1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Ајде што ќе пиете да ве частам, цуфчето само спие, јас јадев и кафе пиев.:party: Живи радости сум.:D
    [​IMG]
    Ајде, кафе и десерт во едно.:mm:
     
    На ♡BuBaLe♡, Viktorijaaa5, slobodka и 11 други им се допаѓа ова.
  2. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Моето бебе пак на почетокот беше мирно ептен. Дома ми светеше, ручек направен, јас најадена, напиена, бањата, се под ред.
    На 4ипол месеци ја прими втората доза на вакцината дитепер и детето ми подиве. Право лудило. Незнаев кај сум, а веќе бев и на работа тргната. И тој период траеше околу 2 месеци. После се смири, ама не така како на почетокот.
    Сега има скоро 13 месеци, сите знаете :!: не оди сам, ама вчера изгледа почна :?: направи 5-6 чекори сам.:party::party::party::party::party::party:
    Е сега, за одлуката кога второ дете?
    На почетокот нејќев ни да чујам за второ дете, ама како си растеше син ми некако мм успеа да ме подубеди. Не бев цврсто одлучена дека сакам второ, а и не верував дека од прва ќе се фати, кога оп, две цртки :l:
    А две се!!! И тоа сите знаете, нели :D
    Бев во шок, хахаха уште сум, не знам како ќе се справам со три мали дечиња и тоа две бебиња :worried:
    Знам само дека синко ќе ми биде главен помошник, подавач на памперси и влажни марамици, креми, алишта...(facepalm) замислава ми е (facepalm)
    Битно, не сум многу уплашена, само малку, хахахаха а и не сум сама (свеки ми е тука де, да не помисли некој на мм :lol:)
    И да не заборавам, мала разлика на децата според мене е најдобра, мајката е во форма, испраксирана, децата заедно ќе си пораснат, заедно ќе си играат. Лудилото наеднаш ќе пројде :rofl:
     
    На SamovilkaH, wings, Eli23 и 10 други им се допаѓа ова.
  3. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Jas sum majka na 14 m devojce. Naspana mama sum, osven koga vadi zapcinja, fala bogu gi izvadi site, pomina taa faza. Nesakaa da igra so igraci, bucka po fioki, se zivo otvara i se i e pointeresno od kukli. Samo sto proode si go udri nogeto, sega uste ja naboluva se nadevam ke zaboravi i nema da se plasi povtorno da odi.
    Pocna da kazuva za kakanje, kaka iskluclivo vo nejzinoto noksirce, a za mockanje zaborava da mi kaze, pa sega ja ucam toa.
    Eeee so jadenjeto e poteskoto, golema maandzika, jade so igranje, molenje i ubeduvanje ic ne se pogodi bucka na mama i tato, edvaj 9,5 kg sosve alista i patiki...
    Za vtoro voopsto ne razmisluvam, tesko da se resam, a i da odlucam sigurno nema da bidat mala razlika. Mnogu loso pominav na poroduvanje, psihicki ne sum spremna za uste edno.
     
    На Eli23, DigY, eleni27 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.741
    Допаѓања:
    72.650
    Пол:
    Женски
    A jas da dojdam da ti pomognam i onaka mojov sam si se cuva :rofl: ili pak daj mi go sinko tvoj na cuvanje, taman da vidam kako e so dve deca :D kje ti ja zemev i malata ama nemam cicinja so mleko :rofl:
    Patem denov kako i sekoj den, no deneska zaspa vo 12:20 bidejki imavme komsice na gosti i se utepaa od igranje, sega ne do 4ipol kako vcera... ima do 6 da spie hahaha Jas kje si se fatam na rabota. Kje cistam, kje peglam i taka :) Pozz mamicki i imajte lesen ubav den :*
     
    На m.i.g, zuto, M&M и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Обично едното ако ти се погоди мирно и кротко, другото ќе ти наплати и за првото :rofl::rofl:
     
    На Miss.Sweet, m.i.g, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  6. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Мамии да ве почастам денес 6месеци како 6мин ми поминаа многу брзо,убаво,лесно прекраасно.Би родила уште 3 да знам дека ќе бидат мирни
    Ај да ве почастам како што е редот за полни 6месеци :)
    кафенца првен 10-tasting-coffees_d91caba5d96dea60.jpg
    ПА И ВИТАМИНИ ЦЕДЕНКИ СОКОВИ 0991.jpg БЛАЧКО МОРА И ТОА viewimage-large.jpg И ПИВЦЕ ЗА МЛЕКОТО УБАВО БИЛО ВИКААТ ХАХХС И ПИВЦЕ ЗА ЖИВЦЕ ПОВЕЛЕЛЕ ИМА СЕКАКВИ ТЕМНИ,СВЕТЛИ,ЈАКИ,СЛАБИ
    download.jpg
    beers-1920x640.jpg
     
    На m.i.g, tincemajmunce, M&M и 11 други им се допаѓа ова.
  7. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Sekogas e taka... Ednoto mirno, a drugoto dusata ke ti ja izvadi.... :)))) retko i dvete decinja da bidat mirnicki.
     
    На Eli23 и referentka им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.741
    Допаѓања:
    72.650
    Пол:
    Женски
    Ne me plasi :rofl: sobiram hrabrost jas hahaha
    Od poragjajot ne mi e mnogu strav, poragjaj ko poragjaj kje pomine. Traumaticno mi bese ama sega bas na nisto ne se sekjavam :D moze kje mi prpa togas koga kje dojde momentot :D Strasno bolno e, ama mene mi e ubavo (facepalm) sakam takva bolka :D od zabar mi e povekje strav, utre operacija pravam na zab nе da sum uprpana...
     
    На Eli23 и referentka им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.741
    Допаѓања:
    72.650
    Пол:
    Женски
    I vikam na zabarkata abe bebeto mora da iskoci nekako, a zabov i nemora :rofl:
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.741
    Допаѓања:
    72.650
    Пол:
    Женски
    Cek da si ja viknam jas @Nikita7 tuka :) Zence ajde i tebe da te druzime tuka, kazi si gi makite olesni se :D
     
  11. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    @referentka немој така, синко не е некое бајче ама неможам ни да се жалам, здрав, прав, јаде се што ќе му се даде, спие, си игра, не е плачко, сега е малце поактивен и морам да внимавам на него постојано но сепак не се жалам. Плус на пороѓај поминав лесно прелесно, вакви деца би родила и чувала едно десетина :lol: ама ако биде ко што викате второво ѕверче, тешко мене :)]:)

    Инаку денес на малово му гори главчето, а температура нема и весел е. Ми викаат запче се спрема, ама искрено од тие негови лажни сигнали за запче више отрпнав (за некој ден 10 месеци заби немаме)
     
    На M&M, Eli23, eleni27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Ааааааааааааааа не така не бива. Одбивам да го прифатам ова ]:)
     
    На Eli23 и Smizzy им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Се шалам така дечки
    Секогаш првото дете ти е ПРВО и ти е огромна промена во животот и најтешко оди адаптацијата.
    Второто е веќе видено и јасно ти е како одат работите.
    Нема дете што не е палаво, секое на свој начин.

    И ние старееме, стануваме позрели и поискусни, па не сме ни ние истите за наредните деца.
    Нема правило, нема логика.
    Нека ни се здрави и живи, какви и да се.

    Баба ми има една изрека - ,,еднаш лудилото мора да му испадне, било на детски години или постари години,,:rofl:
     
    На mama89, Annath, mami blue и 5 други им се допаѓа ова.
  14. SelinaKyle

    SelinaKyle Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    2.149
    Пол:
    Женски
    Еј супер темa, брaвo зa идејaтa.
    Дoдуше и јaс имaв вaквa идејa пa живoтoт ми удри 2-3шaмaри и зaбoрaвив декa пoстoјaм, a не пa нa фoрум дa седнaм. Амa дa бидaм искренa мнoгу ми фaлеше.
    Еве сегa, фaлa Бoгу пoдoбрa сум и зaкрепнувaм.
    Бебуш oдличнo, 8месеци, уште цицa и си јaде супер.
    Без цице не зaспивa и тешкo нa мaјкa ми зaштo уште еден месец тргнувaм нa рaбoтa...:sweat:
    Имaјте убaв ден:*
     
    На SamovilkaH, mama89, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    И мене со ова "правило" ме тешат за да одам на второ ама јас отсечно им одговарам НЕ :)
    Иначе ова многу често во пракса се покажало како вистинито.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    После првиот напор сите жени исто мислат - второ никогаш !!
    За среќа тешкото со децата е додека се ,,отресат,, што би рекле старите.
    Вистинските маки доаѓаат далеку подоцна;)
     
    На mama89 и Rabbit им се допаѓа ова.
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мамички со задоволство се придружувам во темата. (y)

    Еве вака, имам бебе скоро 19 месеци. Си поставив неколку цели кои што сакам да ги постигнам до септември, и тоа:

    1.Одвикнување од пиење млеко навечер. По препорака од педијатар од Систина, со мм се договоривме да пробаме 10 ноќи да не и даваме млеко. Се надевам дека ќе почнеме од петок вечер.

    2. Одвикнување од пелени.

    3. Ќе учиме да јадеме неблендирано и да јадеме повеќе од нашите јадења :whew:

    Што мислите, дали очекувањава ми се преголеми ? :?:
     
    На Kitten, mama89, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Ne se golemi, naprotiv...
    Jas ja odviknav od mleko navecer uste na 8m. Nejade blendirano iako tesko mi bese da ja naviknam, i da ja ucis na noksoirce, kolku porano tolku podobro, jas od 13m ja sednuvam na noksir, za 2 nedeli se navikna...
     
    На Eli23, Smizzy, chocolade и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.741
    Допаѓања:
    72.650
    Пол:
    Женски
    Таман се очекувањата. Мојот има 1год и месец и кака на нокшир од 8м, еве денес на гости ни беше комшиче колку твоето и дури му покажувавме на него како треба да се седи на нокшир, затоа што ноќна мора и бил нокширот :D неблендирано си јаде гајле нема, ама јас од малечок го учев така (башка 6 заби на 6м имаше)... банана одамна сам јаде, сам ја држи и крка... :) а млеко навечер мислиш на млекото што е пред спиење?
     
  20. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Па нели сваќи сте, свекрва ќе и биде на твојата малечка, прати ја уште сега кај нејзе, нека биде до женидба таму :rofl::rofl: После сами ќе си живеат.
    Инаку супер ви е темата, интересна е ептен.Ќе си ја читкам одвреме.
    Поздрав и убав ден.
    Па и јас после некое време да пишувам овде :!: :lol:
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.