1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструацијата по породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Кога прв пат добивте менструација после породувањето? Колку време помина? Дали имаше некоја разлика,побезболни, понеобилни...
     
    На sabatini му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Враќање во форма по породувањето

    Ај да си прашам тука, по колку време после пороѓајот добивте циклус? Јас од пред 2 дена имав кафен исцедок(кој веќе скоро 2 недели беше престанат после крварењето), па потем еве крв, ама па ептен малку. Е сега не знам дали е тоа циклусот или моќе раната да крвари?
     
  3. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Враќање во форма по породувањето

    Со првата бременост после 6 месеци, а со втората одма, т.е. 40 дена крварев, па немав ништо некои 2 недели, па пак следеа некои исцедоци и потоа секој нареден месец истите датуми следеа крварења и претпоставувам дека добивам месечен циклус.
    И кај мене прво беше крв, па кафеав исцедок, искрено не знам дали тоа значи дека раната крвари...нели би требало веќе да е зарасната.
    Колку време помина, кога се породи?
     
  4. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Враќање во форма по породувањето

    За една недела 2 месеца еве ќе има. Инаку изгледа дека на клиника добро ме истиска сестрата на стомакот од кога ја извадија постелката и ме оставија сама да крварам 3 часа, после тоа крварев некаде 2 и пол недели ама само малку, не обилно.Потоа следеа иседоци кафени, па прозирникави, за сега пак кафени и свежа крв.На крај на месец сум на контрола, па не знам, ќе ја прашам дали би можело да е тоа тоа. Некако не го чувствувате местото како отрпнато од време на време или само до мене ќе да е?
     
  5. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Враќање во форма по породувањето

    најверојатно е циклус за првото ми дојди месец дена откако престанав да крварам до 6 авгус крварев добив на 7септември а за керками 4 месеци додека цицаше не добив како ја одбив утре дента ми дојде така да мислам дека кај тебе еверојатно циклус и само да напоменам дека кај мене после секој пораѓај времетраењето и количината на циклусот се менуваа
     
  6. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    после породувањето,крварев само неколку дена,по малку,а на 40 ден добив менструација
     
  7. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Јас да се пофалам дека конечно добив после три месеци,е сега заприметив дека добив на истиот ден од кога се рачуна забременувањето значи 17 октомври 2011 а добив 17 ноември 2012 случајност или не немам појма, сега броиме од ново :)
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.691
    Пол:
    Женски
    Јас по породувањето прв пат добив после 11,5 месеци :) , незнам дали има врска но кога престанав да ја дојам керка ми по 2 дена ми започна циклусот :)
     
  9. mrazulka

    mrazulka Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Jas krvarev nekade okolu 50 dena taka po malku mi tecese krv, za prv pat posle poragaj dobiv menzis posle triipol meseci.

    [mod-kirilica:1zxwrls1][/mod-kirilica:1zxwrls1]
     
  10. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Мајки, после колку време од породувањетодобивте циклус, а сте доеле?
     
    На Sunshine*baby му/ѝ се допаѓа ова.
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Враќање во форма по породувањето

    Јас добив после два ипол месеца од породувањето. Но, на точно два месеца од породување имав мало крварење.
     
  12. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Враќање во форма по породувањето

    Со првото после 9тиот месец,а со второто после 11 месец.Колку пари за улошки сум заштедела :lol:
     
    На koritsaki, friendy и meU им се допаѓа ова.
  13. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    Враќање во форма по породувањето

    Јас после точно 3 месеци... т.е. точно една година откако останав бремена, а се си мислев ќе бидам на раат уште некој месец
     
  14. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    Враќање во форма по породувањето

    јас добив после 8 месеци
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.659
    Пол:
    Женски
    Добив точно на месец дена после породувањето. На 14 март се породив, на 14 април добив. Ама ми траеше повеќе од две недели, па морав да пијам Ерготил капки. Прво мислев да не е заостанато крварење, ама после преглед на гинеколог ми кажаа дека е менструација.
     
  16. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Со првото дете после 6 месеци, со второво исто.
    Во текот на претходните месеци во периодот од 2-5 (септ. окт. ноемв.) имав слаби крварење од 1-2 дена, ама минатиот месец точно на 5 јануари си го добив вистинскиот циклус со 7 дена поплави...баш поплави, имав циклус како да сум 15 годишна. |(

    едит-редактирам...декември месец ме скокна секакво крварење и си мислев дека пак сум закачила :wasntme: :tmi: , одма трк на по тест-негативен излезе :whew: , па трк на гинеколог за потврда и утредента ми дојде циклусот.
     
  17. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    7 недели по пораѓај со првото, а еве сега 17 поминаа, а уште не сум добила... Док вели се успале јајниците :lol: Претпоставувам дека е се ок, кога тогаш....
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.691
    Пол:
    Женски
    Мене ми дојде 11,5 месеца по породувањето, дали има врска доењево незнам, но само што престанав да дојам наредниот ден ми почна :D
     
  19. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    мене ми дојде после 6 недели ..Нормално како и секогаш :)
    Иако ја доев малата до 6 месеци, незнам дали има некоја поврзаност ова :?:
     
  20. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Јас добив после 1 год. и 9 месеци .Уште се секирав дека нешто не е добро со мојот организам што не добивам,будала :headbang: а што раат бев и плус пари за улошки заштедив :D
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.