1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Метросексуалци

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од martiiinna, 10 мај 2020.

  1. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Барав ваква тема, но не најдов.

    Доколку не сте запознаени со терминот метросексуалец, тоа е всушност маж кој претерано води сметка за својот изглед, троши голем дел од своето време во ''негување'' и премногу пари на шопинзи, сè за да би дошол до совршениот изглед. Што би значело дека дечкиве се депилираат, фарбаат, фенираат, некои се шминкат и т.н.

    Што мислите за ваквите мажи? Дали сметате дека тоа е правилно или не? Дали би ви сметало да бидете со некој ваков во врска?
     
    На Jane.Birkin му/ѝ се допаѓа ова.
  2. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Немам некое посебно мислење, многу пати имам кажано и ќе повторам - не постои причина за да ми смета некој што си одлучува што да прави во животот. Во својот живот. Секој со своите одлуки и желби. Правилно е доколку ги прави среќни.
    Не би била во врска.
     
    На Jane.Birkin, RainbowButterfly, Kahlua и 12 други им се допаѓа ова.
  3. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    А што има ова врска со сексуалноста
     
  4. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Тоа што овие мажи се хетеро, а сепак се "женствени" со изгледот и работите што ги прават. Ако сум грешка некој нека ме поправи. А изразот е воведен бидејќи често ги мешаат со хомосексуалците.
     
    На cresa-jagoda, Feminka22, Kimberly11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против,не ми пречи нека си се средуваат,ама кога ќе видам машко со фул мејкап не ми се свиѓа тоа е у мода сега цел инста ми е со такви ликови.Иначе не би била во врска со таков затоа што јас би била мажот што ќе го чека он да се средува,а јас спремна за 15 мин :wasntme:
     
    На ElenaOfRivendell, cresa-jagoda и flawless_ им се допаѓа ова.
  6. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Мене би ми било незгодно да бидам со маж што оди на третмани за лице, на депилација, маникири, педикири, чупање и се' останато.
    Убаво ми е да биде среден, дотеран, ама во рамките на нормалата.
     
    На Shmizla94, mssuniquee, Mr.Lover и 6 други им се допаѓа ова.
  7. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Имам познаници кои се метросексуалци и воопшто не ми смета нивниот изглед, облека и сл. Еден од нив дури и се занимава со шминкање. Нормално се осудувани од околината, кога и да сме излезени не остануваат незабележани и следат погрдни зборови и навреди, ги нарекуваат педери...
    Но мило ми е што тоа не допира до нив, си продолжуваат по свое, а и мене не ми пречи да се дружам со нив освен ако се подобро дотерани од мене :rofl:.
    Ги поддржувам целосно, но се гледам во врска со некој метросексуалец.
     
    На GoodGirl45, Stephen Amell, Izaabella и 3 други им се допаѓа ова.
  8. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Познавам еден школски таков, отсекогаш е бил посреден и од мене. Не ми сметаше воопшто, само тоа што доцнеше ме нервираше кај него.

    Да се надополнам, не би била во врска со таков.
     
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Еве што е метросексуалец.
    Screenshot_20200511-010148_Chrome.jpg
    Метросексуалец може да биде оној кој има негуван,скоцкан и дотеран изглед без разлика на неговата сексуалност.
    Не ми пречи негувано лице,депилирање или бричење,дури и малку пудра на лице ако со тоа прикрива акни и бубулици и фарбање на косата. Ама ми пречи премногу шминка на машко лице,а повеќе ми пречи претеран шопинг и со ваков не би била.
    Толерирам умереност.
     
    На Gosh, elenaxbbg, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    Сакам мажи што водат сметка за својот излед и својата хигиена.
    Немам ништо против машките што се шминкаат, фарбаат итн, не знам такви освен еден Ром ( не знам као другачије да го пишам нит име знам нит ништо) што фураше женски фазон малце со шминки со ланчиња со прстени.Не ми сметаат ама искрено не ми се јасни малку, машки шминкер тотално ДА, но машко да се шминка или фарба, искрено meeh ми е малку.
    Да е во постари години па да сокрие бели влакна (да не е нападно фарбањето) во тој случај да.На татко ми колега така се фарбаше едно време.
    Али пример чупање веѓи (боље него гајтан веѓа :rofl:), депилација/бричење на телото ми се скроз океј.
    Може ќе звучам малку глупаво (тие што повеќе ме читале ваљда ќе сфатат што точно сакам да кажам), ама мене шминката ми е покарактеристична за нас женските.На пример на машко со брада не иде пудра :wasntme: плус поразвиени се, по мускулести и оп само гледаш црвен кармин на уста :*.Не знам зашто ама не ми се склопува таа коцка во главата.
    Уште пробувам искрено да ги ,,прифатам” на некој начин трансексуалците, сега и метрово.Ама работам на случајот :whew:
     
    Последна измена: 11 мај 2020
    На lovemme, mssuniquee, Angie1432 и 5 други им се допаѓа ова.
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.386
    Пол:
    Женски
    Мм е метросексуалец тогаш ако гледаме така, не се депилира, не се шминка, не оди по салони, али е увек скоцкан, дотеран, повеќе од мене губи време да се среди. И тоа ми е топ.
    Јас тоа го обожавам што он секогаш мириса свежо, убаво...
    И секако имам салон за убавина, имам мажи на депилација што доаѓаат.
    И тоа поштувам многу. :)
    Зашто да не се среди. :)
    Најмн ради себе се депилираат, едноставно доколку се многу влакнести им смета и тоа поддржувам целосно.
     
    На Leviosa2503, Love 83, blady и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Иам многу познаници, меѓу кои и најбоље другар метросексуалец.
    Среден као за на свадба секое искачање, со ботокси (естетски изгледа убаво, не е ништо претерано и вулгарно), помазен од мене увек наравно и стварно е типче.
    Не е исфеминизиран уопште, само си е негуван и поише од шо треба. За искачање се договараме ден унапред, со точно прецизирано време. Така си ги неговам ја живците.

    У врска да бидам со некој ваков мислам дека би ми се снеарнило психички. Не сум некој влакнофанатик али се знае бе разлика мушко/женско (кај љубавниот тепих обавезно да играат ленти сепак), али нозе и раце? Ич не ми смета.
    Јас фул шминка носам двапати годишно, на големи евенти, па не би ми било ок дечко ми да е поише makeup lover од мене. Сакам да се јавам, да се договорам за искачање за 2мин и за максимум пола саат да искочам.
    Така да, јас лично не би.
     
    На blady, cresa-jagoda и Feminka22 им се допаѓа ова.
  13. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    52.602
    Пол:
    Женски
    Сѐ додека не наштетуваат некому не ми пречат. Ако тоа ги прави среќни и задоволни, нека го прават. Најмалку право имаме ние што да им кажуваме.

    Во врска не би била со таков, but that's just me.
    Но би се дружела, сѐ додека е добра личност не ме интересира останатото што сака да го прави.
     
    На Feminka22 и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  14. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    На факс имаме асистент кој се фенира, постојано средена коса од 90% од колешките има, брадата цакум пакум, чевличиња со складни чорапки, ланец, прстења зависно од комбинацијата, мириса прекрасно секогаш. :l:
     
    На Ygritte и LadyC им се допаѓа ова.
  15. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Им се восхитувам на такви
     
  16. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    Јас под метросексуалец не подразбирам некој кој мора да има женствен изглед , туку маж кој посветува време на надворешен изглед, хигиена и сл.
    Искрено, мене лично многу ми се попривлечни мажи кои се средени и скоцкани, се грижат за себе отколку некои кои изгледаат како од џунгла излезени, сѐ додека личат на машко а не идат кон женствената страна и не се опседнуваат со третмани, депилации и фризури.
    Секако, не би ми пречело и да се шминка некој доколку сака , да става нокти, тоа си е личен избор и нема што да се мешам ама не би ме привлекол истиот.Само се надевам дека нема сите да почнат така.:D
     
    Последна измена: 11 мај 2020
    На cresa-jagoda и LadyC им се допаѓа ова.
  17. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Мене луѓе општо што премногу време трошат на надворешен изглед ми се одбивни. И мажи и жени. Не зборам за "женствени" мажи. Туку и за мажи и за жени што премногу време трошат да се до детал средени, па ништо не смее да мрдне, па кај други гледаат и забележуваат какви се, ми се луѓе што немаат самодоверба па многу силно се трудат околу изгледот. Може само моја предрасуда да е ете
     
    Последна измена: 11 мај 2020
    На Srckata28, candy.cane, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Глуп термин и мислам дека ова е веќе застарена тема, зошто да постои збор за некој што се грижи за својот изглед? Па уште поврано со сексуалност, глупости невидени. Мислам и дека терминов некако го потиснаја другиве безброј сексуалности што излегоја, што и тие немаа смисла
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Убави ми се за гледање... од далеку.
    До душа.. ко и сите други луѓе...
     
  20. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Зависи кој тип на метросексуалец. Може маж да се грижи за изгледот без да е феминизиран. Или тоа не е метросексуалец?
    Застарена е вистина, враќа во 2005.
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.