1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструацијата по породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

1. Snow-Queen

Snow-Queen Форумски идол

Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    14.972
    Кога прв пат добивте менструација после породувањето? Колку време помина? Дали имаше некоја разлика,побезболни, понеобилни...

На sabatini му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NoellePage

NoellePage Истакнат член

Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.756
    Враќање во форма по породувањето

Ај да си прашам тука, по колку време после пороѓајот добивте циклус? Јас од пред 2 дена имав кафен исцедок(кој веќе скоро 2 недели беше престанат после крварењето), па потем еве крв, ама па ептен малку. Е сега не знам дали е тоа циклусот или моќе раната да крвари?

3. lolyta777

lolyta777 Популарен член

Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.834

Со првата бременост после 6 месеци, а со втората одма, т.е. 40 дена крварев, па немав ништо некои 2 недели, па пак следеа некои исцедоци и потоа секој нареден месец истите датуми следеа крварења и претпоставувам дека добивам месечен циклус.
    И кај мене прво беше крв, па кафеав исцедок, искрено не знам дали тоа значи дека раната крвари...нели би требало веќе да е зарасната.
    Колку време помина, кога се породи?

4. NoellePage

NoellePage Истакнат член

Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.756

За една недела 2 месеца еве ќе има. Инаку изгледа дека на клиника добро ме истиска сестрата на стомакот од кога ја извадија постелката и ме оставија сама да крварам 3 часа, после тоа крварев некаде 2 и пол недели ама само малку, не обилно.Потоа следеа иседоци кафени, па прозирникави, за сега пак кафени и свежа крв.На крај на месец сум на контрола, па не знам, ќе ја прашам дали би можело да е тоа тоа. Некако не го чувствувате местото како отрпнато од време на време или само до мене ќе да е?

5. eva11

eva11 Популарен член

Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.852
    Допаѓања:
    741

најверојатно е циклус за првото ми дојди месец дена откако престанав да крварам до 6 авгус крварев добив на 7септември а за керками 4 месеци додека цицаше не добив како ја одбив утре дента ми дојде така да мислам дека кај тебе еверојатно циклус и само да напоменам дека кај мене после секој пораѓај времетраењето и количината на циклусот се менуваа

6. simonice

simonice Истакнат член

Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    98
    после породувањето,крварев само неколку дена,по малку,а на 40 ден добив менструација

7. leo-n-tina

leo-n-tina Истакнат член

Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    381
    Јас да се пофалам дека конечно добив после три месеци,е сега заприметив дека добив на истиот ден од кога се рачуна забременувањето значи 17 октомври 2011 а добив 17 ноември 2012 случајност или не немам појма, сега броиме од ново :)

8. koritsaki

koritsaki Moderator Член на тимот

Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    15.053
    Допаѓања:
    85.164
    Јас по породувањето прв пат добив после 11,5 месеци :) , незнам дали има врска но кога престанав да ја дојам керка ми по 2 дена ми започна циклусот :)

9. mrazulka

mrazulka Активен член

Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    Jas krvarev nekade okolu 50 dena taka po malku mi tecese krv, za prv pat posle poragaj dobiv menzis posle triipol meseci.

[mod-kirilica:1zxwrls1][/mod-kirilica:1zxwrls1]

10. kallias

kallias Популарен член

Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.975
    Јас веќе 35 дена како сум породена и на почетокот краверев по малку дури и помалку откако што имав менструација, псоле следуваа едно 2 недели слаб кафеав исцедок и тоа само при бришење на тоалетната само и сега веќе 1 недела не крварам воопшто, смао на тоалетната хартија при бришење забележувам некој жолт исцедок и тоа е. Менструација сеуште не сум добила па ќе видиме кога ќе ме посети пријателката :D

11. ljubicicaa

ljubicicaa Популарен член

Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    552
    јас откако се породив, првата недела обилно крварев, наредната малку и тоа беше се. после тоа усте некое време поминував само со секојдневни влошки , имав по некоја капка кафеаво, како кога е при крај менструацијата. а ете уште немам добиено, ама осекам мн ме боли стомак како за добивање што ме болеше пред да останам бремена :(
    ех како си се навикнав без болки и влошки, еххехех

На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vickyy90

vickyy90 Популарен член

Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.065
    Мене ми дојде одма после 40 дена,бидејќи бев царски не крварев многу тие 40 дена,и затоа приметив дека ми е циклусот одма после тие денови(добив некаде 43-44 ден од пораѓајот),пред да останам бремена имав многу обилни и многу болни менструации,не се издржуваше,а сега ми се безболни и не толку обилни.
    Ете кај некои додека дојат не им доаѓа,јас ја доев малата 13 месеци и цело време имав.....блазеси им на тие што намаат менструација додека дојат.

На SexyGirl2 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  13. eva11

eva11 Популарен член

Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.852
    Допаѓања:
    741
    за пвото дете ми дојде тоцно на месец циклус инаку не го доев а за второво ја доев 4 месеци и немав циклус а ми дојде само што ја одбив одма утредента значи денес не цицна ич и утре добив

14. vickyy90

vickyy90 Популарен член

Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.065
    Лелеее блазеси ти....замисли јас да немав додека ја доев 13 месеци и пред тоа 9 месеци вкупно 22 месеци,скоро 2 години ке си бев раат :lol: ама тоа е,ај може за второто ке имам повеќе среќа ;)

15. SummerGirl

SummerGirl Форумски идол

Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    13.775
    Допаѓања:
    25.324
    Јас добив 3 месеци по породувањето.

16. kallias

kallias Популарен член

Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.975
    Јас сеуште немам добиено, а сакам да прашам друго нешто, не знаев каде да го поставам прашањето :?:
    Јас пред некој ден забележав еден бел исцедок исто онаков каков што имаме кога имаме овулација, како белка од јајце и сега не знам дали е овулација или не? Ако некоја знае нека ме просветли чисто онака да си знам де ;)

17. RENAK

RENAK Активен член

Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    menstruacija posle poroduvanje so carski rez

pozdrav

jas imam dete 3 meseci ,porodiv so carski rez a ushte ne sum dobil menstruacija bi ve zamolil nekoj da mi kazhe dali e normalno i posle kolku vreme dobivash menstruacija?

18. lolyta777

lolyta777 Популарен член

Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.834
    menstruacija posle poroduvanje so carski rez

Kaj sekogo e razlicno, nema pravilo.
    Jas imam dve deca, so prvoto dobiv ciklus posle 6 meseci, a so vtoroto odma naredniot mesec.

19. kallias

kallias Популарен член

Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.975
    Јас добив после 2.5 месеци по породувањето, го доев малиот 2 месеци и само што престанав после недела дена добив , па може има врска доењето и мензис, којзнае :!:

20. Espadrila

Espadrila Популарен член

Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    16.130
    Секоја жена со различно искуство.
    Јас се породив царски, не доев. Крварев околу 3 недели, имав пауза една недела па добив циклус.
    Дури не сум сигурна ама мислам дека и датата ми беше иста ко и за последниот циклус пред да останам бремена.
    Разликата од пред и по породувањето во смисол на циклусот е во тоа што порано градите ми набрекнуваа, си ги чуствував подуени, осетливи, натежнати ( а пошто и сум градлеста....тоа воопшто не беше фино чуство), а сега тоа не ми се случува. Порано исто така 1-2 годишно можев да имам и болки во стомакот, сега може и да не се осетам кога ќе ми дојде, освен повремените главоболки и матност во главата во ПМС периодот.