1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Рoдителски муaбети.
    Нa фoрумoв имa и тaткoвци :!:
    @Рoберт 7
    @ninja35 @Petar80
    сигурнo и други...
     
    Последна измена: 2 мај 2016
    На mal.ecka, Tajnaotrovna, Petar80 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. SamovilkaH

    SamovilkaH Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    2.037
    Пол:
    Женски
    За многу години празникот мамички, живи и здрави пред се.
    Браво за темата одлична е.
    Јас инаку за тие што не знаат имам три синчиња.Првиот има 4 години, вториот во Јули ќе прави 3години и третиот има 1 месец.
    Помош немам од никаде, маж ми оди само трета смена на работа така да ја сум турбо машина 8) Батериите си го полнам од насмевките на децата и уживам во моментите со нив зошто еден ден све ќе биде само спомен.
    Не се секирајте за нередот дома, за не измиените садови, за натрупаните алишта што треба да се здиплат.Тоа ќе се среди ако не денес, утре.
    Гушкајте си ги децата, уживајте со нив зошто времето летка, дур да трепнеме ќе пораснат.
    Ве гушкам сите :inlove: :*
     
    На marchi-cool, Mariangel, mama89 и 13 други им се допаѓа ова.
  3. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @Sky-butterfly не продолжив да го носам во градинка. Едно разболувањето, ама пресудно беше односот на воспитувачките спрема децата и начинот на работа со самите деца. Ете, нивниот "шаблон" едноставно не се вклопуваше со мојот начин на воспитување на дете.

    Тешко е, баш сега маж ми е во странство, па посакувам да имам уште некоја рака гратис. Почнав веќе да се губам навечер од што ми се спие, во еден критичен период веќе не можам да зборувам правилно. Со болеста на син ми се собира сѐ на сѐ да спијам 2-3 саати максимум во текот на целата ноќ, цепкани по пола саат. Среќа сега е подобар, ама оди спиј мирно...
    Море колку и да е мачно, само нека се здрави... Кога се здрави децата маката колку е поголема толку е послатка.
    Се мачам сама со две деца, ама се гордеам што ги имам, тие ми ја исполнуваат душава.

    Викнав жена да ми помага 4-5 саати во денот, колку да зачистам, ручек да направам и ако некогаш останува време и да поучам. Згора на сѐ и факултет ми тежи на глава. Скоро ќе почне да доаѓа, па ќе видиме како ќе биде тогаш.
     
    На marchi-cool, eli25, mama89 и 6 други им се допаѓа ова.
  4. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мамички Христос Воскресна среќни празници и од нас.Се надевам ќе не примите и нас.Имам синче од 1 год и 5 месеци.Активно,хиперактивно......
    И јас од ко е роден сум хронично ненаспана,станат е 6-6:30, преспива два пати во денот по 1 саат отприлика а навечер во 22 часот е заспан веќе.Мн се будеше навечер за цицање скоро секој саат,па еве има 2 недели како се одбивме од цицање.2 дена спиевме како луѓе и дојде на ред ваѓање заб (четворка),грип полн е шлајмови кашла се дави,повраќа од шлајмовите.Пак ненаспани по цела ноќ со плачење,кашлање,менување постелнини.Ни тој ни јас наспани.Жал ми е кај што го гледам како се мачи.Се надевам побрзо ќе помине.
     
    На Girl-Rabbit, mama89, galapce и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Добар ден. Моја беба сега спие ама ме изнамачи додека заспа. Неодамна ја научив да заспива сама, во друга соба, арно ама сега во фазата на инстант станување треба да помине време додека тааа одлучи да треба да остане да лежи во креветчето, а не да станува и оди во него. |(
    И и се спие многу ама таа сепак ќе стане, ќе ја фрли цуцлата на земја, ќе збори нешто, ќе вика па јас кога влезам во собата таа целата ќе се насмее, јас и ја подавам цуцлата, ја легнувам, таа демек мирна, кога излезам од собата ете ти ја пак. И така неколку пати :sweat:

    good mother quotes (3).jpg
     
    На eli25, Girl-Rabbit, mama89 и 8 други им се допаѓа ова.
  6. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Добар ден и тука од мене :)
    Како сте денеска?
    Ние станавме во 7 па се бањавме си игравме малку и сега спиеме а мама и тато одмараат :)
     
    На eli25, mama89, SamovilkaH и 3 други им се допаѓа ова.
  7. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Мамичκи на повеќе дечиња, сеκоја чест! Ама, сеκоја чест!!!!
    Јас збудалувам неκогаш! Имам едно синче. Сκоρо една година има. (Се спρемаме за ρоденден). И тоа маж ми е дома доста вρеме. За виκенди е зафатен најмногу. Баρем сега е таκа. Κога ни се ρоди синчето, баш тогаш беше најзафатен. По цел ден бев сама. Многу бρзо се менуваат неговите обвρсκи. Тамам ќе навиκнам да ми е туκа за се... па, по цел ден го нема! Тамам воспоставуваме ρед за појадоκ, ρучеκ и вечеρа, κога не е туκа не ни готвам. Само за бебе. И аκо κаснам тоа што јаде! :) Затоа и слим си сум! ;)
    А κога го спомнавме κафето, да се надовρзам. Се чудам. Во бρеменост не можев да пијам. Ми се лошеше. Пρед тоа едвај едно во денот пиев, κолκу дρуштво да пρавам неκому, а сегаааа... има денови κога ми се чини 20 да испијам за да фунκциониρам. Единствено можам да κажам деκа вρеме си давам себеси само за тушиρање! Благодаρам што постои! :)
    Малκу пρоблем ми е штобебето не спие само. Ни дење ни ноќе! Моρа да сум до него. Нема што немам пρобано, ама нема спас!
    И таκа. Со позитивни мисли и убав појадоκ почна и овој ден полн со пρедизвици. Имајте убав ден и честит пρазниκ на сите.

    Забоρавив да κажам. Синче почна да ме имитиρа. Виκа κола, бај-бај, мама, баба, тете, тато, бρρρρ κога го вози κоличето, дете, детете..... Се ρадувам! :)
     
    На marchi-cool, mama89, Legadema и 7 други им се допаѓа ова.
  8. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    И ние сами се гледаме со бебуш. Тато е најчесто по службени патишта. Дури и кога требаше да се породам требаше да оди на пат...за среќа имаа разбирање, па се одложи малку.

    @SpangeBob и јас во бременост кафе не поднесував, а претходно си пиев. И некое време после породување не пиев.

    Ретко готвам за мене...али за бебуш скоро се е готвено. Стануваме секогаш околу 8ч. Некогаш преспиваме еднаш, некогаш два пати. Ако преспиеме еднаш си легнуваме околу 22ч.,а два пати околу 00ч. Поодморена сум 2 пати кога преспива.
    Не сме често болни...фала богу...Во оваа година само едно вирусче фати и тоа само со проливче и една инфекција на ушиња. Температура досега немаме никогаш кренато.
    Уште немаме прозборено. Демек велат машките потешко прозборувале, ама еве моево девојче.
    Почна бебуш да се срами кога и се обраќа некој :) а кога ќе падне оди кај мама да ја утеши :)
    Се повеќе сака да движи. Цело време е клекни-стани, напред-назад. Мама многу и се радува на се ново што ќе направи, а со душа чекам да кажи нешто да почниме муабет по малку да си правиме.
     
    На marchi-cool, Girl-Rabbit, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
  9. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Κолκава е ќеρκичκата? Па веќе оди душичκата, не може се наеднаш! Хихи! Ама κога ќе почне да збоρува, да не и затваρаш уста. Имам дρугаρκа има таκво девојче. Не збоρува, не збоρува и κога почнаааа... мајκа и вели само κога спие не ме боли главата! Хахааа...
     
    На Girl-Rabbit, mama89, tincemajmunce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Не оди уште хихихи..погрешно сум се изразила...доаѓа требаше да пишам хахаха....
    И ние сме отприлика колку вас..на 9ти годинка.
     
    На Asja, mama89 и SpangeBob им се допаѓа ова.
  11. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    :coffee: bujrum!!
    Nie vcera zaglavivme na klinika. Preplasena sum vo sok. Doktorkite mi velat deka ne e nisto, pa me utesi toa.
    Hristos voshrese!!

    E arno, menjaj naslov! Pa da toa i mi bese idea koga ja otvarav, cisto muabet a za prasanja i soveti si imame temi.
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  12. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Синко синоќа лазејќи се лизна и тресна на плочки, право со устето, дури и крв му потече ;( мама преплака цела ноќ, тој убаво си спиеше, ама јас дежурав, криво ми е бидејќи и јас и мм бевме тука покрај него, ама дете се случува и допрва ќе има вакви стресни ситуации.
    Денес е добар, се смее, само устето му е црвено, подуено, мм вика ко певаљка со силикони е:)
    Сега нанка, а јас користам прилика да јадам, после ќе шетнеме малце, денес сонце не грее :sun:
    Има друштво за сладолед? :D
     
  13. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Здраво и од мене :* Одлична тема. Јас сум си со бебче една недела старо и полека почнуваме да се привикнуваме. Одвај чекам папчето да падне и да се повлечат бубуличките на лицето и да можам да си бидам мирна.
    За сладолед јас сум кандидат :rofl:
     
    На mama89 и Smizzy им се допаѓа ова.
  14. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Кафе муабети за мамички...

    Може ли и мајки на деца од 18 и 26 години???
    Се зезам малку... Темава е прекрасна :clap:...
    Јас никогаш не ги отварам темите во категоријата бебе, оддамна го надминавме тој период... Но, верувајте на мајката децата секогаш и остануваат мали... Секогаш за нив размислува како за деца, без разлика колку години имаат!!! И Вие што во моментов имате бебиња, а и Вие со дечињата школарчиња, ке дојдете во време кога децата ке матурираат, дипломираат, па и оженат... Но. децата сеуште за Вас ке си останат деца... Така се чувствувам... мајка!!!

    Кафе за сите мамички... worlds_best_mom_mug.jpg
     
    На marchi-cool, Girl-Rabbit, Kaetana и 15 други им се допаѓа ова.
  15. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.429
    Пол:
    Женски
    Srekni praznici. Denovive sme po gosti i so gosti. Primetuvam malava mi stanuva mnogu diva odnosno ne saka kaj nikogo osven kaj mene i tatko i odma se rasplakuva koga ke ja zeme nekoj a ne bese taka koga bese pomala. Uf kako li ke se navikne za kratko trgam na rabota dusa mi se stega
     
  16. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Може и кафе и сладолед :)
    @M&M тоа може оти сте постојано вие двајца со неа затоа. И кај мене малата така прави само во нас а посебно плаче од жени со црни коси :)
     
    На Smizzy, alana и M&M им се допаѓа ова.
  17. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Мамичκи со помали бебуши, κаκо стоите со хоρмоните!!?? Јас сум ептем осетлива деновиве, само пρиплаκувам κо мало дете:tmi:
     
    На Smizzy, alana и Cka им се допаѓа ова.
  18. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Син ми ко беше бебе кога некој ќе го погледнеше само на улица и му се обрати тој знаеше да почне да плаче :tmi: Ама се со нас беше. Ама пак малку подоцна кога се опушти од година и пол/две, и кого знае и кого не знаеше можеше муабет да направи.

    Малата одеше кај секого на помала возраст, сега повеќе разбира и не сака да оди кај непознати. Ама нормално е тоа во детскиот развој.
    Па не ги познава нели :)
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.741
    Допаѓања:
    72.650
    Пол:
    Женски
    Sinko moj site gi saka, mene pa mi smeta toa. Od nepoznati gajle nema, ako mu pruzi nekoj race odma odi kaj nego :/
    Inaku majo mila mu dadovme malku cokolado preeska, nemozev da go poznaam detevo.. ludilo go fati, uste malku falese da se akne od zemja :D trca po doma, napred nazad glavata ja klati... Eve sega kaj baba mu vo race, pesni peat i se smiri malku :D
    Inaku pagja po 100 pati, iako odi vekje dva meseci skoro... Preeska padna se akna so bradata vo fioka i sega grebanica ubava ima tamu :D
     
    На mama89 и M&M им се допаѓа ова.
  20. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    хахаа..да не ја плашите вие со вештерки? баш со црни коси :)
    Муабетов подолу од ќерка ми е.

    ,,,,,,,,--++++++++++++++
    +++++++++++++++++++-++++++*******9/
    9/9+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
     
    На Girl-Rabbit, mama89 и mariz им се допаѓа ова.