1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    сега поинаку ги ставаат вакциниве за разлика од порано ама ќе кажам искуство со сестра. Ми. Таа има три белези на горниот дел на подлактицата. Како мала ја прашував мама што и е таа вика од вакцина е којзнае како и ја ставиле та на 3 места излегол белег.

    @Presrekna среќен роденден на синко
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.426
    Пол:
    Женски
    @svami ако сметаш дека ти треба терапија за помош, покрај разговор, треба да посетиш психијатар, но ако мислиш дека само разговор би помогнало ти треба психолог.
    На своја рака во секое време можеш да пиеш Б6, Маточина пред спиење и имаше еден чај за добар сон, мешавина од билки, прашај во аптеки кој е. Ова ако не доиш, ако доиш за Б6 знам дека смееш, за другото најдобро е да прашаш.

    Друг муабет е дали ти си личност која би верувала на 3то лице за разговор?!
    Некој свој близок можеби многу подобро би ти пружил подршка, не очекувај чудо од 3тото лице и дека таа ќе ти ги реши проблемите. Тебе ти треба најмногу слушател, можеби мајка/татко, сестра/брат, другарка..
    Можеш и сама да почнеш поинаку да го организираш денот и да ги смениш некои навики, со дечињата постојана рутина на која ти ќе диктираш.
    Чистење кога ќе можеш!
    Не пеглај, битно е да е испрано!
    Ако си преморена нарачај ручек или свари супа, макарони/купи готова каша!
    Деца спијат=мајка спие!
    1час мт како знае и умее нека ги анимира, а ти тушот, бањај се, разлепшувај се.
    Итн итн сама олеснувај си и прави си го денот порелаксиран, задавај обврски на големото, нека мие нешто, бања и нека растура песок, бои, слајм, пластелин, сигурно имаш тераса, постелај таму и нека креира.

    Сите сме се наоѓале во некоја "црна точка" но се зависи од нас кога ќе излеземе :hug:

    Поради една причина мајка ме натера да идам на психијатар (не ми се должи повеќе зошто, кој знае, знае) не дека ме убедуваше, ама она сметаше дека требало и јас се сложив најмногу за неа.
    Психијатаров (facepalm) од врата не ме бендиса, као јас да и раскажам зошто сум дошла, а уствари она со мајка ми си изнаправи муабет (facepalm) очите не престана да ги кокори од вчудоневиденост 8-|
    На крај ми вика: а терапија сакаш да ти дадам, не и реков, немам потреба од неа, епа ми вика тогаш на психолог иди :^)
    И мајка, ете да идам..
    Појдов кај една Марија, Ремедика, млада, позитивна, ама што дека кога не се најдовме ич, башка кога почна да кажува едни крипи ствари и за мој мозок превише отупени престанав да идам. Мислам 4ри пати појдов :whew:
    На мајка у прв момент и кажав дека она ми рекла дека не ми требаат веќе сеанси и жена искоментира као стварно имало промена :bandit: а многу покасно и кажав вистината :tmi:

    Едноставно јас и не се пронаоѓам во такви разговори, можеби бидејќи имам и со кого да разговарам, можеби и на сите проблеми сум гледала решение или едноставно знам и сама да ги решам :angel:
    Мислам треба да си и човек "да сакаш" а пред се и да го погодиш вистинскиот за разговор.


    @GirlLove
    Претера девојче со тролањево, мислам стварно доста е!


    Ноќ мајки :yawn:

    Ејјјјјј 1ви Јули дојде, како не затворија од март месец, така времево лета ли лета, оп скок уште малку и есен ќе фати и кој по ред ќе е 7ми пик ли :bandit:

    Уште 1месец и многу ситно ми е роденден :party:
    За една година ќе сум постара, уште и попаметна да сум би било супер :angel:
    Порано како си ги броев годините и во секое време знаев колку имам, а сега ако не помислам ќе згрешам (facepalm)

    Се фарбав сама 8-|
    Со некоја фарба/прелив, да извадам жолтилото и искрена презадоволна од исходот :whew: башка и сама се шишав некои 4см :tmi:
    Многу храброст сум собрала за косава, изгледа до годините е :D

    Нит знам што фарба беше, другарка се шлака со таква, па и реков и мене да ми купи, ми се свиѓа нејзината боја :lol:
    Прв пат мешам тоа и се што имаше ставив, знам едното е фарба, другот хидроген, но имаше и две други кесички, ама во недостиг на време и дете обесено на врата не ни прочитав, ми рекоа се да смешам и јас си сватив СЕ! Плус ми рекоа и малку шампон, ама изгледа повеќе ставив бидејќи баш ми се распени и едвај ја исплавив :D

    Ма супер ми е, во темата ставив и слика, ама благе везе нема со реалноста, ептен убава сивкаста нијанса имам :emo:
    Порачав уште фарби да ми се купат, чим го скршив мразот, понатаму лесно е :D

    Деновиве, година, многу топло и голем дел на активности ги нема. Детево до вчера ми викаше, мами има сонце, надвор се седи, а сега ми вика мами има сонце, убаво е домче :D

    Наполнивме и базентот на тераса, која радост е тоа :inlove:
    Ќе одиме, ќе одиме до езеро, надежна и одлучна сум, кај и да е и тоа ќе биде!
    Колку ли ќе се радува :inlove:
    А јас ќе го изнасликам :tmi:
    На нерва му одам кога ќе ме види со телефонот, ама па да го овековечам секој момент нели :angel:

    Пак Лего е во функција, цела детска е со коцки :rock:
    По цел ден се гради, руши, поправа, прередува и подредува, па и јас кога ќе се заиграм, дури му пререкувам оти ми руши игрите :lol:

    Ги најде сликичките од животинско царство, па само ги подредува и ги кажува кое што животно е. Секако секоја птица е само птица, риба е риба итн итн, но интересот е голем, се труди да учи, денес ги запомни "меркат и штрк".
    Интересен е со мравојадот, не му се погаѓа ич да го каже, па со татко му се научија дека тоа е животно што јаде мравки и го вика "уча мавки" :D

    Деновиве хит е хилихоптерче, па како за среќа секој ден наоѓаме по некое ново. Прееска кола ќе не изгазеше дури го уловиме, па жената се чудеше што бркаме и праша дали може да помине или да сочека да не изгази нешто, бидејќи од асвалтот и едвај се гледаше :D

    По жешково не му се искача баш надвор, кажав веќе, па кога ќе спомнеме лов на бубачки вика "спијат во дупка, многу е жешко" :D
    Завчера се шетавме во ноќ, па фативме од оние грдички бубалки кои светат, аиииии радост, радост :inlove:
    Денес веќе беа мртви и побара да ги уклучам на полнач за да светат, па се разбравме дека не користат полнач и го извади моментот да им сменам батерии :rofl:
    И кога се помири дека умреле ги погреба :smirk:

    Чистењето веќе ми е песна, уствари пресмукување и џогер (poolparty)
    За прашина бришење уште немам робот-решение :doh:
    И за редење садови исто, а за тоа и нема :(

    Бубу е права стар, веќе многу се сакаме и го чуваме како очи у глава :l:
    По дома тронче не смее да има, одма бебе трчи и вика Бубу чисти и стиска дугмето, никогаш не ми било почисто :angel:
    Па како убаво џогира без мазнаници, оф оф оф, откако го имам бебе заборавив што е да имаш совршено исчистен под без флеки :tmi:

    За утре се спремам некоја брза торта да смучкам, осеќам пак килограмите ми идат нагоре, ама па тоа е, ми е гајле или не, само се тешам и ми се јаде :|

    Околу корона да пишам ли веќе по нешто ]:)
    Ми преседна се околу неа, веќе не ја ни спомнувам, не ни читам нешто посебно..
    Се е надвор од контрола и градиме колективен и тоа е тоа, нема што повеќе да се дебатира, со грото прост народ, сите сме прости :|

    Одлучив дека повеќе дружба на отворено не одбивам!
    Бебе очајно бара луѓе, стар, млад сеедно, битно да не сме веќе добро познатите. Деновиве ја ремети свеки, ама на најјако :rock: прееска дозволив да иде кај неа, толку беше желен, толку му беше мерак, жена 100 изговори смисли, ама да не зацрта нешто мојов и дозволив, не дека кој знае што и ќе прави, ама сака да смени..
    Татко му го собра по 1ч и нормално кога се враќа дете од кај баба носи полно кутивче со бомбони :smirk: + довлечка и чечкалици :D у период е кога мора нешто да понесе за дома, јас не давам, ама бабиве се свашта, ако бабе земи, твое е тоа, па што се нема домкнато..
    Од кај мајка донесе мелница за мелење бибер, а она има и една фиокичка, па мојов таму си чуваше бумбе неколку дена :tmi:

    И тоа, ме домрзе да пишувам, периодов и ич не ми се типка, вака навечер почнав да слушам музика на слушалки, баш ми годи :music:
    Пред 1-2ч нема шанси да си легнам, сум се темпирала да спијам по 6-8ч, а ако случајно заспијам со бебе кога ќе легне ќе станам кај 3-4ри и бдеам до кај 7ч,па некако ќе дремнам и се будам кога бебе ќе ме скорне.
    Крш ми е така денот!

    Убава ноќ, гушкате малишанки :hug:
     
    На Kaetana, Mia Fuentes, Ano и 25 други им се допаѓа ова.
  3. Надежна

    Надежна Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Emce aj te molam ako ne ti e tesko kazi postapkata i sto boja koristese da izvadam i jas zoltilovo od shatiranjeto,sto brojce na farba zede,inace preubava ti e sega bojata
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Извини вака што ќе ти се умешам не сакам грубо да звучам, твој живот си е. Но прати го дечко ти да ти купи во аптека што ти треба а не сестра ти со 2ипол годишно бебе. Мм пред да се земеме без збор одел што ќе го замолам, а и јас за него. Не ми паѓало на памет сестра ми со внук ми да ги праќам, никогаш услуги такви не сум и барала. И штом се опоравиш ќе одиш ќе помагаш него како утре и таа ќе ти помогне сестри сте. Јас се правев..ручек и правев бебе бањавме, бебе и чував она на фризер да оди..и шетав надвор дете за она кафе да пие со другарка во кафич јас нема да излезам она да прошета и зошто да не? Секако не е тоа секој ден еднаш во 3 месеци...нема поубаво од внуче затоа и сега има 5г ја сум омилена тета:inlove: Оди седи на кауч и гледај како го бања ако и е кеиф направи и го. Ќе ти го дадат држи го се наоѓа работа и да лежиш макар :D
     
    На bella.gk, Kitten, azelea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Секако.
    Едвај чекам да ојдам и да си ги штипкам тие убави рачиња и ноженца.
    И ќе помагам секако.
    Згрешив што и реков на сестра ми, дечкото е во друг град овие денови.
    Поздрав и секое добро.
    П. С. Колку брзо растат бебушите, за месец веќе е оформен женска. :inlove:
    Ајде не пишувам тука.
    И ме тролам.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  6. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.426
    Пол:
    Женски
    И јас шатирано, односно балајаж имав, таму каде не сум фарбана односно коренот ич не ми фати. Наредно првин би мачкала корен, па ќе оставам 10мин да ми постои, па надоле ќе ставам.
    Кажав се што имаше во кутијата ставив + малку шампон, смешав во пластика и се мачкав, држев 15мин. Другаркава ми рече она држи 7-10мин и нејзината е шатирана и далеку од волку жолта ко што беше мојава. Па по таа логика идев јас и држев повеќе, 15мин за да се покрие скрос жолтилото.
    Она вика 2недели и е супер, 3тата веќе и е скрос паднато, али она мие коса буквално секој ден. Секако и 3недели да држи е сосем ОК.
    Не приметив нешто да ми се оштети, верувам има и подобри и поквалитетни, ама јас сум скрос неупатена кога фарби се во прашање, мене ми се допадна нејзината боја, па така ја прашав..
    Еве ја фарбата, мислам од Вива фреш од Чаир ги зима, 80ден.
    received_750438345762519.jpeg


    Добар ден :sun:

    Цело утро го преседовме на тераса со бебе, како двајца пријатели се изнамуабетивме :D
    Испративме куп автобуси, ѓубретарот, трактори, авиони, колите не се интересни за да ги спомнувам :D

    Сега седиме во летниковец, пиеме сокчиња и дете игра со кинетички, домашен со брашно, лом стори, па еве сега ќе си поиграме и со црево :rock:

    Му се седи надвор, топло е, ама пусти мерак надвор да бил. Фативме и скакулец, па задачата ја исполнив, по пеку нема кандидати за трчање :shake:

    Вечер татко му му најави ќе го возел со мотор, па само прашува кога ќе дојде. Вика сакал да иде во Џамбо играчка да купи и он не знае што е убаво :D
    Уствари татко му и секоја вечер го вози, ама мојов моторџија се му е малку возењето. Па и се лути оти возел полека, требал силнооооо 8)

    Ај одам да денгубам :*:
     
    На Kaetana, Mia Fuentes, karibian и 16 други им се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Извини оти сите те цитираме, но жал ми е вака кога читам, знам дека си многу млада па можеби би било од помош да чуеш совет од доста повозрасни и поискусни.
    Не мора да си дрска но немој ни да премолчуваш. Најди баланс. Не собирај во себе. Во моментот кога таа прави нешто што не треба веднаш ќе кажуваш, со нормален тон, таа да осети дека си одлучна во твоите ставови. Веројатно баш затоа што си млада пробува да превземе улога на мајка и да наметнува свои правила, онака како што таа знае сметајќи дека вие не знаете. Договорете се со сопругот дека вие поставувате правила како ќе го одгледувате детето. Не се устручавај да кажеш она што ти мислиш и сакаш. Само така ќе имате мир у куќа, плус и свекрва ти да почне да слуша. Значи без карање и покажување заби, без "собирање" па да треба сѐ наеднаш да ѝ се истуриш.
    Не ти се свиѓало што го направила, тогаш кажи ѝ ги твоите правила како сакаш да го причува. Во иднина и сама ќе те прашува дали нешто да направи.

    Мојата свекрва до пред една година (а големата ќерка веќе има 6 години) уште ме прашуваше што да ѝ даде да јаде или што да облече. Уште од старт изградивме отворен однос, и уште во првите денови од болница ѝ реков да не ја бања со чај од камилица бидејќи се плашам од алергии (според нејзе убаво било за кожата). Толку. "Те молам не ја бањај со камилица" и ѝ образложив зошто. Жената со почит ме послуша. Никакви тензии. Ова беше само еден пример, но многу се почитуваме поради ваквиот однос кој го изградивме. Всушност со секој член од фамилијата треба отворено да се кажуваат работите, да не се преќутува и" собира".
    Ти посакувам брзо да се средите, бидејќи навистина се наоѓа помошта што ти ја нуди. Јас не сум од тие "мене никој не ми треба, сама ќе го растам", помошта е секогаш добредојдена, и на сите што ми помогнале, баби, дедовци, тетка, сум им благодарна до небо!
    Само смирено и коректно со жената... Ќе биде! :)

    Хелоу женцки на темава, мене богами ме немало можеби повеќе од една година ама прочитав неколку странички наназад и ме фати носталгија. Сега па и ми се отвори повеќе време, ќе можам почесто да пишувам.

    @emkaemka сега ќе одам да те видам во темата ^_^
    @Chanell* со лесно да си ја износиш бременоста, баш и мене ми е сѐ како вчера да е, се сеќавам дека бевме генерација во темата труднички муабети :) Со лесно и на @Ava.84 :f:

    Инаку многу пријатно освежување на форумов ми е @Milkiway, баш сакам да ја читам :coffee:
     
    На Kaetana, Mia Fuentes, Ano и 24 други им се допаѓа ова.
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Фала ти драго ми е што е така. Уште ми е рано за во оваа тема ама обожавам да ве читам за да си стекнам некое знаење и искуство :hug::inlove:
     
    На Kaetana, flower30, 24.07 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ако, добредојдена си. Ти си веќе мајка со самото тоа што се грижиш за човечето у стомак :)
    Иначе те читам и по други теми, па така ми остави убав впечаток.
     
    На Kaetana, TarantulaA, Milkiway и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Здраво и од мене ,и јас одамна не сум пишала а темава ми е една од омилените,секој ден ве читам ,а еве @Kitten ме окуражи и ние од постара генерација да чкртнеме:D

    Се сложувам за @Milkiway ,и мене ми е многу пријатно да ја читам и во труднички:),а таму ќе се дружиме и со @Chanell* и @Ava.84 ,наблизу сме па ќе имаме нова генерација корона baby:D.
    Да, бремена сум по втор пат,се решивме и бидна за брзо, дадата е голема и едвај чека да стане дада, уште од сега прави планови за бебето и сакала да има сестричка,па ќе видиме дали ќе и се исполни желбата :inlove:.Ќе бидат 6 години разлика,и очекувам дека ќе ми биде полесно, бидејќи веќе е самостојна и разбрана за многу работи.

    Ви посакувам убав ден,па ќе наминувам почесто.:hug::l:
     
    Последна измена: 2 јули 2020
    На firequeenn, Kaetana, Ano и 25 други им се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Точно само изгледа ние со прво уште сме несвесни по малце. Бар ја и мм сме по малце несвесни а еве го за 3 мес ќе ни дојде.
    Фала ти многу за убавите зборови :inlove::l::l::hug::D
     
    На Kaetana, 24.07 и Kitten им се допаѓа ова.
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Вчера напишав километарски пост и Ач! Нема го!

    Дете нана, јас со воспалени мускули пошто решив после 2м турбо кардио да удрам, стагнирам со симнување килажа па да убрзам. Кафе ладам зошто жешко не го сакам, па да ве поздравам.

    ХЕЛОУ од домашна самоизолација! На работа 2ца колеги позитивни, понеделник ме чека тестирање. Седиме под клима а ко за беља празен фрижидер и куп работи фалат и треба да се завршат, ама њама!

    Синоќа дочитував книга до 4 сабајле и сега мамурна, ама нема спиење, да допишам па леќата ќе ја ставам да се вари. Таман на време за ручек пред пост да почнам и да се налевам вода. Вчера ручек испуштив зошто доцна ми текна да спремам. Тоа е. На Аутофагија сум, и ми почна ли пост уста не отварам сем за кафе и вода.

    Се молев дете да прозбори пред 2 лета, сега го молам да замолчи малку да здивнам, празна воденица, нон стоп зборува. Ако му речеш Добро Матео доста сега, глава ме боли! Имаш остро лутење, Не доста! Сакам да зборувам, не прекинувам! Мајкоооо...

    Друго да ви кажам немам, сем дека полудев по цвеќиња и на тераса имам цела градина, кактуси, сукулени, свашта! Си ги обожувам! По 1000че месечно оди за земја и 1000че за нови саксиички.

    Мислам доста е, да станам да приставам ручекот.
     
    На Kaetana, Mia Fuentes, Ano и 16 други им се допаѓа ова.
  13. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    @ @kiki_riki можеби може да сподели искуство и некој совет :)
    Ние истиот проблем го имавме но се реши само од себе, кога прооди подобро му се исправи

    @Chanell* со лесно
    @Ava.84 :hug: се изненадив ко ја прочитав азелеа :inlove:
    @azelea со лесно и тебе :inlove:
    Ух шо убо, многу мешиња овде имало :l:
     
    На Kaetana, elcezelce, 24.07 и 8 други им се допаѓа ова.
  14. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @GirlLove Ако сакаш помагај-ако несакаш не може со сила да те тера никој, ама од прв пост не ми допаѓа оговарањето твое на твојата сестра по форумов.
    Кажи и во фаца, што има тука да се жалиш дали и колку често те викала?
    Колку ли глупо би ми било вака сестра ми да мисли за мене кога би ја викала на малку помош ако не можам да се снаоѓам сама..
    Ама голема си, ти си знаеш :)

    Дете разиграно, испивме и кафе двете :!:
    Јака финта ми е ова за да пивне малку млекце, јас си правам нес во мала чашка а на неа млеко и малку Несквик, и пие ли пие :lol:
    Вика “ајде мамо пали кафе, не боле гава” :D
    За еден саат сум на работа, а абер нема да заспие..ќе има плачки пак.
    Синоќа во 12 заспа, ме изненади.. сабајле во 9 еве ја станата пред мене (facepalm)
    Како не и се приспа до сега не знам, мене очиве на пола копје ми се.
    Неќеше да спие во креветчето и цела спална ја зафати, се разбудив во 3 по полноќ јас бев легната на пола во креветчето |(
    Ќе биде долг денов :D

    @Kitten Фала :inlove:
    Овој пат немам навика да пишувам во труднички, некако времето ми лета брзо, еве 6 недели поминаа од коа дознав а ми изгледа ко прошлата недела да било :D
    Побрзо и ќе порасне второто а? :tmi:

    @Ava.84 со лесно и на тебе мила :l:
    @azelea И тебе со лесно, си се најдовме генерација значи:inlove:
    Генерација корона карантин :$

    Дури да пишам пост и 3 часот дојде, и дете заспав и на работа дојдов.
    Да ручам дури нема жива душа, па кафе па работа до вечер ...
    Ми прија климава и тишината :$

    Убав ден женски, одмарајте дома оти надвор не е хумано колку е пеколно жешко.
     
    На Kaetana, Mia Fuentes, Ano и 19 други им се допаѓа ова.
  15. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    20.862
    Пол:
    Женски
    Читам,и се радувам,нови бебенца ќе има од членки што ги 'запознав' читајќи ги кога дете ми беше бебе а ноќите непроспиени..Со лесно нека врви @Ava.84 ,@azelea @Chanell*

    Ние со дете сме одспале,сега кафе и цртани,бар дур разбистрам глава.Ко попарена од топлово сум.
    Што да кажам друго...нема ништо интересно....
    Се читкаме ❤️
     
    На Kaetana, Coco31, emkaemka и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Надежна

    Надежна Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Fala Emka :hug::hug::hug:
     
    Последна измена: 2 јули 2020
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки :hai:

    Ме фативте во тесно па сега морам и на мојта тема јавно да признаам:$Да,Ава која не сакаше да слушне за второ, конечно попушти на притисоците од средината и еве сега се мачи со жештини и гадења,е малку трудна:D Не дека сакав да скријам ама сакав да ви кажам кога ќе го минам првиот триместар како посигурно де:$Ова од мајка ми опомена ми беше.Привот пат кажавме по првата контрола,а сега кажав по тестот.Ама после не видовме плод па сите разочарани за после една недела да се покаже малата точка:inlove:Мајка ми ме скара како сум требала да чекам и да соопштам , а јас се изнервирав и и реков ако не биде ништо тебе ќе ти кажам наредниот пат кога ќе се породам:@Нели тогаш е најсигурно?(facepalm)
    На другарки и пријателки ќе им кажам после летото ако преживеам:rofl:Мразам жешко:!:

    Со оваа бременост ми тргна со болести.Настинав пред да го правам 3 тиот тест.Кашлица,кивање и нос ми течеше.Не ме тестираа за корона ама ми траеше 2 дена само.Ова од градинка некое вирусче.Во саботата бевме на едно езеро и ми се активира алергијата на сонце па сега се драпам како шугава:@Нормално ништо не смеам да мачкам.

    Малата се радува многу и кажува мојто бебе ќе биде женско.Мајсторот вика ќе било женско, ама во фаца му се гледа дека сака машко.За мене да е здраво и живо само ама пак сум за женско:$:D

    Фала ви женски за честитките и влечам нога да дојдат што повеќе мамички во труднечки.
    @Mari* зошто се изненади јас стара кока сум веќе, редно е за второ :*
    @azelea не знам дали ти кажав со лесно и тебе:inlove:
    @emkaemka убава ти е косата ама плавуша некако како поубаво да ти стое.Не па оти знам како изгледаш:lol:

    Да одам мајки да ручам муж донесе некоја фаст фуд.Од работа сум преморена и без сила па заборавам да зготвам(facepalm)
    Имајте убав ден :f:
     
    На Kaetana, TutiFuti, Mia Fuentes и 22 други им се допаѓа ова.
  18. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Не бе, за стара знам дека си :rofl:
    Него не знаев :^) а знаев дека не сакаш :$
     
    На 24.07 и Ava.84 им се допаѓа ова.
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.853
    Пол:
    Женски
    Ве читкам одвреме на време, не пишам тука често, со лесно на сите бремени :inlove:
    Секогаш се радувам кога ќе слушнам за бременост како трепет ми поминува во телово :$
    Пред да имам машко сакав женско, а сега сакам машко пак :rofl: не сум бремена, не сум ни во план за брзо ама ете машко сакам :D синко скоро 19 месеци е ама што тешко бебе/дете имам :D кој ме читал знае, ама нека ми е здрав само тоа ми е битно.
    Поздрав до сите :sun:
    Се согласувам со @Chanell* за @GirlLove не ми се допаѓа и мене што тука пишиш за сестра ти, таа ти е сестра можиш се во лице да и кажиш ако нешто ти смета, нема да ти се налути сигурна сум, ама кога би прочитала тука е тогаш мислам дека би ти се налутила. Толку...
     
    На RainBow, TarantulaA, Coco31 и 7 други им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Епа ај повлечете нога, чекам и јас месецов да се израдувам :inlove: Рано е уште ама активно работиме на случајот :wasntme:
     
    На Kaetana, Coco31, KuklickaSk и 9 други им се допаѓа ова.