Микциона цистоуретрографија МЦУГ

Дискусија во 'Бебе' започната од Miroslava, 4 август 2014.

 1. Miroslava

  Miroslava Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  20
  Здраво феминки,
  Мојот син има 2 месеца и поради зголемена температура не упатија во Детската клиника. По направена анализа на крв и урина дијагностицирана е уринарна инфекција (бактерија непозната бидејќи не се готови резултатите од уринокултура). Примена инфузија и антибиотик, пуштени сме на домашно лекување 6 дена со Панцеф и потоа со Цефаклор се до контрола во Септември. Даден е предлог за МЦУГ. За МЦУГ не најдов ништо на македонски форуми, тоа што успеав да разберам е дека станува збор за ренгенско снимање при кое детето е со катетар преку кој му се внесува течност со која се следи проодноста на уринарните патишта. Ме интересира дали некој има слично искуство и дали е добро да се прави МЦУГ кај толку мало бебе.
  Извинете за долгиот пост
   
 2. lans

  lans Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Машки
  This test may be done to diagnose the cause of urinary tract infections, especially in children who have had more than a bladder infection or urinary tract.

  It is also used to diagnose and evaluate:

  Difficulty emptying the bladder.
  Congenital anomalies of the bladder or urethra.
  Narrowing of the tube that carries urine out of the bladder ( urethral stricture ) in men.
  Urinary reflux from the bladder to the kidney.

  http://www.patient.co.uk/health/mictura ... m-mcugvcug
   
 3. Miroslava

  Miroslava Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  20
  Благодарам за линкот, lans, само ме интересираше зарем нема никој искуство со МЦУГ?