Мајчински муабети

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

 1. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.295
  Допаѓања:
  22.298
  @RainBow и мене ми беше мачно со едно. Сега си викам да има едново кој да ми го причува или пак кога спие на коњ сум, полесно здравје. А се тешам со тоа дека па да беа три ќе викав едното барем да заспие со две песна... ;)
   
  На Kaetana, eleni27, SamovilkaH и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.591
  Пол:
  Женски
  Лелеј колку му недостига ваква дружба.
  Браво за идејата.
  :clap:
  Негде маките да си ги споделиме.
  Чет муабет за олеснување. :D

  Малата наполни 6 месеци. Ако имаше скок во развој ондак трае цели 2 месеца. Пишти вришти, нешто невероватно.
  Кога не прави да скренам со паметот уствари е многу слатко бебенце.
  Инаку сите крици ги научивме.
  Цела куќа мора да е будна кога е она будна. Главен човек.:inlove:

  Си се запрашувам како ќе биде со повеќе деца. Сакав 3 ама се почесто со мм се шалиме дека и едно е доста. :D

  Ај да си ги повикам другачките @mama89 @kristina.k @m.i.g @kallias .
  Бубале ја читнав, тука е веќе.
  Јас незнам како досега не сим ја видела темава.

  :hug::* за сите мајки.

  Нема поубаво од своето чедо и од чувството да си мајка.
   
  На ♡BuBaLe♡, eutixismena, eleni27 и 11 други им се допаѓа ова.
 3. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.591
  Пол:
  Женски
  Цка јас ја ставав во количка и сегде со мене. Исто ми е од помош што над креветчето имам вртелешка со музика. Не спие таму (нејќе) ама ќе и ја пуштам да свири да појдам раат до веце.
  Сега се туширам со неа со мене. Таа во количка јас под туш со отворена кабина да ме гледа дека сум тука и пеам ли пеам.
  Ама експресно тоа се се дешава.
  5 мин се многу.

  Дури и се испраксирав со една рака ја држам со друга полнам чаша вода или правам кафе.
  Исто таблетот земам и и пуштам цртани.
  Кога слуша Имам једно медо плишано (не ми замеравајте на јазикот, незнам српски) си заспива некогаш сама и спие помирно.
  Инаку се заспивавме по 2 саати ако верувате.
   
  На kjukli, mama89, Bozica1980 и 5 други им се допаѓа ова.
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.966
  Допаѓања:
  23.146
  Пол:
  Женски
  Баш убава тема. :D

  После пораѓајот со поголемиот син, си реков - јас уште едно не раѓам. Ама, не е се така како што посакуваме. После 2 години и 2 месеци останав бремена непланирано. Само еден секс беше доволен за да видам две цртички на тестот по втор пат. И јас и маж ми бевме шокирани. Не планиравме уште едно дете во тој период. Сега си имаме уште едно палаво детенце. За разлика од поголемиот син, помалиот е помирен. Со него немав мака како со поголемиот син. Со дете што цица е многу полесно отколку со дете што пие ад млеко. Година и 8 месеци (толку има помалиот син) сум наспана како што треба. Со поголемиот син плачев за спиење. Навечер често се будеше за млеко. Сабајле ќе станеше во 6 часот и очи не затвораше до 11-12 часот. А на мене глава ми паѓаше за спиење.

  Често ме прашуваат - зошто не родиш трето дете?

  Немам намера уште да раѓам. Доста ми е со овие двајца.
   
  На kjukli, mama89, SamovilkaH и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.077
  Допаѓања:
  37.632
  Пол:
  Женски
  Кај нас почна периодот на тантруми, и од задниов месец сме леле мори мајко :worried: На моменти плаче без врска, ако не и дадеш нешто се треска од земја, во нареден момент како ништо да не се случило. Вришти и се тресе ако и смениш канал, или ако и се приближи дете, и земе некој играчка....А беше толку мирно дете, делеше со сите, гушкаше и бацуваше деца. Се молам што побрзо да помине периодов зашто незнам како да постапувам. Кога ја караме уште толку вика, а постариве не советуваат дека џабе е карање до 3 год. Но ме вади од кожа во јавност, во продавница на пример кога сака нешто....не излагаме без нешто да и се купи што таа сакала. Кога не бев мајка и кога ќе видев такво понашање во продавница, си помислував- на размазеново би му ја шлапнала една. Е сега кармата ме стигна :worried: Ме тешат дека поминувало после третата година. Вие имате ли како да ме утешите?:drunk:

  И јас сакам второ дете, но стварно незнам кога ќе дојде погодниот момент.
   
  На kjukli, mama89, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.566
  Допаѓања:
  17.601
  Zenicki denes dozivuvam horor prikazna od 10 e stanat I ako sobiram po min 30min mozebi I pospal se vo skut I na grada...cel den placam na seta maka sama sum na seta maka mi nedostigaaat moite gosti cekaat a daleku se kilometri....ne deka ke smenam nesto so placenje tuku hormoini vrijat,od tablet pisuvam izivete na greski
   
 7. m.i.g

  m.i.g Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  5.504
  Пол:
  Женски
  Здраво мамички и од мене.Јас имам бебче скоро 6 месеци (уште некој ден) досега не сум имала некоја мака со неа,цицаше скоро 3 месеци ама млекото моментално ми прекина,значи сабајлето ја доев а вечерта веќе немав млеко и сега сме на Ад.Спие од кај 22 до 7-8 сабајле без разбудување во меѓувреме.Сакав и јас второ и тоа многу,чекав да ми дојди само ама се предомислив...мислам дека уште долго време нема да посакам второ(ако и воопшто посакам).:P Поздрав
   
  На Asja, mama89 и Eli23 им се допаѓа ова.
 8. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.060
  Допаѓања:
  64.290
  Пол:
  Женски
  Veruvaj deka koga kje ti pomine periodov kje se cudis zasto voopsto si placela :D maz mi mi se cudese, sednata kako mrdnata do krevetceto dole go gledam sinko i placam (facepalm) uste vtorata nedela pocnav da ostanuvam skroz sama od 7 sabanle do 5 porucek, pa so placenje sum se javuvala na maz mi da dojde doma :D srekja pa raboti vo svoja firma i mu dozvoluvase tatko mu da dojde doma :D drugarka se porodi koga moeto imase 6m i bidejki znaev kako vrijat hormonite na pocetok cesto odev kaj nea, a ona sama po cel den (nejzinite od drug grad)... I taka si ja tesev i sega si vika lele stvarno toj period kako da ne sum bila jas :D kolku meseci ti e bebeto? :)
   
  На Kaetana и ines.h им се допаѓа ова.
 9. M&M

  M&M Популарен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  2.678
  Допаѓања:
  79.649
  Пол:
  Женски
  Jas pred da go rodam prvoto mnogu si zborev taka, na pr jas bebe na spalna nema sansa da stavam, mene dete da mi se treska od zemja vo prodavnica nema da dozvojam e za sve sto vikas mi se vrati karmata ☺. Sin mi eve go 6g uste spie so mene koga bese pomal sto pati me ima obrukano vo javnost po kafici po prodavnici. Ednas dodeka cekav na red vo mlecen restoran da mu kup kifla se derese na cel glas "gladeeen sum nisto ne mi davas da jadaaam" otvori se zemjo goltni me. I sega znaeme propisno da se ispokarame na ulica. E zatoa za vtorovo ne se pravam pametna kako ke bide ke vidime da ne me snajde se obratno ☺☺☺
   
  На muchacha_a, kjukli, mama89 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.228
  Допаѓања:
  19.820
  Пол:
  Женски
  Еве сум и јас. Многу ми фалеше ваква тема и мене. Ќе ве дружам колку што можам. Малото е скоро 6 месеци, да не го урочам за спиење сме супер, од 2 месеци ја преспива ноќта, за јадење исто цица и ручка лаком си е. Очекувам промена со скокот на развој, ама се надевам нема да е драстична. (fingers) За второ за брзо не верувам дека ќе биде. И така накратко од мене. :D Поздрав мајки :*
   
  На kjukli, SamovilkaH, mama89 и 4 други им се допаѓа ова.
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.871
  Допаѓања:
  47.282
  Пол:
  Женски
  Маж заспан,бебуле пак во раце ми спие, ама си се средив, си пиев кафе, си ручав, една масажа за размрдување и друго е.:whew: Да поспие мм, па јас ќе прилегнам. Полесно е двајцата кога сме.:)
   
  На kjukli, eleni27, mama89 и 4 други им се допаѓа ова.
 12. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.196
  Допаѓања:
  104.458
  Пол:
  Женски
  Далеку е полесно кога не се чува сам бебе по 24 саати,кога знае да врзе сон од два саати а да не биде во раце,а посебно е полесно кога јаде.

  Моето беше бајче до пред два три месеци,односно дур не требаше да заменуваме оброци.
  Во раце беше само кога го заспивав ми се чини.
  Спиеше во креветче до мене а јас ко будала наместо да спијам,редев две три перници една врз друга за да го гледам и не спиев од страв да не му биде нешто.
  Како сум издржувала незнам,плус оперирана.

  Сега како да имам друго дете.
  Не се жалам од ништо ама нејадењето ме убива.
   
  На kjukli, mama89, Tajnaotrovna и 4 други им се допаѓа ова.
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.261
  Допаѓања:
  267.151
  Bevme da pazarime peleni i mleko za nea.Tolku se naluti cufkata,pocna da preta (toa seto poradi toa sto ja izvadovme od kolickata za pazarenie) i so glava me lupna po jabolknicata (obrazot).
  Pred lugeto se smeskam ali koa izlegovme nadvor:@..da ne Vi kazuvam..nego mu se isturiv.
  modrinka imam..kako tepana sum.
  ...i navecer uste kenka..dovolno za da bidam mamurna cel den.
  Vecer so tatko i na spalnata neka spijat.Mi treba son.
  I omodrena i nenaspana!!
   
  На muchacha_a, mama89 и M&M им се допаѓа ова.
 14. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.489
  Допаѓања:
  46.861
  Син ми, да е жив и здрав, ама во таква фаза е да е нон стоп некој трансформерс-робот што скока, или спајдермен или било што друго кое ненормално пишти и скока и буквално главата ми пукна од него. Многу, ама многу е гласен. (lalala)
  Можеби требаше тампони за уши да купам.
  Никогаш не ми приредил некоја сцена во продавница, да бара нешто со сила, не се удирал од земја и имал тантруми, освен што и сега каде и да сме тој не може да седи мирен, а кога зборува морам да го стишувам. :D

  Малата ме зеза, со денови сака да прескокне попладневно спиење, очите и паѓаат таа не се дава, ме исцрпува додека не се предаде да заспие. И кога конечно заспие веќе минало време и јас после извесно време ја будам за да не ми дреме покасно ноќеска а и јас со неа ....

  Сега спијат, а јас одмарам и се мислам што да правам.
  FB_IMG_1461314161649.jpg
   
  На Kaetana, tincemajmunce, eleni27 и 10 други им се допаѓа ова.
 15. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.566
  Допаѓања:
  17.601
  Kakvi meseci dve nedeli SME Mali SME,lele da me vidfite podocnaci do kolena mrxovolna,letargicna,cinicna,nervozna blabla....
   
 16. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.669
  Пол:
  Женски
  @Kitten leee majce kako jas da sum pisuvala ova,nie sme 2godini i 3meseci mislam i vie ste nekade 2ta godina,aaaah se nadevam e samo nekoj period.
  Ista prikazna so tv kanal ako i smenam ova crtanive sto gi sledi vednas kako place i na zemja legnuva,prodavnica ni se slucuva cesto naednas da se rasplace po nesto sto saka i da legne na zemja da place :xova masha umot i go zede,koga ja gleda se pravi kako ona sto pravi (facepalm)
  Komsivkata ima devojce 4godini i cesto znae da si igra so nea ama koga e vreme za doma da se vleze placejne vristejne :whew:nervi mi kine,se nadevam e peeiod i ke mine bidejki sega e period koga ucat sto treba kako pa moze zatoa e taka malce :whew:
   
  На Kitten и mama89 им се допаѓа ова.
 17. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.489
  Допаѓања:
  46.861
  Сите или скоро сите сме го поминале тоа... ако ти е за некоја утеха.
  И разбирливо е сето тоа. Да добиеш бебе е вистински шок. Настрана што е убава работа да си мајка нели.
  Ама полека, дади си време, да фатите ритам, ред, да се навикнете едно на друго, на нов начин на живот, ќе биде полесно. Полесно ќе се снаоѓаш.
  Легнувај со бебе кога оно спие. Се нека стои, ти одмарај со него. Барем овие први недели додека и ти не дојдеш при себе.
   
  На Kaetana, MissDior, mama89 и 4 други им се допаѓа ова.
 18. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.196
  Допаѓања:
  104.458
  Пол:
  Женски
  Не лажи ја Скај,полесно тек кога ке наполнат две години.:D
  Едно тешко оди,друго доаѓа. Тска барем јас сум искусила.
  Тешко ама вреди.:inlove:
   
  На Tajnaotrovna и girl-miri им се допаѓа ова.
 19. M&M

  M&M Популарен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  2.678
  Допаѓања:
  79.649
  Пол:
  Женски
  Temava za 2 dena 6 strani bravo koj ja pocna epten ni falel muabet izgleda :clap:
  Deca zaspani mm hrci veke ja si vikam malku da iskuliram sama. Obicno zaspivam so golemiot nakaj 9:30 ama.ima denovi koga ne mi se spie tolku i koristam malku mir i tisina.
  Dobra nok
   
  На Kaetana, SamovilkaH, mariz и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.489
  Допаѓања:
  46.861
  Не ја лажам. Полесно ќе се снаоѓа, напишав, кога ќе влезе во шема. :)

  Сепак сметам да е полесно. Така ми било и со двете деца. Полесно после месец и пол, па малку полесно после три месеци, па уште полесно после 6 месеци.
  Полесно кога пролази, полесно кога ќе прооди итн.

  Да си фатат ред со спиење, со цицање, да се организира. Е како нема да е полесно, не зезај.
  Ко зомби бев првите недели и со двете, после заличев на човек :D
   
  На BabyStyle, M&M, Bellona и 3 други им се допаѓа ова.