1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мизантропија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Briar Rose, 4 ноември 2017.

  1. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Мизантропијата преставува генерална омраза, недопаѓање, недоверба или непочитување на човечкиот род или човековата природа. Мизантроп е некој кој има такви погледи или чувства. Потеклото на зборот е од грчките зборови misos (омраза) и anthrōpos (човек). Оваа состојба најчесто се помешува со асоцијалноста.

    Дали чувствувате омраза кон човечкиот род, генерално, независно од причината? Или дали би можеле да го мразите сопствениот вид и поради кои причини ?

    [​IMG]
     
    На КикиМаус, Sv. Nikolka, LanaSGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас не сакам луѓе. Емотивно и психички се слаби, потклекнуваат под влијанија, припрости, слепи пред вистината, не поднесуваат подобри од себе (во било која смисла) припадници на истиот вид... има многу што да се пишува.
    Порано бев порадикална, сега не се замарам толку. Не е убаво да се оди во крајности. Ама се уште, ретко кој ми се допаѓа.
     
    Последна измена: 5 ноември 2017
    На КикиМаус, SV1911, parksey и 8 други им се допаѓа ова.
  3. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Незнам дали повеќе не ми се допаѓаат или од сопственото искуство, повеќе сум разочарана. Но секако не ги мразам. Само што ретко среќавам некој кој ќе ме заинтигрира или орадости.
     
    На krEM4Eto, PaLaVa, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
  4. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Единствениот мизантроп кој го обожавам:
    [​IMG]
     
    На tea1221, Dark artist, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    :tmi:
    Генерално, не сакам луѓе. Не ги мразам, ама не ги ни сакам. Ако можам да одберам, а можам, би избрала да се социјализирам со животни. Имам тесен круг на пријатели и ретко сакам да излегувам подалеку од тој круг. За некој да ми се допадни како индивидуа ми треба премногу докажување, места со многу луѓе ми се тортура. На прв поглед, поголеми се шансите некој да не ми се допадни, него да ми се допадни. Не знам да мразам, доколку би можела да мразам некој или нешто, тогаш можеби и би била Мизантроп. Среќа не ми е толку грижа за да можам да мразам. :lol: :rofl: :^)
     
    На КикиМаус, Justicija, parksey и 12 други им се допаѓа ова.
  6. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека некои луѓе (обично многу свесни и самокритични) престрого и радикално се дефинираат себеси како мизантропи, а не се тоа.
    Кога е во прашање избегнувањето социјална интеракција, причината почесто е затвореност на личноста по карактер, уживање во самотијата, можеби и социјална анксиозност, awkwardness - а не омраза.
    Додека пак, силните негативни чувства кои ни ги предизвикува сознанието за некои ужасни особини и постапки на луѓе околу нас и низ цел свет, се повлечени и од емпатија кон други луѓе кои се жртви на истите, така што пак не може да се нарече омраза кон цел човечки род. Ако не поднесуваш и мразиш зло, дискриминации, насилство како глобална појава меѓу дел од човечкиот род - за мене не си ни мрчатор, а камоли мизантроп... и не мразиш луѓе, туку нелуѓе и нивните постапки.
    Омраза и тоа кон цел човечки род е друго нешто, и е проблем најпрвин за самата личност што се полни со такви општo негативни мисли. Барем јас така гледам на работите :)
     
    Последна измена: 5 ноември 2017
    На КикиМаус, Dark artist, PaLaVa и 12 други им се допаѓа ова.
  7. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Јас бев ванаби мизантроп, мизантроп-позер, фејк-мизантроп:D. Еден период сакав да се доживувам како таков ама попусто е, неам таква генетика ваљда.
    Сега само презирам наметнати колективни идентитети, нивни припадници и особи кои ги голтаат тие срања.
    Хомо-сапиенс-сапиенс е таков каков што е, има секакви крајности, од феноменални фаци како Е.А.По кои имаат моќ да ја пренесат екстатичноста, доживувањето, перцепцијата да ти ги пренесат како и сам да си ги доживеал, да опишат ствари на таков начин, има поединци кои спасиле милијарди луѓе, кои придонеле кон прогресот...а има и екстремно дно, психо и социопатија, тупавост и заостанатост.
    Ете на другата тема за одење војска имате морбидни ликови кои убедуваат колку е фино да се умре за нечиј интерес.:worried:

    За добро или за лошо, не се идентификувам како член на наметнат колективен идентитет, немам емоции кон замислени ентитети и непостоечки вредности, ама тоа се некои други теми.
    Не ги идеализирам ни животните пошто се такви какви што се, каква интеракција ќе оствариш со папагал или мачка, не им придавам човечки епитети и вредности, глупо ми е.

    Сепак највредните работи може да ни ги даде само човечко битие, никакво животно предмет или бинарен код, да се сака и да се биде сакан пример, или да се слушне песна која ќе те изремети до крај, било што...а тука лежи и ризикот :worried:
     
    Последна измена: 5 ноември 2017
    На violetblue, Justicija, Lolo5 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Има моменти кога го мразам целиот човечки род.. на пример кога ќе видам некој како ги малтретира животните. :)
     
  9. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    34.194
    Сто посто некој кога го читал воведот, му текнало на мене... И мене ми текна прво на мене. Ама, јас не сум мизантроп, туку само мразам луѓе... :rofl:

    Значи, не сите и не секогаш... У глобала, не мрзам никој, едноставно не ми е гајле. Не знам како да се искажам, еве Спешлка убаво дочарала...

     
    На blonde_supergirl, НаталиЛили, Snow-Star и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.973
    Пол:
    Женски
    До толку забега нашиов род што и оние малку кои ги задржаа барем основните морални и човекови вредности не е за чудење ако ги мразат останатите.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Не ги мразам, ги гледам како брзак и свесно или не - ги заобиколувам, пошто цел живот не научив прифатив да пливам.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MynameisHelen

    MynameisHelen Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Guilty as charged :$:rofl:

    Не ги мразам луѓето како вид. Само ич не сакам кога нема човечност во нив.
     
    На Someonespecial, theowndemon и Gosh им се допаѓа ова.
  13. Afrodite¥

    Afrodite¥ Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    2.979
    Пол:
    Женски
    Познавам некои луѓе кои што се wannabe мизантропи кои се убедуваат дека го мразат целиот свет! А уствари само сакаат некој да ги сака, емоционално се оштетени, не почувствувале доволно љубов па сега мислат и дека не треба да даваат.
     
    На Dark artist, Nausicaa, PaLaVa и 3 други им се допаѓа ова.
  14. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Па да де, тоа сите сакаат, а глумат тука нешто :).
     
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.529
    Пол:
    Женски
    Мизантропи можат да бидат само емотивно неисполнети луѓе. Или од очај да се претставуваат како такви. Човек кој почувствувал љубов не може да мрази. Или, би рекла, и песимисти можат да се мизантропи, луѓе кои ја гледаат само лошата страна, во случајов лошата природа на луѓето.
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    До кога ние мизантропите ќе бидеме дискриминирани и негирани во општеството? Или се зборува дека сме биле психопати, или наводно не постоиме.
     
    На parksey, alexa_dimoska, Hellobeautiful и 4 други им се допаѓа ова.
  17. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Не ни знаев дека постои вакво нешто. Мислам да си го мразиш својот вид? Несфатливо ми е. По природа доста сум дружељубива и на секого му давам шанса да се запознаеме. Поновите познанства или ете поскорите да речам ми се повеќе вистински. Старите, па ете да речеме сега дознав кои се всушност пријатели не вистински туку само пријатели, не се во голем број за жал.
    Ама никогаш не сум мразела никој човек. Само не сум чувствувала ништо кон него. Ама тоа е друга работа. Доста понормална од оваа мизантропија.
     
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Јас не сакам никој ! Сите ги мразам ! Не можам да ги поднесам , ме прават нервозна ! Јас сум самоЖивник , можам да бидам сама цел живот , нема никој да ми недостига ...:smoke:
    Некогаш знае емотивноста да ме омекне но за кратко време ке се стабилизирам и све е под контрола :smoke:
     
    На parksey и Briar Rose им се допаѓа ова.
  19. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    4.808
    Пол:
    Женски
    Искрено, не дека ги мразам туку не се замарам за луѓево во околинава. Поради такви искуства што сум имала во животов едноставно си сфатив дека немам потреба од луѓе околу мене. Цел живот сум опкружена со љубоморни психопати со што конечно сфатив дека вистински пријателства не постојат. Имено, ова го дознав кога почнав на факултет. Реално луѓево не ценат ништо што правиш за нив, ако имаат шанса „ште го попапаш“ :) Ретки се оние со кои имам слични ставови околу многу животни прашања.
    Не сакам оговарачи, лижачи, луѓе кои газат се пред себе за стигнат до некоја мизерна цел, нарцисти без потреба, педофили, луѓе кои малтретираат и убиваат животни, суеверни луѓе... Во глобала луѓе со кои не можам да се разберам и не сме на иста бранова должина.
    Во денот и да не разменам со никого ни еден збор не ми е проблем. Не сум баш муабетчија по природа. Во средно имав доста големо друштво ама од никогаш ни тие не ми се свиѓале :lol: Среќа, со дечко ми ги имаме истите ставови околу „луѓе“ и „нелуѓе“, па функционираме.
     
  20. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски