1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мебел за комплетно уредување на домот?

Дискусија во 'Дом' започната од bojana1111, 16 мај 2011.

 1. bojana1111

  bojana1111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво дечки
  Комплетно го реновираме станот и ме интересира дали некој од вас има искуство во изборот на мебел во поглед на цената и квалитетот.
  Гледам доста реклами на телевизија и не знам што да верувам некои од салоните кои продаваат италиански мебели ми се премногу скапи.
  Забележав дека во Мебел-Ви има интересен избор и цените не се многу високи, но не знам колку е квалитетен нивниот мебел. Што мислите вие за сето ова, вашата помош ми е повеќе од потребна !!
   
 2. stefyle

  stefyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  110
  Пол:
  Женски
  Ние сега исто го реновираме целосно нашиот стан и ние гледавме во мебел ви и навистина има преубави мебели но во дома мебел се навистина прекрасни додека во монтенегро прескапи...
   
 3. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.712
  И јас сум на иста мака. Само што не сум од Ск и реновираме куќа.
  Немам блага веза што сакам т.е знам јас што сакам (црвено-бело или црвено-црно) ама маж ми не ги сака тие комбинации на бои.
  А се ново треба да купуваме (кујна, комода за ТВ, гарнитура). Гледав слики по другите теми, ама ајде можеби ќе се најде овде некој да ни постира целосно слики од кујна+дневна+трепезарија и комбинации на бои.
   
 4. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Па и дома мебел не се баш нешто ефтини. И ние бараме мебел за нашиот нов дом и ... имаме уште што да гледаме. Ни фати око една гарнитура од канапе колекшнс (ако не ги знаете се на пат према Охис од десна страна). Они се всушност производство и се многу флексибилни, може да направат било каква комбинација и сето тоа а инаку произведуваат за извоз за Германија. Многу ми е важно гарнитурата да е квалитетна не сакам да ми пропадне за две години па џабе била ефтина, нели? Во мебел-ви бевме, во ОТО мебел бевме, во Симпо бевме и во тоа Канапе. Има уште за гледање... па ќе видиме...

  еве што не бендиса, ама сакаме верзија тросед-двосед-табуретката.
  [​IMG]
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327
  Јас би ви ги препорачала Зона мебел и Дом италиа, доколку ви одговараат цените. А исто така добри се и Симпо, Горење...зависи кој стил и каква цена одговара.
   
 6. katpa628

  katpa628 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Погледни на www.sezadomot.com.mk

  Сигурна сум дека ќе најдете се што ви треба за по дома!

  Поздрав
   
 7. bojana1111

  bojana1111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Нов мебел од каде???

  Здраво!

  Ние сме млад брачен пар и реновираме дома.Имате ли некој предлог од каде да купиме мебел?Бевме во Мебел ви,имаат добар избор но незнам колку се квалитетни за тие цени што ги нудат???????? Бевме и во Монтенегро но ми се чинат прескапи.
   
 8. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.644
  Нов мебел од каде???

  Mебел ви некако ми имаат многу мебел со поминат рок, гледам по телевизија ( во Нивен салон не сум Била) и на фб ама никако не ми допаѓа. Монтенегро скапи се но барем се убави и квалитетни. Симпо го посетивте ми се допаѓа нивниот квалитет а и се во тек со модата, мислам сепак кога даваш пари да биде и убаво и квалитетно. Кристина Дамил исто така нудат добар избор.
   
 9. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.913
  Допаѓања:
  4.579
  Пол:
  Женски
  Нов мебел од каде???

  Нас дома мебелот ни е 80% од Мебел Ви и за квалитетот можам да ти кажам дека е одличен. И траен :!:
  А имаат и многу убави и модерни модели, посебно гарнитури за седење и трпезариски маси
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  14.164
  Пол:
  Женски
  Супер се, само скоро сите се тврди за седење. :lol: Бев баш пред едно месец дена..
   
 11. veronikaveronika

  veronikaveronika Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  132
  И ние реновиравме скоро, па мислам дека едно 6-7 месеци си шетавме по салони. Всушност првиот месец разгледуваш и поим немаш што ти треба, па почнуваш да сурфаш на нет, па финансиски конструкции-фујј....боли глава :D Ама се заврши 8)
  Туку, ние правевме комбинации и се ни е од различно место-бидејки по некое време знаевме точно што сакаме. Монтенегро и Натуци се супер ама и од цени боли глава-па мој совет е, ако станува збор за комода, масичка па дури и шкаф-земи си проспекти, види шеми и оди на столар(проверен секако) па 50-80% ке биде поевтино ;) Нели ако Македонче не се снајде, кој? :D
  За гарнитура, столчиња, кревет... пеки-мора да издржува оптеретување, па не би се решила за столар варијанта.
  Кристина Дамил, Мебло, Фејдом, Дормео,Икеа, Дома мебел-имаме од се по нешто ама за квалитет ке ви пишам по 2-3 години.
  Ах и да-внимателно со лизгачките плакари-ние ставивме, ама сега ме јаде јанза и мислам дека можеби ке беше подобо да беа обични. Како и да е бидна работата :emo:
   
  На cresa-jagoda и laddy им се допаѓа ова.
 12. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Зошто сте незадоволни од лизгачките плакари? Ние сакаме такви да ставиме во спална и едниот ходник, ми се гледаат практични, нема врати отварање распоред каков си сакаш и по мерка од крај до крај. И ние за мебел каде се не гледавме, Дома мебел, Мебел Ви, ОТО мебел, Симпо, Канапе колекшнс, Кристина Дамил, Монтенегро, Југоекспорт стил, Леснина Ми, Фатина и тн и тн.... Секаде се наоѓа по нешто, ама на пример Монтенегро и Дома мебел имаат навистина високи цени.. Мислам, претерано за нап стандард.
  Најпоследно што ни се бендиса е една гарнитура од Фатина, увозна, бафало кожа, тросед, двосед, фотелја комбинација. Моментално е на -40% попуст (од 118,000 на 70,000) и некако ептен ми се уклопува со она што имав замисла, да е минималистичко, без огромни наслонувачи, да не биде премасивна, затоа што кога ќе видам тросед а огромен со такви огромни рачки, навистина не ми се допаѓа. Не сакам да го угушам просторот, сакам да не фаќаат огромен простор, а сепак да се убави, цврсти и се разбира, удобни.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. Acence123

  Acence123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здр

  Ние денес исто бевме по салоните за мебел и видовме прекрасни работи но и многу скапи.
  Бевме скоро во сите салони но на крај се вративме во Мебел-Ви и покрај се гледавме квалитет,дизајн,цена и испорака.Сите овие работи некако се поклопија овде и очекуваме да видеме дали ке ги исполнат нивните обврски како што ветија.
  Видовме премногу убави работи од новата колекција ,купивме маса и столови по многу достапни цени. Како за споредба не е добро да ги именувам и ,прескапи цени но да се надеваме дека тоа што го гледавме и дека ке го добиеме?
  До сега не сме имале искуство со нив но со други фирми за мебел сме чекале и по два месеца и на крајот добивме друг модел на аголна гарнитура која ние не ја избравме.
  Дали некој имал искуство со Мебел-Ви бидејки артиклите беа прекрасни ги плативме и ке чекаме испорака 7 дена???
   
 14. Katerinastrelec

  Katerinastrelec Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  [mod-reklama:1onj148j][/mod-reklama:1onj148j]
   
 15. Acence123

  Acence123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Сакам да ве известам дека ја добивме робата од Мебел-Ви и многу е прекрасна дома кога ја наместивме уште поубави ни се видоа столовите и масата.
  Екстра ееее.

  еве да видете кои ги имам купено и се надевам дека ке ви се допаднат. само столовите бели ги земавме

  http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
   
 16. Mary85

  Mary85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Здраво.Ме интересира дали имате искуство со гарнитури од Istikbal,од каде ги земавте (зашто на сајтот на Истикбал пишува дека во Македонија имаат салони во Куманово,Тетово и Гостивар),како им се движат цените и како сте задоволни од квалитетот :) Фала однапред
   
 17. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Девојки кој е подобар материјал за гарнитура (иста како на сликава), јута или микрофибер? Јутата е малце поскапа, а ме интересира и која е подобра за одржавање.

  [​IMG]
   
 18. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327

  Евтини се гарнитурите во Истикбал, јас лично незнам што квалитет имаат ама сум била кај луѓе кои купувале од таму. Тоа ти е некој среден квалитет јас што велам Икеа работа :) . Ама анатомската столица за компј. што ја зеде братучед ми за 6 000 ден. кожна ептен му се погоди, веќе 5 год како ја користи и нема да мрдне.
  Во Куманово е на влез на Ку-во, пред зелениот пазар (значи на први семафори на влез на Ку-во право и на едно 20-30м е веднаш од десна страна, нема што да утнеш салонот е голем со голем натпис)  [quote="Srekicka"]Девојки кој е подобар материјал за гарнитура (иста како на сликава), јута или микрофибер? Јутата е малце поскапа, а ме интересира и која е подобра за одржавање.

  [​IMG][/quote]


  Што и да решиш нема да погрешиш, иако мислам дека јута е поквалитетна. Сепак тоа е платно. Најтешко за одржување е еко кожа (ама онаа правата не она што е имитација на еко кожа)
   
  На Srekicka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.445
  Од канапе гарнитурата што си ја купив :lol: , со мали измени и дополнувања, т.е јас ја одделив, затоа што просторот ми е поинаков, има камин помеѓу двата дела, инаку е многу убава, и доста сум задоволна сега за сега.
   
 20. keti.kety

  keti.kety Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  52
  Јас дома имам гарнитура (двосед, тросед и фотеља), мала масичка, трепезариска маса и столови од Мебел ВИ и морам да ви кажам дека сум презадоволна и од квалитет и од цена, и од соработката со пресолот. Столовите се кожени и на седнување пукна кожата од столот ( го закачив со фармерките) се јавивме во Мебел ВИ и во рок од една недела ни го заменија столот без проблем. Ги имам 2 години и досега сум задоволна од квалитетот, а се надевам дека ќе се покажат и за понатаму ;).
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.