1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Милошоски: Во Собранието имаме колега пратеник кој извршил силување

Дискусија во 'Политика и настани' започната од cresa-jagoda, 27 јануари 2021.

 1. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  7.170
  Допаѓања:
  30.168
  Пол:
  Женски
  Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ – Антонио Милошоски, дава целосна поддршка за Законот за спречување и заштита од насилство врз жените, но смета и дека покрај регистар на жртви на родово базирано насилство, МТСП и телото што ќе се занимава со оваа проблематика во иднина треба да водат и регистар на сторители на такво насилство.

  Тие сторители треба да бидат посочени за да може нивното дело да биде поука во општеството за истото да не се повторува, додаде Милошоски, откривајќи фрапантен податок дека во актуелниот собраниски состав има пратеник кој во минатото силувал жена.

  „За жал, меѓу нас во Собранието, имаме колега пратеник којшто извршил силување на жена, казнет е за тоа, а сепак е на една висока функција“, рече Милошоски, предлагајќи до МТСП и Клубот на пратенички во иднина нормата за извршено родово насилство врз жена да се воведе како критериум и во други закони, особено во законите за избор на градоначалници, пратеници, министри во Владата или други високи функции.

  Милошоски не го откри името на посочениот пратеник, со образложение дека не сака да буди било какви непријатни спомени кај жртвата. Потпретседателот на Собранието – Горан Мисовски, пак, рече дека немаат информација дека пратеник имал извршено такво кривично дело.

  Го имате и видеото од говорот на Милошоски, ако го отворите линков.
  https://365.com.mk/331079/miloshosk...ane-toa-vo-idnina-treba-da-bide-zabraneto/amp

  Дали знаете за кој пратеник станува збор?

  Сметам дека не треба да се молчи, туку јавноста да дознае какви нелуѓе се поставени на високи државни функции. Згрозена сум од тоа што ни се случува. И за жал таквите монструми си шетаат слободно без никаква грижа на совест, па уште и трошат народни пари.
   
  На Idedemja, glosipgirl, BloodElf и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Purplelilac

  Purplelilac Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  34.768
  Пол:
  Женски
  Најголемите отпадоци се поставени на високи државни функции.
  Не ме чуди ова да е вистина, зошто кога правдата не ги стига овие ситниве глувци на „Телеграм“, другиве па ич нема да ги стигне. Никад нема да отслужат тоа што им следува во ваква мизерија од држава.
  А во врска со тоа насилство врз жена „да се воведело“ (претпоставувам мисли да се испита да НЕМААТ извршено) како критериум за избор на пратеници, министри и слично, треба за секоја една професија да се истражи, во секоја јавна и приватна институција/фирма. Ама и за тоа веројатно ќе си почекаме, зошто историјата на чело со Гоцета сега ја спасуваме, додека во сегашноста тонеме се подлабоко.
   
  Последна измена: 27 јануари 2021
  На HaleemO, Mr.Mary, Idedemja и 17 други им се допаѓа ова.
 3. Karamela12

  Karamela12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2020
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  2.571
  Пол:
  Женски
  Страшно е тоа што се молчи,а се знае дека таков човек слободно си работи и се тера живот на таква функција.

  Ако е ова стварно точно тогаш кога веќе се спомна низ јавноста треба скроз да се обелодени за кого се работи.Претпоставувам и ко све друго и ова така ќе се заташка за жал..

  Но,најмногу би сакала да се дознае кој е и што со цел што повеќе жртви кој за жал поминале низ тоа да можат јавно да проговорат.
  Ова е чин за којшто не треба да се премолчува.Тешка тема е,но само така и со огромни ужасни санкции треба за тие болни умови.
   
  На Idedemja, Purplelilac, Glowy и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Leat

  Leat Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2016
  Пораки:
  481
  Допаѓања:
  1.064
  Пол:
  Женски
  И мене многу ме интересира кој е... А не ме чуди, најголемите психопати седат таму.

  Имаше ваков случај и во Србија. Како дечковци од по 22-23 години 5-6 другари се собрале во стан и барале жртва. Едниот го пратиле да чека пред зграда и да "намами" девојка. Го привлекло нејзиното невино и наивно лице на штотуку дојдена средношколка да учи медицина во поголем град. Ја излажал дека требала да се јави на телефон на девојка му, па ако се јават родителите да лажат дека е другарка.
  Сите ја силувале и ја држеле затворена во станот неколку дена. По исказот во полиција, таа се самоубива со скок од тераса.

  Скоро сите тие мајмуни и тешки психопати се сега на високи, државни позиции во Србија, а еден од нив имаше изјавено "Јас си ги платив моите гревови, не ми ја дирајте позицијата". Смрдле едно психопатско, на плоштад треба да ве обесат сите до еден, зла невидени!
  Имаше и песна за девојкава....

  Тука негде сме со Србија по глупостиве, очигледно... Нашиот менталитет прекрасни воспитни мерки негува, затоа сме една ваква прекрасна средина за живеење. Бетер од животни!
   
  На Indiegurl, Biny, Idedemja и 13 други им се допаѓа ова.
 5. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.829
  Допаѓања:
  14.624
  Пол:
  Женски
  Ужас!
  Само толку ќе кажам, дури и благ збор е.
   
  На Idedemja, Компир Манџа, Leat и 5 други им се допаѓа ова.
 6. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  2.157
  Допаѓања:
  4.858
  Пол:
  Женски
  Колку е само ужасно што не сме изненадени дека лица на високи функции имаат зад себе кривични досиеја. Не е доволно што воопшто поминуваат неказнети или со благи казни, уште и позиции. Што уште останува да видиме?
   
  На Idedemja, smooch, Leat и 8 други им се допаѓа ова.
 7. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  2.196
  Допаѓања:
  6.583
  Пол:
  Женски
  Прашање е дали воопшто има некој нормален таму ...
   
  На Idedemja, Ева33, noteforself и 10 други им се допаѓа ова.
 8. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.098
  Допаѓања:
  12.802
  Пол:
  Женски
  Па веќе ги разбудил тие спомени штом го спомнал делото. Нека го каже јавно или нека си ќути. Можел барем да одржи еден драматичен говор за тоа како во државава се заштитуваат злосторниците, наместо жртвите, кога е веќе до толку загрижен.
   
  На mareane, HaleemO, Idedemja и 8 други им се допаѓа ова.
 9. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  6.644
  Vo sobranie ne smee da sedne nikoj koj e osiduvan,odlezal zatvor,bil kaznet uslovno za bilo kakvo deli duri I za prebrzo vozenje .
  Porano za bilokakvo vrabotuvanje se barase potvrda od sud dali si osuduvan I potvrda od lekar I od psihijatar dali mozes da izvrshuvas takva rabota za koja konkuriras.
  Sega I zatvorenici I siluvachi , dokazani apashi I sekoja bagra moze da vodi drzava I da donesuva odluki za cesniot siromasen narod
   
  На mode-kristina и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  7.170
  Допаѓања:
  30.168
  Пол:
  Женски
  Јас се прашувам каде беше Милошоски да го каже ова и тоа со име и презиме пред парламентарните избори, кога се знаеја пратеничките листи за секоја партија? Да знае народот пред избори и да не ја гласа таа партија која во пратеничка листа става осуден педофил или било каков криминалец. Сега кажува, ама што дека кажа, кога најважното не го кажа-име и презиме!
   
  На Indiegurl, CrazyGirl15, mareane и 17 други им се допаѓа ова.
 11. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.898
  Допаѓања:
  231.434
  Кога рандом опинок осуден за обид за силување на малолетно девојче со попречености, слободно шета за викенди, има социјален живот и фина група на луѓе што не му свртеа грб... што повеќе?
   
  На smooch, Ева33, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 12. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  20.352
  Мислам дека во собранието нема политичар без црна дамка.
  Нема да ми смени ако го дознаам името, дури повеќе ќе се изнервирам, зошто знам дека за 5 минути ќе се заташка како и се останато.
  Нема закони за нив. Се штитат едни со други, затоа што сите имаат прљав веш.
  Единствено ја жалам жртвата, што и нема фајде од моето жалење.
  Нема институција што не е корумпирана.
  Барем кармата да си го земе данокот. Еден метеор да ги разнесе сите до еден.
   
  На Idedemja, BloodElf, noteforself и 6 други им се допаѓа ова.
 13. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.122
  Допаѓања:
  3.948
  Пол:
  Женски
  А кај нас лицата со попреченост ги сметаат за ретардирани...

  За ова дали да се каже името и презимето на пратеникот, сум 50/50. Од една страна сакам да го дознаам името на пратеникот-силувач, а од друга страна уште повеќе ќе се изнервирам. Ниеден од нашиве политичари не е ни малку чесен колку што се прави дека е.
   
  На Осе, cresa-jagoda и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  34.248
  Допаѓања:
  269.065
  Уат д фак?
  Озбилно ќе има регистер на жртви???

  Доста страдале од насилник, па сега и државата да ги бележи!?

  Кој будала го пишувал законот?
   
  На HaleemO, Idedemja, BloodElf и 6 други им се допаѓа ова.
 15. Kanya

  Kanya Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2015
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  3.110
  Пол:
  Женски
  А каде беше дотичниот пред избори ова да го каже? Да погодам никаде, тогаш по друго трчаше и друго зборуваше.

  Да не бидам погрешно сфатена не поддржувам ни една политичка партија од очигледна причина. Односно и СДС, ДПМНЕ, ДУИ, ДПА и сите останати помалку или повеќе познати се тука само кога мислат дека ставот ќе им донесе корист за даа се дојдат на позиција и да се дозбогатат, а не за општо добро на сите граѓани. Само ќе пуштат водичка и си се повлекуваат, а будалите нека си ги вадат очите.
  Затоа немаат и нигогаш нема да имаат моја поддршка сите мкд политички партии.
   
  На eliesaab и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Leat

  Leat Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2016
  Пораки:
  481
  Допаѓања:
  1.064
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека ние жените се ослободивме и почнавме да зборуваме! И тоа посебно од почеток на оваа година. Фала му на господа!!!

  Мислам дека треба повторно да го актуелизираме #СЕГАКАЖУВАМ на фејсбук зашто верувам дека сите имаме да кажеме по нешто и сите сме биле некаква жртва особено во сексуална конотација! Дајте жени, нека биде 2021 наша година!
   
  На Idedemja, glosipgirl, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.383
  Допаѓања:
  22.595
  Ете зошто не гласам. Сите се покварени у душа и у мозок успат. :)
   
  На eliesaab, cresa-jagoda, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.424
  Дечки, име и презиме на пратеников дознавте?
  Извинете ако сте пишале, немам време толку да следам.
   
 19. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.814
  Допаѓања:
  4.252
  Пол:
  Машки
  Се дозна кој е пратеникот или Милошко Бугаринот зборел ветар и магла?
   
 20. LadyMau

  LadyMau Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2020
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  135
  џабе. сеуште имаме терористи и убијци од 2001 во парламентот,
  па за еден силувач се кренала прашина?
   
  На SURF, Ева33 и Компир Манџа им се допаѓа ова.