1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мизар

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Anna-Banana, 1 јануари 2012.

 1. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.815
  Допаѓања:
  4.852
  Пол:
  Женски
  Мизар е македонска рок група формирана во 1983 во Скопје, од членовите на групата: Горазд Чаповски (гитара), Ристо Вртев (вокал), Илија Стојановски (бас гитара) и Панта Џамбазоски (тапани). Името на групата, Мизар, на арапски јазик значи, ѕвезда водилка која на патниците им помага да не се загубат во пустината.

  Историја

  Самонасловениот деби албум „Мизар“ бил снимен во 1988, со тогашните членови на групата: Горан Таневски (вокали), Горазд Чаповски (гитара), Борис Георгиев (тапани), Сашо Крстевски (бас гитара) и Катерина Велјановска (клавијатури). Продуцент на албумот бил Горан Лисица-Фокс. Албумот го донел незаборавниот хит „Девојка од бронза“, а освен сопствените песни, на албумот се нашла и преработката на македонската народна песна „Зајди, зајди“, на албумот насловена како „Златно сонце“. Покрај ова, групата сними многу демо-снимки, а некои од нив се мошне различни од студиските, како на пример пократката верзија за "Градот е нем", која за разлика од студиската, е снимена само на Македонски јазик. Во 1991 следел вториот албум „Свјат Dreams“ кој ја донел необичната обработка на "Sweet Dreams" од Јуритмикс, обработката на народната „1762 лето“ и песната „Дом“ на Ристо Вртев, првиот пејач на Мизар, денес лидер на Архангел. По снимањето на албумот, групата ја напуштил пејачот Горан Таневски, кој бил заменет од пејачката Нора. Со Нора е снимена и последната песна на Мизар - "The Fog", која всушност претставува преработка на песната "Магла", од првиот албум. Кон крајот на 1991 престаналаа со работа. Тогаш, Таневски се посветил на организација на концерти, Каевски ја обновил својата група Cyborg, a Чаповски заминал за Австралија каде што во 1993 ја основал Кисмет, продолжение на Мизар.
  По објавувањето на неколку албуми, Чаповски во 1999 се вратил во Македонија и продолжил да работи со Кисмет, кој заедно со него, бил сочинуван од Илија Стојановски (бас гитара) и Стефан Поповиќ (тапани). Тие го поттикнале снимањето на дискот „Tribute To Mizar“ (2001) на кој песните на Мизар биле обработени од македонски алтернативни групи како: Ден потоа, Синијак, Music Makers, Ataraxia, No Name Nation, Мајаковски, Brainless Genius и други. Lithium Records во почетокот на 2003 на компакт дискови ги ре-издала првите две плочи на Мизар, дополнувајќи ги со претходно необјавени демо и концертни снимки.

  Второ откровение

  Во почетокот, групата била повеќе ориентирана кон рок музиката. Но, во 1985, на местото на Ристо Вртев како пејач дошол Горан Таневски, а како клавијатурист Слободан Стојановски. Истата година снимиле неколку демо песни и тргнале на југословенска турнеја заедно со Laibach и Disciplin a kitschme. Со таа промена го промениле и стилот, и под името „Мизар-второ откровение“ нуделе музика базирана на старословенското пеење, македонскиот фолклор, византиската традиција и дарк звукот.

  Трето откровение

  Во 2002 се родила идејата за повторно собирање на групата поради спектакуларно службено збогување, и наскоро се собрале под името „Мизар-трето откровение“, при што ги збрале сите музичари кои во различните фази доаѓале и заминувале од групата. Во почетокот на 2003 го објавиле синглот „Почесна стрелба“ кој во многу кус период ги срушил сите рекорди на популарност.
  Албумот „Кобна убавина“ го снимале од јануари до јули 2003, во студиото Тралала, под продуцентската палка на Горазд Чаповски и Горан Трајкоски, а е мастериран во љубљанското Метро, од страна на Јанез Крижај.
  Во 2010 Мизар издаваат нов албум насловен како "Детето и белото море". Албумот е составен од 10 теми со мотиви од македонската милениумска звучна традиција збогатена со старословенсо пеење, македонски фолклор, византиска традиција и дарк звук. Албумот е создаден со еден нов различен состав во кој всушност само Горазд Чаповски е еден од оригиналните членови ма групата, а покрај членовите на рок составот, во креирањето на албумот учествува и македонскиот византиски хор „Хармосини“.


  http://www.youtube.com/watch?v=x6e2SYZm ... ntrinter=1

  http://www.youtube.com/watch?v=aUEVECAz ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=bmernq46 ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=Dus8yJ2HCu8 - мојата омилена :inlove: :l:
   
  На punkrocker-girl и Meggy им се допаѓа ова.
 2. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  671
  МИЗАР

  Ми се допаѓа оваа група заради оригиналниот звук кој го имаат и убавите настапи во живо, од нив најомилени песни ми се овие:

  http://www.youtube.com/watch?v=PWCocxKHr8w <--- Најомилена ми е


  http://www.youtube.com/watch?v=aUEVECAz ... re=related  http://www.youtube.com/watch?v=bmernq46 ... re=related <---- оваа песна е посебна, особено кога ја слушам на слушалки се ежам.


  http://www.youtube.com/watch?v=dZ5akpOtVRg
   
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.476
  Како е можно да нема многу одговори во темава?

  Јас ги обожавам!
  Ми се допаѓа тоа што се различни и без разлика дали е чудно, мене нивната музика ми е исклучително топла и волшебно убава.
  Омилена песна ми е Јуда, ама веќе е постирана па да не се повторувам.

  http://www.youtube.com/watch?v=WOcJOo4LYuE

  http://www.youtube.com/watch?v=ItcEf0ONLJk

  http://www.youtube.com/watch?v=yl1Lg9W40LM

  :l:
   
  На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.991
  Ќе оди некој во Сабота на концерт ? :)
   
 5. sweat2

  sweat2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Колку само ме опуштат песните на Мизар и често ги слушам :*
   
 6. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.791
  Пораснав со Мизар и нивните песни ми се чиста прекраснотија. :inlove:

  Омилен албум ми е Поглед кон цветната градина, 2007.

  Омилени песни ми се Глас и Et si tu n'existais pas.
  Кога ја слушам првата ме обзема некое чудно, ама прекрасно чувство. Долго време мислев дека во делот: Во моите мисли, зборови, шепот, глад. За твоите усни, твоето тело, страв. на крај стои страст. И двете совршено ми се поклопуваат во текстот.
  Другата.. my lullaby. Знам дека е преработка и искрено, Дасин може вода да им носи за истата. :bow:
  http://www.youtube.com/watch?v=qDu8QfDbVjw
  http://www.youtube.com/watch?v=X2JCcgmjJTw

  Други сакани песни ми се: I have a dream, Сина соба, Поглед, Во мојот сон, Девојка од бронза, Ден, Почесна стрелба и Ова не е мојот дом.

  Гледам ги немате постирано, па ви препорачувам да ги чуете сите. Нема да зажалите. :)
   
 7. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  7.214
  Краткометражен документарец за групата која ги одбележа средношколските години на многумина од нас. За почетоците на „Мизар“. Убави времиња беа тоа...

   
  На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.335
  Допаѓања:
  64.004
  Пол:
  Женски
  Ги сакам, ме смируваат, ме опуштаат. Поинакви се, освежување спрема останатите изведувачи.
   
  На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.