцла. Тегне гризе шмука... Викам браво. Ама ја користиме само преку ден и само за џвакање - чешкање заби. Навечер за спиење сеуште не.
    јас бев настината скоро. Од лек пиев ефералган шумвливи тие ми ги препорача еден аптекар бидејќи сите други кои биле за настинка имале некоја состојка што овде во овие шумливи ја немало а ние што доиме не сме смееле да ја примаме. И по 3 дена ми помина. Не можеш и да сакаш со маска да седиш се плашат бебињата. Ете поголемото ми настина дали го префати од мене... Ама бебето не.
     
    На Vanessa9li, Happyinlove, Yowannty и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    @Мариаа. бебето си е заштитено со млекото, а за маска, со самото тоа што ти си ја допрела со рацете е веќе компромитирана, па нема да ти заврши работа, мене така ми објасни докторката, само да се избегнува директно дишење во лице, што е исто тешко да се избегне. :)



    Добро утро :)

    Не знам што си мислев и што толку се збунив со забите и вкусовите.. во право сте, најчесто и подоцна вадат заби па пак знаат да џвакаат. Не знам што се збунив толку... и како не ми текна на тоа. (facepalm)

    Вчера денот лудило. Ми идеше орман да фатам. Конечно сфатив што значи мислава од македонски народни приказни. :| Цел божји ден беше плачки, кенкање и врескање. Ни мочав ни јадев ко човек дур не дојде маж од работа. Е ама затоа кога ќе види транспортер спремам одма се смирува, само надвор да е да шета ни цицка нема да побара. (facepalm)

    После напорниот ден, ноќеска ме почасти со спиење. Заспа во 9ипол и се разбуди тек во 2. Во 7 утрово јас ја разбудив оти цицката ќе ми експлодираше колку беше полна и тврда. Утрово си стана весела, си гугаше цел саат во креветче и еве пак почна да аздисува. 5 скок е на најјако. :sweat:
     
    На tincemajmunce, Presrekna, Kaetana и 16 други им се допаѓа ова.
  5. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Добро утро

    Седам во тишина...
    Деца вградинка,маШ на работа,јас сама со кафето :angel:
    Надвор смрзнувачка,не ми се излегува да чурнам едно со кафето колку е ладно

    Деца конечно здрави :inlove:
    До кога ќе видиме :wasntme: во градинка сеуште норо вирус владее ама нема ваљда да не повтори :^)
    Давам некое сирупче за имунитет ама фајдето мало ќе е и од него
    3 месеци го пијат и пак болни :doh:
    Ме ужаснува зимата заради болестите,па и долга уште...

    Дечки во главно дома,вшума,кај животни и понекогаш ако им се посреќи ги носиме на пазарење :$
    Само по едно дете :!: со две мислам забрана ќе ни дадат во маркет :whew:
    Могли ни е непресметлива кога се работи за шопинг :worried:
    Се што ќе зграби мора да се купи
    Мали со едно киндер јајце ќе го излажеш и поминуваме без проблем :$

    Него бевме на заболекар со неа :x за малку да го срушеше докторот колку клоцаше :worried:
    Едвај отвори уста да и ги види забчињата
    Се е во ред и нема ни малку кариес :angel:
    Ќе треба почесто да ја носиме за да се опушти
    Добива и поклончиња па интересно ќе и стане мислам :$

    Јас конечно добив после 3 месеци пауза :envy:
    Ставам инекција за контрацепција и последниов пат како ја ставив не добив никако 3 месеци
    Погадно никогаш не се имам чувствувано и требаше на 18ти пак да ставам и не отидов
    Едвај чекав да добијам за да ми олесни
    Се мислам сега за некоја друга опција....

    Друго што да ви кажам :| конечно во сабота имам курс за прва помош и ќе го пропуштам :@
    МаШ мора да работи и нема на кој деца да оставам :(
    Ќе си пукнам од мака ама тоа е...

    И така да ве поздравам сега,да сработам нешто низ дома и да спремам ручече за деца

    Довиџења :hai:
     
    На SummerGirl, tincemajmunce, FreeMind и 19 други им се допаѓа ова.
  6. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Ќе ве прочитам сите ветувам ве запоставив овие 3 дена.
    Почнав на работа,па мислам дека сум нов човек навистина,среќна сум :rofl:.
    Навистина ми фалеше.
    И што е интересно кога одам дома јас имам енергија за да му се посветам на син ми. А направен е луѓе да го изеде човек. Овој 6ти скок мислам дека моето бебе го направи баш онакво какво што требаше да биде 9 месеци уназад:rofl:.
    Го нема више она цмиздрење,дерење само во раце кај мама,него интетесен е сака играчки (глупости од картони де) знае да се заигра. Сака да се исправа на нозе и да игра,па со рачињата тапшин тапшин прави,те(ѕе) со пелената... абе ептен мислам во 2 недели бебето не е бебе повејќе:inlove: се разбира и кога го карам и кога му кажувам колку го сакам.
    3 дена е со мајка ми по 8 саати,он луѓе гајле нема,ни плачи по мене ништо. Јас сум позитивно изненадена,едноставно син ми ги нареди коцките,си се одби сам од доење некако како он да се припремаше за ова поглавје во животов:).
    И најважното,конечно излезе првото забче:sun:(fingers):party:. Радости бев:nod:

    Ве гушкам:hug:
     
    На SummerGirl, marchi-cool, tincemajmunce и 20 други им се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Добар ден женички. Време сончево/ведро ама ладно упм. (Извинете на изразот) кафе недопиено (стандард) белким ќе дојде на ред. Ми недостига времето кога ќе испратен дете во градинка и јас дома раат кафе ќе се напијам ќе прочитам нешто ќе прочачкам на интернет раат... Па ќе подсуредам дома и тоа раат... Вака не бива. Едно праќам на школо со другово крај не можам да најдам за дома да не прајме муабет. Само основното. Маж ќе дојде 15-20 мин ќе анимира дете и толку. Нели маж е. |( ама па и толку доста е.

    *Идеи за ручек немам
    *Денес многу не ми се работи
    *Бебчо ваљда влага во 5тиот скок и ми е смачено
    *Не можам да дојдам на ред да јадам
    *Денеска сеќавам дека ќе бидам нервозна

    Ова колку што можев во кратки црти. :rofl: ќе читнам тука што што има ново малку positive vibes ќе ми треба и тоа е. Пријатен ден
     
    На SummerGirl, hello-kitty.90, 24.07 и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Добар ден и од мене. Не е за фалење ама и јас си настинав. И мене ми велат маска ставај, ама што маска, мислам дека нема да го заштитам, плус се надевам настинка е не е грип, зошто се шетав по кратки ракави низ двор. ( луда жена дома топло ќе се расоблечам, и да фрлам ѓубре да пуштам кучиња, не дај боже да се наметнам, и ги измрзнав синусите)
    Матична ми рече, пастели од исландски лишај, септоназал спреј за нос, и ангал спреј за грло или пастели. Ако ми се појави кашлица Мукоплант. И се разбира парацетамол. Ама да ви кажам од септоназалот ми прекина носот а со тоа и грлото не ме гребе, само 2 пати се напив парацетамол зошто ме болеа синусите и мислам дека ќе се средам брзо брзо.
    На буци видов не видов му дадов капки за грчевите. Ама само 2 пати, и тоа завчера, епа вчера цел ден се уби од виткање не можеше да се искака, и ги прекинав. Сабајле беше до гуша искакан. Арно велат со мало дете машината за перење нон стоп работи. Се надевам денес ќе нема грчеви. Ми препорача една мама Colief да пробам со пробиотик Биогаја, таа и двете деца така ги смирувала и немале проблеми.
    За доење уште го дојам плус го доранувам. Без спремна да се откажам после сите коментари на свеќи, ама маж ми ме предомисли, ми вика „Колку имаш толку, нема да се откажеш. Ставај го на града пред секое јадење, па ќе го дорануваме ако не му стигне.“
    Туку друго ми беше муабетот, малце е глупо и се чувствувам безвезе. Се работи за внуците, а дојдат кај нас на гости, веднаш по играчките на бебо. Е сега јаден тој на мајка едвај 2 плишени мечиња доби, па и тие сакаат да му ги земат. А не дека немаат играчки внуците, зошто често се кај нас имаат 2 вреќи играчки за да се занимаваат. Ама не на буци тоа мече го немале и да сум им го дала. Им реков не може, се што е во собата не буци е негово и не можам да им го дадам. Знам мали деца се и ништо нема да им е на играчките ако си поиграат, ама треба да се има ред. Може ќе се налути свеќи или мајка им ама па ништо да не остане за мое дете зошто е најмал? Епа ќе ме извинат, знам глупо е што за тоа се фаќам, ама некако посесивна станав и скржава откако се роди буци.
     
    На SummerGirl, marchi-cool, hello-kitty.90 и 8 други им се допаѓа ова.
  9. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    А кога твоето ќе порасне и ќе сака да игра со нивните играчки? Како тебе ќе ти биде ако не му дозволуваат?
    Деца се бре мајка, дај им да поиграат ако треба после во машина 15мин и готово.
    Навистина не ве разбирам некогаш.
     
    На SummerGirl, ALISA0000, Chantal и 8 други им се допаѓа ова.
  10. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Знам глупо е и безвезе, не сакам да се правдам, ама ете од внатре ми доаѓа. Едно мече има едно и тоа да му го земат. Од како се родени 4 години купувам играчки за нив и сега не ги сакале тие, тоа баш мече го сакале. И не е проблем некни си играа со нив, испокршија што можеа да ипокршат. Ама на крај пред да си одат куќата во воздух ја кренаа зошто сакаа да ги земат играчките за дома. Епа нека ме извинат, ама тоа е веќе лигавење.
     
    На Skorpija25, SummerGirl и duffi им се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.314
    Добар ден мајки

    И ручек(или касен појадок) помина и кафе испиено. Дете заспа а јас прибрав компјутерот да шкртнам некој ред. Уморот ме совладува, ако не се задржам долго може и ќе прилегнам на кратко додека спие детево.
    Маж е на терен од понеделник до петок, па и сабота од утро до вечер работи, и некако истоштена и исцрпена се чуствувам. Успивањето навечер и будењето, спремање, наутро сум како забавена снимка.

    Најмалото дома, се дружиме. Од сабајле поигравме, после ќе испаднеме да шетнеме. Гледам на 0 се качила тт. Не дека во минус не шетаме, ама кога како. Некогаш пред ручек некогаш после ручек е прошетката.
    Ми беше роденден пред една недела, не частев. Имав еднорог торта, по желба на Елизабет.

    Понеделнике е роденден на Викториа, она ќе добие со диносаурус(далеку од таква каква што сакам ќе ја направат, ама тоа е тоа, важно дете да се радува). На жалост татко и цела недела на терен, нема да биде тука, па ние ќе прославиме во недела.
    Купив боца со хелиум, електрично апаратче за дување обични балони, големи диносаурус балони, натписи...Сабота вечер да ги успиеме и се фрламе на работа. Недела сабајле кога ќе стане се да е накитено. Предосеќам ќе има плачки, Ели ќе биде љубоморна. Не успеа да ја убеди Викториа да порача Мики Маус или еднорог, диносаурусов не и е по ќејф.
    До сега секогаш праќавме многу овошје, зеленчук и мафини за роденден во градинка. Годинава нарачав и едно мало тортиче. Денес стаса едно како тенка покривка, изглед на диносаурус, кое ќе го ставам озгора, и ќе ја носиме. Чиничиња, капчиња, чаши, салфети...се со диносаурус веќе купено.
    Колку ќе се радува Викториа. Срце ќе ми препукне од среќа:l:.

    Пред некој ден, свекрва ми падна држејќи ја Викториа во раце, па малава заработи повреда на брадата. Рекоа да пробат со лепење, ако не ќе шијат. Со огромен фластер е сега. Среќа на свекрва ми не и е ништо. Ептен се искоси...се потрудив да ја смирам, нема потреба да се обвинува. Секому може да се случи.



    ОДамна ме нема, уште многу имам за кажување, ама првен да ве читнам што има кај вас ново:hug:
     
    На Ano, SummerGirl, marchi-cool и 26 други им се допаѓа ова.
  12. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Добар ден мајки.

    Размислив малку пред да пишам.
    Срамежливо се осеќам, многу нови мајки, некако стара се осеќам :$
    Ама, мечка страв мене не ми е страв па ќе си се правам на Тошо :D

    Инаку, здрави и живи сме, а тоа е најважно.
    Дете си оди во градинка редовно.
    Маж на работа без изостаноци а богами и јас не пропуштам намалениа ;)
    Славата ја поминавме добро, во туѓина толку се може, најважно го одбележавме денот.

    Овој месец некој безвезе период.
    Малку ми фали да излезам од лавиринтот, ќе биде осеќам.
    Мора да биде! :!:

    Маж ме моли за Милано да идеме, без дете 8-| има некоја работа па друштво да му правам.
    Реков ќе размислам и сега чека одговор :D
    Еве и роденден му иде, за поклон мене не ме бива туку се мислам, а да му предложам јас една придружничка згодна и убава ]:)
    Милано ќе му се види Дубаи :lol:

    Шала на страна.
    Да се вратам во реалноста ,,очајна домаќинка,, |(
    Купот алишта со нетрпение ме чека, пеглата ќе игра, нема шала.
    И вечера сум измислила, а штом е измислена како да е направена :)

    Убав ден жени :hug:
     
    На Ano, SummerGirl, tincemajmunce и 22 други им се допаѓа ова.
  13. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Здраво :)

    Деновиве ми е срам да кажам во колку стануваме со малата.. а богами и кога легнуваме.
    Втора смена сум на работа и некој ден ќе се успијам и нема да стигнам,верувам :|
    Значи многу спиеме, претеруваме.
    “Сабајле” станав во 11.. малата во 12:15 едвај ја разбудив :(
    Навечер во 1 легнува..
    Втора смена маме ми ***ва.
    Кога сум прва се знае, дремката е од 3-5 и навечер се легнува во 10,преееееку сила 11 иако ретко.
    Наутро во 9 е станата.
    Бабите ја успиваат кога она сака да спие, а не кога треба, па така не ретко станува од дремка во 7 или 8 навечер.
    Мене некако и ми одговара, пошо вака имам само 2часа пред работа за со неа, и после работа уште 4 ни се собираат :D ама не е здраво за дете тоа.
    Ко тинејџерка после искачање во петок, во 12-1 на пладне ми станува бе.. ц ц ц .
    Една пријателка као ми се чуди, децата ни се 5 месеци разлика (нејзиното поголемо) и вика, од кога е роден заспива најкасно во 9, ако треба и 3 саата ќе го нишкам али ќе спие.
    Прашувам, а во случај да не заспие, да сака да си играте?
    Вика... ќе го исплескам по дупе и има да спие.
    :u::u::u:
    Ваква бев;(
    Како бе да ја исплескам по дупе пошо сака да си играме,да се видиме,изгушкаме,надокнадиме за времето дур не сум дома?
    Па што ќе ја нишкам 3саата, тие 3 саата ќе си играме и ќе се измори и ќе заспие, зошто тепање.. и да не е тепање, зошто дерење,карање,плескање?
    Сфаќам и ред и редослед, ама .. не ми е сфатливо ич.

    Периодов сакам бебе:D
    Малата е толку воодушевена со куклите т.е играчките бебиња дома, ги успива,ги преслушува со слушалки,им дава шише со вода,млеко,храна, ги вози во количка.. ^_^
    Си мислам, да си родам уште едно дур е мала,ем ќе си има друштво ем ќе и биде интересно да го храни и игра, боље братче или сестриче него кукла:lol:
    И маж сака, дури срамежливо ме праша “не ли мислиш дека е време да и дадеме дружинка на ќерче”?
    Мислам мислам8-|
    Не едно, уште 3 би сакала:l:
    Сакам да имаме многу деца.
    Ама мојата матка дали ќе издржи е малку дискутабилно :D
    Забегав со муабетов за деца, сори|(
     
    На Sexybaby86, Ano, SummerGirl и 27 други им се допаѓа ова.
  14. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    Не можам да заспијам,па си пуштив уметничко лизгање....
    Мисли еден куп,преку ден успевам да ги држам под контрола ама вака ноќе ми бегаат од контрола.Јас дома овие денови,дете во градинка.Совест ме јаде-каква мајка сум дете да пуштам во градинк наместо да се гушкаме...И како денес што имам грижа на совест.никад до сега...Ме уби и тоа што по татко му се залепи денес.А мене ми фалеа неговите рачиња околу мојот врат.Ми фали и мешето.Ми остана празнината.Зар е нормално волку тага?
    Ај доста драмам,да догледам овие убавини на мраз...
     
    На Sexybaby86, Ano, SummerGirl и 12 други им се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Како сте женски?

    Ме фатил грип. Кашлам како коњ, градите ме болат. И малото ми е настинато. Времево е лудо.

    @TarantulaA и јас го носам малиот во градинка иако седам дома. Моментално не оди дека е болен. Нека игра со деца. Му треба друштво на детето.

    Моите се разлика неполни 3 години. Второто излезе непланирано. Ама си викам поарно олкава разлика, отколку поголема. А на овие години веќе не раѓам. Отсекогаш сакав да бидам млада мајка, да родам пред 30 години. Не дека и сега сум стара, ама веќе немам нерви за чување деца. А децава бараат друштво. Ама доста се две. И да ви кажам наијскрено...не ми фали меше.

    Едвај чекам да затопли. Да можеме да шетаме.
     
    На Sexybaby86, Ano, tincemajmunce и 14 други им се допаѓа ова.
  16. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.476
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на slime, тогаш само со оцет. Натопи го местото кај што е залепено нека отстои и после со топла вода одма излегува. :)
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    @summerGiril знам дека треба градинк и друштво на дете ама ете вчера некоја грижа на совест ме мавна.Јас одам на работа и скратено ни е времето па као ај денес дома место да го гушкам ја генералка во кујна правев.
    Супер ти е разликата меѓу дечињата,тамамн кажи речи двете наеднаш да ги истераш. Ја со намера го имав второт меше ама предвреме го снема,па затоа реков ми фали...

    Добро утро,од пет будни...Погодете зашто?! Дете почна да повраќа и пролив...
    Не ви се пофалив,од убави ствари-роденден се спрема,дете ќе ми пуни три! Три години безусловна љубов.А и три години активна на темава.Навистина има нови мајки ,добродојдовте !;)Да знаете,само првата година е тешка ама па брзо поминува.Кога ќе прооди дете станува полесно. А тие 'ветеранките' нека пишат некад што како изгледа секојдневие со поголеми дечиња...
    Ај да варам чај за карамелата моја...Имајте убав ден!
     
    На Sexybaby86, Ano, marchi-cool и 16 други им се допаѓа ова.
  18. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Леле вчера исто. Бебе немирна плачка за во раце, на максимум пуштена. Ама пак Ноќеска од 19:00-3:00 кома едно станување и сега во 8:00. Нас рано ни е за 5 скок. Со дохрана си тераме Супер. Бебе лакомо си делка, ништо не пушта од устето.
    Ме праша за Банско. Одлично поминавме.. Беба мирна мушиче, и по пат и таму. Ја носев секој ден на планина на 1750 м. Се изнаспа и +300гр се врати .
    Др ми рече сега толку месечно треба да става.
    @Мариаа. Млекото ја чува. И јас настинав 2пати и синко и мм, а бебе Фала богу е супер.
    Одам јас имам гости на вечера вечер. Да доспреѓам додека бебе е мирна
     
    На SummerGirl, duffi, Kaetana и 4 други им се допаѓа ова.
  19. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Добро утро :coffee:
    Не сум пишала многу одамна ,ве читам редовно бар тоа се трудам ,ама времево за ништо не стига .Се трудам се да постигнам ама од сабајле на работа ,попладне дома ручек со дете да поиграме да се погалиме и ќе легнам да го заспијам синко ама од што сум исцрпена многу пати заспивам пред него :$ Дете е добро не оди во градинка случајно откривме дека има стрептокока во нос и грло па антибиотик пиеше и сега чекаме да поминат 10 дена за брисеви да повториме .Незнаете каква маза и какво галче е синко така знае од никаде да дотрча и да ти се фрли во прегратка и да те изгушка и избацува абе душата да ти ја стопи :inlove: Мирно дете е не прави бељи сака многу да збори како навиен е милион прашања има во рок од неколку минути:) Бевме викендов малку до Крушево на чист воздух и снег ,синко беше воодушевен од снегот ,не памти од лани и годинава интересно му беше многу уживаше .Толку ми е убаво кога одиме во Крушево нема ништо посебно ама некако така уживам ме смирува местото :) Бебе во меше расте богами стомаков и те како ми се познава со мачниниве фала богу полесно е уште знам да повраќам ама многу поретко сега ,вчера бев на преглед и докторот рече дека бебе е девојче ние сите пресреќни ,од секогаш сум посакувала да имам машко и женско дете мешани да ми бидат и фала му на бога ми ја исполни желбата :l: Почнувам полека да го спремам синко за бебето ,му објаснувам некои работи ,а тој ми вика како он и бебето ќе си спиеле во креветче заедно дека ќе му пеел нани нани бебенце ,па дали ќе биде стварно така кога ќе се роди ќе видиме:D
    Се изнаприкажав доста беше ,
    добредојде на сите нови мајки во темава :)
    Убав ден на сите:)
     
    На Sexybaby86, Ano, SummerGirl и 16 други им се допаѓа ова.
  20. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.750
    Пол:
    Женски
    Добро утро женски, како сте?
    Јас стандард ненаспиена. Синко синоќа од 00 до 04ч се будеше буквално на секој пола саат, не знам што му беше. Ќе закенка, го земам в раце и за секунда заспиваше. Мислам дека 10пати го легнав и земав. Ми се смачи искрено. Аман, нека порасне и нека спие по цела ноќ!!!

    Уште не се пушта да оди, иако цело време е во движење. Лази, се крева, оди покрај кујна, врати, плакар, кревет, насекаде ама да се држи за нешто макар и со едното раче само. Веројатно не е сигурен уште за да зачекори сам.

    Не знам нели се изморува по цел ден за навечер да спие...

    Инаку, другото стандард исто. Време на само со мм немаме, нема баба сервис и цело време сме со малиот.
    Денес ќе дојдат моите да се видиме, брат ми ќе си оди за Австрија во понеделник. Затоа и порано ќе си одам од работа. Едвај доседувам до 17ч, и тоа ми е смачено. Барам друго, ништо нема на повидок.

    Одам сега, се читаме, останете добри :)
     
    На Sexybaby86, Ano, SummerGirl и 13 други им се допаѓа ова.