Мери-κралица на Шκотсκа

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sahlene, 31 август 2020.

 1. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.213
  Пол:
  Женски
  Мери Стјуарт
  кралица на Шкотска

  Мери Стјуарт или Марија Стјуарт, односно Мери I од Шкотска (8 декември 15428 февруари 1587) била шкотска кралица од 14 декември 1542 година до 24 јули1567 година и жена на францускиоткрал Франсоа II, а со тоа и кралица наФранција од 10 јули 1559 година до 5 декември 1560 година.

  [​IMG]
  Мери Стјуарт
  Мери била единствена преживеана и законска наследничка на Џејмс V крал на Шкотска. Кога имала само 6 дена нејзиниот татко починал и таа го наследила престолот, а после девет месеци била и крунисана. Поголемиот дел од своето детство го поминала во Франција додека со Шкотска владееле различни регенти. Во 1558 година се омажила за принцот Франсоу кој една година подоцна станал крал на Франција како Франсоа II. Меѓутоа, Франсоа II бил со слабо здравје па година подоцна починал, а Мери станала вдовица. После тоа Мери се вратила во Шкотска и го презела управувањето со државата во 1561година. Четири години подоцна се омажила со својот братучед Хенриј Стјуарт. Нивниот брак завршил несреќно. Во Февруари 1567 година резиденцијата на кралицата била уништена во една експлозија, а Хенри бил пронајден мртов во градината.

  Џејмс Хепберн, гроф од Ботвела бил главен осомничен за Хенриевата смрт, меѓутоа, ослободен од оптужбата бил во април 1567 година. Месец дана по ослободувањето се оженил со Марија што предизвикало неодобрување од страна на народот. Тоа резултирало со затварање на Марија во дворецот Лохлевен. Марија на 24 јули 1567 година била принудена да абдицира во корист на својот едногодишен син, кој го добила со Хенри, Џејмс I Стјуарт. Бидејќи неуспешно се обидела повторно да ја преземе власта, побегнала во Англија кај својата братучедка, кралицата Елизабета I Тјудор.


  Животот во Англија и нејзината смрт

  Откако отишла во Англија, Мери претставувала закана за Елизабета. Големиот број католици во Англија сметал дека Мери има право на англискиот престол на кој тогаш се наоѓал протестант (Елизабета). Тоа било причината поради што Елизабета ја затварала Мери во различни замоци во централна Англија повеќе од осумнаесет години. Во 1586 година Мери била уапсена под сомнеж дека учествувала во Бабингтоновиот заговор. Судот ја прогласил за виновна и ја осудил на смрт, сечење на главата. Погубубањето било извршено на 8 февруари 1587година, а останало забелжано дека Мери умрела мачејќи се бидејќи џелатот морал да ја удри двапати со секирата како би и ја откинал главата од телото.

  Таа често се меша со англиската кралица Мери I Тјудор (Крвава Мери), втората жена на Филип II од Шпанија, која живеела во првата половина на 16 век.
   
 2. Zavisnaodblago

  Zavisnaodblago Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2016
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  Сметам дека не заслужила да биде осудена на смрт и дека обвинувањата против неа биле базирани на сомнеж и борба за престолот. И некаде имам прочитано (не знам колку е точно) дека Елизабета I го казнила џелатот кој ја погубил бидејќи бил невешт и ја оставил да се мачи не можејќи да ја обезглави со еден удар. На инстаграм има еден профил каде се прикажани историските личности како би изгледале сега и таа би била навистина многу убава жена.
   
 3. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.938
  Допаѓања:
  7.728
  Ја гледав серијата Reign. Таму има случки од нејзиниот живот, ако е се точно, заслужено и е се што добила.