1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    После 10 дена.
     
    На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    После викенд на работа, мех, ама немав срце да ги одбијам, за неколку часа ќе се снајдеме. Маж секако е дома, а од 1ви веќе изгледа и официјално ќе се враќам, остана без работа.

    Дете уживаше во село на планина, у принцип бевме исто ко и дома, седисидома, не мрднавме од двор, ама битно сменивме малку после 3ипол месеци дома. Искрено најмногу отидовме за золва ми, по 3 пат изгледа ќе откажуваат свадба и така им е тешко, па и сите овие месеци останаа дома во зграда на 4 спрат, моравме малку да ги орасположиме.

    Гледам овде втори бремености, јас и мм конечно се опуштивме во тој поглед и пробуваме по малку, онака срамежливо, ама пробуваме. Време е и таман сме, и дете веќе разбира. Не очекувам од прва, далеку од тоа, ама не сакам пак да проаѓам низ тие денови како што проаѓав за синко. Овде со многу од вас се тешевме во темата, и покрај тоа што мојата борба беше пократка, кога конечно останав бремена не ми беше дури ни верно. Од нигде никаде, едноставно се деси. Се надевам дека и овој пат нема да чекам 2ипол години.

    Ако ти кажам дека 3 дена не ме погледна, дека од сабајле до вечер со тете беше, дека уживаше во нејзиното присуство... Тоа дете е мое, ама јас уживам кога гледам колку го сакаат и колку он ужива со нив. Зошто да ми биде тешко? На крајот од денот пак сум му јас мајка, пак сум му јас таа која ќе го гушне, баци, ќе му рече те сакам најмногу на целиот свет и ќе заспие до него. Или татко му, сеедно, татко му е, нормално дека него ќе го сака, не комшијата... Што знам зошто те плаши тоа. Мајка си е мајка, освен ако не го злоставува детето (па се докажало дека и во тие ситуации децата си ги сакаат мајките) па да има страв од неа и да не ја сака, на крајот на краиштата таа го теши, го милува, го гали, го дава животот за него. Јас сум строг родител и не попуштам, од друга страна татко му, тетка му, баба му, дедо му, сите го размазуваат, ама пак кога ќе ме гушне со рачињата знам дека тоа е тоа, дека сум мама и дека ме сака и ме гледа како да сум се на светот. Без нервози, дете не може да не си ја сака мајката.
     
    На Monella, Happyinlove, marchi-cool и 19 други им се допаѓа ова.
  3. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Мајка, без грижи. Има слични на тебе, кои си ги поставуваат тие прашања. И мојата на периоди беше така. Ама знаеш зошто? со мене е цел ден. Кога ќе дојде татко и, трча се радува по него, ми тоа е нормално. Ќе ги оставам на 1 саат да се истуширам, средам нешто и оп кога ќе одам трча малата по мене, се радува. Исто и со бабите е така. Кефови е со нив, со игра, се смеј ама кога ќе ме нема саат, два после мајка си бара. Немој така да размислуваш. И доењето мислам нема врска, ја зајакнува врската меѓу мајка и бебето, но дека не ги сакаат бебињата мајките кои не ги дојат, непостои такво нешто.
    Уживај си секој миг со бебушто, брзо растат.
     
    На Nicegirl11 и Ano им се допаѓа ова.
  4. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.987
    Допаѓања:
    166.674
    Пол:
    Женски
    Добар ден девојки :)

    Крадам ситни минути додека бебла тера прва дремка за да шкртнам нешто.
    Конечно се враќа во нормала, по малку додуша.. ама има напредок. Ноќеска спиеше. :muscle:
    И изби и седмо запче, двојчето долу лево, а и тоа десно е готово да избие. Наскоро ќе има и официјално 8 заба. Како ја спотераа последниве 6, еден по еден, бел ден не видовме. :worried:
    Аман заман, нека излага и другото и дај да одмориме малку од заби.

    Вежба паѓање на гз. Многу е смешна. Се истегнува да стане, па ќе си ја плукне цуцлата и ќе се фрли по неа на газе за да ја земе и пак така одново. И тоа го праи милион пати на ден. (facepalm) Многу ми е страв да не место на гз, отиде нанапред и си ги зарие убавите запчиња во дрвената ограда од креветчето. :tmi: Ама па не може ниту да се доварди, не мирува воопшто. Црвец мал.

    Го проба и морето за прв пат. Иронично, мојата мала островјанка, си ги собра нозете одма и не сакаше пак да ги спушти внатре. А нејќе ни на песок, ни да гази ни да седи. :| :D Истражувам идеи како да и помогнам да сфати дека не е страшно.

    Будењето периодов и почнува со плачка, истовремено седнувајќи на гз па тек на крај отвара очи. И така ноќ и ден. Ќе ја земам па си е расположена, ама најавата за будење не може да помине без нималку рикање. (facepalm)

    Откако почна да пушта рачиња е премногу сомничава. Одбива да допре се што е ново и непознато. Со секоја нова играчка треба прво запознавање, ама бар тоа не трае долго. Со се останато е сафра. На пример овошје нејќе ни да гледа, не пак да допре. (facepalm) Додека ја ранам, на хранилка пред неа секогаш и оставам овошка/ки што ги јаде во моментот. Ретко оди со прстето да ја допре само за да ја турне долу и нон стоп е проследено со наредувачко кенкање да и се тргне од видно поле. (facepalm)
    Сите наопаку мојава терс.:|

    Конечно го завршив постов, го пишував на рати. Време е за ручек. Поздрав и убав ден. :)
     
    На Monella, Happyinlove, Ano и 22 други им се допаѓа ова.
  5. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Мојот втора година како мрази вода, го носев и јас викендов, погоди. Кога ја виде водата шпирт назад урлајки дека не сакал вода и била многу мраз ладна.
    Затоа не сакаат бидејки е ладна.
    Лани еднаш со плачки се тресеше и не сакаше пак, оваа година не бевме на бањање бидејки е ладно бевме на шетање ама не сака во вода не сака ниту нозете, ладна им е и се тресат тоа ги плаши.

    Почекај убаво да се согрее водатаз мој совет, уште е рано после ќе ја олабавиш со ладна вода ич не пробувај оти контраефект ќе и створиш и нема да сака.

    За песокот е лесно да се навикне, вадиш лопатка и кофичка за да игра, мојот не сакаше ни во песок му соблеков патиките мрмљаше прво ама се навикна.
    Песокот беше топол.

    Не знам како ќе не биде за на морето и нас
    Мојот категорично не сака и се тресе страшно.
     
    На Monella, Happyinlove, Мариаа. и 10 други им се допаѓа ова.
  6. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    И јас се потпишувам во списокот "деца кој мразат море".Мојата од лани кога бевме на одмор отидовме еден пат и толку многу и беа гласни брановите и повторно не отидовме на морето, ама во базените едвај ја теравме да си оди само со лажење да јадеме и пак ќе дојдеме.Ние со мм легнувавме претепани, а таа немаше попладневна дремка од возбуда и сакаше побрзу да одиме да се бања:)
    Инаку @Yowannty ме потсети на една случка кога малата беше некои 9-10мсеци.Имавме во маало изложба на цвеќиња од цел свет цел проект со милиарди евра инвестирано и насекаде беше се средено и полно со цвеќиња.Пролет и убава зелена трева , а наоколу некои црвени лалиња во форма на баклава.Слика убавина.Сакавме да ја сликаме на тревата и ја оставивме да седе.Ама не само што седна кога почна да плака и да ја куби тревата:oДете исплашено плака та ќе се задави.Нормално ја зедов јас да не слика мм, а таа уште плакаше и ја гледаше сумливо тревата со еден грст треба во рачињата:rofl:
    Се што им е ново им е страшно:smirk:Сега како поголемка уште има работи од кој се плаши ама не толку како лани.

    Ај добар ден:)

    Сакав уште да пишувам ама стигнав дома.Инаку сме добри.Секој ден во градинка и така.Малата кога ќе си дојдеме дома цел ден ми го раскажува што правела и јадела па кога ќе каже како 2 чинии јадење изела се чудам дали за себе кажува или за друго дете:o.Дома ништо не јаде:(Нормално ритуал ни е после градинка сладолед и не само ние цела градинка па се збираме со групата и децата си играат.Многу е смешна со мене само на мк збори, а со децата германски па ќе се збрка па им збори македонски па јас ја корегирам:inlove::D

    Ајде да влезам дома доста стојам пред врата :D

    Поздрав мајки имајте убав ден:)
     
    На TutiFuti, Monella, FreeMind и 21 други им се допаѓа ова.
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.207
    Допаѓања:
    23.986
    Примате во друштво мама што ете ко за промена нема да се пожали нешто ?:)
    Бебе направи 7 ипол месеци и секој ден се чудам колку многу менува. Колку брзо расте.
    Многу е активен, само бара занимации, сабајле во кревет седнал и се смее.
    6ти месец ми беше баш тежок. Беше во некаква регресија буквално цел месец, стануваше често ноќе со плачење што воопшто не личи на него, не сакаше да се одели од мене, дење исто кенкаше скоро цело време, спиеше кратко денски, сакаше во раце а многу е голем, 11 кила и да сакаш не можеш само во раце.
    Се преморив и ја викнав свекрва ми два дена да дојде да можам да одморам малку. Многу ми е фино што имам таков ок однос со неа, многу е образована, шетана, и за мене најбитно феминист:D. Со два сина, ги научила и да чистат и да пеглаат и најбитно да почитуваат и сакаат. Го играше, ми направи пита и колачи, ќе почнам почесто да ја викам. :)
    И така преку ноќ детево смени, престана да плаче, почна да седи стабилно, почна да лази, денски почна да спие долго (после 7 месеци дремки од 45 мин максимум не знаж што да правам сл)о толку слободно време), се врати на старо да ја преспива вечерта, почна да удира играчки една од друга и да се смее, се смее многу заразно, и ние со него. Почна да кажува нешто деде, ње, мааам, амм. Уствари, детево учело толку многу работи, затоа бил нервозен.

    И така. Бевме на пат викендов во викендица и баш некако среќно се почувствував.
     
    На Monella, FreeMind, hello-kitty.90 и 27 други им се допаѓа ова.
  8. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    Здраво,како сте? После ручек дете гледа цртан,па да оди на пладневна дремка.
    Јас ке искористам да поработам за работа...а како веќе исцрпено се осеќам.
    Одсабајле појадуваме,и одма надвор саат време скока рипа.. па дома се прибираме...
    Некако се заседнав дома со меркиве.Не дека ми е лошо,само поинаку е.Комуникација со луѓе доби друга форма-виртуелно,преку вибер.Со дете многу заедночко време поминато,ов а ни е најдолго после породилното.Но тогаш новороденче,па бебушка и деновите хаос,а времето мерено според подои.А сега тодлер,разбира,збори,еден куп игри за играње и многу е поинтересно. Си приметувам и многу прогрес,што не ми се верува дека ке беше постигнат ако јас не поминува толку време со него...Си го научив сам панталони да симнува и облекува кога оди во ВЦ,ги препознава буквите од нашите имиња во потесна фамилија,активно време надвор со скокање рипање,истражување бубачиња и слично.
    Здравје,на есен ке си фатиме редот пак со градинка.
    Добродојде на новите мајки.
    @Yowanty ме потсети и мене на првото лето покрај море...Дете еднаш влезе во вода со дерење.Имаше 7месеци...Ама затоа сега од вода неможам да го одвојам :)
    Се одјавувам, до наредн а прилика <3
     
    На Monella, hello-kitty.90, Happyinlove и 15 други им се допаѓа ова.
  9. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.029
    Пол:
    Женски
    Вечер мајки.

    Лежам на кревет, бебе спие.
    Цел ден сме активни и во 9 сме во кревет двајцата.
    Мм кога ќе дојде од работа не е толку изморен како нас. :sweat:

    Почнавме ептен рутина да имаме.
    Сабајле стануваме и возиме точак низ маало, па се враќаме за прва дремка. После прва дремка до 21:00 е турбо. Само качи се, седни, лази, само гледа нешто да докачи. Вчера и тв сме преместувале со маж на ѕид, бушевме8):D
    Не сруши мали по дома.
    Јас па како сум китела, кујзнае што ми било во памет тогаш. Се' е растргано и сите украси по фиоки ми завршија. :emo:

    Вечерва случајно низ телефон ги најдов сликите каде што е новороденче. Се запрепастив колку сум била изгубена и како низ магла ми е цел тој период. Како кујзнае пред колку време да било.
    Ептен се изгубив на секунда.
    Толку мал, а сепак толку голем. :)
    После сите непреспиени ноќи и бурни денови на крајот од денот пак оној клише муабет'времето брзо ми помина, и брзо ми растеш малечок' :)

    Добра ноќ.
     
    На Monella, KuklickaSk, FreeMind и 20 други им се допаѓа ова.
  10. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Ноќ мајки ^_^:yawn:

    Бебе мое пишете го во клубот "љубители во морето" жапче на мајка :inlove:
    Прв одмор на 7.5м не беше времето за бањање, али ајде си рековме да му ги брцнеме ноџињата, аууу кога спиште дете :$
    Тој одмор го мина во базентче на плажа, се изналижа од солта :rofl:
    Нареден на 9.5м како стигнавме на плажа бебе одма го" џитнавме" у море, рикаше 7дена кога го вадевме :*:

    Лани веќе голем дечко, честа ја имаше Охрид, од прв ден, у прв момент летна у вода :D
    Подоцна кога го однесовме на море најпрво се почуди на водата зошто е солена, се изнаигра во песок, иако не беше воодушевен да гази по него 8)

    Оваа година :|
    Ако го види Охрид ќе бидам пресреќна, ама најсреќна (fingers)
    Не знам од каде памти, најверојатно што од време на време гледа клипчиња од лани, па зборува дека ќе иде каде има голема вода и со тато ќе ловат рипчиња и ќе прават замоци од песок.
    Прееска фати еден цртан како деца се бањаат во море и списка дека и он сакал и него да го носам таму, па детето имаше гума со желка, па објасни дека и он сакал иста :smirk:
    Тажно ми е, мака ми е, гневна сум..

    Имаме новост, чуваме две мачиња :o
    И тоа на тераса/соба :o
    Еј јас што сум скептик за луѓето што се фанатици за мачки :tmi:
    Што ти прави детска љубов :l:
    Не дека станав фанатик, али детево ми е, не престана да бара мало маче да чува дома и да му седи во рака. По улици само мачки бара/гледа и ако види бара да ги држи во раце, ако сакаш да го одвратиш од некој пат само кажи му дека во друг правец има маче и одма се враќа.

    Да знаете колку е воодушевен, колку е среќен, уште не може да поверува дека се негови и дека се тука кога ќе стане од спиење :l:
    Околу гњавењето ќе заобиколам со објаснување, имаме предизвик пред себе како да свати дека несмее да ги тегне, влече. Он си замислува дека се играчиња и мораат да седат во едно место, уствари он се плаши да не му побегнат, па првин тоа го решаваме повторувајќи дека се негови и никаде не идат..

    Него патешествието до маче е следно.
    Шетала сестра со тетин и нашле маче на дрво, па го симнувале и донеле дома, па го избањале и као му врачија поклон на бебе :inlove:
    Бебе бликаше од радост, али мачево "не го бива" :(
    Сум чувала многу мачки, али вакво мало уличарче никат, 5дена го чувавме од кои 4ри дена не беше дома, нема нема ќе кидне негде (facepalm)
    Као мирно беше, уствари оно исплашено било, па кога се подоправи си покажа право лице и се си мислам нечиво било па им избегало, па овие двајцата го собрале :doh:

    Секако сакав две да чувам, пар, лелееее не да ги парам, ќе ги кастрирам, туку две да бидат ради друштво и да не ми скитаат многу далеку.
    Сепак ќе ги пуштаме и надвор, у куќа ми е непоимливо да затварам мачка.
    Па првично беше првото и само уште едно да земам, али пошто првото не било за нас зедовме нови две, братче и сестричка :angel:

    Него мајка им е сијамка и ја носеле да се пари со исто сијамка, али мајка веќе си завршила работа со некој уличен :rofl:
    Па кога почнала да се пораѓа кренале врева дека рано и е терминот и оп маче се пораѓа и нема сијамки, сите мачиња цели на таткото :rofl:
    До солзи се смеев за моментов :rofl:
    Црното/машкото е цел на татко му, го знам мачорот, нема шанса да го утнеш дека не е негов :P
    1591821938109.jpg

    Цел реферат пишав за мачки (facepalm)
    Али што да правам тоа ни е топ тема :D

    А кучето ќе ни добие нов бокс :toivo:
    Не дека и овој и е лош и мал, но ќе го дислоцираме, али тек на крај на лето тоа.
    Сега сме во фаза А :whew:
    Бебе и со неа е преокупиран, очајно бара внимание од неа и сака да ја шета, а она две чисти не му мава, баш го гледа со погледот "мали не замарај" :rofl:
    Он сака она да трчи и он да ја брка, а она тромла и душкало, па се ја интересира сем трчање :rofl:
    Сака да ја шета на ланче, али она е бајаги силна, дупло е потешка од него, па и нешто плус, еднаш да го повлече ќе го срамни со земја. Но фативме трик, ќе ја истрчаме, ќе се умори и кога ќе почне онака мрзоволно да душка ќе му дадеме ланче, па што фалење тука паѓа дека ја шетал Белла ај ај ај :rofl:

    Сем животниве уште се застапени и бубачките, таа пасија не ќе згасне толку лесно :D
    Денот е исполнет цело време, само нешто се прави или се иде некаде, е сега малку е заморно, али дете е среќно и задоволно.
    Ако некој го праша каде бил одма вика дека бил во планина, а што правел, Пако правел скаричка и сме ручале мевце :D

    Не знам за вас али јас и полека се опуштам од сите фрки, па размислувам да почнам да го дружам со дечиња на пријатели, секако надвор, али па деца се..

    Не сум веќе паметна, но и лута сум!
    Уствари бесна сум на цела оваа фрка, па ај Бајрам, па ај дружби по клупи, ами свадбиве, па врв денес родилката..
    Значи почитувачи се еве 30% изгледа тие што сме само на форумов и што збориме (ако и збориме вистина нели) и едвај некој плус што знам од надвор, па заклучокот е со овој народ играме на карта колективен имунитет, кој ќе преживее, ќе раскажува.
    Тешко е да не се групираш.
    Тешко е да седиш дома.
    Тешко е да носиш маска (маска која ја носиш под нос и под брада е исто ко да не ја носиш).
    Тешко е да се тргнеш од мене 1м не па 2м.
    И да не набројувам, значи се е тешко, се е тешко 2глупи недели, не ти вика никој затвори се у 4ри ѕида, ама па ти викаат не им диши у врат на луѓето, ама па тешко било |(
    Сите не затворија, тек ни следи карантин, тек ни следат кластери и нови бранови, поплави.
    Денес 90 Скопје, чекам да стигнеме 100ка и да прославам :rock:
    Еј ме домрзе да се нервирам пред спиење :envy:

    Надвор врне, барем цвеќе и трева ќе не треба да вадам и ќе заштедам на вода, за прошли месец ни стигнала сметка 1.700ден :tmi:
    Деновиве и сум се раскопала, расадила, што треви искорнав, што ѓубре исфрлив, што цвеќе наредив.
    Да си се пофалам де, али стварно вредна бев :emo:
    Затоа у наредни денови ќе одмарам :D

    Мразам почнато, незавршено, мм ептен е перфекционист, али ниту едно дело не го реализирал до крај :envy:
    Не е се во финансии, не станува за тоа збор, туку од губење желба да финишира ваљда :wasntme:
    Опна толку пари за летниковец, делумно и сам го правеше, а околу требаше да стави еден песок, ама требаше и да направи едно стазиче од 1м и 3г ги прави, околу џунгла :envy:
    Сега расчистив и спотерав да става, рече ќе биде, јас ќе зборам секој ден дури не стави, абе ќе го пукнам :devil:

    Натака, посеа лани трева, али вадеше едни борови, садеше липи/сливи (уште не сваќам што му сметаа боровите али ај) и под нив фали трева, расчистив и тоа, ама сега мравки ќе ја носеле не се садело, епа се сади прашав, може, има решение и ќе садиш :devil:

    Него он решил едно куќарче да бута, ни штрчи ептен, ок тоа, ептен ќе расчисти. Али баш ме занима што ќе остави недовршено по него :smirk:

    Сум кажала дека мразам куќетина и двориште?!
    Си сакам куќарче и дворче, налет и комоција и се, абе некој треба и да средува и одржува :doh:
    Еве сега е ваква состојбата, али јас стварно не се гледам по цел ден да средувам двор, абе тоа има куп работа :whew:
    И сега гледам што поедноставно, ред дрва, трева и жардињери цвеќе, толку!
    Имаме една стаза долж патот, 100пати кажав дека само трендафили ќе садам, ете цела стаза свеки ја наччка со цвеќиња, мали биле трендафилите..
    Абе се убаво, али пирот кој ќе го вади, па не е 1м, некои 70м се (facepalm)

    На терасите кажав ставив некои цвеќиња што им треба малку внимание, а многу убавина даваат.
    Вистина е така :f:
    Али сметката за вода е 1.700ден, абе се се жедни ]:)
    На ова време/сонце бараат секој ден вода, не па кога ќе фати пеколно лето од 40ка :smirk:
    Салонските цвеќиња ми се многу убави :f:

    Којзнае што се пишав, од лани пишувам :tmi: битно си раскажав што ми текна, јас би уште али ми се спие многу :yawn:

    Убава ноќ, гушкајте малишанки :hug:
     
    На kukla21, Monella, karibian и 23 други им се допаѓа ова.
  11. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Обожавам да те читам. Ноќеска не можев да спијам, па цел пост сум го прочитала, ве замислувам со мачињата, уживанција.
    Туку, ти секогаш купуваш убава облека за мали па те молам ако начекаш некоја online продавница за бебешка облека (летна) да ми пишеш. :inlove:
     
    На emkaemka, elcezelce, TeddyGrey и 2 други им се допаѓа ова.
  12. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    :hug:
    Јас бебе мое новороденче го дотерав од ХМ, Хелоу бејби, Карамел, Енци, Мадеркеар, Тритекс, Картерс, Венис и нешто ситно од околни продавнички, за 40дена од Окаиди шеташе дечкото 8)

    Сите овие имаат онлајн, сем Мадеркеар, Карамел нема, што е голема штета, прочепкај по сите страни што се се нуди.
    Тук тук види исто, нова продавничка е, има онлајн.

    Со лесно до крај, уште малку ќе се гушкате :inlove:


    Утро мајки, а на некои може и ден им е :sun:

    Нас утро :f:

    Чекам бебе да се накани да изеде што му се нуди, па да фатиме денот ред по ред со сите ритуали и дешафки :rock:

    Денес ќе му облакам гаќи, па ќе се расправам со мочки :doh:
    Дозволува да носи, дозволи пред некое време, али мана на сите гаќи ми најде, многу биле обични и без шари, сакал он оринџ и блек гаќи и пурпул исто 8)
    Уште да почне да соработува фали, се сложува и се и на крај ќе намокри гаќите, но надежна сум јас, скржава сум веќе за пари давање за пампи. Вчера ептен надежта ме мавна по глава, па дури и мало пакување со 22пампи зедов :lol:

    Еве изеде задоволително, не му е меше без ич, иако он вика дека полно му било меше и време е за сладолед (facepalm)

    Убав ден, убав петок :hug:
     
    На kukla21, VedaG10, Monella и 18 други им се допаѓа ова.
  13. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    З'ш ве нема мајки?
    Пијам кафена тераса,што ја претворив во мини градина.Денов долг ми се гледа зашто пред 6:00ч ме разбуди дете.А ме боли и уво..за сега сама себе си се лечам...
    Затера пладневната дремка,така да ќе мора да го трчам после надвор ...а како би само да кулирам...
    Немам што многу да кажам..секојдневие со тодлер знаете како е-исцрпувачко,бидејќи имаат многу многу емергија,ама и многу интересни се...
    Купив денес вишњи,сакам куглоф да направам,ми се јаде ама и ме мрзи ....
     
    На Monella, Belabelinakinder, Мариаа. и 17 други им се допаѓа ова.
  14. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Здраво мамици:hai:

    Ние добри по цел ден сме турбо, или сум на работа или го чувам синко дома.

    Деновите ни се многу исполнети, сега пак оти и затопли цел ден сме надвор:whew:

    Градинките ќе отворат подругата недела нормално, единствено што не ми се допаѓа е што ќе има постојани групи и децата нема да се мешаат. Едно од најдобрите другари на синко е во другата група и не смеат да си играат заедно.
    Претераа веќе, не знаат што да измислат.:doh:

    Инаку денеска бевме на роденден и се изнаигра дете. Пред тоа наполнивме вода во поголем базент пред зградата и имаше шлапкање и играње(poolparty).
    Дури цело маало се собра да се бањаат, Земаа крпи се послаа наоколу што викаат децата на плажа биле.
    Маж вика гледаш не ни треба куќа, се си имаме тука:rofl:

    Имавме проблем со хаусмајсторот, малку е нацист.
    Мм му одржа една лекција, па сега со пола уста ни вика здраво.
    Некои се правила вади од газот, па дури и се дрзна да каже зошто сме се уселиле на место каде нема игралиште пред зградат:headbang:.

    Ама и другите комшии нее го фермаат, по зборење разбравме дека порано бил страв и трепет, не им дозволувал на децата да си играат пред зградата.
    Само што како минува времето работите се менуваат и сега ама баш ретко кој го сфаќа сериозно.

    Синко вчера во супермаркетот ме стопи:$:inlove:
    Не знам што му текна после градинка и се развика на цел глас мамо ти си ми пријател и најдобра мајка на цел свет.
    Две редици од двете каси се завртеа да не видат кои сме:wasntme:

    Едно убаво ми дојде на душата ми идеше да го изедам како кифла(heidy)
    Само дете се усрами, и почна нервозно да се смее.
    Многу ми е срамежлив и си става многу на срце,јас бев таква како мала.


    Јас си збирам гутшајни си правам колекција во меѓувреме, никаде не отидовме-и секаде враќаат пари. Пропадната година, бев речиси 100%сигурна дека ќе успее барем летниот одмор, ама ништо ни од него.

    Ако ме прашувате за Корона немам страв, страв ми е единствено да не заглавиме во туѓа држава и да не можеме да се вратиме.

    Поле работа турбо, овој месец мислам дека ќе скапам на работата. Едвај чекам да помине.

    Затоа пак наредниот ќе работам дури пет дена:dance:
    Нешто одмор, имам малку повеќе слободно и ќе уживам.

    Планот за Август ми е ист како овој средно жалосен- кога го гледам од сега се нервирам како ќе издржам.
    Многу сме под притисок, клиниката сака да си ги поврати парите од кога беа со загуба во времето кога се беше затворено и сега се работи со полна пареа.
    Море викам ако ми пукне филмот знам и болна да се пишам една недела, иако до сега тоа никогаш не сум го направила-некако совеста не ми дава. Мора да се тешам со нешто:P

    Со маж бев како на бојно поле 3 дена. Се бевме на кавги. Ме разочара многу(n)
    Не пушеше цигари три месеци, почна по некое демек притисок на работа. И почна само да ми купува пакли по 7€.
    А, имаше цигари од Полска и му викав не ги продавај, не се откажуваш ти така лесно.
    Во лутина му реков нареден пат да не пробал да ги откаже, оти пак ќе качи 10 кг, а кога тогаш пак ќе им се врати на цигарите. Сакав демек да го изнервирам, мислејќи дека ќе смени мислење. Видов нема фајде и оставив.

    Поздрав женчиња, мм вика да гледаме филм на Нетфликс, убава вечер на сите:d:
     
    На Ano, Monella, Makedonka007 и 14 други им се допаѓа ова.
  15. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    @flower30
    @mal.ecka
    Мајки кралици, главите горе и вие можете да се изборите за се што сакате, треба да бидете среќни, па која и одлука да ја донесете, животот е краток!
    Среќна мајка = среќни дечиња :inlove:

    @snegulkata пуштам среќа за многу брзо време да се гушкате со тато :hug:


    Ноќ мајки :yawn:

    Капната сум, недела како недела, ама детево се повеќе енергија има, таман мислиш се изморил он почнал да скока и да бира нова локација за шетање, па и избор на превозно сретство има 8)
    На прсти станав сабајле као да успеам асално да се измочам, доручек да му спремам и уз пат кафе да се напијам (fingers)
    Уште не бев стигнала до вратата на вц то и слушам "мами, мами" :smirk:

    Преселив мачките во двор, не лутаат како без компас, у радиус од 10м повеќе не отишле, ептен се плашливи :D
    Ги стационирав кај играчките на бебе, па кога он не игра со нив мачките ги користат. Сабајле гледам едното се натоварило во камион, а другото се шеташе по клацкалката :D
    Женското некое ситно како мајката ќе е, слабичко, манИкенка :makeup:
    А машкото плукнат татко, огромен мачор ќе е, дупло е поголем од девојчица и само јаде 8)
    Бебе пука од радости дека има две мачиња и само се фали, па гордо реди прстите да покаже и објаснува дека се викаат Том и Џери :inlove:
    Нема нема и само прашува, мачиња ме чекаат надвор, не бегаат :l:
    И првото уште го спомнува, кажува дека белото е лошо маче и му го фрлил на комшичето преку жица, него да го гребе :tmi:
    Вчера идеме кај моите и таму го сретнавме, го играа дечиња (facepalm) а не го однесовме нигде, као и него ќе му даваме да јаде, нека се врти чим го зедовме, односно го добивме, али мачево е хит, уличарче :angel:

    Сега уште папагал ни фали :bandit:
    Ќе биде и тоа (facepalm)

    Пред некој ден мм му фати гуштер на бебе, ама гуштер, гуштер, рептил, голем, зелен со плавко, многу беше убав :angel:
    Бебе пукна од радост, ама не пукна и да му го дадеме да го држи во рака :shake:
    Сплет на околности ни избега, јас и мајка се потепавме и препотивме да го фатиме, ама како да не, првин го напивме, го најадовме, па ќе го бркаме :rofl:
    И подобро што избега, зарем и гуштер ќе чував, барем виде бебе, иако он вика дека гуштер пошол да мочка и еве 3дена гуштер уште моча :lol:
    1592176689800.jpg

    Него сме го насадиле бебе со мајка :tmi:
    Мајка као ќе сади цвеќе и нормално бебе се напика да види што се прави. Па виде една алатка за садење, не и знам име, као да стиснеш у земја и да направиш дупка, па таму ставаш цвеќе и садиш. Бебе посегна по неа, му ја дава мајка и му објаснува и покажува како да ракува со неа. Зима бебе направијата и стиска у земја, а јас и мајка го бодриме дека треба посилно да стисне за да ја набие алатката (facepalm)
    И у еден момент бебе се превртува со се алатка, нозе на стаза, тело у цвеќе, а цела глава у ровка земја :tmi:
    Брзо го кревам и имаш, прво шарам очи дали е повреден и у следен момент прскам од смеење пошто едвај се гледа што му се налепил кал на лице, цела уста земја :D
    Он рика, ние паѓаме у несвест од смеење, уствари он се исплаши :smirk:
    Па го пофаливме дека се насадил и дека сега таму има уште едно дете :lol: и гордо се пофали на сите за успехот :rofl:
    Душа бе, ќе го потепавме :doh:

    Ноџињата му се како да бил на бојно поле, за гревови, што утепано, што изгребано и со модрички :(
    Па само мачкаме, галиме, се жалиме, лепиме лепенки, он вика дека не го боли ништо, ретко и за нешто плачел кога се удрил, ама греотка изгледа :smirk:
    Да имав храброст да појдев до Зара да му купев од тие најтенките панталонки да ги подоправиме малку :smirk:
    Ама немам :doh:

    Да спијам веќе, 2ч по полноќ фати, не пишувам со саати, баш брзо куцав, филм гледав, еден со вештерки :ninja:
    Па и не беше лош, додуше на времето не пропуштив ниту една сезона на Волшебнички :tmi:
    А кога го репризираа се испочудив како сум можела толку глупости да гледам, еј колку менуваат 4-5г :angel:

    Колку ли серии гледав порано, обавезно по една Шпанска/Турска пратев, плус Анатомија и Хаус обавезно. А сега ништо, уствари ниту тв гледам, кај нас тв се пали во 21ч и се гаси во 22ч, ретко како денес има отстапки :D

    Утре се спремам и едно торте да правам, кој знае дали ќе успеам, а ми се јаде :smirk:
    Вагата пак иде нагоре :|

    Убава ноќ, гушкајте малишани :hug:
     
    На kukla21, hello-kitty.90, TarantulaA и 18 други им се допаѓа ова.
  16. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    После колку време им ги сековте ноктињата? Мојава има 13 дена се гребе многу од нив по лицето
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Одма.
    Сечи и ги. За што ќе и ги чуваш?:D
     
    На kukla21, Spidy и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  18. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Внимателно само! На моето пробав и ноктето му било уште сраснато со кожата, па го осакатив малце.
    Додека се мали им се лупат.
     
  19. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Веднаш сечи ги, нема да оставиш да се гребе бебе заради бабини деветини.
     
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.060
    Втор ден дома, на 4 дена старо бебе :)
    Ќе ги исечев и првиот, ама баби ,дедовци гужви и се стемни.
    А се роди со ноктиња,кога го донесоа другиот ден изгребан беше по лице
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.