Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструална чашка

Дискусија во 'Тело' започната од Mrs.Brain, 17 јуни 2017.

 1. Mrs.Brain

  Mrs.Brain Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  3.622
  Пол:
  Женски
  Дали разбравте за овој изум? Јас мислам дека е доста практичен ама некако ме збунува. Упатството на користење, верувам дека е едноставен начинот на користење ама вака кога го читам и не го разбирам многу.
  Самата помисла дека се ослободуваш од влошките, тампоните е неверојатна.
  Економична, чини 1500 денари од прилика а кога би пресметала давам многу повеќе пари за влошки.
  Може да се користи цели десет години и да се носи 12 часа без проблем. Зависи од обилноста на менструацијата.
  И не е штетна за здравјето плус е еколошка.
  Па ваше мислење би ја купиле ли?

  П.с. Не правам реклама.
  http://spiboshop.com.mk/ss-organicup
  Линк за дополнителни информации.
   
  На DzingrlakaDzikica и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.646
  Допаѓања:
  142.462
  Пол:
  Женски
  Јас не би ја купила. Можам да издржам со влошка 3 дена а вакво нешто не би употребила.
  Природниот начин е подобар и побезбеден за мене, отколку некоја чашка која треба да се дезинфецира, не смееш ни да ја фаќаш со раце според мене треба да е скроз чиста.
  Никој не може да знае со сигурност дали е штетна или не за здравјето, сепак е страно тело. Како што некој реагира на тампоните и не може да ги користи, така некој ќе реагира и на чашава.
   
  На Limpan, Traveler91, EraBon и 7 други им се допаѓа ова.
 3. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.337
  Допаѓања:
  153.655
  Пол:
  Женски
  Никогаш не би купила.
  При толкав избор, јас чаши да пикам кај што не треба(facepalm)
   
  На Hortenzija, Traveler91, YoungandBeautiful и 16 други им се допаѓа ова.
 4. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.041
  Допаѓања:
  55.138
  Пол:
  Женски
  Која е практичноста кога повторно ќе треба да купувам влошки?
  Имам обилен циклус и доколку ја извадам додека сум некаде надвор, не можам да ја измијам, а логично и не можам да ја дезифицирам, па повторно ќе морам да ставам влошка. За обилен циклус е објаснето дека треба да се вади после 3 часа, јас на исто толку време менувам влошка/тампон.

  Заклучок - оваа чашка е една голема глупост.
   
  На Traveler91, YoungandBeautiful, mariz и 4 други им се допаѓа ова.
 5. SofiMar_

  SofiMar_ Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.205
  Допаѓања:
  61.730
  Пол:
  Женски
  Мене ми е језиво да помислам дека во мене имам некој предмет, кај што не треба. Немам користено ни тампони токму од таа причина. Улошки најубаво.
   
  На edna_malecka, Traveler91, Таа Сум и 7 други им се допаѓа ова.
 6. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.406
  Не ми е јасен начинот на употреба, но ми се допаѓа идејата.
  Околу начинот на одржување, не е ништо страшно, само е потребно време за стекнување хигиенски навики, и замена на влошките со влажни марамчиња.

  Не знам колку е практична за стално, но за одмор покрај вода сигурно е попрактична од влошка или тампон.

  @Mrs.Brain

  Како се нарачува чашкава?
   
  Последна измена: 19 јуни 2017
 7. Elen4e_sonce

  Elen4e_sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2016
  Пораки:
  488
  Допаѓања:
  602
  Пол:
  Женски
  Читав коментари на редит за ова и сите кои пробале се воодушевени. Во иднина би пробала, сега сум бремена :)
   
 8. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.631
  Менструалната чашка и не е некоја новина ама дури сега стигнува во Македонија. Во земја каде што имаме з̶а̶о̶с̶т̶а̶н̶а̶т̶и лекари кои сеуште преобрнуваат со очи кога ќе се спомене контрацептивна таблетка и голем процент на жени кои сеуште имаат аверзија кон тампон и употребата на истиот им е научна фантастика, не верувам дека чашкава ќе наиде на преголем интерес кај нас.

  Сметам дека е економична алтернатива за влошка или тампон. Секако, како и сѐ друго така и ова си има свои предности и маани. Некои гинеколози дури велат дека е побезбедна и од тампонот затоа што не постои ризик од пореметување на природната вагинална pH вредност при употреба. Лично, не ми е гад од сопствените флуиди и тело, во план ми е да ја пробам. Сепак, секоја жена си знае најдобро која варијанта нејзе ѝ одговара највеќе.

  Предлог до модераторите, да го преименуваат насловот на темата во „Менструална чашка“ бидејќи водиме дискусија генерално за чашката. ORGANICUP е само една компанија од многуте кои ја произведуваат (LenaCup, Fleur/Zen cup, Divacup, Lunette etc..).

  @Nigredo Odor, повели линк доколку сакаш да видиш како се употребува. :) За жал не може да се најде низ аптеките, единствено со нарачка преку официјалните сајтови.
   
  Последна измена: 19 јуни 2017
  На Doozy, renata77, Kitten и 13 други им се допаѓа ова.
 9. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  16.143
  :shake:Нема шанси некогаш да ја користам, по мене попрактично и похигиенски од влошки нема. :handshake:
   
  На Traveler91, mynameislove, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.368
  Допаѓања:
  87.410
  Мене oвa пoстaвувaње ми изгледa кoмплицирaнo, a упoтребaтa не прaктичнa.
   
  На Traveler91, YoungandBeautiful, fallenangel и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.188
  Допаѓања:
  77.724
  Пол:
  Женски
  И мене ми е многу непрактична за употреба, не знам колку би имала простор да се „средам“ во некој минимален јавен тоалет да речеме.
  Имам преобилни и доста долги циклуси и мислам дека ова навистина не е решение за мене.
  Во лето користам тампони, остатокот се справувам со влошки.
   
  На edna_malecka, theowndemon, fallenangel и 3 други им се допаѓа ова.
 12. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.992
  Допаѓања:
  31.999
  Пол:
  Женски
  Според мене похигиенски е нешто што е за една употреба, отколку оваа менструална чашка.
   
  На edna_malecka, Traveler91, bebaa и 3 други им се допаѓа ова.
 13. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.519
  Допаѓања:
  18.416
  Пол:
  Женски
  Не се гледам себе си користејќи ја чашкава, а и не ми е ич практична.
  Подобро ми е тампони и влошки.
   
 14. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  4.274
  Допаѓања:
  44.028
  Пол:
  Женски
  Не би користела вакви изуми не се баш практични.
  Јас сеуште не можам да се решам да користам тампони, а не пак ова.
   
  На Bitter-Sweet, cresa-jagoda, fallenangel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.188
  Допаѓања:
  77.724
  Пол:
  Женски
  Има воопшто некоја која ја користи?
  Баш би сакала да прочитам нечие лично искуство.
  Воопшто не ми е лошо како замисла, меѓутоа мене не би ми одговарало со оглед на циклусите кои ги имам.
   
 16. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  4.390
  Никогаш не би ја купила. Се знае влошки за што се, се натопи ја заменуваш со друга и толку а не нечистата крв да се собира во чашка...
   
  На Traveler91, cresa-jagoda и fallenangel им се допаѓа ова.
 17. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.734
  Допаѓања:
  52.217
  Јас сум старомодна дама по вакви прашања. Имам погледнато некое видео поодамна од оваа направија, ама не ми е по вкус и потреба.
   
  На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.654
  Допаѓања:
  279.290
  Пол:
  Женски
  Моја пријателка ја користеше уште пред 4-5 години.Она беше мн задоволна .Детали како ја користела незнам :D
   
 19. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.378
  Допаѓања:
  6.680
  Пол:
  Женски
  Не хигиенски пред се, неможеш про секое вадење да ја дезенфицираш. А ќе ја фаќаш со "секакви" раце, а и не секаде водата е толку чиста за да ја измиеш и пак да ја ставиш.

  Јас не би купила. Таман ми е до влошки и тампони.

  Уште што нема да се измисле за пари.
   
  На edna_malecka, Traveler91, fallenangel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.631
  Какви се тие „секакви“ раце бре луѓе? Зарем вие не си ги миете рацете пред/по употреба на тампон?!

  Во принцип, постапката е иста. Еден антибактериски гел и влажни марамчиња во ташна никогаш не се на одмет. А ако водата во тоалетот не е чиста и нема саглам услови, таму не би влегла ни за да си го напудрам носот а не пак да менувам тампони.
   
  На simonagj, Alisa22, angela.kostova и 7 други им се допаѓа ова.