Менструацијата по породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

1. Snow-Queen

Snow-Queen Форумски идол

Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.268
    Допаѓања:
    14.957
    Кога прв пат добивте менструација после породувањето? Колку време помина? Дали имаше некоја разлика,побезболни, понеобилни...

На sabatini му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NoellePage

NoellePage Истакнат член

Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.754
    Враќање во форма по породувањето

Ај да си прашам тука, по колку време после пороѓајот добивте циклус? Јас од пред 2 дена имав кафен исцедок(кој веќе скоро 2 недели беше престанат после крварењето), па потем еве крв, ама па ептен малку. Е сега не знам дали е тоа циклусот или моќе раната да крвари?

3. lolyta777

lolyta777 Популарен член

Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.820

Со првата бременост после 6 месеци, а со втората одма, т.е. 40 дена крварев, па немав ништо некои 2 недели, па пак следеа некои исцедоци и потоа секој нареден месец истите датуми следеа крварења и претпоставувам дека добивам месечен циклус.
    И кај мене прво беше крв, па кафеав исцедок, искрено не знам дали тоа значи дека раната крвари...нели би требало веќе да е зарасната.
    Колку време помина, кога се породи?

4. NoellePage

NoellePage Истакнат член

Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.754

За една недела 2 месеца еве ќе има. Инаку изгледа дека на клиника добро ме истиска сестрата на стомакот од кога ја извадија постелката и ме оставија сама да крварам 3 часа, после тоа крварев некаде 2 и пол недели ама само малку, не обилно.Потоа следеа иседоци кафени, па прозирникави, за сега пак кафени и свежа крв.На крај на месец сум на контрола, па не знам, ќе ја прашам дали би можело да е тоа тоа. Некако не го чувствувате местото како отрпнато од време на време или само до мене ќе да е?

5. eva11

eva11 Популарен член

Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.852
    Допаѓања:
    730

најверојатно е циклус за првото ми дојди месец дена откако престанав да крварам до 6 авгус крварев добив на 7септември а за керками 4 месеци додека цицаше не добив како ја одбив утре дента ми дојде така да мислам дека кај тебе еверојатно циклус и само да напоменам дека кај мене после секој пораѓај времетраењето и количината на циклусот се менуваа

6. simonice

simonice Истакнат член

Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    97
    после породувањето,крварев само неколку дена,по малку,а на 40 ден добив менструација

7. leo-n-tina

leo-n-tina Истакнат член

Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    377
    Јас да се пофалам дека конечно добив после три месеци,е сега заприметив дека добив на истиот ден од кога се рачуна забременувањето значи 17 октомври 2011 а добив 17 ноември 2012 случајност или не немам појма, сега броиме од ново :)

8. koritsaki

koritsaki Moderator Член на тимот

Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    13.845
    Допаѓања:
    75.823
    Јас по породувањето прв пат добив после 11,5 месеци :) , незнам дали има врска но кога престанав да ја дојам керка ми по 2 дена ми започна циклусот :)

9. mrazulka

mrazulka Активен член

Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    Jas krvarev nekade okolu 50 dena taka po malku mi tecese krv, za prv pat posle poragaj dobiv menzis posle triipol meseci.

[mod-kirilica:1zxwrls1][/mod-kirilica:1zxwrls1]

10. kallias

kallias Популарен член

Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.970
    Јас веќе 35 дена како сум породена и на почетокот краверев по малку дури и помалку откако што имав менструација, псоле следуваа едно 2 недели слаб кафеав исцедок и тоа само при бришење на тоалетната само и сега веќе 1 недела не крварам воопшто, смао на тоалетната хартија при бришење забележувам некој жолт исцедок и тоа е. Менструација сеуште не сум добила па ќе видиме кога ќе ме посети пријателката :D

11. ljubicicaa

ljubicicaa Популарен член

Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    547
    јас откако се породив, првата недела обилно крварев, наредната малку и тоа беше се. после тоа усте некое време поминував само со секојдневни влошки , имав по некоја капка кафеаво, како кога е при крај менструацијата. а ете уште немам добиено, ама осекам мн ме боли стомак како за добивање што ме болеше пред да останам бремена :(
    ех како си се навикнав без болки и влошки, еххехех

На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vickyy90

vickyy90 Популарен член

Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.064
    Мене ми дојде одма после 40 дена,бидејќи бев царски не крварев многу тие 40 дена,и затоа приметив дека ми е циклусот одма после тие денови(добив некаде 43-44 ден од пораѓајот),пред да останам бремена имав многу обилни и многу болни менструации,не се издржуваше,а сега ми се безболни и не толку обилни.
    Ете кај некои додека дојат не им доаѓа,јас ја доев малата 13 месеци и цело време имав.....блазеси им на тие што намаат менструација додека дојат.

На SexyGirl2 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  13. eva11

eva11 Популарен член

Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.852
    Допаѓања:
    730
    за пвото дете ми дојде тоцно на месец циклус инаку не го доев а за второво ја доев 4 месеци и немав циклус а ми дојде само што ја одбив одма утредента значи денес не цицна ич и утре добив

14. vickyy90

vickyy90 Популарен член

Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.064
    Лелеее блазеси ти....замисли јас да немав додека ја доев 13 месеци и пред тоа 9 месеци вкупно 22 месеци,скоро 2 години ке си бев раат :lol: ама тоа е,ај може за второто ке имам повеќе среќа ;)

15. SummerGirl

SummerGirl Форумски идол

Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    13.774
    Допаѓања:
    25.232
    Јас добив 3 месеци по породувањето.

16. kallias

kallias Популарен член

Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.970
    Јас сеуште немам добиено, а сакам да прашам друго нешто, не знаев каде да го поставам прашањето :?:
    Јас пред некој ден забележав еден бел исцедок исто онаков каков што имаме кога имаме овулација, како белка од јајце и сега не знам дали е овулација или не? Ако некоја знае нека ме просветли чисто онака да си знам де ;)

17. RENAK

RENAK Активен член

Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    menstruacija posle poroduvanje so carski rez

pozdrav

jas imam dete 3 meseci ,porodiv so carski rez a ushte ne sum dobil menstruacija bi ve zamolil nekoj da mi kazhe dali e normalno i posle kolku vreme dobivash menstruacija?

18. lolyta777

lolyta777 Популарен член

Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.820
    menstruacija posle poroduvanje so carski rez

Kaj sekogo e razlicno, nema pravilo.
    Jas imam dve deca, so prvoto dobiv ciklus posle 6 meseci, a so vtoroto odma naredniot mesec.

19. kallias

kallias Популарен член

Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.970
    Јас добив после 2.5 месеци по породувањето, го доев малиот 2 месеци и само што престанав после недела дена добив , па може има врска доењето и мензис, којзнае :!:

20. Espadrila

Espadrila Популарен член

Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    15.814
    Секоја жена со различно искуство.
    Јас се породив царски, не доев. Крварев околу 3 недели, имав пауза една недела па добив циклус.
    Дури не сум сигурна ама мислам дека и датата ми беше иста ко и за последниот циклус пред да останам бремена.
    Разликата од пред и по породувањето во смисол на циклусот е во тоа што порано градите ми набрекнуваа, си ги чуствував подуени, осетливи, натежнати ( а пошто и сум градлеста....тоа воопшто не беше фино чуство), а сега тоа не ми се случува. Порано исто така 1-2 годишно можев да имам и болки во стомакот, сега може и да не се осетам кога ќе ми дојде, освен повремените главоболки и матност во главата во ПМС периодот.