1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Микциона цистоуретрографија МЦУГ

Дискусија во 'Бебе' започната од Miroslava, 4 август 2014.

 1. Miroslava

  Miroslava Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  20
  Здраво феминки,
  Мојот син има 2 месеца и поради зголемена температура не упатија во Детската клиника. По направена анализа на крв и урина дијагностицирана е уринарна инфекција (бактерија непозната бидејќи не се готови резултатите од уринокултура). Примена инфузија и антибиотик, пуштени сме на домашно лекување 6 дена со Панцеф и потоа со Цефаклор се до контрола во Септември. Даден е предлог за МЦУГ. За МЦУГ не најдов ништо на македонски форуми, тоа што успеав да разберам е дека станува збор за ренгенско снимање при кое детето е со катетар преку кој му се внесува течност со која се следи проодноста на уринарните патишта. Ме интересира дали некој има слично искуство и дали е добро да се прави МЦУГ кај толку мало бебе.
  Извинете за долгиот пост
   
 2. lans

  lans Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Машки
  This test may be done to diagnose the cause of urinary tract infections, especially in children who have had more than a bladder infection or urinary tract.

  It is also used to diagnose and evaluate:

  Difficulty emptying the bladder.
  Congenital anomalies of the bladder or urethra.
  Narrowing of the tube that carries urine out of the bladder ( urethral stricture ) in men.
  Urinary reflux from the bladder to the kidney.

  http://www.patient.co.uk/health/mictura ... m-mcugvcug
   
 3. Miroslava

  Miroslava Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  20
  Благодарам за линкот, lans, само ме интересираше зарем нема никој искуство со МЦУГ?