Минусна плата

Дискусија во 'На работното место' започната од Maja95., 14 јули 2017.

1. Maja95.

Maja95. Истакнат член

Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    58
    Здраво .
    Дали некој ќе може да ми објасни за минусна плата и се околу тоа ? Услови за користење, висина на каматна стапка, потребни документи за поднесување и.т.н..
    P.S. Плата земам преку Комерцијална банка.

2. Annath

Annath Форумски идол

Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    15.770
    Допаѓања:
    133.776
    Ќе си одиш во банката и ќе си поднесеш барање да ти дозволат минус од една, две плати (или повеќе, не знам колку е ограничено), тие ќе ти ги кажат условите, што документи треба (ако треба), и дали ќе ти одобрат.

На Maja95. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anababe

Anababe Активен член

Се зачлени на:
    22 јануари 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Во план ми е да земам минусна плата и да ја извадам цела наеднаш.... И од следниот месец кога на сметка ќе ми стига редовната плата ако ја вадам цела ќе плаќам ли камата и на тие пари? Може ли некој поубаво да ми објасни ?

4. @Verba

@Verba Истакнат член

Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.210
    Зависи од банката,но мислам дека две твои просечни плати ќе имаш дозволен минус.
    Кога ќе ти стигне плата,истата си легнува нормално,а на одредена дата (најчесто е 1 во месецот) повлекуваат пари со некоја незначителна камата.
    Доколку има некој поупатен и не е вака,слободно нека ме поправи

На Anababe му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anababe

Anababe Активен член

Се зачлени на:
    22 јануари 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Дали се плаќа фиксна каматна стапка секој месец или се плаќа камата на подигнатите пари? Јас планирам минусот наеднаш да го потрошам.И како ќе ми се движи каматата понатаму?. Може некој да ми објасни?