1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација два пати во месецот?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од tocka, 23 април 2010.

 1. tocka

  tocka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  zdravo devojki.imam malo problemce.dobiv menstruacija na 9 ovoj mesec, a sega izgleda pak ke mi doaga.denes mi tece onaka po malku.ne znam sto e rabotava.inaku menstruacijata na 9 mi bese zakasneta trebase da ja dobijam na 1ili 2 april.mislev da ne sum mozebi trudna ama napraviv test mi pokaza negativno.ama sega ne znam sto e rabotava mnogu mi e rano za da dobijam.inaku do pred eden mesec imav redovna menstruacija standara na 27 ili 28 dena mi dogase.pozzzzzz
   
 2. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  Не е ништо страшно, се случува. Тоа значи дека во 1 месец 2 пати си овулирала. може да биде предизвикано од стрес. На некои жени поради стрес циклусот им доцни, на некои пак им подранува. Но сепак најдобро би било да одиш на гинеколог и да си бидеш сигурна. :)
   
  На Nattee@ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. catwoman

  catwoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Nema potreba od panika i na mene nekolku pati mi se ima sluceno ako si presmetala tocno si imala na 9 a sega posle 14 dena pak imas krvarenje no toa ne e prava menstruacija ke ti pomine za tri dena.Mene mi se imase sluceno posle odnosi da pocnam da krvaram i bev tolku isplasena i mu se javiv na mojot ginekolog i toj mi kaza deka nema potreba od panika deka sum imala ovulacija.Ne e seriozno no sepak izbegnuvaj go 14 den da nemas odnosi.pozz :*
   
 4. tocka

  tocka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  catwomen i yummy fala za sovetite.jas bev vcera na ginekolog za prvpat vo mojot zivot zatoa sto uste mi tece taka po malku.doktorkata me prati vo drzavna na vaginalno eho pretpostavuva deka imam cista na jajnikot.e sega da ve prasam moze li da imam sex so decko mi......vo drzavna ke odam na pregled posle 1 i 2 maj taka mi kazaa
   
 5. macence23

  macence23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  problem

  zenski da ve prasam...imav menstruacija na 8 maj mi traese do 14maj i eve sega sme 22 i mi pokaza kako pak da mi doslo prokrvarev...sto znaci toa???
   
 6. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.368
  Ne znaci nisto..moze ti e od promena na klima ili nastinka....nisto strasno ne e ne se sekiraj... :D
   
 7. ivance5

  ivance5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  195
  Истиот проблем го имав со години-добивав на 13-18 дена, два пати во месецот и ми траеше по цела недела....Повеќе денови имав добиено отколку што немав. Бев на лекар се уплаши мајка ми да не е некое крварење од цисти, но не беше така.... Не му верував на мојот гинеколог па бев на приватен и таму откога ми ги виде резултатите ме седна на муабет... Ме праша одма кои апчиња ги пијам за болки, а јас реков дека пијам Кетонал Форте. Ме прати на алерго тест и ми рече да ги сменам апчињата. На наредното добивање не се напив Кетонал, туку Спазмекс и од тогаш до денес имам редовна менструација, нормално на 27-28 дена си добивам!
   
 8. preetygirl-J

  preetygirl-J Нов член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  491
  Допаѓања:
  78
  Срц, истиот проблем го имам токму овој месец....После 10 дена крварење, дури денес почна да ми сопира...И јас бев во болница на вагинално ехо и плус крв ми земаа и ништо не ми најдоа...Они сумљаа на вонматерична бременост, ама не ми е тоа...Ми рекоа дека од стрес некој ,ми прснал некој фоликул и предизвикал крварење..Рекоа не е сериозно, ама јас и многу болки имав дури крварев :( Ми дадоа апчиња, Cyclo-proginova, еве три дена ги пијам и ми се подобри..Иначе тие апчиња се пијат по шема....Не се секирај.Поздравче... :*
   
 9. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  124
  ми се нема случено да добијам два пати во месецот, но многу девојки го имаат овој проблем :doh:
   
 10. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  618
  ma i na mene mi doaga po 2 pati vo mesec i toa na 20 ili 21 den.I pred dva dena resiv da pojdam na ginekolog zatoa sto strinami e doktor i ona pocna d apanici d ane nekoja cista sto go predizvikuva toa krvarenje.No me pregledaja na eho i mi kaza deka nemam nisto i deka takov mi e ciklusot i deka sekogas ke mi doaga taka.Ginekolog kaza deka spored nekoi novi istrazuvanja sega za redovna menstruacija se smetalo razlika od 21 do 35 denovi
   
 11. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.714
  Еден период три месеци по ред добивав по два пати во месецот.Причината за тоа беше кламидијата.
  Никако не можев на раат да сум, без крварење... Ух не сакам тој период да се повтори.
  А таквите нередовни менструации и зачестени најчесто се поради промена на клима, стресен период или поради некое хормонско пореметување.
   
 12. Ksenija92

  Ksenija92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Менструација двапати во месец!?

  здраво! Значо вака минатиот месец добив менструација нормално и после одкога ми заврши после 10тина денови добив пак...не којзнае колку но 2-3 дена секако.Се има некому слицно слицено.Многу се исплашив...!!!? Позз
   
 13. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.832
  Менструација двапати во месец!?

  Ми се има случено 2 пати
  на лекар кога бев ми рекоа дека не било ништо страшно
  првиот пат дека бев настината и се испореметило нешто внатре
  а вториот пат кога бев на екскурзија од промена на климата
  ама ако обилно ти тече и многу те боли посети си ја матичната
  сепак станува збор за крв ;)
   
 14. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Менструација двапати во месец!?

  Ништо страшно на мене во мај оваа год ми се случи кога го прашав гиникологот ми рече дека е од стрес нервоза а ио настинка се случува.Акоте боли ако еобилно тогаш прашај го матичниот. :hai:
   
 15. Ksenija92

  Ksenija92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Менструација двапати во месец!?

  Фала ти на одговорот.Бев на лекар и кажаа дека ништо страсно може стрес да го предизвика тоа....Но сакав да се консултирам и со др.девојки.А наредниот месец може да ти доцни?
   
 16. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.714
  Менструација двапати во месец!?

  И мене ми се има случено, а причината беше хламидијата што ја имав а не знаев за неа.
  Најдобро направи си микробиолошки испитувања.
   
 17. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.021
  Допаѓања:
  86.660
  Пол:
  Женски
  Менструација двапати во месец!?

  Една другарка која заврши медицина ми рече дека требало да добиваме 13 пати во годината, па поради тоа се случувало некогаш да добиеме два пати. Јас лично не сум забележала, затоа што не ни обврнувам внимание на која дата сум добила.
   
 18. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.072
  Допаѓања:
  56.298
  Пол:
  Женски
  Менструација двапати во месец!?

  Ксенија можеби тоа не било менструација, туку овулација. Може да си почувствувала и малку болка во долниот дел од стомакот, која веднаш поминува, не трае како менструалната. Ако е така, тоа е нормално и тогаш имаш плодни денови.
  Мене порано ми се случуваше да добивам после една недела пауза, па речиси нон стоп бев со менструација. Пиев хормонски апчиња (не се сеќавам точно кои) и се среди.
   
 19. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.714
  Менструација двапати во месец!?

  Па марамче, ако пресметаме, ако ни доаѓа како што треба на 28 дена, тогаш во годината добиваме 13 пати. ;)
   
  На marama му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kitttyy

  kitttyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  zdr devojki jas sum nova ovde i sakam da ve prasam koga odite na ginekolog kako ve pregleduva mislam dali kako bremenite zeni vi brca nesto dolu :lol: ve proveruva ili taka samo obi4no zboruvate ve molam kazete bidejki ne sum bila do sega i mi e stram :$ pozz do site.

  [mod-kirilica:3hbpqba2][/mod-kirilica:3hbpqba2]