Микрочипирање на домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од sunfemina, 23 мај 2013.

 1. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Што мислите за микрочипирањето на милениците? Која е целта и зошто треба (или не треба) да се примени? Од следниот месец ќе стане задолжително кај нас во Македонија.
  Јас со доза на скептицизам гледам на вакви работи. :?:

   
 2. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  Ептен сум ЗА. И планирам да го направам истото за моето маче, во случај да ми се изгуби или да го украдат за да можам да го најдам.
   
 3. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.298
  моето има веке 3 години и ништо не му пречи или му задава проблеми ... значи и јас сум за !!
   
 4. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  А како ќе го најдеш? Со микрочипот колку што знам не може да се следи миленикот ако се изгуби или ако го украде некој, туку ако се најде може да се потврди дека е твој.
  И ме интересира дали овој чип може да се отстрани? Ако има можност за вадење (не сум информирана за ова), крадците веројатно би го правеле тоа.
   
 5. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.817
  Допаѓања:
  4.486
  Пол:
  Женски
  микрочипирање :x тоа е замка луѓе,вовед на жигот на зверот
   
  На senza.parole и Gordana10 им се допаѓа ова.
 6. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.039
  Зашто замка? Што е лошо во тоа да се има регистар и евиденција на сите домашни миленици, нивните вакцинации и здравје? Па така ќе се спречат и многу болести и зарази, сакаш нејќеш ќе мораш да го вакцинираш миленикот. Со микрочипот мислам дека нема да може да се следи миленикот, НО доколку го изгубите или некој ви го украде па го однесе на ветеринар многу лесно ќе си го пронајдете. Јас сум дефинитивно за, веќе подолго време знам за ова микрочипирање и планирам да го направам тоа за моето куче. :)
   
  На Cataleya, Waka-waka и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
 7. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.389
  моето има веке 8 години и јас сум за !!
   
 8. Chunga-Lunga

  Chunga-Lunga Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  37
  Која е постапката за ставање на микрочипот, дали е тоа болно за миленичето?
   
 9. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.586
  Допаѓања:
  4.669
  Пол:
  Женски
  И јас сум за.Иако немам миленик(сеуште) ама наскоро секако ќе го вдомам,значи и да не е законски обврзно,јас би ставила.Значи штом ќе го земам,ќе му ставам.Ако знае некој нешто подетално нека ми објасни.Денес се распрашав во ветеринарните амбуланти,ми рекоа немаат.Еве сега дознав дека ова било закосна обврска.Дали може преку чипот да се лоцира?
   
 10. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Не, не може да се лоцира. На чипот има само одредени информации за сопственикот на миленикот, вакцинации и сл. Друго подетално и мене ме интересира ама не сум одвоила време да прочитам повеќе.
   
 11. Brennan15

  Brennan15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  27
  Се става поткожно, колку што знам е големина на зрно ориз. Боли колку нормална инекција. Не може да се лоцира. Содржи информации за сопственикот, негова адреса и сл. Ако ти се изгуби миленикот, преку читање на чипот ќе може да докажеш дека ти си сопственикот.
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.586
  Допаѓања:
  4.669
  Пол:
  Женски
  A како ќе докажат дека си сопственик,кога не може да се лоцира?
   
 13. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Ако се изгуби или ако е украден миленикот и ако евентуално некој го најде и го провери микрочипот, на него пишува податоци за сопственикот и ќе го побараат.

   
  На mims-89 и kikkki им се допаѓа ова.
 14. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.960
  Допаѓања:
  9.971
  Пол:
  Женски
  Вчера видов дека во Битола на едно место во горниот пазар е 800 ден.,за информација :)
   
 15. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  9.106
  Пол:
  Машки
  Имал ли неκој лоши последици отκаκо на домашното милениче му вгадиле миκρо чип шубе ми е неκаκо на κучево да му ставаат неκој уρеди κаκо миκρо чип во него иаκо ветеρинаρов ми ρече безболно е не се сеκиρај ама сепаκ ми е стρав да не му се случи нешто после тоа
   
 16. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.688
  Пол:
  Женски
  Реткo дa имa. Сегa некoи нoви истрaжувaњa, рaк предизвикувaле и ризичнo билo нa мaли кучињa пoшo вo мoзoк ќе им oтиде... Али не сум слушнaлa некoј дa се пoжaли. Јaс нa мoетo стaвив пред 2 гoдини и кaкo дa не пoстoи. Акo ти е премнoгу ризичнo, мoжеш дa прaшaш дaли прaвaт тетoвaжи (се тетoвирa брoј нa стoмaкoт или увoтo нa кучетo). Тетoвaжите пoрaнo ги стaвaa, сегa микрoчип пoвеќе стaвaaт.
   
 17. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.031
  Допаѓања:
  9.106
  Пол:
  Машки
  5год има κучето сκоρо κога бев ми ρеκоа κао од 2017 моρало да се вгρади јас сум за ваκво нешто ама κај нас неκаκо не фунκциониρа κаκо што тρеба па затоа и се плашам κаκо што κажа κе пρобам аκо може дρуга опција фала ти на одговоρот
   
 18. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  2.642
  Допаѓања:
  13.512
  Пол:
  Женски
  Колку чини чипирањево?
   
 19. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.123
  Допаѓања:
  13.230
  Пол:
  Женски
  Цените како што прашував се движат од 1200-1400
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.