1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    :inlove: :inlove: :inlove:
    Да видиш па за прво запче како се израдував, па мама кога ми рече, први чекорчиња..... :inlove:
     
    На Happyinlove, Yowannty, BabyT* и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Elena_leo20

    Elena_leo20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Majki. Kako se spravuvate so toa sto pokraj obvrskite so bebe po cel den radi virusov ne moze ni da se proseta bar saat dva onaka sam da se rascisti glava...
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Никако не се справувам и многу негативно ми влијае па и капак сопругов секој ден си најдува некој да си излези и да си пие кафе..де со другарите де со брат ми де со брат му и тоа уште повеќе ме доотепува..значи од март пред да се породам па се до сега немам мрднато од дома само ако треба на педијатар или до кај брат му...При крај на нервен слом сум и кај да е има да го отерам у 300 лепе...

    ЕДИТ:па капак и кога е дома (ретко тоа) ако му оставам бебе за да се истуширам само што ќе излезам одма ми го дава како демек кај мама сакал...а дека треба да сушам коса (до газ ми е )или да се издишам малку и да пијам кафе на рајат него ама ич не му моча на страна...
     
    На Kaetana, flower30 и Elena_leo20 им се допаѓа ова.
  4. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.040
    Допаѓања:
    10.627
    Пол:
    Женски
    Јас да сум како тебе ќе земам ќе искршам се по дома од нервоза за да види колку имам во мене собирано, дека и јас сум човек и дека неговите постапки не се во ред.
    И ти си човек сакаш да отидеш што се вика на фризер, на депилација малку да се прошеташ воздух да те фати па ако си родила не значи дека дома треба да седиш по цел ден какво му е тоа однесување.
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Ма каква депилација мислам заборавив што е тоа...и еве сум по долги хеланки оти веќе два пати се токмев да одам на депилација ама немаше кој да ми чува бебе...Ми иди да му ги исфрлам парталите од прозор и да си земам бебе ао мене во парк на воздух...само мал е уште не ми седи во количка иначе ни го молам ни го чекам да излезам
     
    На Kaetana и Milkiway им се допаѓа ова.
  6. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Никако, ние сме дома, живееме со деливери, мм искача само да фрли ѓубре и до аптека. Во стан како во кафез. Да наврши 40дена ќе се спакуваме и идеме кај свекрвата на југ во куќа. Ама и таму не може до бескрај да се седи пак ќе треба да се вратиме во Ск :/ Овој вирусот сите не поремети, ама си викам да сме сите живи и здрави, ќе издржиме.
     
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Добар ден мајки
    Го пијам второто кафе во тишина. Девојките уморни, редат коцки, за сега без караници, па прибрав компјутерот.
    Бевме неколку часа во шумата, сета негативна енерија и мисли ги снемува и после тој вид на ``празнење`` почнуваат батериите да се полнат. Колку многу годат прошетките во природа, и физички и ментално.
    Се надевам децава ќе продолжат да ги негуваат навиките кои им ги доближуваме. Со часеви радознало и неуморно пешачат во природа, истражуваат и набљудуваат.
    Сакам да бидат свои...самите да се ``откријат`` себе, не да бидат како што друг им вели дека треба да се. Сакам да бидат бестрашни, да бидат храбри, да бидат со нескротен дух во тој пат на себе спознавање.

    Бевме кај срните, децава ги галеа и ранеа, па фативме во шумата. Некоја брза активност да им смислам па сигурно ќе има и втора тура во природа.

    Живи и здрави сме. Среќни. Сакани. На купче.
    :l:
     
    Последна измена: 4 јули 2020
    На girl-miri, happygirl, Kaetana и 28 други им се допаѓа ова.
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Одамна сакам да те прашам. Таму кај што шетате нема опасности од диви животни? :wasntme:
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Не. Станува збор за шуми кои се контролирани и проверувани. На пример има знаци доколку има птици, зајаци, или пак дива свиња, елен...
    Во оние вторите не одиме, тие се за ловците. Овие се за прошетки и рекреација.
     
    На Kaetana, elcezelce, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
  10. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Претпоставив на нешто такво.Преубаво е.
     
    На mal.ecka и danichap им се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Денес бевме во еден парк за срни кој се наоѓа среде шума. Заграден е со ограда, но се влева внатре и може слободно да се галат и хранат животните. Цел комплекс, цела шума, е со патеки за пешачење, за возење велосипеди и сл. Кога ќе влезе помеѓу дрвата човек не делува можеби така, сепак е природа, остава впечаток дека е диво и нефатено од човечка рака, но се е контролирано.
     
    На happygirl, Kaetana, Happyinlove и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Elena_leo20

    Elena_leo20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Ne znam. Jas se porodiv pred 9 meseci, togas uste ne bese ova so korona, bebeto bese lesno za cuvanje i soprugot go cuvase za jas da mozam da zdivnam sto se vika onaka da prosetam niz trgovski bilo kade saat dva. Toa me spasi mislam od monotonija, dosada i preokupiranost. Site majki znaat sto znaci 24/7edno pa isto, pa spie pa ne spie pa place pa se i svasta na sekoj ziv covek ke mu dojde preku glava i bara malce mir. Sega sme vo pomal grad radi virusov i da ne sedime vo stan zatvoreni ama mislam deka vakva monotonija i dosada vo zivot sum nemala...

    I posle ke kazat imaj trpenie. E ajde de.. Vozmozno li e se ova vaka da se izdrzi.. I kolku..
     
    Последна измена од модератор: 4 јули 2020
    На flower30 и azelea им се допаѓа ова.
  13. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Да баш сега ги гледав видеата. Преубаво искуство за малите, па и за вас.
    Баш тоа што изгледа диво и недопрено од човечка рака, ме воодушеви.
     
    На Kaetana и danichap им се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Немаш ли во близина некое паркче, споредна уличка да си го земеш во раце да го прошеташ штом не сака во количка? И ние бевме дома до 40 дена (кај моите отидовме на викенд на 2 недели и седевме во двор) ама сега секоја вечер шетаме до плоштад. И мојот не сака многу да шета ама го чекам кога го фаќа дремка и си спие во количка. Се молзам и кога ќе се разбуди му го давам шишето. Пред 2 дена малку му беше млекото и морав да му дадам цице. Бевме во Малага и си седнав таму на клупа во темница си се нацица. Иначе, менталитетот уште не ни е за доење во јавност. Ужас, колку мажи ме погледнаа.
     
    На Kaetana, dunika, flower30 и 9 други им се допаѓа ова.
  15. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Паркче немам го шетам низ двор и го возам со количката или го оставам да спие в количка надвор да пијам кафе раат...ама пак аекој ден се едно исто...да излезам низ уличкиве ете ти ги сите комшивки а не сакам да ми се моткаат околу бебе оти имаме случај со корона во маркетот па од кај знам која се била во контакт...
    А менталитетот ни е далеку на дно за други работи а пак за доење на јавно место да не зборам...
    @Elena_leo20 Ма какво трпение да си пукни човек..
     
    На Kaetana, Jana06 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  16. Elena_leo20

    Elena_leo20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    A zosto ne sedi. Legnato vo kolicka vo korpa..?
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Сака да гледа да е исправен а така неможи и се нервира па плачки...а мал е за да е исправен 2 месеци е
     
  18. Elena_leo20

    Elena_leo20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Zemaj go pred da mu dojde vreme za spienje i ke si spie cel pat. Jas taka pravev.
     
    На MACKICA1902, MilaSs12 и babyboy1 им се допаѓа ова.
  19. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Јас го заспивам и го легнувам па така си спие а јас си возам низ двор за да се размрдам оти закржлавив:D
     
  20. Elena_leo20

    Elena_leo20 Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Bogami.. Ne e lesno
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.