Медицинска дефлорација

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од NovusOrdoSeclorum, 3 октомври 2015.

 1. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  1.876
  Пол:
  Женски
  Видов дека нема ваква тема, а сметам дека на истава има многу да се каже. Од различни аспекти е и затоа ја категоризирав тука, во општи дискусии (се надевам го направив правиот избор).

  Медицинската дефлорација се врши кога кај девојка која тукушто ја добила првата менструација, се појавува некаков проблем и мора да биде испитана целосно матката, за детален преглед. Иако е табу тема, се повеќе почнува да се формира мислење, зошто истата не би се применувала во секојдневието.

  Прво, затоа што на таков начин ќе се отфрлат средновековните морални и религиски стеги, а и самата девојка при првиот сексуален однос нема да има никакви потешкотии. Мое мислење е дека треба да се легализира ширум светот, со првата менструација. Зошто? Затоа што кај многу жени првиот сексуален однос е премногу болен и поради тоа кај нив се развива една сексуална репулзија, која доведува до сексуални пореметувања, најчесто фригидност. ИСто така, затоа што ширум светот треба да престанат женската „невиност“ да ја уновчуваат, да ја користат на најлош можен морален и религиски начин, а со тоа би се остварила онаа еквиваленција помеѓу половите.

  Би сакала да го чујам вашето мислење. Поздрав :)
   
  На SnowWhite8 и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 2. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.393
  Пол:
  Женски
  Хаххахаа во некој друг свет. Ај отспи малку.
   
  На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
 3. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  1.876
  Пол:
  Женски
  Од што сум преспана ме боли глава. Плус и поднастината.
  Темава ја пишав да чујам мислења, пошто никој за тоа не збори а баш би било практично и фино. Не дека се спремив кампања да праам, и онака мене лично ништо не ми мења :D
   
  На jovanovska94, CameliaMiller, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.393
  Пол:
  Женски
  Нема ни да збори. Да направеше тема секс на екс сите ќе беа овде, ама вака!:D
  Едит: Не ми е јасно како при првиот сексуален однос девојката ќе нема потешкотии, објасни плс........Во кој смисол.
   
 5. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.413
  Допаѓања:
  48.849
  Пол:
  Женски
  Првиот сексуален однос не е болен ради самото кинење на хименот, туку затоа што девојките се стегаат, не се доволно влажни, брзаат, не се доволно опуштени за време на сексот.

  Ја мислам дека едноставно не треба да се задава никакво значење на една кожичка. Со или без неа, истата девојка е.
   
  На makedonkamak, joy1, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
 6. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.393
  Пол:
  Женски
  @crimson Душо, те ценам премногу виртуелно, секој прв однос е болен без разлика каков и да е.
  Не е проблемот до опуштање или дефлорација туку до недоволната еластичност на пичната жила, заебавам.
  Темата е чил аут или пак првиот однос.
  Ај создравје.
  Едит: Медицинска дефлорација мене ме асоцира дека во болница треба да те скинат.
   
  На buba4e89, H.VAGA и crimson им се допаѓа ова.
 7. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  1.876
  Пол:
  Женски
  Има девојки што имаат многу дебел химен и првиот сексуален чин им бил брутален.
   
  На SnowWhite8, tessie и Daleron им се допаѓа ова.
 8. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.088
  Пол:
  Женски
  I zatoa shto partnerot ne znae kako treba.
   
  На joy1, tessie и crimson им се допаѓа ова.
 9. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.393
  Пол:
  Женски
  Дебел химен хмммммммммммммммм.
  Епа не знами дебел к*р е проблем.
  Еј ај темата во насмевка да се премести, мене ми одговара.:D
   
  На buba4e89 и H.VAGA им се допаѓа ова.
 10. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  1.876
  Пол:
  Женски
  И после долго време апстиненција болат колкови и внатрешна карлица ради „неразработеност“. И баш поради тоа што не треба да се дава значење, а секаде се дава во светот. Убиваат девојки зошто не биле невини, продаваат невини девојки и сл. Поради тоа се одлучуваат многу на хименопластика, а вака се ќе си биде на чисто.
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.088
  Пол:
  Женски
  Toa prirodata go sozdala taka, beganje od prirodata ne e znak na polova ednakvost, tuku menuvash neshto kaj sebe za kao da mozhesh da stanesh ednakva... bozhem onakva kakva shto se ragjash ne si.
  Ne znam dali kje mi ja razberete logikata, ne uspevam da se izrazam bash najdobro vo momentov.
   
  На WarriorAngel и crimson им се допаѓа ова.
 12. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  1.876
  Пол:
  Женски
  И вака и така ќе биде извадено, само начинот е битен. :D Луѓето се раѓаат и со крајници и со слепо црево и со умњаци, па ете ги вадат.
  А ова со хименов се злоупотребува женскиот род низ целиот свет, на морална, религиска и секаква база. Затоа е добро да почне да се спроведува.
   
 13. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.413
  Допаѓања:
  48.849
  Пол:
  Женски
  Работата е шо личност која би ја однела ќерка и на нешто такво, сигурно не би имала ништо против секс пред брак или кинење на хименот по нормален пат. Ама ај успеј да ги убедиш тие што спротивно размислуваат.
   
  На Daleron и kjukli им се допаѓа ова.
 14. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  1.876
  Пол:
  Женски
  Фората е да немаш ништо против секс пред брак. Ако се донесе како закон, сакал нејќел ќе мора.
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 15. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.413
  Допаѓања:
  48.849
  Пол:
  Женски
  Пак ќе ги викаат курви тие што ќе менуваат партнери, со или без химен.

  Јас апсолутно немам ништо против, ама мислам дека проблемот е потежок за решавање.
   
 16. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  11.907
  Пол:
  Женски
  А еве јас како обичен смртник, не разумем шо е терминов медицинска дефлорација. :D
   
 17. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.088
  Пол:
  Женски
  Znaev deka kje dojde do vakva sporedba iako ne e na mesto :) Nikoj ne otstranuva slepo crevo ili krajnici zatoa shto ima kompleks tuku zatoa shto istite pretstavuvaat opasnost po fizichkoto zdravje ili zhivot. Sekako, pravo na poedinecot e kaj sebe da "izbrishe" neshto shto ne mu se dopagja; da promeni lichno ime, da podlegne na estetska hirurgija, pa duri i da otstrani himen, ama kaj poslednoto se raboti za nametnati izmeni vrz cel eden pol. Na shto treba da bidat rezultat? Chuvstvo na neednakvost? Zoshto da postoi takov kompleks kaj zhenite koga neli ednakvi se ragjame nezavisno od polot?

  Po ovaa logika i site crnci bi trebalo da se upatat vo kliniki i da primenat izbeluvanje zatoa shto vo povekjeto belechki sredini do den denes se soocheni so odreden stepen na diskriminacija i stigmatizacija.
   
  На Lolo5 и crimson им се допаѓа ова.
 18. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  1.876
  Пол:
  Женски
  А што демек жените ќе умрат со химен? И вака и онака ќе се изгуби, но зошто на глуп начин? Со таква церемонијализираност? Тоа требало одамна да се спроведува, додека не вмешало прсти патријархалното воспитување. Зошто првиот сексуален чин да биде нешто болно, кога може да се острани со анестезија, хируршки и да си се доживее на убав начин?
  Зошто толку девојки „чекаат на вистинскиот“ да ги раздевичи, пошто тој, реално болесен прв пат, мора да биде со некој што го сакаш? Зошто првиот пат да ми биде со некој што го сакам а не од радозналост како кај мажите? Зошто да немам право на избор, туку со својата (не)невиност да бидам општествено стигматизирана? Ова на девојките би им дало поголемо право на избор, нема врска тука природен до неприроден пат.
   
 19. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.088
  Пол:
  Женски
  Ama zoshto ne razbirash deka i so himen, i bez himen prviot pat ne mora da boli. I @crimson pogore, a i jas ti navedovme primeri zoshto doagja do silna bolka. A ne mora da ti bide ni prv pat za da osekjash bolka i nelagodnost pri seks.
  Vo odnos na prashanjata... Koj tebe te stigmatizira ili prinuduva? Ti nemash pravo na izbor? Kade toa devojkite kolektivno nemaat pravo na izbor, vo Saudiska Arabija, Iran? Pa tamu ne ochekuvaj ni da ti usvojat takov zakon.
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 20. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.540
  Пол:
  Женски
  Медицинска дефлорација нема никаква врска со религија и со полова еднаквост, туку како што самото име кажува има врска со медицински проблем кој се појавува кај млади девојчиња кај кои мора да биде извршен ваков зафат.

  Нормално хименот не е целосно затворен, туку има мал отвор преку кој би требало да истекува менструалната крв. Кај некои девојчиња хименот е целосно затворен при што за време на првата менструација крвта не може да истече и се собира во матката предизвикувајќи болки и подуеност во абдоменот. За да може репродуктивниот систем да функционира нормално за време на менструалниот циклус, се прави мал отвор на хименот (не се отвора целосно).
  Ако зборуваме за овој проблем, се решава на ваков едноставен начин...

  Е сега Боже мој, постојат и многу други болести и аномалии на вагината, матката и јајниците кои не може да се видат и да се решат само со обично ехо па ако е неизбежно мора да се изврши дефлорација на хименот за да се направи преглед со вагинална сонда.

  Тоа му доаѓа слично на обрежување на пенис кај машките. Не значи дека секој го прави тоа поради религиозни причини, некои тоа го прават поради здравствени проблеми слични на овие каде што половиот орган не може да функционира нормално.

  Крај краева според мене, самата личност без разлика дали се работи за машко или женско треба да си одлучи дали сака да се нафати на такво нешто. Тотално не поддржувам дефлорација на мали женски бебиња како што прочитав дека било "модерно" некаде во светот.
  Не секоје женско го доживува првиот секскуален однос како болна траума од која треба медицински безболно да се ослободи. За некои тоа е можеби посебен, убав интимен чин.
   
  На Annath, joy1, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.