1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајчински муабети (не е за барање совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од slobodka, 30 април 2016.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Slicna situacija kako kaj BirMelek i kaj nas. Nemozam da se pozalam od nego. Sekoj si gi znae obvrskite kaj nas, koga e doma obavezno on sreduva dete go presoblaka menja peleni mu gotvi obrok i go hrani i so toa pominuva i on vreme so nego, a mali pa obozava od tatko mu da jade go razgaluva a so mene nema da mrdne dur ne izede. Imame dogovor edna vecer jas edna on sreduva kujna, mie sadovi a drugiot igrackite gi sobira. Koga e vreme za cistenje cistime zaedno jas brisam prasina a on so pravosmukalka, ispraksiran e i toa kako temelno usisava pa so edna cetka pa so druga jer vlakna mi pagjale od kosa (facepalm) (obavezno i edna krpa na mali pa brise i toj me gleda i ide so krpata pominuva po mene :D da se uci de utre zena ke ima :D ). Do pred nekoe vreme cistese i wc ama go prezedov jas a toj za toa vreme dipli alista ako ima suvi vo masinata za susenje. Navecer za sreduvanje pred krevet dvajcata go banjame zosto dvajca nemozeme da go dodrzime vo kada ne pa jas sama.
    Nie okolu domasnite raboti za se si imame dogovor i red koj sto raboti pa taka i vremeto za rab se skratuva pa posle sme slobodni da prosetame. Plus on znae kolku e hiperaktiven mali i deka nemozam nit do wc da otidam koga sme sami dur on e na rab, pa najcesto koga ke si dojde jade se tusira i go cuva za jas da mozam da si zavrsam nekoja moja rabota, po doma nesto ili da otidam do prodavnica na primer.
    Veruvam deka so zaednicki dogovor se se postignuva.
     
    На eli25, karibian, Monella и 24 други им се допаѓа ова.
  2. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Мојот бетер е од тој на Снегулка, сопругот де :)
    Јас да ви кажам искрено се навикнав. Мојот сопруг е галениче, ама на баба. Свеки уште на две годинки го однела кај мајка и, во друг град, да го чува. Бабата беше толку поврзана со мм, при што не дозволуваше он да направи буквално ништо. Потоа дојдов јас, живеевме две години сами, и јас така дозволив да му удоволувам. Е сега сме тројца, и кога ми е тешко се дерам па цела улица слуша. Ама тоа што му останало како навика, како бил растен и воспитан тоа му останува.
    Помага, ај да не го грдам само, ама со опомени мои :)

    Јас со несоница, страшни болки во желудник, дури и дијареа, мислам сум за на Итна. Ама кај, на кој дете златно да оставам и заминам?
    Ќе си трпам болки цела ноќ.
    Имајте мирна ноќ мајкици.
    @Надежна Најсреќни да сте!
    @danichap Како да не те прочитав деновиве, рано е за новиот член, пиши како сте.
     
    На eli25, M&M, Belabelinakinder и 24 други им се допаѓа ова.
  3. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Здраво! Цел ден се спремам да пишам, дури сега наогам време. Бебе свиткано спие во раце, се спремам да го префрлам. Веќе со недели спиеме со бели звуци, ручаме со аспиратор пуштен.

    За обврските дома поделени се, неможам да се жалам. Чистиме заедно за викенд, сака да готви а и околу бебе се занимава. Сега кога нешто ке побарам да направи не одбива ама му требаат 100 саати.
    Постов го почнав синоќа го завршувам рано наутро повторно во истата поза со бебе врз мене се успиваме.
    Убав ден девојки, за кафе рано е се враќам на спиење.
     
    На emkaemka, eli25, snegulkata и 19 други им се допаѓа ова.
  4. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.843
    Пол:
    Женски
    Добро утро мамички.

    По втор пат успевам јас да го поставам кафето. Ајде повелете
    tumblr_n4n97vo1tq1slyd6qo1_250.jpg

    И да не заборавам со задоцнување Среќен роденден на малата на @Надежна .

    Инаку кај нас секој ден различен. Претходната ноќ синко мислам цела на раце ми ја помина. Спушти го во креветче за 15минути се ококорил и плаче. Затоа оваа ноќ ме остави поштено да се наспијам. Само со две примерни станувања за цицање од по 15мин.(еднаш во 23 и еднаш во 3:30).
    Сега еве умен си игра на спална, додека мама ужива во топлото кафе и фемина.
    Гледам тема за помош од мажите сте разврзале. Јас не можам да се пожалам од мојот. Особено ако е договорен за кафе со другарите или сака да вози точак. Тогаш и повеќе од што треба помага:lol:. Ова малку да се насмееме. Инаку тој повеќе е по готвењето (јас и со леб и путер можам да преживеам), усисава, средува кујна, чисти купатило. Значи ниедна обврска не е моја ексклузувно. Едноставно се договараме и се делиме. Откако останав трудна уште повеќе ми угидува. Сега едвај чека да си дојде од работа за да ги превземе синко за играње. Заедно го бањаме, менува пелени и сл. Да не излезе совршен маж имам, кога бара нешто очекува дека тиа треба да рипне и да му каже, еве сум:rofl:. Значи може пред очи да му е, а да не го види и да ме натера да станам.
    Е сега имаме помош од моите. Мајка ми скоро секој ден ни готви, а кога доаѓа, знае и да пофати нешто. Не дека јас ја терам, едноставно не знае да седи на газот.

    Времево тмурни, ама не се жалам кога до мене го имам најсветлото сонце. Одам да се погушкам со него.

    Имајте убав ден мајки :f: :f: :f:
     
    На stevemila, Capricorn Taurus, emkaemka и 35 други им се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Добро утро мајки
    Тука сум и јас, со се меше:D, ве читкам, ама досадна сум на сама себе па чмаам. Се вртиме во магичниот круг со настинки, вируси, кашлици, ноќи со тт и секојдневието се повторува.
    Ненаспана, уморна а деца бесни до бескарај:D.
    Вчера ги однесов момиве да ги чујат, кашлицата не е прекратена.

    Свеж воздух и луфтирање(lalala)
    Ако качат пак висока тт можело и чепче, чекаме да мине вирусот. Ако е вирус нели, оти нема ниту брис ниту крвна слика.
    Не се тачни жими се:tmi:.
    Полни се со шлајм, ама среќа, за сега, не се спушта надоле и се борат успешно:sweat:.

    Не одат градинка, дома се, и буквално здивуваат. До пладне сум веќе партал. Неколку пати, во најочајните моменти, ги спремивме и пут под нозе во некој аутлет на отворено, па маж врти кругчиња на свеж воздух:D, јас шопинг терапија.

    Ниту во кујна можам асално да зготвам бидејќи двете секундарно се нацртуваат до мене и вашите пет минути е работата, ниту пак раскревањето на хаосот во дневна нешто ќе реши бидејќи експресно, за 5-10 минути изгледа подеднакво страшно како предходно, ниту 10 пати на ден да усисавам пак нема да биде доволно чисто за малово да не пикне нешто во уста бидејќи пак ќе се најде нњшто што големава фрлила или ја почастила директ во уста...
    Да не редам.
    Божем ќе се откажував од наведнување и седнување на земја бидејќи ни кран не ме крева после, ама кога гледам како се готви некоја беља експресно летам од една на друга страна од собата:D, па после некако, со придржување за мебел се исправам нагоре.
    И така.
    Гледате зошто ме нема. Весело ни е, да не речам очајно:rofl:.
    Вчера на гинеколог, малото се наместило пак карлично(facepalm). Не ме испушта надежта дека во последен момент ќе се врати назад, ама низ глава ми шета мислата уште тоа ли ми требаше.

    Не ни го одбија планот за градба на куќа:envy:. Сакавме два поврзани спрата, со внатрешни скали, плус поткровје во кое би живееле свекор ми и свекрва ми со башка влез.
    Висината и оддалеченоста од комшиите не одговарале, формата на покривот.... едно кратко НАЈН.
    Тоа не дотолчи. А толку долго ја планиравме и ја чекавме дозволата за сега, на пролет, да се почне со градба.

    Ајде одма нов план.
    Нема место за свекор и свекрва, сами, па да направиме измена на планот и да биде два спрата поврзани со внатрешни скали и покрив мансарда од кој никако не сака да се откаже мм. Отиде кај комшијата, има една напуштена куќа, дампотпраша да не ја продаваат, па таму башка да се бради за мајка му и татко му, ама малку ветојатно. Стан да им се најде да им се купи некаде во градчето, блиску до нас ќе треба, ама ќе се мрчи и ќе има нетрпеливост за која он нема ниту време ниту живци.
    Уште да им каже и квалитетно да се закараат фали.

    Маж помага колку може но со работата е толку оптеретен што жал ми е веќе ќе се оболи човекот.
    Побрзо оздравување на сите дечиња и честитки секаде каде има повод за славење.
    Убав ден.
    Тѕка има и сонце, ако имам среќа може ќе шетнеме.
     
    Последна измена: 22 февруари 2018
    На stevemila, Capricorn Taurus, mal.ecka и 43 други им се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Добро утро мајки.
    Однесов дете во градинка така подразочарана, зошто планирав од денес да седи пола ден нели...протестира со јадење и нема шанси да остане толку. Плус станавме во 6 и знам дека ќе ми го вратат намисирен од што ќе му се спие :envy: требаше да спомнам да го легнат ама ете, сконцентрирана на совети за како да го хранат заборавив на тој детал. Никако да влеземе во бубањ со градинкава. Денес дури и плачеше зашто го оставам, прв пат во овие две недели..
    Толку уморно се осеќам.. Вчера маж ми се налути. Детето кенка ме бара он ме влече да ме гушнел . Велам батали плаче дете. И добив едно-е толку ќе те гушнам друг пат, се намисири и на крај се искаравме зашто според мене треба детето да го утешам да видам што сака, а според него он бил во право. Згора на тоа и куче ми висна на врат , дете во раце, овој се занесуе ми идеше усвет да фатам. Не знам како да не полудам периодов. Ама едно знам и си го ветив. :!: Нека тргне дете во градинка скроз и има ден да си земам за себе та светот нека се преврти. Во скоро 17 месеци никој не ми го почувал да речеш да седнам да одморам. Дури еднаш се случи да ми е лошо да не можам да отидам на работа и да викнам мајка да го чува па и ми се налути како тоа јас дома она да го чува. 8-| Ко никој осет за мене да нема. Ко да сум себична ако сакам туш или да седнам да јадам и да не трае 2 и пол минути и на нога... И она и свекрва ќе речат-ее па и ние тоа го пројдовме. Јас ко што знам они не работеле кога чувале деца. Ама си велам ај не си ја барај бељата Лили знаеш дека се што старее пошандрцува. Тоа е тоа. Се помирив. А чудово од муж уште мисли дека треба второ да прајме. Ко у друга димензија да живее. (facepalm)
    Се испожалив пак а? Извинете.. Мислам само мајки можат сега да ме разберат..
     
    На emkaemka, eli25, snegulkata и 30 други им се допаѓа ова.
  7. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Добро утро мами!
    Да ве поздравам,месецов ми почна хаотично и ми се чини дека уште не можам да се соземам.Бебе фати вирус,температура до 40,од црвено грло,крвна слика ок,ни наплуќа ни ништо,ајде антибиотици,боцкања,стресови, на крај јас на кислород завршив.Како за прво разболување убаво не испотресе.Скраја да е веќе.Моиве деца значи ретко ги фаќа ама кога ќе фати е страшно.Па ајде не фати невреме,не завеа снег,дефекти и ред други работи.Па ете ти 4 или 5 забче кај бебе неможам убаво да избројам,ама ваљда е 4,мислам рано е за 5.После тоа многу ме погодија настаниве трагични што се случија во земјава.Па како малку да беше, дојде циклусот на ред.Болки,ужасни,вртоглавици и несвестици. Сега е малку подобро.Се надевам дека се ќе биде во ред.Дома е како бомба да паднала,и прв пат во животов не ми е гајле.Ама ич.Битно ми е само здрави и живи да сме.Некако овие два месеци се некои лоши работи гледам и слушам,и само се молам за здравје и живот.Како само лесно се губел....Но,да не ја тупам со негативности.
    Се мислам дали да одам кај мајка кога ќе оди синко на школо,и да и нарачам палачинки, да се изнајадам,или да почнам конечно некоја диета.Бар да одморам малку.
    Сиинко учи,ме радува,среќна сум што воопшто без моја помоши работа дома постигнува супер резултати.Пред некој ден учителката му ставила,две ѕвездички.Радост до небо.
    Бебе никако да се пушти да оди,14 месеци веќе,ќе ме мачи како брат му изгледа до скоро 15 16м.Ама тоа е.Одам ги наполни пелените.Кафето се олади.Стандардни утра.
    А и времево веќе.Аман од сивила.
    Убав ден!
     
    На emkaemka, eli25, snegulkata и 20 други им се допаѓа ова.
  8. Skorpija989

    Skorpija989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Добро утро

    Еве со кафето да ве почастам од моите мафини
    20180221_133907.jpg
    Нема никаков повод, вчера бебе беше мирно па мама успеа да направи нешто.

    Иначе стандард шема. Бебе ручкаше мама пие кафе моментално и тоа е.

    За мм неможам да се пожалам. Кога ќе дојде од работа многу ми помага околу бебе, а за домашните работи повеќе свеки. Ама да сме сами би ми помагал о околу тоа. Сеа има моменти и кога треба 300 пати да му речеш нешто па да направи ама маж е опростено му е :).

    Добро е @danichap жива си била. Нека поминува се побрзо и полесно :|.

    :hai:
     
    На Lolipop23, Capricorn Taurus, LiliBoz и 30 други им се допаѓа ова.
  9. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Мене ме фаќа некоја депресија и + пмс,и времево мн ми влијае.
    На одмор сум а изгледа ќе до мене да е назнам како да го искористам слободново време и си наоѓам рачка со мм да се карам.
    Се подзамислив и решив да одам кај моите во велес може ке наполнам батерии таму и ќе си замине црниов облак над мене.
    Дете во градинка,ручек да направам па ќе ја земам порано.
    Поздрав мајки
     
    На emkaemka, eli25, M&M и 18 други им се допаѓа ова.
  10. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Добар ден ќе фати додека го завршам постов почнат од 8 ипол.
    Кафе се послужив од понуденото и еве уште го пијам, не стигнувам до него.

    Палачинки со банана од верче правев рано сабајле, изгореа (facepalm) оти палачинки и дете у фаза на породување не идат у комбинација никако,а мм уште у кома беше.

    Ноќеска пак кенкав, плачлив, ова втората двојка уште да пробие убаво изгледа. Па така мали залепен за цицка ол деј ол најт :x Душа немам веќе, ама период е ќе помине (fingers)
    Надвор снег, паѓа ли паѓа, значи дома ќе си седиме. Дува многу инаку ќе вртевме пред зграда кругови.

    Мм спрема доручек додека у моментов пијам кафе и пишувам, попладне ќе оди на работа, сака со нас време да помине повеќе пошто одиме кај мајка наскоро :)
    Се надевам ќе преспие мали саат време лет, ама за секој случај купов нови играчки да се занимаваме. Почнав полека да се пакувам. Ќе ни фали, ама брзо ќе летнат деновите.

    Одам да каснам додека спие дете, па да се фаќам за ручекот.

    Туку ќе прашав, малиот не знае да плеска со рачињата, браво и ташин танана слабо некако... Загрижена ко да сум, има потреба? :wasntme:
     
    На Lolipop23, emkaemka, eli25 и 24 други им се допаѓа ова.
  11. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Долго време немам пишано, ама не напуштам да ве прочитам.
    Кафето испиено и се молиме со малиот за јадење. Несака веќе наутро да јаде овошје со житарка, па си оди сам до фрижидер вика да го кренам и си зема кисело млеко или јогурт и само тоа јаде деновиве за доручек. До касно ми спие наутро,треба да го будам порано. Пред 10 не станува. Поручек ќе одиме кај моите да поседиме со малиот и да одморам малку од секојдневие. Таму можеби ќе станува порано со баба му и ќе се молат за јадење :)
    Одам, малиот ми вика дојди да ме држи за коса оти омилено му е.
    Убав дождлив ден мајки :rain:
     
    На Lolipop23, emkaemka, snegulkata и 18 други им се допаѓа ова.
  12. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Добар ден

    И кај нас се си е исто ама да шкртнам нешто де :)

    Деца заспаа а јас одма се фатив за кафето ^_^
    Во последно време немам ни пола час слободно за кафе
    Синко расте па со тоа и обврските
    Со момава и полесно ми е некако,се заигрува,си брмчи сама...
    Во градинка е супер само маки со нејадење таму
    Вчера дојде и рачето ми го стави на уста(онака бесно и изреволтирано) и ме караше :?:
    Се подзамислив од каде ли го научила тоа :nod: ми оди паметот да не случајно така и прави некоја воспитувачка :^)
    Ако го повтори тоа уште еднаш би сакала да прашам таму,ама и да е така сигурно не би ми кажале а?
    Мм неверува дека се такви,мада што се е можно

    Друго денес сме цел ден без памперс,да пробаме пак
    Еднаш се мочкаше во шоља и еднаш вгаќи :$
    Нокшир не сака, купивме капак за шоља ама и така не сака па се држиме некако
    Сега чекам да стане и да ја носам да не ми се измочка пак (fingers)
    Се надевам ќе успее,сепак е поголемка сега

    @danichap многу е глупо она со комшиите
    Баш и на едни пријатели сега им го одбија планот за градење дека комшиите не сакале во ѕидови да гледаат :^) страшно
    Гушки до момите :hug:

    @Надежна среќен да ви е роденденот, големи да растите

    Ручекот ми е на шпорет,да одам да не изгори :nod:

    :hai:
     
    На Lolipop23, emkaemka, Marmarin и 26 други им се допаѓа ова.
  13. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Здраво мајкички
    Уште една тешка ноќ поминавме ноќеска синко се будеше и цело време плачеше од забите ,па ми текна на едни гранулки хомеопатски што ги имам нарачано од Германија му дадов на два пати дете се смири конечно кај 2 ипол и сме заспале до кај 5 после цицаше и продолжи до 7 . Од кога станавме стандард рутина низ дома мама пиеше кафе бебе гледаше цртани па правевме доручек за бебе се раневме прва дремка раскревање низ дома ,ама дремката многу кратко траеше цели 20мин и до пред малку си игравме,се гушкавме се сликавме.Денес бебе мое прави 7 месеци :inlove:секој месец си правиме месечни фотографии ама како расте се потешко станува ич не седи мирен да го сликаш :D Сега конечно го заспав и седнав едно кафе на раат да се напиам .Ме фаќа паника да ви кажам искрено од 1 април бебе почнува во градинка кој знае како ќе биде ќе има само 8 месеци ,има ли некоја мајка тука која ќе го праќа бебето сега во градинка да се тешиме заедно :lol:
    @Надежна среќен роденден на малата принцеза :hug:
    Убав ден на сите :coffee:
     
    На Lolipop23, emkaemka, Marmarin и 22 други им се допаѓа ова.
  14. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    Хело мајки.

    Ме нема неколку дена, нема што да напишам. Еден малер од болештини што не протера 4 недели глава не може да дигнеме. Како што кажа Дани во некој круг се вртиме:( На малата уште и тече носето и кашла ама подобра е од што беше во неделата и понеделникот. Од вчера давам овесно млеко, купив и соја и бадемово млеко .Кравјо не давам веќе демек шлајмови стварало па ќе видиме.Таа не дека пиеше во мусли само, ама ајде. Реков експерт за кашлица ќе станам(facepalm) Мед не давам оти иритира и повеќе кашла, а да не кажам колку мед изеде детето на почетокот кога почна да кашла. Кашлајќи ај да се смири медче медче дете не престанува до дека золва ми не ми кажа да не давам.Така и сама од искуство видов :!:дете од нигде никаде после мед почна да кашла без да се смири.Вчера порачав електрична пумпица за нос.Па ќе видеме во сабота дали ќе ја прифати(fingers)
    Не само малата мм во пон си дојде од раб му се слоши отиде да повраќа кога се врати модар.На лицето црвени точки како испукани капилари:worried: Беше на др вирус. Мене па цела десна страна кај уше грло заби ме боли имам една афта.Леле нека помине веќе.Ама болен маж знаете како е|(
    А за помош ми помага секогаш кога не е преморен, не се жалам прави работи без да му кажам, никогаш не е пререкол зш не си средила и вели како да кажам и јас живеам овде тоа е и моја обврска.Срцка е:inlove:

    Оваа недела добив и лоша вест починало детенце на другарка на сестра ми. Сестра ми беше на погреб и ја прашувам беше ли и таа вели бев. Што друго да прашам :x а како да кажам лека му земја , а на дете земјата му тежи тоа е мало ,не е за таму.Треба да трча да си игра да го карат мама и тато, да учи од животот;(;( Лугето толку се изнамачија да го добијат и нивната среќа не траеше ни 3 години.Многу ме потресе веста мајки гушкајте деца:hug:

    @Надежна среќен роденден на малата, голема и паметна мома да стане :^:
    @Skorpija989 ммм многу вкусни мафините рецепт да дадеш:)

    Простете за тажниот пост имајте убава вечер.
     
    Последна измена: 22 февруари 2018
    На Lolipop23, emkaemka, Marmarin и 23 други им се допаѓа ова.
  15. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Хеллоо мамички

    Да напишам и јас збор два а можи и реферат ќе биде :P

    Денес дадичка ни замина кај баба и дедо на село,мм на работа јас и бебка сами па се бањавме па почна да кенка за плачење ајде нишкање и еве заспа ако не стане:)

    @elcezelce ние вчера наполнивме 7 м и почнувам со работа од 16 април малата ќе ми биде 8 ипол месеци се мислев и јас да ја носам во градинка од 1 април да видам како ќе биде,бидејќи ќе имаме повуци потегни за гледање свеќи со некои си нејзини обврски мајка внучето го гледа и тешко мене ќе биде ај свекор ми вели јас ќе си ја гледам ама пусти страв како ќе биде што ќе биде и сега незнам
     
    На tina-63, emkaemka, eli25 и 12 други им се допаѓа ова.
  16. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    @Надежна срекен роденден,голема да расте!
    @LaDyDoLl мајка како си со болките во желудникот и дијареата? Како неде досети брза помош да повикаш една инекција да ти стават против болки??
    @Skorpija989 уфф еклериве ти се мајсторски ,како би изела два!!!!јас еднаш пробав,ептен ги утнав и од тогаш се немам нафатено еклер да направам.
    Здраво женски,да се пожалаж глава ме боли,мислам мозок ке ѓи истече.Голтнав парацетамол и бедоксин,нели само тоа смејам ради доењево.Откако наполни годинка синко,почнаа луѓево да ме напнуваат да го пдбијам од цицање,а јас несакам.
    Денес бевме на лекар,се откорна бебево од олачење.
    Одам да полежам,се читаме
     
    На Lolipop23, emkaemka, eli25 и 17 други им се допаѓа ова.
  17. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    @tarantula фала што си помислила на мене. Болките се јавуваат после полноќ, скоро секоја вечер.Идејата не ти е лоша,само да имавме малку подобро здравство во државава,итна во градов особено доктор на итна,зашто не дај Боже да отидеш таму,се лутат зошто си ги разбудил,а камо ли да ги викнеш дома. Мене периодов и од Улкодин не ми минат болките.И,за трагедијата да е поголема,термин за преглед има дури за мај-јуни.


    Ние добри,скачкани со мм.Не можам да го разберам човеков,секоја мигренозна главобопка мора да ја мине во кавга,се ние сме криви за нешто.Денес дури и лажговци не нарече.Можам да простам се,ама навредливи зборови не заборавам.Капак на се,вечерва по потреба излезена бев околу 2ч,и за тоа мрчеше,не стасал да се избања.
    Дете спремно за во кревет,одиме да нанкаме.
    Добра ви ноќ!
     
    На tina-63, mal.ecka, TarantulaA и 17 други им се допаѓа ова.
  18. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Не сум спиела три дена. Зомби не ми е рамен.Т.е не знам, немам време да се погледнам во огледало... од чистење повраќаници и каки. Малава со рота вирус, трет ден скоро ништо да не јадела. Барем без тт. Денес не повраќаше и е подобра. Се молам така да остане. Сака само кај мене во раце. Мускуливе искрено ми се воспалени. Барем поспа денес. Мене ме фаќа некоја нервоза денес зашто ем е подобро ем само за се вика не, не сака, т. е и она не знае што сака, па се треска од земја. Среќа мм е смирениот дома, па и оди по газот. Викам за 8март да ме части патување... До Бардовци... (lalala):swear::@
    А, да не кажувам дека овие дена само по некоја банана каснувам, друго ништо. Кафе и цигари :swear::smoke:
    Омилен збор ни стана има кака:drunk:.
    Уф...
    А, да, и уште не спиеме, рано е :headbang:
    Добра ноќ. (highfive)
     
    На Lolipop23, tina-63, mal.ecka и 25 други им се допаѓа ова.
  19. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас почнувам од 27 април во работа. Така да април месец ќе го носам на адаптација, кај нас не постои опција да го чува некој и јас и маж ми, а и нашите родители работиме и тоа само прва смена и искрено многу ми е страв како ќе биде.
     
    На mal.ecka, eli25, Две Принцези и 2 други им се допаѓа ова.
  20. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Навистина од кај доаѓаат овие вакви вируси?! Па и името им е такво застрашувачко рота,коксаки и кој ли уште не.И се по малите деца одат...мислам вечно ќе си бидеме ненаспиени едно од вируси после од тинејџерски маки и се по ред...
    Со лесно и што побрзо да ви мине вај вирус...
    Се мачам со несоница а како ми се спие...малово вришти на 30 мин.и се превртува по стопати уф....и цел е затнат..маки..
    Добра ноќ..
     
    На gjoker4e, mal.ecka, eli25 и 8 други им се допаѓа ова.