1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми се допаѓа момче/девојка со различна религија од мојата

Дискусија во 'Канта' започната од ALEXXX, 5 мај 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. kukli4ka2

    kukli4ka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    21
    Јас го видов профилот на девојчето што вели дека има врска три год со дечко муслимаан и видов ако е точно дека има 17 години сакам да и посоветувам да не брза бидејќи ако има толку год да разгледа убаво што се случува што прави дечкото и сл. сепак таа е малда знаеме какво е времето да не брза секој сака да прелаже некого само ти советувам да пазиш да размислиш се работи за твојот живот.
    Инаку јас немам против ваквите врски ако се е познато нема тајни значи во ред е односот ваш само напред ако ви е убаво. Не сакам да ме раазбереш дека сум против туку само сепак преиспитај се самата дечкото секако него индиректно :D види дали го сакаш тоа навистина бидејќи когаа некој нешто забранува напротив др нешто повеќе сака. Моја цел е да не згрешиш затоа што после може и да не го сакаш тоа веке па да го изгибиш семејството, иако имајќи дечко муслиман или девојка сеедно мешано ништо нив не ми се праави ама ете тоа е мисслењето овде дека е забрането. Со среќа :)
     
  2. Leala

    Leala Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    12
    Незнам дали да започнам една врска која сме од различна верска припадност
    Како би не гледале лугето од страна,неможам да знам дали со него ке останам до крајот на животот и ке ми се исплати ризикот,или после тоа ке останат само траги на моето чело и со прст ке покажуваат кон мене.Навистина е многу посебен за мене никогаш не сум сретнала некој како него,па и љубовта чекав мене да ме пронајде,не се откажува лесно .Но во мене постои и многу сомнеж,што ако е не е така како што тој се покажува ? Ке Ве заполам да ми помогнете ! :(
     
  3. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Доколку не си сигурна дали навистина вреди или не, ја би те советувала да не си направиш од без-беља, две бељи ко шо викаат старите. Дур е тазе работава, излади се, после потешко ќе ти биде.

    Овој совет применувај го за сите мажи во твојот живот, без разлика на религијата.
     
  4. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Decko-druga vera

    Znaci vaka...imam decko toj e od drug grad od sk ima a jas 17 god, toj e albanec odime 3 god i 8 meseci.Sekogas pravime muabet za toa deka sakame vo idnina da bidime zaedno da se zemime. jas uste od pocetokot mu kazav deka ne sakam da ziveam so negovite roditeli i deka sakam da bidam vo grad.Eden den si pravevme muabet i mi veli si gledavme os tatkomi stance blisku kaj sestrami 23iladi evra mozi ke si go zemime nez i jas mu velam kako mislis KE SI GO ZEMITE toj veli ke go kupime i ok ne mu obrnav tolku vnimanie i ednas pre pre mn bev iznervirana i pocnavme da prajme muabet za to i mi veli so mojte ke si zivejme i jas sooooooooo? :D da veli inace kako jas sakam da magistriram i plus ti sakas da se skolovas na fakultet a samo so moja plata nema da stigni, lelellelelelellelele kako se izner uste tolku pocnavme da se karame mu vikam ne ne sakam, ne sakam drugi da mi se mesat,mozi jas ke sakam da spijam do 11 sato taa ke idi ke mi cuka na vrata... i sl, i mi veli ti znaic ne gi sakas moite ako me sakas mene ke gi sakas i niv i mu velam znaci ti celi ovie godini me lazese... mn sum razocarana luge nez so da pram pomos
     
  5. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Decko-druga vera

    Темата е дупла.Има ваква.Иначе за што си изнервирана за тоа дека нема да спиеш до 11 часот? :$
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bumbuleya

    bumbuleya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    105
    Decko-druga vera

    а ти бараш совет за тоа што дечко ти е друга вера или затоа што сака да живеете со неговите?
    Имаш многу вакви теми на кој што се пишани многу совети, разгледај може ќе најдеш решение за твојот проблем. Не пишувам друго за да не се повторувам :)
     
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Decko-druga vera

    :clap: Убаво, за фалење е целава твоја врска без врска! Камо да заврши се и да се освестиш што правиш. Малолетна си и не туку ми се занесувај по некакви си планови и др муабети со некој кој е плус др вера (проклета) ме сфаќаш зошто сум револтирана. Со време прекини врската и уживај во младоста, не се враќа. А дечковци влечковци има многу и тоа македонци. Да те потсетам ... Имаш време и за тоа.
     
  8. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Decko-druga vera


    za toa deka saka da bidime so negovite a jas nemozam ne zaradi toa sto ne gi sakam tuku zaradi toa sto tie se postari si imat baska i vkusovi i se baska naviki i so eden zbor staro i mlado ne odi. :D
     
  9. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Decko-druga vera

     
  10. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Decko-druga vera

    Леле девојче извини, но ќе те прашам нешто. Покрај толку убави македонци ти најде со албанец да идеш 3 години? Не сфаќај како навреда, но не можам да те сфатам. Па така, они ќе убиваат наши деца, а македонките со нив пак ќе бидат. Ццццц, немам коментар.
     
    На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Znaci nema ni toj ni jas nikakva vrska so toa ti so go kazuvas,a deka nekoj drug se kara ili se otepuva nemora da znaci deka i nie trebada se karame toa zavisi od licnosta kakva e, ne treba da se osuduvat taka kako ti so gi osuduvas, ne se site isti
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    А твоите родители знаат дека идеш со албанец?
     
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Ни точка, ни запирка, голема буква :o , како неписмена да си, ама ништо чудно, ако сега имаш 17 а идеш со тој скоро 4 години, значи од 13 и пол години идете, немој ти се молам. На тие години наместо на училиштето ти на шиптари си мислела, и тоа плус од различни градови. И како се гледавте, преку фејсбук? И сакаш некој да ти поверува во овие фантазии? Немаш по паметна работа па си шкрташ глупости по форуми. Па и ај да измислеше нешто стварно јако како проблем, ти глупости пишуваш, немало да спиеш до 11 саат. Тоа ли е проблем во брак, не спиењето до 11 часот? Срамота.
     
  14. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5


    Ne seuste neznaat zatoa sto mislam deka ne e sega praviot moment da doznaat, a od koga ke doznat mozat da bidat so mene t.e da mi dadat podrska a mozi i ne, jas go svakam deka tie mi se roditeli go mislat najdobroto za mene ama jas imam pravo na izbor za mojot sopstven zivot :)


    Ако си толку глупа да не сватиш што сакав да кажам
    со тоа 11 часот, само што го наведив како обичен пример, тоа е твој проблем.Скрос избега од темата што ја поставив,а гледам и слабо гледаш дали имам запирки или не, али не се спуштам на толку ниско ниво да се вреѓам како тебе.Голема срамота за тебе, а не за мене, како прво и основно немаш култура па да не збораме за друго.
     
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.986
    Допаѓања:
    279.083
    Оф леле |(

    без разлика дали моташ или не....очигледно немаш посериозен проблем у моментов и сеуште си живееш во некое стаклено ѕвоно, па шкрташ тука што би кога би.


    Ама гледам постов на Абеја те мотивирал да започнеш да пишуваш на кирилица, плус и точки вртиш ;) .
     
    На Abeja и thelittle17 им се допаѓа ова.
  16. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    :D Па не ја постави ти темава, темата си постои ;) И викаш од 13 и пол години ти имаш дечко шиптар. Како ви се одвивала врската баш ме интересира, а да не дознаат твоите :lol: Тој доаѓал во твојот град? Ако има тронка вистина во ова, ма да се сомневам,да сум на местото на твоите родители, јас би те затворила во карантин или би се откажала од тебе. Каков срам им правиш, не вредиш. И немој да ми збориш за култура, погледни се себеси, невоспитана тинејџерка без трошка срам, која дозволува да биде искористувана од шиптар.
    И немој да се надеваш дека тој шиптар ќе те земе за жена, а и ако те земе, ти автоматски ќе бидеш муслиманка, ќе те асимилираат.
     
    На lolyta777 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  17. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5

    Да тој доаѓа во мојот град. Не се страмам од некој што го знам, знам каков човек е, не сум заостаната, не ги делам лугето по раси по религиозни верувана туку какви личности се.СЕКОЈ СИ ИМА СВОЕ МИСЛЕЊЕ и појке нема што да се расправам за нешто сосем трето ОД ТОА СТО ГО ПРАШАВ.
     
  18. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    ^Девојче, ако ова е вистина а не ми личи на вистина, прво сакам да те прашам нешто а после да ти кажам некои работи.

    Прво, ти на 13 ипол години зар си имала толкав излез за да можеш да се гледаш постојано со него без тоа да ви смета на 'врската' ,значи да можете слободно да ја одржувате. И викаш тој доаѓал од друг град во твојот град, а ти не. А ако тој исто бил на твоја возраст, па ете и да бил година-две постар зар неговите му дозволувале да оди во друг град? Ај, ќе кажеш сега излажал, рекол дека е низ населба. Е ај добро, ама ако пример му се јавеле неговите, рекле сине ајде дојди дома за 15 минути. Ако он е во друг град, кај ќе стигне одма дома?

    Второ, незнам ти кај си го нашла него на 13 ипол години, ем албанец ем од друг град? Како сте се сретнале, кој ве запознал? Ама ај да не го дрвам многу и јас, да ти кажам нешто околу твојов проблем иако ми нема некоја содржина.. Најпрво, ти на 17 години верувај дека си сеуште дете и незнаеш што сакаш. Можеби навистина чувствуваш нешто за него, можеби и тој за тебе, велиш дека имате долга и сериозна врска ама аман бе, зар на 17 години размислуваш за свадби, заеднички живот? Зар навистина сакаш со него да го поминеш целиот живот, без пред тоа да уживаш во него, пример да се начукаш со другарки, да се смуваш со македонче некое, верувај дека ако се омажиш со него нема да ти биде толку сјаен животот. И да ти кажам еден пример, сестрата на моја најдобра другарка сега има 23-24 години и до пред пола година одеше со еден дечко неколку години, многу го сакаше, другарка ми викаше дека размислувала за свадба ова-она ама едноставно се олади кон него и го остави. А сега оди со еден друг дечко.

    Можеби не те интересира за тоа што ќе кажат другите, и ете стварно он нема врска со ова убиство што се случи, немаш ни ти но сваќаш ли што ќе се случи ако дознаат твоите (не знам како си им криела до сега) и што за тебе ќе мисли друштвото, луѓето? Знаеш ли каква етикета ќе ти залепат? И да знаеш дека ова ти го зборувам од лично искуство зашто јас се имам смувано со двајца албанци, ама тоа беше поодамна пред да избувнат овие работи.. И откако се ова се случи, па знаеш ли ти како се каам јас сега? Верувај дека и ти ќе се каеш еден ден. Можеби он сега ти изгледа фин, но знаеш ли што може да се случи еден ден кога ќе ти го сврти грбот, па како ќе те оцрнува позади твојот грб, може и светска ку*ва да те направи! Не му го знам неговиот карактер, ама повеќето албанци ти се такви..
    Знам јас еден албанец што е многу фин, културен, преубав абе да не го препознаеш дека е албанец, не е некој сељак ко овие другиве, ама зашто албанец кога можеш да си најдеш златно македонче?

    Ама, еве да не испадне дека јас сум светица, мене баш во моментов ми се допаѓа еден торбеш/турчин, незнам точно што е , ама сепак неможат они да се мерат со албанците. И да, ако веќе тој те земе за жена ќе станеш муслиманка, сто посто ќе те затвори дома и ќе ти стави шамија на глава, тоа ли го сакаш? Незнам, одлуката е твоја ама јас мислам колку и да го сакаш да ја прекинеш врската со него зашто ќе видиш дека еден ден ќе ти се исплати. А и ако дознае некој македонец дека си одела со албанец, мислењето за тебе ќе им се смени за 360 степени. Знам и од мене, зашто сите викаа демек добро девојче е она, ама се мувала со албанец.. ;) Имав среќа што еден мој муватор премина преку тоа и прифати да биде со мене, и покрај се што сум направила, ама не ти гарантирам дека ќе биде така и во твојот случај.

    А ако веќе толку го сакаш, незнам што друго да ти кажам освен со среќа и памет во глава..
    Ама јас мислам дека многу ќе се каеш еден ден за овие три години што си била со него.. верувај како бумеранг ќе ти се одбијат од глава. ;)
     
  19. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Епа кога ќе дознаат твоите тогаш ќе правиме муабет. Не сакам повеќе да коментирам бидејќи нема потреба. Верувај еден ден ќе зажалиш што си ги потрошила сите тие години со албанец затоа што кога ќе раскинеш со него никој нема да посака женска што идела со албанец.
     
  20. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Оставете ја бе,мала е...кога ке порасне ке сфати колку грешела. |(
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.