1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Минусна плата

Дискусија во 'На работното место' започната од Maja95., 14 јули 2017.

 1. Maja95.

  Maja95. Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Женски
  Здраво .
  Дали некој ќе може да ми објасни за минусна плата и се околу тоа ? Услови за користење, висина на каматна стапка, потребни документи за поднесување и.т.н..
  P.S. Плата земам преку Комерцијална банка.
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.814
  Допаѓања:
  172.039
  Пол:
  Женски
  Ќе си одиш во банката и ќе си поднесеш барање да ти дозволат минус од една, две плати (или повеќе, не знам колку е ограничено), тие ќе ти ги кажат условите, што документи треба (ако треба), и дали ќе ти одобрат.
   
  На Maja95. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Anababe

  Anababe Активен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2017
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Во план ми е да земам минусна плата и да ја извадам цела наеднаш.... И од следниот месец кога на сметка ќе ми стига редовната плата ако ја вадам цела ќе плаќам ли камата и на тие пари? Може ли некој поубаво да ми објасни ?
   
 4. @Verba

  @Verba Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2017
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  2.213
  Пол:
  Женски
  Зависи од банката,но мислам дека две твои просечни плати ќе имаш дозволен минус.
  Кога ќе ти стигне плата,истата си легнува нормално,а на одредена дата (најчесто е 1 во месецот) повлекуваат пари со некоја незначителна камата.
  Доколку има некој поупатен и не е вака,слободно нека ме поправи
   
  На Anababe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anababe

  Anababe Активен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2017
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Дали се плаќа фиксна каматна стапка секој месец или се плаќа камата на подигнатите пари? Јас планирам минусот наеднаш да го потрошам.И како ќе ми се движи каматата понатаму?. Може некој да ми објасни?