1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Микробиолошки извештај

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Ema007, 28 февруари 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Ema007

  Ema007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Имаме едно дете.После 4 години сакавме второ,но никако не ни успеваше , а за првото останав одма.Јас правев секакви проверки и се беше во ред.Мојот сопруг после неколку години направи тест со примерок : сперма.На извештајот вака пишува : Посевките останаа стерилни по инкубација од 48 часа.Објаснете ми го ова подетално.Ви благодарам однапред. :^)
   
 2. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Зависи што сте правеле. Ако е микробиолошко испитување (како што личи од резултатот) тогаш значи дека нема бактерии во спермата, а тоа е добро. Инаку на примерок сперма може да се прави и т.н. спермограм- тест со кој се одредува плодноста кај мажот со одредување на квалитетот и квантитетот на спермата.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.