1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.984
    Пол:
    Женски
    Добра вечер :)

    Ја изгледав и последната епизода од серијата и малку проплакав троа, оти јас сум од оние што плачат на филмови. :wasntme: Исто така, плачам и на оние филмови што ми се милион пати изгледани веќе и што знам што ќе се случи. Шлакната скроз. :tmi:


    Бебла е пак во некоја “фрлачка“ фаза, па не можам да ја оставам на под да не си го пукне главчето. :tmi:Претходно кога почна да се превртува и рола, почна буквално да се фрла на страна за да се преврти. Траеше тоа некој краток период дур и беше интересно па и помина. Сега се мачи 5 минути да седне, ќе посегне по играчка, ќе ја префрла низ рачиња и на крај зема залет и бам назад. (facepalm) Ете тоа и е сега интересно, а мене срце во петици. Битно и јас и маж го окркавме по еднаш до сега. Мене ме ѕвекна по стомак и ме издиши, а маж по јајца. Сирот сите бои ги смени на лице. :bandit: :wasntme: Аман нека и помине фазава не можам да ја остаам сама воопшто.

    Ноќва чудно-убаво тивка, толку што можам да си ги слушнам мислите во главава гласно. Ми мрдкаат зборчиња без смисла, како откачени вагони на среде пат кои само чекаат да се поврзат во воз на совршена проза. Локомотивата чинам си зела оддишка вечерва. Можеби брои ѕвезди.. а можеби овчички. :)

    Очниве капаци одамна натежнати.. Веќе нурната во кревет, време е да пољубам перница.

    Ноќ ноќ. :*:
     
    На Kaetana, SummerGirl, girl-miri и 27 други им се допаѓа ова.
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Добра ноќ мајки.

    Јас само што се испружив до мали, да шкртнам некој ред и одам да спијам.

    Прво да ве почастам денес ми е роденден(упс изгледа веќе вчера беше). Годинките нема да ги кажам зошто поголемиот број тука сте девојчиња за мене.
    Торта немав оваа година за да дувнам свеќичка, ама еве виртуелно ќе ве почастам.

    16714-birthday-cake-600x600.jpg

    Јас уште денес бев на работа, па во наредните 2-3 недели, ако оди се по план ќе сум си по дома. Добро треба да работам и да се снаоѓам со дете што многу не ме радува, зошто тешко е изводливо, ама ќе се снаоѓаме.

    Нели се пофалив дека со точак одам. Епа во понеделникот снегот ме потепа. Па морав кола да запалам, па да барам чаре за паркинг:drunk:. Првиот ден одам и еден паркинг одма карши работа, крената рампа. Јуху се израдував дека се снајдов. Си одам во 3 (имаме скратено работно време), рампа спуштена:@. Го прашувам чичкото и што сега?! Ми вика 175 денари (од 9-15 колку што сум била паркирана). Си искешитав и правец дома. Е утредента веќе поучена си барав друго чаре и оп среќа, паркингот на театар центар крената рампа, простор колку сакаш за паркитање. Жива среќна си најдов решение. За после 3 недели се надевам ќе се врати пролет, па ќе си одам пак со точак.
    Секој ден си одев фит, на работа, ама како поминуваше денот јас само симптоми си барав(facepalm). А контакт само со двете колешки во канцеларија (од 11 луѓе само толку бевме овие денови) и друг никој. Уствари и колешката од архива која наоружана со маска, ракавици влегуваше да остави пошта.
    Ама пројде, па се надевам дома нема да си измислувам симптоми.

    Мали е супер освен што не е истрчан. Ама мм убаво го анимираше деновие. Почнаа и да вежбаат. Денес дури му направил тегови од киндер јајца и цефки (јајцата полни со ориз), па жив среќен се изнавежбале. Ми пуштаа видеа и ми беа лајт мотив на денот, да прогурам полесно.

    Кога си дојдов мали со песна ме дочека. Пее ли пее хепи брдеј, а јас бегам од него за да се дезинфицирам, а толку сакав да го истискам во тој момент. Додека се средив и избањав, еуфоријата за пеење му спласна;( па си останав без песна за гушкање.

    Мм отиде на неделен шопинг прееска, да не го фатат утре гужви со полицискиот час, кога ете го со уште една орхидеја и едно чоколадо плус се враќа:inlove: (ова за чоколадото дека ми е најголемо откритие и мислам подобро нешто не сум пробала). За цвеќето кој знае колку му се чуделе, во ова невреме кој будала цвеќе купува. :!: беља работа како да го дезинфицирам по дома ми направи и и мене:drunk:

    @eli25 Ѓаволското топче е хит за деца. И ние имаме 3 дома. Па само ги губиме (се пикаат под гарнитура) па на наредно чистење и усисавање ги наоѓаме и пак стануваат хит:D. А на телефон и вибер и мојов не сака да комуницира. Прееска едвај два збора размени со мајка ми. Ама затоа после ми вика ајде да одиме кај баба;(. Срце ми се скина, како да му објаснам дека ради нив, па и заради него нема гледање уште некое време. А и мајка знам си приплакува по дома за него, ама не признава. Само да помине ова лудило што поскоро. А и градинка почна да бара;(.

    Ете си се растажив пак. Ајде да си го гушнам да ми биде полесно.

    Имајте убава ноќ и чувајте се:f::f::f:
     
    На Kaetana, SummerGirl, girl-miri и 26 други им се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    Читам следам гледам слушам.... Дешавки нема. Јас одкако се породив сум во карантин. А гледам луѓево по фејсбук се жалат за 15 Тина дена. До вчера слушав како им било мачно со 8 работни сати и обврски дома и не сат време за децата а денес од премногу време што имаат не знаат како би го искористиле. Не ме загрижува "Карантинот" научена сум,немам никаква потреба од надвор. Малку сум загрижена за тоа што економски многу тешко ќе заглави државава ако за 2-3 месеци не се реши состојбава.

    Големиот како и секогаш, се снаоѓаме не прави проблем врви времето. Бебчо расте менува расположение се понапорен е ама и овој период ќе помине верувам дека е фаза а плус и забче е на повидок веќе ѕирка. Само јас сум како гром да ме мавнал. Тоа нормално е за секоја жена што е со бебе. Некако ми се чини како времево да не ми врви. Тоа вероватно зашто скоро и да не спијам. Што вика една пријателка,ако сакаш времето побрзо да ти помине легни и спиј.

    На крај од муабетов веќе дремка ме фати. Бебчо веќе сат ипол како спие и мислам дека ако не заспијам сега ми е исто како да си кратам и од сонот и од здравјето.

    Па женички имајте пријатен ден
     
    На SummerGirl, Monella, eli25 и 15 други им се допаѓа ова.
  4. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.984
    Пол:
    Женски
    @Ano среќен роденден женска, без разлика колку полниш оставаш впечаток дека ги носиш достоинствено. (fingers) А и годините се само бројка. :) Да си здрава и жива. :f: :party:


    Добро утро убави :)

    Се разбудив со чудна болка во кичма десно која постепено се движи напред кон десниот јајник. Додуша, не знам дали е кичма или бубрег... или јајник. :?: (facepalm)
    Никогаш не ме болеле јајници, па ако додека бев трудна тоа ми беше најголем страв, дека нема да сфатам дека се работи за пораѓај, сега најголем страв ми е да не безболните циклуси ми се претворат во болни. :tmi: 7 месеци сум без менструација, ама овулирам редовно. Може болкава е најава дека конечно црвената ќе пристигне? :^) Нејсе...

    Не можам нигде да најдам играчка од лубеничето телевизорче од кокомелон.. Знае ли некоја да ми посочи кај да барам?
    Не знаете која насмевка и се црта на лице само што ќе ги чуе очињата што клапкаат. :inlove:

    Ќе ме умре со јадењево. Скоро секогаш фрлам од спреманото, утрово изеде се и сакаше уште, па и ја додадов овошната кашичка. Таман вака ќе ме израдува, следните денови нема да јаде баш.. пак. (facepalm)
    Ноќеска поврза 8 часа. Ама сеуште си приплакува во сон по неколку пати. :(

    Одам да пружам алишта, па на мени машко кафе и денот може сериозно да започне. :coffee: Убава недела дечки :mm:
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 20 други им се допаѓа ова.
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Има страна на фб што се вика Matra, јас од таму нарачав перница Кокомелон, и мојава ептен ја бендиса. Има слика од перничката на страната ќе ја видиш. Играчка не сум нашла никаде, само ова беше единствено.
     
    На eli25, Yowannty и mal.ecka им се допаѓа ова.
  6. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    IMG_20200329_103942_559.jpg
    Корона вирусче си грми
    Недела полициски час а надвор топ временцево :clap:
    Последниве 3 дена малата има еден ден температура,следен повраќање ломови,денес тантруми пукаат..(y)
    Јас ручек и чистење по цел ден :doh:
    Трудна 25 недела :rock:
    Нема кај да се издуваш :talk:
    Wtf престапнаааа годино :@
    Убаини :l:
    А ви како те ? :)
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 21 други им се допаѓа ова.
  7. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.984
    Пол:
    Женски
    Фала многу на инфо, ја видов, утре ќе им пишам.
    Јас се понадевав дека ќе најдам играчка што и звуци ќе праи како на почетокот кога почнува епизодата :D ама апсолутно ништо не најдов на нет. Многу е популарна, како е можно да нема ништо.. :?:
    Е сега дур дојдам за МК ќе помине време.. ама тоа е тоа..
    Фала ти уште еднаш.
     
    На eli25, happygirl, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  8. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Сакам да споделам со вас еден профил на ИГ, можеби веќе и го пратите... жената, мајката е вистинско чудо. На почетокот мислев дека издвојува време во кое така кул ќе се однесува со децата, но после месеци сфаќам дека е најпозитивната и најкреативната мајка која ја пратам на ИГ.
    frau.aleksic
    https://instagram.com/frau.aleksic?igshid=1a4u6hz6o4wny

    @danichap погледни
     
    На eli25, BabyT*, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Добро утро .:coffee: или добар ден.
    #19 ден дома. Веќе се навикнавме. Како да цел живот вака сме биле.
    Бебе заспа во раце, милина за душа. Најсветла точка овие дена. :inlove:
    Само вака може да пишам или пијам кафе. Инаку само чепка се што ќе види. Ко некоја нинџа е:ninja:.за миг в раце и е се што и доаѓа на дофат. Треба да си купам заштитно стакло.
    Од 6станати. Преслечени 3 пати некако тешко кака овие дена, фризуросани со кикици, јадени. .. :muscle:браво за нас
    Чекам синко да доручкова па да фатам чистка во кујна.
    Надвор:sun: богами ќе има шеткање до тераса, луксуз овие дена.
    Друго нема што да пиша .секој ден исто како еден ден.
    Само ручекот е различен и облеката на нас. Сите можни рецепти за лепчиња ги испробав.
    Па женски ве поздравувам:*
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 21 други им се допаѓа ова.
  10. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    20.700
    Пол:
    Женски
    @Ano среќен роденден!

    Може две недели не сум пипала...може и поише..Дете е добро,ужива со мене.Мачце поише се приврза.Ама многу е интересен.Му викам молим те оди кај баба,морам да сработам.А он оговара среќен сум до тебе <3 Па му давам ѕабла и црта нешто..
    Го мерев сабајле,качил на килажа :)
    Му смислувам активности секој ден,да учи по нешто.Барам кои се development milestones за него,и така одбирам што да го анимирам.
    ..Со маж почнавме да праиме бебе,да не е џабе карантинот :)
    Дете ми заспа,да дремнам и јас...Се читаме
     
    На SummerGirl, Monella, eli25 и 19 други им се допаѓа ова.
  11. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    33.236
    Пол:
    Женски
    @Ano Среќен роденден сите желби да ти станат реалност.

    @emkaemka Ни тргна муабетот од првиот ден.Ок е жената за дружба,смеа...секогаш е тука за помош кога и да ми треба.И јас сум тука за нив.Кога немав на кого да го оставам дете (кога беше бебе) за да тркнам до продавница нејзе и го носев да го причува.Дете многу ги засака по газот само му одат кога и да појдиме.Никогаш не го делеле од нивноте внуци без разлика родендени,нова година,крштевка...
    Баш и тие викаат како можи да се сака волку многу комшивско дете..

    Здраво друштво!

    Незнам за вас,ама јас од оваа изолација ќе излезам +10 килца секако.Само ми се јади,мора нешто да гричкам.А нема кај да трошам.
    Жими вчера 40 минути пешачевме со маже и дете низ населба.Инаку релација ни е дома и во двор.


    Почнав пролетна генералка...
    Сама млокнев гарнитури,кревав теписи,поминав со правосмукалка,џогер и прозорци бришев.А пердината?
    Тие ќе почекаат за некој ден,кога ќе ја завршам куната и собата од свеки.Сите заедно ќе ги пуштам да се перат.
    Две соби светнаа...имаат убава миризба...на пролет,на цвеќе на чисто...


    Додека дете е в бавча со баба му,да станам да си направам кафе,
    па да .спремам вечера.
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 22 други им се допаѓа ова.
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Даобра вечер мајки.
    Еден од луксузите во мајчинствово е да слушам музика со слушалки. Онака да се исклучиш и да не бидеш на штрек нкој да не викне или тропна а да испиштиш. До толку ризик во животов ама не ми треба, само на едно уво слушам.


    Има ли уште Lovesongs на Антена?

    Една од оние вечери кога си викам да ми овој памет а едно 10-15 години назад, во тие безгрижни времиња, баш кога срцето трепереше ов некои љубовни балади а пепрутки шетаа низ стомакот во исчекување да го слушнам поздравот кој сум го пратила.
    И после 15 години не го заборавам тој момент, кога му кажаа дека го сакам а он ми се јави да ми каже дека слушнал(да зимем температира да си мерам дали сум тачна оти забегувам со муабетиве(facepalm):rofl:).

    Ви кажав ли дека си направив план, листа, секој ден што за ручек. Животов ми доби малку повеќе ред, ти се чини кузнее што направив:tmi:.
    Имам листа и со децава што, е тука не оди се по план, ама да сме живи и здрави:P.
    Денеска поштарот донесе една мала ламба со еднорог. Ели си легна во 19.30 атер за ноќната ламба:inlove:.

    И јас демек си легнав рано, уште да заспијам.

    Ај да листам низ темиве:hug:
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 29 други им се допаѓа ова.
  13. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.057
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    @emkaemka Кенди Краш неограничено животи 15 дена...
    Навали народе.
     
    На SummerGirl, Yowannty, eli25 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Значи сите реагираат на истoвo хахаха :D. Нас ни е интересна таа насмевка и некoлку пати oд пoчетoк пуштаме. Незнам дали мoже видеo да се праќа да пуштам :D
     
    На emkaemka, Chantal, Yowannty и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Добро вечер,

    Ова карантинов ми го одзема цело време. Преку ден се борам со дете и со работни обврски, додади на тоа и ручеци, чистење и се останато и на крај клапнувам и едвај чекам да си легнам|-).
    Еве и сега до пред малку работев и праќав маилови што не стигнав во тек на ден, плус правев резиме што е завршено, а што не. Прекапана сум. Плус ова седењево дома ме уништи. Сите се дебелеат, јас никаков апетит за јадење. Кај сум ослабната, уште толку ќе се стопам.
    Бар на балкон да може да се седи, воздух да дишеме, тоа пак зима дојде.

    Во неделата не додржавме, ставивме дете во ранец и излегоме на еден круг во маало:tmi:. Мене ми беше прва прошетка (ако го тргнам на страна патото од дома до работа и назад), а детето не беше излезено 2 недели. Сите малку здивнавме надвор, ама прибирањето уште по напнато ми беше. Додека се расоблековме, измивме, дезинфициравме ми се смачи и прошетка и се;(. Како ли ќе се живее вака и тоа крајот не се гледа.

    Инаку дете добро го поднесува карантинов. Без посебни испади, освен што почна да бара градинка и братучедите да си ги види, ама за сега успешно му го одвлекувам вниманието.
    Туку како ги анимирате децава. Јас се трудам да ги правам предизвиците на @danichap и другите мајки на интернет и од градинка секој ден добиваме од учителката домашни, ама тешко му се задржува внимание.
    Кога ќе почнеме да боиме, ретко сака сам, јас да сум му помагала. За сечење исто така. Неколку проекти ми пропаднаа, само започанти, па оставени. Мислам јас би си ги завршила, ама не е тоа поентата.
    Прееска имавме домашно од градинка супер осмислено од учителката (да на правиме картички со нацртани чашки со топчиња во боја, да земеме чашки и во еден сад топчиња (од плишаните или нешто слично) и со штипалки да зема од купот според боите на картичките и да става во чашките. Почна, една две и после се му беше поинтересно од играта. Еве незнам, секој совет е добредојден како да му задржам подолго внимание и да завршиме успешно некој проект. Имам толку многу идеи, ама ич не ми се почнува, зошто кога нема да тргне на арно, јас се нервирам како да е крај на светот;(, а знам дека треба да е само игра.

    Добро не сум толку стара, ама од некои сум по 10год+ :lol: Благодарам на честитките и на останатите. Најмалку забележан роденден, ама за чудо и без желба.
    Инаку мене особено после пораѓај овулациите ме болат така како што опишуваш. И да сакам да правам дете, дури и ме боли во тој период:drunk:

    Ме врати на младост. Опседната бев со години - цело средно и факултет го поминав слушајки и праќајќи поздрави. А лесно бев заљублива во младоста, па цело време некој нов сталкав и поздравував:rofl:. Јас дури го памтам и времето пред мобилни и со ограничен интернет (дајл ап) кога чекаш дозвола да се вклучиш на интернет и едвај чекав да пратам порака за некого. Песните од тоа време сеуште ме навраќаат на сите непреспиени ноќи и возбудата додека чекаш да ти ја прочитаат пораката и да ја пуштат пенсата. Еве почнаа да ми навираат наслови, ама и онака постов ми отиде во премногу долг, да не почнувам да редам.

    Имајте убава ноќ и чувајте се:f::f::f:
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 19 други им се допаѓа ова.
  16. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    12.712
    Пол:
    Женски
    Добро утро...или добар ден, за кого како. Ние станати од 5:30 стандард како и скоро секој ден, малото искакано до гуша, протекло од сите страни, лом напраено сѐ. :envy:

    Карантинов веќе почна да ми смета, секој ден станувам со главоболка, а тек допрва ќе мора да се седи дома. :( Дете збесна, навечер веќе не знае шо да прави па фрла зрна на сите страни, скока, урла, бара телефон па плаче зошто не му давам. :envy: А и времево никако да се погоди барем до на плажа да можевме да одиме. Толку е грдо шо и на тераса не се излегува. Додуша терасава ни е натрупана со глупости шо е невозможно ни да седиш и да сакаш. Така е со стари, џабе и да се нервирам. Ни ги помеша сите планови овој вирусов, аман веќе, куќата пак се одложи, ќе си пукнам. :( За 2 месеци треба да се вратам на работа. Планот беше големово да е во градинка, малото дома со баба му. И то пропадна. А дека може таа со двајцата да се справи нема шанси. Уште сега се нервирам како ќе е. Маж оди во 3 смени, јас само прва, никако не се погодува да се организираме. :@

    Веќе нема и шо да кажам, едно те исто секој ден, монотонија. Решив да се вратам на читање, за почеток си купив 2 книги, па можда 3 години како немам прочитано некоја книга, можда и појќе. :tmi: На моменти се осеќам толку отупено, едни исти муабети, од "да не дајт господ" ми се :puke:. Маж ми вика не се замарај, исклучи се и готово. Уште да бев таква убо ќе беше.

    Туку почнавме со дохрана, по некое лајче. Засега успешно ни оди, па и ко ќе ме види со јадењето почнува да писка од радост. :D Уште малку 6 месеци ќе прави, а толку брзо ми летнаа, не осетив. :( Веќе пробува да се сврти на страна, па се турка со ноџето се труди да дофати играчка. :inlove: Ама на стомак шо не сака многу да стои се нервирам. Го мрзи да ја крева главата, ќе постои некоја минута и почнува да плаче. :( Ни на контрола можам да го однесам со вирусов ништо. И ортопедот ни го откажаа.

    После пораѓај почнав да имам болни овулации. Дотогаш не ги ни осеќав, а сега не можам од кревет да станам. Дур сфатив шо е работата си мислев трудна сум пак. :worried: Фала богу не било то. :D Ааааа заборавив, ќе станам тетка по втор пат. :inlove: Октомври треба да се породи сестра ми. Дефинитивно е наш месец. Двете мои, од золва ми едното и маж имаат тогаш роденден. Еве сега уште едно. :inlove: Се надеваме да е женско, кога јас немам, барем внука ми да си ја дотерувам. :D

    Доста е мислам, дремката му помина на малото, па со топка ќе играме.
    Убав ден :f:
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 20 други им се допаѓа ова.
  17. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    33.236
    Пол:
    Женски
    Надвор снег...
    Вее цела ноќ,незнаеш дали дошол април или јануари...
    Сега сите зборуваме за времево,но убаво ни беше до Ноември да се шетаме по кратки ракав,а сега сме сеуште со зимски јакни. Климатски промени... Вака ако продолжи треба дрва да купуваме...

    @Ano Немам совет,но да те утешам...
    Еве го мојот 3,5 годин внимание од 5-10 минини никако неможам да му задржам на ништо,освен со вода.Има ретки моменти кога сака да соработува но се бројат на прсти колку се..Еве пример предизвиците некогаш ги правиме по цел ден.Ќе почни да соработува и за 5 минути магла фаќа кај баба му в соба,по пола сат-сат ќе продолжиме и пак нешто друго ќе му привлечи внимание.И така по цел ден.Некогаш сака да лепи со лепиво некогаш вика какано е нетам...
    Мислев прво е период,но подоцна заклучив такво си е детето.

    Ама ако му дадам тел. не го остава дури не му се приспие,ако му го земам пишти ја крева цела куќа вика прета со раце со нозе Па така измислив дека тел ни се расипал и на поправка ни е.Така беше еден перид ,па почнав сега навечер да му го давам пред спиење.т,е чичкото ни го носи од поправка ни го остава пред врата а утрото ни го зема пак оти тел бил многу расипан да го поправи.

    Сигурно месец и повеќе еве како не преспива,станува сега подоцна кај 8,8:30,цел ден активен трча, скокаи ипак 10 го фаќа додека заспие.Кога Незнам децава од кај ја имаат сета енергија,


    Излеговме надвор со цел да се гаѓаме со топки,но дете не сакаше ниту да фати снег бараше за дома да си играл со вода.
    Му дадов ваганче со вода и шприц па ги "боцкаше"плишаните животинчиња.

    Додека беше заигран средував во кујна,...висачи,работни фиоки.менував хартија,дел мијав што не ми се користени одамна а така стоојат или што го користам два- три пати готишно.
    Вчера ги влечев сите елементи да исчистам зад/под нив.
    Мислам во кујна има најмногу работа.Сигурно ќе ја средувам ежнеколку дена,па и никој не ме брка...

    Одам си дојде маже....
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 19 други им се допаѓа ова.
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki:*
    @Ano srejken rodenden :l::^:
    @Yowannty i jas cesto imam isti bolki(facepalm)ne znam dali e kicma, bubreg ili jajknik ili sto, se naednas nekako ke zabole pa ajde razberi:worried:

    Inaku dobri sme, malata spie kaj i dae ke se razbudi.
    Golemata go ceka tato da go namesti satorot sto i go donese postarot, ne mi teknuva na mak Kako se vika, vid na zamok kako sator da se igrat vnatre so malata.

    Tuku golemata nauci velosiped bez pomosni da vozi:inlove::Dkolku li radosti e:D
    Koga ima ubavo sonce sat, dva sme nadvor pa samo se fali vidi mamo kako vozam vidi kako znam da zavrtuvam:inlove::D
    A malata uma edno malo motorce ama ne znae da pedala:Dsamo se butka so nozete:D

    Jas iskoristuvam sonce pa se fativ za proletna generalka:Da i um da trgnam od virusov|(sekakvi misli mi se vrtat pa mu vikam na mojov ke se sreknam:drunk:

    Nemame mn sto da kazeme:^)denovi minuvat, malce nadvor malce doma, izmisluvajne na igri za cerkive, malce gotvenje malce ova ona i taka:)
    Koga sme kaj gotvenjeto da promesam gravceto:wasntme:

    Toa majki:hug:guski do site vas:l::f::sun:
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 19 други им се допаѓа ова.
  19. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.857
    Пол:
    Женски
    Ами што мислиш дека правам јас со денови ^_^
    Прво ми стигна известување, али не прочитав, па кога укапирав дека има знакче кај животите се повратив и се шашардисав од среќа :rock:
    Не можам да се изнаиграм :tmi:
    Богами ми фалело вакво нешто у сето сивило и по нешто бело :rock:


    Добра снежна ноќ мајки :rain:

    Снегов дојде баш како за Априлили да ти направи партнерот ако станал прв, а тебе у соба ти се спуштени ролетните :*:

    Вчера по ручек гледав метео и видов дека снег ќе паѓа, али си реков у "најдобар случај" како тој од пред некој ден ќе биде. Си легнав со инфо и уверена со свои очи дека убаво паѓа снег, али на тоа остана |-)
    Станувам сабајле и онака улетана да ставам макарони да се варат пред да се разбуди детево и ме блесна светлина 8-|
    Е не ми се веруваше колку снег има!
    Цееееел ден не престана да паѓа и уште паѓа, па некои 20см снежна покривка има сигурно, но мислам и повеќе се :nod: само не се задржува секаде рамномерно и убаво.
    Најдобро мерев по кантите за ѓубре :D

    Детево се шашардиса од снегот, не знаеше што да прави, де газеше по него, де топки фрлаше, де коли копаше, па он се џиткаше, снешко правевме и на крај сладолед јадевме ^_^

    Многу ми е мака што вака ја читам Ано, а знам и многу во слична/иста позиција, денес на многу постирани слики по фб ми надојдоа солзи ;(
    И да, јас/ние и не треба да се жалиме за карантинов!
    Но и тоа е таа предност "куќа + двор" тек сега го оправдувам мм што е толку против да се селиме од тука, па благодет и во време на пандемија било, само дури не се позитивизираме нели, после се ќе е сеедно :tmi:

    Денес некои 3-4ч бевме надвор, искочивме "најнормално" нит маска, ни ракавици, сем што напрскав кваки па фатив.
    Снежни лудории, трчање, бркање, играње, хранење животинки, дете анимирано цел ден, едвај чекаше внатре да влеземе, да јаде и да земе здив :D

    И сите претходни денови ни се исти, со исклучок на снегот, неделата се напентаривме и на планина, нормално искочивме и без стрес си влеговме внатре..
    Му фалат лизгалките, му фалат дечиња, неделата се расплаче по едни на планина :u: му фалат бабите, дедовците, тетките, дружбите, па верувам и акањето по Молови..
    Многу сум му досадна и татко му му е досаден :(

    За игри не знам што да кажам, +/-ист е како и претходно на тоа поле, он уште не е истрчан и уште не се напентарил на сите можни полици и не скокнал на сите можни начини 8)
    Проекти не правиме никакви, знам дека нема да имам никаква соработка, па не ни почнувам. Изигруваме играчки, речиси ниту една нова не добил, оно ако бројам 2нови има последниов месец. Едната му е вртимушка и веќе не му е најинтересна, а другата Лего бус, како ја доби така спие со неа, сегде ја шета, веќе 3дена и се бања со неа :D
    Тоа е и тоа ценење на играчки, стварно размислувам да не трупам повеќе, 1-2 во тек на месец и топ + некое книже, пластелин, стикери, боички и тоа е тоа :)
    Абе веќе го чека Џамбо вреќа со играчки за у песок (facepalm)
    Решив само еден голем камион да му купам и голем багер за копање, лопати и кофи има и доста му е за лето, нек "средува" наоколу 8)
    Аха да и уште еден пиштол на вода ќе добие, сегашниов кај и да е ќе откаже љубов :D

    Ех таа вода, да може цел ден би се шлапал, па и како се разбања и би се киснел цееееел божји ден :rock:
    Многу, многу ми е мака што море/езеро нема да види оваа година, ќе полниме здравје базентче, али не е тоа тоа :(

    За Корона решив веќе ништо не читам и пораат сум, ќе отворам само Венко, ќе видам новости и тоа е тоа. Страниците не ги отварам повеќе, куп и одлајкнував, па не ми ни искачаат куп глупости и бљувотина :puke:
    У грлово имам грутка, блиски се позитивни, многу блиски и многу ми значат, најризичниот е на Инфективна, стабилен, али дури не испадне ќе се тресам секој нареден ден..
    До тука беше и после тоа престанав да читам, сега само ќе чекам, море и ќе чекам дали ќе се паднеме среќлии или не, оно и кога (lalala)
    Не знам со ваков здравствен систем, уствари и со вакво "се" дали е подобро сега у првите да си фатиш и да ти олесне или да си почекаш :tmi:
    Некако не ми се гледа крајот..
    Мерки има, супер се, ама нема кој да ги примени и почитува, жално, многу жално, трагично со каков себичен, глуп и прост народ делиме парче земја :envy:

    Него нов месец, конечно заврши март и доста му беше!
    Нов месец, нови 30дена, кој знае што ќе донесе..

    Велигден иде, убави денови, весели денови, денови каде се собира семејството, се вапцаат јајца, се собираат убави моменти :l:
    Но оваа година се ќе е поинаку..
    Но сепак од нас зависи дали ќе дозволиме сето сивило да ни влијае и Велигден оваа година да мине како лош празник..

    Јас веќе нарачав мм деновиве да ми купи јајца, боја за јајцата, да зеде парче месо за печење и куп намирници за содржајна торта и некои чоколадирани дрндулајки за радостите на бебе :angel:
    Ваљда 15јајца ќе фарбам, ќе немам со кого да разменам, но барем ќе наредам корпата и ќе сликам (facepalm) се шалам :D оно и не, гарант ќе шкрапнам, ама нека знае бебе дека на Велигден има полно шарени јајциња, па ќе се кршиме, па ќе правиме мимоза :inlove:

    Бебе и дотеран е за денот, сем патики му фалат, ама мислам и со старите ќе си иде 8)
    Ете тоа е таа спремна мајка со време :rofl:
    Па здравје и нов фриз ќе има, тогаш решивме со мм да се правиме бербери (fingers)
    А ние ќе сме какви не даде Господ, битно бањати па :smirk:

    Многу се распишав, а баш ми лев да пишам збор-два само, ама избилно ова :$
    Да спијам, утре снегот уште ќе е тука, па ако се задржил по патчево у двор ќе вадиме санката :*:

    Убави сништа и чувајте се :hug:
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 24 други им се допаѓа ова.
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    @Ano со задоцнување среќен роденден :f:
    И ние денес прво излегување после скоро 3 недели. (едно имавме само до кола претходно). За 10 мин.шетање , триста процедури. Капа,шал, соблечи патиките,утоп од снегот, зоврев дури се средивме :doh:
    Јас одам два дена неделно на работа. Имам среќа што детето ми е такво и само си заигрува. Со нас игра кога си замислува дека е на пазар и ни продава ,или ни готви нешто па не тера да "јадеме",со татко му игра фудбал,кога сака да читаме, ама грото сака да игра сам. Вози коли,црта 10,15 мин, реди животни, си измислува секој ден по нешто ново:inlove:
    Кога некој му фали звониме на "бибен"-вибер па тера на долго и широко,(facepalm), дур не ги покаже сите играчки . Некаде сме и досадни по 3,4 пати знаеме да се јавиме:angel:

    Да се стопли , па да ја искористиме терасата максимум:(
    Добра ноќ:hug:
     
    На Kaetana, SummerGirl, Monella и 21 други им се допаѓа ова.