Младенците ја сечат заеднички тортата

Дискусија во 'Свадба' започната од baba Rada, 10 јуни 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.490
  Пол:
  Женски
  Традиција е младенците да ја сечат заеднички тортата, макар да сега гледам дека наместо торта, за да не се сече и губи време, се прават торти од веќе спремни парчиња..не е битно, прашањето е што се крие позади овој обичај, има ли некој ритуал, некакво значење:?:
  Заедничко сечење на торта, па ставање на носовите од кремот:rofl:...правевете ли вие вака???;)

  Чекам објаснување:hai:

  [​IMG]
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.227
  Допаѓања:
  176.601
  Сечевме заедно, ама не се шлакавме по лице со торта.
  Појма немам што значи, искрено. Мислам дека е само западњачка измишљотина, како и дијамантските прстени. Сите така пЛават и јас така пЛавам :)
   
  На hermosa, Victorian, mssuniquee и 3 други им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.490
  Пол:
  Женски

  Наводно, тортата претставувала вагината кај жената и сечењето на тортата заеднички, значи кинење на хименот...порано во брак се земале само невини, како машкото, така и женското:rofl:
  Јас не сечев свадбарска торта, бев со мевот до заби и набрзинка само регистрација пројдовме и со баклави се заблаживме:D
   
  На КикиМаус, Petar80, toogood и 2 други им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.227
  Допаѓања:
  176.601
  :o
  Уат д фак?!?

  Е ако го знаев ова, ќе требаше бившиот да си го викнам да ја сечиме заедно :rofl::rofl::rofl:
   
  На hermosa, КикиМаус, Petar80 и 25 други им се допаѓа ова.
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.490
  Пол:
  Женски
  Е не си нормална:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::P:P:P:P:rofl::P:P:P:P:P
   
  На КикиМаус, Petar80, La.loca и 2 други им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.227
  Допаѓања:
  176.601
  :rofl::rofl::rofl:

  Знам дека не сум нормална!

  Јас сум брутално искрена :emo:
   
  На Petar80, Victorian, La.loca и 5 други им се допаѓа ова.
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.490
  Пол:
  Женски
  не, не...тортата претставува и нов почеток, сладок, благ, заеднички...зато и ја сечат прво а потоа се бакнуваат долгооооо и се заблажуваат заедно....за сладок живот;)
   
  На hermosa, Petar80, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  5.805
  Пол:
  Машки
  @baba Rada У коментариве гледам дека ти ги знаеш сите значења позади овој ритуал. Џабе се мачеше да правиш тема :(
  RUN
   
  На Feminka192, Baby-bubu, КикиМаус и 13 други им се допаѓа ова.
 9. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.490
  Пол:
  Женски
  Не се препотив многу, не ме жали...А твојот коментар или искуство, или некое мислење што всушност значи заедничкото сечење на тортата...или само дојде да го искажеш твоето "пријателство"кон мене:?:
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  5.805
  Пол:
  Машки

  Па еве за сечењето на тората мислам дека е процес кој датира уште многу одамна.

  Е сега запознаени сме дека торта најзастапена е за родендени, ама се се сведува на одбележување на ден.

  Е сега свадбата е исто така ден кој се одбележува, па и тука се пренесува тортата како главно средство за прослава, само што овој ден е поголем, има тенденција и тортата да биде поголема односно на неколку спрата во пирамидеста форма која искажува скалесто искачување кон поголема љубов низ животот кој доаѓа.


  Е сега, зошто тортата се сече. Па заедно ја сечат пошо у иднина се ќе сечат заедно. Тоа е причината зошто заедно.

  А зошто воопшто се сече, па тоа праисториски кога ќе се уловел некој плен и семеството ќе треба да јаде, за да добијат сите подеднакво се дели на повеќе помали парчиња. А тортата се сече за да има за сите, пошо ако не се сече тоа би било каша и знак за нееднаквост, себичност што е спротивно од љубов и нема да има за сите.


  А пред да се јаде се шљакаат за нос тоа од историски аспект кога човекот ќе сретнел нешто ново во природата прво го гледа, допира па мириса. Тоа да го редоследот сетилото за мирис котира високо. И при шлакањето на нос, фактички се мириса тортата и се проценува дали е добра за конзумирање :)

  RUN
   
  На КикиМаус, winter flower, Espadrila и 11 други им се допаѓа ова.
 11. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.622
  Допаѓања:
  51.213
  Пол:
  Машки
  Ратке а за првата брачна ноќ имаш логично објаснување? Зошто на пример втората брачна ноќ е занемарена и запоставена:wasntme:
   
  На КикиМаус, Victorian, realGirl и 5 други им се допаѓа ова.
 12. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.490
  Пол:
  Женски
  Вероватно се преморени од првата....:P
   
  На toogood, realGirl, Dadusicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.227
  Допаѓања:
  176.601
  Ајде, се собрале Мале... троловите :rofl:
   
  На Victorian, Dadusicka и baba Rada им се допаѓа ова.
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.490
  Пол:
  Женски
  Сакаат торта..ама нема:rofl::rofl:
   
  На Dadusicka и WildMk им се допаѓа ова.
 15. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.500
  Допаѓања:
  3.163
  На свадбата кај една другарка заборавиле да донесат нож и вилушки, па од тортата ни кинеше со раце кои претходно ги дезинфицира со ж`та ракија (дека голема хигиенољупка е).

  Инаку не знаев за вагинално-хименалната позадина на традицијата.
   
  На hermosa и baba Rada им се допаѓа ова.
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.490
  Пол:
  Женски
  чуден народ сме навистина...следиме обичаи а немаме појма која симболика ја имаат, што претставуваат..всушност има разлики, зависи од народот, од местото...Но свадбарска торта и нејзиното заедничко сечење од младенците е влезот во заедништвото, па затоа и кога се носи тортата на маса е пропратена со музика(па дури и посебна музика се бира за тој чин)..

  Е сега незнам во кои земји тој ритуал претставува губење на невиноста..но тоа е:D
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.279
  Пол:
  Женски
  Ова го имаше на нашата свадба. Убаво го нашлапав маж ми со шлагот. :rofl:
   
  На hermosa и baba Rada им се допаѓа ова.
 18. WarriorMind

  WarriorMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2018
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  6.707
  Пол:
  Женски
  Повеќе обичаи на свадбата се повρзуваат со невиноста на невестата не ме чуди и оваа да е таκво нешто.

  Можеби едноставно таκа настанало без неκој повод, поинтеρесно да биде.

  За мачκање по лице тоа се глупости, и на ρодендени се мачκаат. Посебно аκо шлагот е во боја па тоа што убаво се мие...
   
  На Scott Weiland, theowndemon, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 19. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.960
  Допаѓања:
  37.423
  Пол:
  Женски
  :rofl:
   
  На baba Rada и WildMk им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.227
  Допаѓања:
  176.601
   
  На baba Rada и lovestoneddd им се допаѓа ова.