1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медитерански игри

Дискусија во 'Спорт' започната од Snow-Queen, 18 јуни 2013.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Во периодот 20-30 Јуни во Мерсин, Турција ќе се одржат Медитеранските игри, на кои МОК во сорработка со нациоанлните спортски федерации ја одреди листата на спортисти и официјални лица кои ќе настапат на овие игри.

  Во продолжени даден е списокот на спортисти и официјални лица:

  ПИНГ ПОНГ

  1. Александар Томоски - спортист

  2. Kристијан Станојковски - спортист

  3. Кристијан Томоски – спортист

  4. Јованче Станојковски – официјално лице

  МЕЧУВАЊЕ

  1. Димитар Петровски – спортист

  2. Томи Александровски – официјално лице

  ТЕНИС

  1. Лина Ѓорческа – спортист

  2. Шендрит Деари – спортист

  3. Дејан Маринковиќ – официјално лице

  КАРАТЕ

  1. Емил Павлов – спортист

  2. Мартин Петрески – спортист

  3. Теодора Бошкоска – спортист

  4. Мартин Несторовски – спортист

  5. Тодор Ристески – спортист

  6. Берат Јакупи – спортист

  7. Петар Белистојански – официјално лице

  ЏУДО

  1. Катерина Николоска – спортист

  2. Игор Паскоски – официјално лице  ВЕЛОСИПЕДИЗАМ

  1. Стефан Петровски – спортист

  2. Костадин Петров – спортист

  3. Сашко Ванчевски – официјално лице

  БОРЕЊЕ

  1. Иван Анакиев – спортист

  2. Бобан Данов – спортист

  3. Дејан Митров – спортист

  4. Дејан Богданов – спортист

  5. Јасин Реџалари – спортист

  6. Љуљзим Вранези – спортист

  7. Ертан Реџепи – спортист

  8. Александар Стојанов – спортист

  9. Назми Али – официјално лице

  БАДМИНТОН

  1. Ина Стефановска -спортист

  2. Васил Пујовски - спортист

  ТАЕКВОНДО

  1. Јане Стојчевски – спортист

  2. Александар Вељановски – спортист

  3. Ацо Анастасов – официјално лице

  БОКС

  1. Примислав Димовски – спортист

  2. Вели Мумин – спортист

  3. Фатлум Жута – спортист

  4. Бојан Ристески – спортист

  5. Сашо Лескароски – спортист

  6. Руждија Калач – официјално лице  ПЛИВАЊЕ

  1. Горазд Чепишевски – спортист

  2. Катерина Анастасија Богдановски – спортист

  3. Дамјан Петровски – спортист

  4. Марко Блажевски – спортист

  5. Боро Блажевски – официјално лице

  СТРЕЛИЧАРСТВО

  1. Маја Миланова – спортист

  2. Петар Јаневски – спортист

  3. Мишел Мирчески – официјално лице


  СТРЕЛАШТВО

  1. Јордан Тасевски – спортист

  2. Нина Балабан – спортист

  3. Стеван Крстески – официјално лице

  РАКОМЕТ (МАЖИ)

  1. Градимир Чаневски -спортист

  2. Жарко Пешевски - спортист

  3. Мартин Манасков - спортист

  4. Милорад Кукоски - спортист

  5. Филип Талески - спортист

  6. Бојан Маџовски - спортист

  7. Борјан Маџоски - спортист

  8. Гоце Ојлески - спортист

  9. Дарко Георгиевски - спортист

  10. Милан Левов - спортист

  11. Никола Марковски- спортист

  12. Стојанче Стоилов - спортист

  13. Златко Даскаловски - спортист

  14. Филип Лазаров - спортист

  15. Влатко Јовчевски - спортист

  16. Никола Костески – спортист

  17. Ивица Обрван – официјал

  18. Роберт Велчевски – официјал

  19. Андон Бошковски – официјал

  20. Данило Брестовац – официјал

  21. Небојша Настов – официјал  ГИМНАСТИКА

  1. Дино Бошњак - спортист

  2. Иван Крстевски - спортист

  3. Златко Ангелески – официјално лице

  АТЛЕТИКА

  1. Ристе Пандев – спортист

  2. Кристијан Ефремов – спортист

  3. Ванчо Стојанов – официјално лице

  ОДБОЈКА

  1. Филип Деспотовски – спортист

  2. Ѓорѓи Ѓорѓиев – спортист

  3. Јовица Симовски – спортист

  4. Никола Ѓорѓиев – спортист

  5. Александар Милков – спортист

  6. Владо Милев – спортист

  7. Вук Карановиќ – спортист

  8. Александар Љафтов – спортист

  9. Ѓоко Јосифов – спортист

  10. Ристо Николов – спортист

  11. Марјан Урдов – спортист

  12. Благој Гинов – спортист

  13. Николај Жељасков - официјал

  14. Георги Петров – официјал

  15. Љупчо Петровски – официјал

  16. Љупчо Наков – официјал  РАКОМЕТ (ЖЕНИ)

  1. Елена Ѓорѓиевска – спортист

  2. Матеја Серафимова – спортист

  3. Сара Ристовска – спортист

  4. Марија Серафимовска – спортист

  5. Наташа Антиќ – спортист

  6. Моника Јаневска – спортист

  7. Савица Мркиќ – спортист

  8. Симона Гроздановска – спортист

  9. Наташа Младеновска – спортист

  10. Дијана Наумоска – спортист

  11. Марија Штериова – спортист

  12. Ивана Маневска – спортист

  13. Драгица Митрова – спортист

  14. Тања Шалевска – спортист

  15. Душица Ѓорѓиевска – спортист

  16. Робертина Мечевска – спортист

  17. Гино Стрезовски – официјал

  18. Симе Симовски – официјал

  19. Влатко Илиевски - официјал


  ФУДБАЛ

  1. Дамјан Шишковски – спортист

  2. Игор Алексовски – спортист

  3. Филип Ристевски – спортист

  4. Стефан Трајковиќ – спортист

  5. Ѓоко Зајков – спортист

  6. Дориан Бабунски – спортист

  7. Дарко Велковски – спортист

  8. Енис Барди – спортист

  9. Јорданчо Наумоски – спортист

  10. Бесмир Бојку – спортист

  11. Демир Имери – спортист

  12. Kристијан Костовски – спортист

  13. Јасир Асани – спортист

  14. Кире Марковски – спортист

  15. Михајло Митров - спортист

  16. Ристе Каракамишев – спортист

  17. Димитар Иванов - спортост

  18. Алексо Мацков – официјал

  19. Марио Вујовиќ – официјал

  20. Невзат Јонузи – официјал

  21. Јовица Илиевски – официјал

  22. Музафер Абдули – официјал

  23. Стојче Атанасовски – официјал

  24. Зоран Мицевски - официјал

  КОШАРКА

  1. Марко Симоновски - спортист

  2. Дарко Соколов - спортист

  3. Димитар Караџовски - спортист

  4. Бојан Крстевски - спортист

  5. Александар Костоски - спортист

  6. Бојан Трајковски - спортист

  7. Стојан Ѓуроски - спортист

  8. Горјан Марковски - спортист

  9. Александар Штерјов - спортист

  10. Владимир Брчков - спортист

  11. Кристијан Николов - спортист

  12. Синиша Аврамовски – спортист

  13. Зоран Николов – официјал

  14. Врбица Стефанов

  15. Ненад Попоски – официјал

  16. Марјан Србиноски – официјал

  17. Игор Михајловски - официјал  Водач на делегацијата ќе биде Владимир Богоевски, спортски директор на МОК.
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Македонските кошаркари денес во првиот меч против Египет победија, во продолжение со резултат 74:67 :clap: честитки,...со лесно нека им тргнат и понатамошните натпревари.
   
 3. Moonstone.17

  Moonstone.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  1.861
  Пол:
  Женски
  Сноу, да прашам нешто ако знаеш да ми кажеш, дали ќе има пренос на TВ или негде на нет. натпревари (борби) во Таеквондо ? :?:
  Ако не знаеш, наздравје. :D
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  ^МТВ пренесува...штом ќе излезе целосниот распоред за сите спортови ќе го пишам,....и ќе си проверувате во тој термин дали има пренос.
  п.с. Помнете, дека часот е различен....турците се 1 саат понапред.
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Кошарка:
  [​IMG]
  Алгериа - Македонија, денеска во 17:15ч. по турско време.
  Се надевам ќе има пренос на МТВ како и вчера.

  Фудбал:
  [​IMG]
  Либија - Македонија
  денеска во 18:00ч. по турско време.
   
 7. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.883
  ^ Алжир се вика, не Алгериа.

  МунСтоун јас не сум видела досега да давале теквондо на ТВ, имам гледано клипови од Јане, одличен е. Али можно е по нет да најдеш.
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  ^знам... :$ амаочигледно од брзање не сум ни приметила штосум пишала. Читаш едно, пишуваш друго...и оп измислив нова земја :D

  Инаку нашите кошаркари повторно победија. Денеска имаат ден за одмор, а утре играат против Турција.

  Инаку еве ја целата програма, т.е. распоред за сите нетпревари.
   
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Отварањето е моментално...нашиве не вршат пренос :devil:
  Па да не знаете каде може да се гледа онлине?
   
 10. eminil

  eminil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  130
  Карате - Берат
  Balkan champion 2007 - cadet kumite male -70kg
  Balkan champion 2008 - cadet kumite male 70+ kg
  Balkan champion 2009 - cadet kumite male 70+kg
  Balkan champion 2010 - junior kumite male -76kg
  Balkan champion 2011 - under 21 kumite male -78kg
  Balkan champion 2013 - under 21 kumite male 78+kg
  Mediterranean champion2011 - junior kumite male 70+kg
  European champion 2009 - cadet kumite male 70+ kg
  European champion 2010 - junior kumite male -76 kg
  European champion 2013 - under 21 kumite male 78+kg
  Youth Camp and World Cup 2010 - juniot kumite male 76+ kg (3ed place)
  European karate championships 2013 - senior kumite male -84kg (3ed place)

  мислам дека е доволно само поважните без тие Croatia Open, Istanbul Open, Paris Open, Tuzla Open, Chachak, Sarajevo, Italia Open, Slovenia Open, WKF seminar, наградните и државните натпревари во државава и тн. и тн.

  Ќе си ја пее химна сигурно ;) :D
   

  Прикачени фајлови:

 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Многу лошо инфо според мене, и лош увид на натпреварите во текот на денот, страната како да има голем недостаток на информации.

  Инаку овдека можат да се видат резултатите, ама многу доцнат со објавите. :|
  http://info.mersin2013.gov.tr/
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Ракометарките поразени од Хрватска и од Словенија
  [​IMG]
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Тежок пораз на македонските кошаркари од Србија.
  [​IMG]
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Државен рекорд и финале за Чепишевски
  Македонскиот пливач, Горазд Чепишевски обезбеди пласман во финалето на 200 метри грбно на Медитеранските игри во Мерсин.
  [​IMG]
  Тој е првиот наш пливач, кој по подолга пауза успева да обезбеди финале на едно големо натпреварување.
  Чепишевски патеката ја мина за 2 минути 8 секунди и 66 стотинки што е нов апсолутен македонски рекорд.

  Анастасија Богдановски на 50 метри слободно го освои 11 место, а во вчерашните квалификации беа поставени два нови државни рекорди.

  Марко Блажевски на 400 метри слободно постигна време од 4 минути и 53 стотинки додека Чепишевски на 50 метри грбно забележа резултат од 28 секунди и 19 стоти дела од секундата.

  Во денешната трка, пливачите без финале во Мерсин
  На Медитерансите игри во Турција ниут еден од тројцата пливачи кој настапија денес не успејаа да се пласираат во финалните трки.
  [​IMG]
  Марко Блажевски на трката на 400 метри мешано забележа време од 4 минути 32 секунди и 77 стотинки со што квалификациите ги заврши како дветти.
  На 100 метри слободно Анстасија Богдановски забележа време од 57.62 за 12 мето додека настапот на Дамјан Петровски на 200 метри градно заврши со дисквалификација поради погрешно свртување.
   
 19. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Пораз на боксерот Лескароски
  [​IMG]
  Лескароски во осминафиналето од настапот во полувелтер категорија загуби во мечот против боксерот од Грција, Александрос Цаникидис.


  Втор пораз на одбојкарите
  Македонските одбојкари го доживеаја вториот пораз на Медитеранските игри.
  [​IMG]
  Откако во првото коло нашите одбојкари доживеаја пораз од Италија со максимални 3:0, денеска повторно загубија, овој пат од Тунис со 3:1.

  Македонија го доби само првиот сет со 25:20, но тоа беше се од нашите репрезентативци. Селекцијата на Тунис ги доби следните три сета со 25:18, 25:23, 25:19 и дојде до победа.

  Следниот меч одбојкарите ќе го одиграат во вторник против селекцијата на Алжир.
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Фудбалерите загубија и од Тунис
  Македонската фудбалска репрезентација со пораз го заврши настапот на Медитеранските игри во Мерсин. Нашата селекција загуби од Тунис со 2:0.
  [​IMG]
  Во трите натпревари избраниците на селекторот Алексо Мацков доживеаа два порази и освоија бод во дуелот со Либија и на крајот го освоија последното место во Б групата.

  Либија ја совлада Италија со 2:1 и ја освои втората позиција со што обезбеди пласман во полуфиналето. Првото место му припадна на Тунис.